Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
24.05.2013, 10:51 PM
Příspěvek: #61
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
A co vyřezávat souše tak, že tam zbyde zbytek ve tvaru trojúhelníkové lišty vysoké cca 1-2 cm? Teď jsem takto vyřezával několik souší po hladem uhynulých, protože je dalším nevyčistily.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2013, 11:41 PM
Příspěvek: #62
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Zrovna ty fotky nemůžu najít, ale někde jsem viděl do drážky vlepené i proužky nastříhané z voskovaného papíru z krabic od mléka, taky to fungovalo, ale estetika volí dřevo Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.05.2013, 12:40 AM
Příspěvek: #63
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Stačí aby na horní loučce zůstalo několik milimetrů díla a to nemusí ani po celé délce a včelám to stačí na navedení stavby.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.05.2013, 10:24 AM
Příspěvek: #64
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(24.05.2013 10:51 PM)Crha Karel napsal(a):  A co vyřezávat souše tak, že tam zbyde zbytek ve tvaru trojúhelníkové lišty vysoké cca 1-2 cm? Teď jsem takto vyřezával několik souší po hladem uhynulých, protože je dalším nevyčistily.

To jsem teď dělal u cca 125 rámků. Ovšem ne vždy se mi podařilo tam ten zbytek díla nechat.
Toto by mělo být trvalé řešení odolné i pro vyvařování ve vodě.

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.05.2013, 02:48 PM
Příspěvek: #65
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Jj, jde o to jak to pitřebuješ. Aleš má pravdu, že stačí i minimum. A když vložíš prázdný rámek mezi dva plodové, tak tam nemusí být ani kapka vosku a vystřihnou to jako z partesu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2013, 10:12 AM
Příspěvek: #66
Wink RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Závěr zaprvý: každé včelstvo je jiné a jinak se chová i za stejných podmínek a druhý, chci-li mít 100% záruku rovného plástu, musím je nechat stavět mezi dvěma rovnými.
[/quote]
JOJO Karle, zdravím a potvrzuji, časem dodám i fotky.... moje včelky začaly stavět podle okolního starého a křivého díla a to vyklenutě přesně tak, jak je křivý předchozí plást. Nechal jsem starou souš, která měla posunutou horní část mimo osu a to nové dílo kopíruje výduť, je krásně zaoblené, a směrem dolů se zase srovnalo tak, že mezera mezi plásty je stále stejná. :o)) Lada
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2013, 08:03 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.05.2013 08:05 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #67
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Našel jsem jednu fotku z prostaveného podmetu, kde je naprosto zřejmé a jasné jak se včely dovedou držet souběžné stavby se sousedním plástem.Big Grin


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2013, 04:30 PM
Příspěvek: #68
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Já mám tu zkušenost, že jsem do nástavku pro rámky 39X24 zapoměl dát rámky. Za týden jsem měl nástavek perfektně vystavěn, hezky napříč nástavkem, ale vše byly trubčí buňky. Jak docílím toho, že všechny buňky budou v souladu s potřebami včelstva?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2013, 06:42 PM
Příspěvek: #69
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
I ta trubčina v celém nástavku je v souladu s potřebami včelstva, kdyby ji nepotřebovaly tak by ji nestavěly. A teď už jen v té volné stavbě pokračovat a začnou stavět i dělničí buňky. Ten první rok jsem měl také trubčinu na volné stavbě v převaze a v medníku do ní ukládaly med stejně jako do buněk pro dělnice.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.05.2013, 10:20 PM
Příspěvek: #70
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Já jsem o víkendu nahlížel do stavebního nástavku a první tři rámky od kraje krásná trubčina a další již začínali dělničinu, jsem zvědav jak to dopadne. Zatím jsem spíš překvapen tím, že včely i když jsou silné, zatím stavěli celkem málo.
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)