Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zimní vymetání podložek
26.12.2016, 12:29 AM
Příspěvek: #11
RE: zimní vymetání podložek
Víc měli v řádku znamená buď větší spotřeba zásob nebo víc víčkují.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.12.2016, 09:36 PM
Příspěvek: #12
RE: zimní vymetání podložek
(25.12.2016 07:43 PM)Tomáš Palata napsal(a):  I by se dalo říci, že padá víc roztočů než měli. Že by i v tomhle měla výška plástů na včely vliv?
U mě jak na nízkých plástech 15 cm tak i vysokých 30 cm ( loučky víceméně s divočinou ) skoro žádná měl. Ale asi to bude tím, že bylo pořád pod nulou. Až se oteplí, tak se určitě zvedne spotřeba a měl včelky dodají dle požadavku státní správy v odpovídajícím množství a kvalitě. M.M.
Hlasování: Ali (+1), Radka Nývltová (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.12.2016, 12:17 PM
Příspěvek: #13
RE: zimní vymetání podložek
Tak jsem v neděli vymetal podmety a čistil podložky. Nejdřív jsem se lekl, že úl je prázdný, jaké bylo ticho. Po chvíli vymetání se ale chomáč probral a začal šumět. Mrtvých včel bylo dost, u loňského oddělku snad 400 - tam jsem mezi mrtvolkami našel i pár trubců. To je běžné touto dobou?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.12.2016, 02:09 PM
Příspěvek: #14
RE: zimní vymetání podložek
Trubci jsou celkem normální a hodně mrtvolek pozoruju u dlouho plodujích včel které přepadne delší bezletová zima. Tak nějak by to asi na ten oddělek sedělo.
Úplně optimální znak to není.
Letos je mám taky nezvykle tiché. Ale nesmí se do nich dloubat. Wink
Hlasování: Tomáš Palata (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2017, 08:48 PM
Příspěvek: #15
RE: zimní vymetání podložek
Tak jsem asi u poloviny chovanců splnil svou občanskou povinnost. Naštěstí jsem letos dal na podložky papírový čvrtky, takže totálně přimrzlý byly jen dvě. Ufff.
Po roztočích ani vidu, ani slechu....
Jasně se ukazuje, že celá tahle pakárna nemá praktický význam. Buď oko vidí, jako 14/15 kdy se vyloženě sypaly, nebo nevidí - jako letos a jaký má význam počítat přesný počet to je vo hvězdách.....
Letos to pro mě ale má ještě jeden výstup - jedno stanoviště ošetřený jen podletním thymolem - nic. A druhý ještě navíc fumigací - taky nic. Ale po fumigaci jich v řádu desítek padalo. Čili nějaký tam budou. A taky - nic teda aspoň v letošní zimě neznamená nic. A jindy, kdybych blbě ošetřil dle nařízení SVS a měl nulu, tak to taky nemusí znamenat nic. Prostě úplná blbárna....
Druhý výstup pak je, že ten thymol možná funguje líp, než celá česká metodika ČSV.
Jinak vše O.K., úhyny nula, dokonce jedny blbě usazený včely se spadem jedné uhelné lopaty včel stále naživu - včera bylo - 18, dnes už jen 15. A nelítali od října. A jsou na jedlovým medu, téměř úplně.
A ještě výškový rozdíl - ty nad 700m.n.m. v klídku, spíše asi neplodují. Dole v 500 ale dvoje plodují, hučí jak letadlo - moc jsem je utěsnil. To v odpoledních -10 stupních není optimální. Jsem na ně zvědavý. Každopádně jsou to ty vyřazený z chovu, čili asi správně vyřazený - důvod byl zvápenatění, budou mít asi moc rychlej start na místní poměry.
Hlasování: Tomáš Palata (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2017, 11:10 PM
Příspěvek: #16
RE: zimní vymetání podložek
Taky jsem plnil povinnost, včera. V jednom úle (výše zmíněný loňský oddělek) bohužel pokračuje spad včel. Dohromady možná taky uhelná lopata. Na zasíťovaném dně je tolik mrtvolek, že na podložku nepropadla téměř žádná měl. Neumím odhadnout, jestli a jak je toto včelstvo oslabeno. Při poklepu na úl reaguje zabzučením stejně jako ostatní. Nehrabal jsem do něj, na to se ještě necítím býti kompetentním, navíc střecha je uteplená krásným sněhovým čepcem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2017, 09:59 PM
Příspěvek: #17
RE: zimní vymetání podložek
Tak jsem vymetl tu trošku měli (snad to bude stačit) ze svých úlů,nechal týden vysušit, sesypal do kelímku od jogurtu, a uzavřel kouskem netkané textilie pomocí gumičky. Vytiskl jsem a nalepil etikety na vzorky. Kam to ale mám poslat? V Dolu chtějí žádanku od veteriny. Radši bych to poslal do přímo na nějakou veterinu, ale našel jsem jen objednávku vyšetření (viz. příloha). Tu mám taky vyplnit nebo to dělá příslušná veterina? Nevíte, náhodou, na jakou instituci se obrátit v olomouckém kraji? pokud někdo má seznam akreditovaných pracovišť, mohl by ho sem dát? Čím víc to studuji, tím menší smysl v tomto vyšetření vidím, nerad bych však přitahoval pozornost neplněním vyhlášek a nařízení.

Pak už mě bude čekat jen do konce února nahlásit stanoviště včelstev obecnímu úřadu (přikládám, kdyby se to někomu hodilo).


Přiložené soubory
.doc  objvcel[1].doc (Velikost: 144,5 KB / Stažení: 16)
.pdf  stanoviste včely.pdf (Velikost: 97,42 KB / Stažení: 13)
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2017, 10:50 PM
Příspěvek: #18
RE: zimní vymetání podložek
http://www.svuolomouc.cz ,žádost o vyšetření si vyplníš sám a buď jim to pošleš poštou a nebo odevzdat při nějaké cestě do Olomouce přímo na SVU. Mají tam non-stop podatelnu. Jinak jediný "smysl" tohle vyšetření je v tom, že si SVU vydělá nějaký ten milion za nic.
Hlasování: Milan Daněk (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2017, 11:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.01.2017 11:35 PM od Rasťa.)
Příspěvek: #19
RE: zimní vymetání podložek
Bydlím pár set metrů od odkazované instituce a na knihovně se mi suší odebraná měl. Taky nevím přesně co a jak. Tudíž děkuji za vznesený dotaz Skalymu i za odpověď Alešovi. Jen ten objednávkový formulář.. nejsem si úplně jist při jeho vyplnění.. Ale snad mě nepošlou do ......, budu-li tam mít nesrovnalosti.

Skaly: Kde včelaříš?
Hlasování: Milan Daněk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.01.2017, 12:08 AM
Příspěvek: #20
RE: zimní vymetání podložek
Musíš tam mít hlavně napsané registrační číslo chovatele a stanoviště a všechno ostatní jde poopravit na podatelně při předání.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)