Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
29.04.2014, 10:30 AM
Příspěvek: #201
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Právě proto nabízím ve Vilémově 2 přednášky: Varroáza trochu jinak a Včelaření na volné stavbě. Samozřejmě bych je patřičně zkrátil. Jde tedy z větší části o to, co mám ověřeno praxí. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 10:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2014 10:49 AM od Debora.)
Příspěvek: #202
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.04.2014 11:33 PM)Branislav Božík napsal(a):  Mne sa zda, ze to moze byt aj tym, ze slabsie - mensie vcelstva menej ploduju a logicky aj menej prepuka varoaza.. a slabsie vcelstva stavaju s mensimi roztecami.

To můzu potvrdit na Dadantu. Jest-li jste si všimly, měla jsem v obou Dadantech 13 rámečků místo dvanácti. Obě včelstva se od začátku rozvíjela zcela rozlišně. Jedno včelstvo bylo pomalé, trubčí dílo jen minimum a nemělo doposud prakticky žádné problémi s varroa. Obě včelstva doposud stavěla bunky o velikosti 5,4 mm.

P.S. Pan Čermák čerpá z poznatků Stefana Brauna který včelaří podle Dee Lusby v La Palma a Christiana Wurma z Rakouska.
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 10:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2014 01:59 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #203
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.04.2014 10:40 PM)Macek napsal(a):  ... pridať jeden trámik navyše , ...

Milane, to si ovšem nabouráváš Tvoji tezi, že včelstvo v přírodě staví iba na 8 plástoch. Pokud bys na ní měl stavět nadále, tak by cesta měla jít směrem ke zmenšení vnitřního prostoru.

Ach ta slepota, adresoval jsem to Milanovi a zatím to napsal někdo iný. Milan hluboce se omlouvám a slibuji, že bez brýlí už na fórum nepůjdu Cool ...a k tomuhle si pořídím bílou hůlku.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 11:51 AM
Příspěvek: #204
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Karle, to musíš adresovať Mirovi Macekovi. Moje warečka sú stále na 8. trámikoch.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 12:07 PM
Příspěvek: #205
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(29.04.2014 10:53 AM)Crha Karel napsal(a):  Milane, to si ovšem nabouráváš Tvoji tezi, že včelstvo v přírodě staví iba na 8 plástoch. Pokud bys na ní měl stavět nadále, tak by cesta měla jít směrem ke zmenšení vnitřního prostoru.

Haribol přátelé, možná by stálo za úvahu, proč nedat šanci včeličkám, připravit jim dutiny a pak jen pozorovati, jak ty holky šikovný si to vše vystaví přesně dle svých představ?

Proč se je pořád snažíme zbytečně omezovat, místo toho abychom jim připravovali podmínky podobné jako mají a měli vždy v přírodě?

Samozřejmě pokud potřebujeme několik chovných včelstev, není problém je mít v rámkách či na trámkách pro lepší manipulaci, ale většinu včelstev bychom mohli, každý dle svých možností časem chovati v dutinách, kde se včeličky budou cítit jako Doma, mějte se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: renttip (+1), Miroslav Mareš (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 12:47 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2014 02:08 PM od Debora.)
Příspěvek: #206
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(29.04.2014 10:53 AM)Crha Karel napsal(a):  Miroslave, to si ovšem nabouráváš Tvoji tezi, že včelstvo v přírodě staví iba na 8 plástoch. Pokud bys na ní měl stavět nadále, tak by cesta měla jít směrem ke zmenšení vnitřního prostoru.

u mně staví na volné stavbě lichý počet plástů. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 01:59 PM
Příspěvek: #207
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(29.04.2014 11:51 AM)MilanBencúr napsal(a):  Karle, to musíš adresovať Mirovi Macekovi. Moje warečka sú stále na 8. trámikoch.

Ach ta slepota, adresoval jsem to Milanovi a zatím to napsal někdo iný. Milane hluboce se omlouvám a slibuji, že bez brýlí už na fórum nepůjdu Cool ...a k tomuhle si pořídím bílou hůlku. Big Grin
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 02:54 PM
Příspěvek: #208
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.04.2014 11:33 PM)Branislav Božík napsal(a):  Mne sa zda, ze to moze byt aj tym, ze slabsie - mensie vcelstva menej ploduju a logicky aj menej prepuka varoaza.. a slabsie vcelstva stavaju s mensimi roztecami.
Pár dalších postřehů :
nejmenší buňky co jsem viděl, byly u divokého včelstva v Kašperských horách - ne víc jak 4mm.
doma staví většinou velmi veliké, menší buňky staví téměř jen v podletí, pokud je nějaká snůška.
Čím je tepleji a větší snůška, tím staví buňky větší.
Čím jsou více uteplení, tím staví buňky větší.
Pro mne z toho plyne, že menší buňka je spojená s menší stavební silou včelstva - ať již klimatickou, snůškovou, nebo tím, že jde o včelstvo malé či méně vitální.
To jednoznačně koreluje, jak výše uvedeno, z menším počtem roztočů. Je to logické, čím je včelstvo vystaveno většímu tlaku, tím je menší , tím menší buňky staví a tím má míň roztočů. Ostatní jsou jen záhadné dedukce - je to genetika ? Je, slabé včelstvo = málo roztočů, ale není to malýma buňkama příčinně, jen to má stejný důvod.
Rozteč : přirozeně se roztahují nejen buňky, ale i plásty od sebe - co je normální ?
Plásty blíž k sobě jsou rychleji a lépe postavené, med je lépe zahuštěn a rychleji zavíčkován. To jsou fakta. Ale nic to neříká o přirozenost.
Když to dáte všecko moc blízko, v místě prohybů, nebo trubčiny to prokoušou.
Když staví úplně sami, někdo mají středy plástů od sebe i 50 a víc mm.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Branislav Božík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 04:03 PM
Příspěvek: #209
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(29.04.2014 02:54 PM)schützmeister napsal(a):  ...Rozteč : přirozeně se roztahují nejen buňky, ale i plásty od sebe - co je normální ?...
... Když staví úplně sami, někdo mají středy plástů od sebe i 50 a víc mm.
Když jsem před pár lety začínal a přivezl si oddělky na 1NN, z nouze jsem několika oddělkům podstavil prázdný nástavek a nad nástavek rámků s mezistěnami. Včely rozdělily stavbu (přibližně pocitem) ze 2/3 dolů a z 1/3 nahoru. Dolu bez problémů zřejmě proto, že užší asymetricky umístěnou spodní loučku snáz překonaly. A pokračovaly dolů ve směru a rozteči rámků, z kterých začaly. Projely 1NN, vysoký podmet a zastavily se na sítu. Takhle to vypadalo najaře, když jsem jim to bral (nechtěly z ní pryč, musel jsem použít násilí).
   
Nástavek stojí na čelní stěně. Zajímavé je, jak to v podmetu proti česnu začaly vlnit.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Martin Smutný (+1), Crha Karel (+1), schützmeister (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2014, 10:53 PM
Příspěvek: #210
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(29.04.2014 12:07 PM)tondabh napsal(a):  Haribol přátelé, možná by stálo za úvahu, proč nedat šanci včeličkám, připravit jim dutiny a pak jen pozorovati, jak ty holky šikovný si to vše vystaví přesně dle svých představ?

Tondo , aj na tom sa pracuje .Včelárim krátko a zatiaľ ma baví experimentovať. Tento rok čakajú ďalšie druhy dutín na roje. Aj také kde to bude ponechané úplne na predstavu včiel.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)