Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
05.07.2013, 06:12 PM
Příspěvek: #111
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(03.07.2013 10:26 PM)Crha Karel napsal(a):  Řekl bych, že letošní posun v nástupu jara znevěrohodnil všechna dogmata vztahovaná k obvyklým datům. Mně staví (dnes jsem kontroloval) všechna včelstva.
Bude to tím, že žádný data nejsou - staví prostě, když to potřebují a vědí kolik potřebují. Mimo to, teď je fest snůška / myslím, že i v Prachaticích /. A naopak letos prakticky celý červen moc nestavěli, páč na to nebylo klima. Kdo má plný úl plástů a žádný včely, tomu nestaví. Rojík může být malý a jak pane jedou !
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.07.2013, 08:52 PM
Příspěvek: #112
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Na přidávací klícce mi toto pěkně vystavěly.
V detailu je krásně vidět, jak si nedělají hlavu s přesností geometrie dna buňky - jak to padne, tak to padne.

           

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 01:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.07.2013 01:52 PM od Debora.)
Příspěvek: #113
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Petre, dovolila bych si poznamenat, ze ten plán díla má vcelstvo v hlave perfektne narýsovaný. Pokud jim do toho nezasahujeme, není nic ponecháno náhode. To nafocené srdícko je oválná stavba. Az bude dokoncena, budou ty "Y" na dne bunky dokonale usporádany.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 03:11 PM
Příspěvek: #114
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(05.07.2013 08:52 PM)Petr Mirovský napsal(a):  Na přidávací klícce mi toto pěkně vystavěly.
Takový hloubavý dotaz k fotkám - takhle tmavý staví vždycky mezi starými tmavými plásty, normálně je plást sněhobílý - věděl by někdo čím to je ? Používají starý vosk z odnaproti, nebo se to jen umolousá jak ťapou po tom starém hnusu ? Je ale vždy tmavý nejen okraj, ale i samotný vosk, jako kdyby opravdu brali ze starého, což se mě ale zase moc nezdá.
Rozhodně ale takhle zbarvené srdíčko je známkou zastarání plástů.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 04:41 PM
Příspěvek: #115
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Mne postavili vždy snehobiele plásty aj medzi starými. Staré však boli skôr žlté ako tmavohnedé.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 07:22 PM
Příspěvek: #116
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Je to dezinfekcia propolisom.
Hlasování: Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 08:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.07.2013 08:49 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #117
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Takový hloubavý dotaz k fotkám - takhle tmavý staví vždycky mezi starými tmavými plásty, normálně je plást sněhobílý - věděl by někdo čím to je ? Používají starý vosk z odnaproti, nebo se to jen umolousá jak ťapou po tom starém hnusu ? Je ale vždy tmavý nejen okraj, ale i samotný vosk, jako kdyby opravdu brali ze starého, což se mě ale zase moc nezdá.

Včely, kdy ještě nepropukl plnně stavební pud staví žemlové dílo, je to hlavně na jaře a později, když není snůška. Sněhobílé dílo je budováno z voskových šupunek, které jsou jakýmsi metabolickým odpadem. Včely je produkují když je přínos. Viz třeba Karel, kterému začaly stavět až nyní, když má snůšku. Včely samozřejmě používají i starý vosk. Propolisem potahují mikroskopickou vrstvou celou buňku a nejvíce okraje. Má odzkoušeno, že včely staví i v prosinci a únoru, vždy ale žemlově. Někdy to vypadá i jako kdyby v takovýchto obdobích používaly i propolist. LD

Petre, dovolila bych si poznamenat, ze ten plán díla má vcelstvo v hlave perfektne narýsovaný. Pokud jim do toho nezasahujeme, není nic ponecháno náhode. To nafocené srdícko je oválná stavba. Az bude dokoncena, budou ty "Y" na dne bunky dokonale usporádany.

S těmi "Y" je to trochu složitější, Deboro. Není to tak, že budou vždy dokonale uspořádány, tak se to líbí ním, ale včely to vídí jinak. Záleží na více okolnostech. Hodně také na tom, z kolika srdíček je plást budován. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 09:07 PM
Příspěvek: #118
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Mně to taky vrtalo hlavou a napadlo mne, že snad když na jedné straně plástu postaví dělničinu a z druhé strany trubčinu tak to logicky nemůže sedět. Šel jsem se podívat do zbylých plástů a ejhle, naproti trubčině je opět trubčina a s dělničinou je to taktéž, tedy alespoň u mne. Hledal jsem nesrovnalosti na přechodech mezi trubčinou a dělničinou - drobné posuny tam jsou, a pak jsem našel na několika místech těchto přechodů zajímavost - buňky, které mají dvě dna a kónicky se zužují k vyústění v jednu buňku. Takhle tedy řeší přechody v rozměrech různých buněk.
Hlasování: Debora (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 12:10 AM
Příspěvek: #119
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Někde jsem četl, že včely potahují tenkou vrstvou propolisu ty buňky, kam má matka klást. To by změnu barvy vysvětlovalo. Je na tom něco pravdy?
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 11:25 AM
Příspěvek: #120
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(06.07.2013 08:43 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Včely, kdy ještě nepropukl plnně stavební pud staví žemlové dílo, je to hlavně na jaře a později, když není snůška. Sněhobílé dílo je budováno z voskových šupunek, které jsou jakýmsi metabolickým odpadem. Včely je produkují když je přínos. Viz třeba Karel, kterému začaly stavět až nyní, když má snůšku. Včely samozřejmě používají i starý vosk.
Jo, to je zajímavé - takže když nemají šupinky, používají vosk z již postavených pástů ? Jak to dělají ? Tohle mě vždy vrtalo hlavou. Přičítal jsem to spíš pomalejší stavbě a zaťapání. Pravda je, že když staví málo, staví tmavší plásty. Na stranu druhou, pozoroval jsem, že v únoru, jen při pylové snůšce staví, pokud mají nouzi, plásty bílé. A naopak mezi černými plásty je málokdy plást bílý. Naopak na krajích, u nových plástů je stavba bílá téměř vždy. A úplně nejtmavší je stavba, když vyříznu díru do černého plástů. Takže fakt z něj vybírají vosk na novou stavbu ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)