Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zákonné povinnosti
11.07.2013, 08:04 AM
Příspěvek: #1
Zákonné povinnosti
Krásný den,
chtěl jsem se tady zeptat, jaké jsou skutečně zákonné povinnosti při zahájení včelaření.
  • Jednak by to měla být registrace u ČMSCH, ale narážím na tom, že formulář hovoří o "stavu včelstev k 1.9." a "pro nové včelaře slouží první hlášení jako přihláška". Znamená to tedy, že mám tyhle papíry poslat až k 1.9.?
  • Dále ohlášení umístění včelstev na město (obecní úřad). Komu se to má hlásit a také to musí být hned, nebo k nějakému datu?
  • Fumigace a další léčení - co aktuálně je skutečně povinné a musí být vykázáno, že proběhlo?
  • Evidence spadu VD, veterinární vyšetření měli apod. - jsou povinné ve smyslu zákona nebo veterinárních nařízení? To, že je třeba např. sledování spadu provádět kvůli zdrav.stavu včelstev je jasné, ale jde mi o nějaký reporting úřadům apod.

Díky moc za odpovědi, věřím, že stejné otázky si kladou i všichni ostatní začínající včelaři a od členů ČVS se dozvíte věcí "co musíte", až vám z toho jde hlava kolem ... přitom si myslím, že půlka těch věci povinná určitě nebude.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2013, 09:14 AM
Příspěvek: #2
RE: Zákonné povinnosti
ČMSCH jsem jednou řešil a bylo to tak, že jsem zavolal a paní si napsala údaje adresu, stanoviště, počet včelstev a na adresu nového včelaře poslala formulář s přiděleným číslem stanoviště a chovatele a ten jej poslal zpět po 1.9.

Hlášení na obci se provádí hned jak jsou včely na místě a podává se na podatelně a oni už si to přiřadí.

Aktuálně je to co vydá místní Krajská vet. správa a ošetření se nehlásí. Evidence spadu je povinná ve smyslu vyhlášky, tu si prostě musí včelař sehnat na místní KVS buď úřední deska a nebo přímo dotazem a nebo zde někteří umístily vyhlášku z jejich kraje a to jestli včelař hlásí výsledky vyšetření zimní měli je zase individuální podle toho kdo to vyšetřuje a jestli to laboratoř pošle na veterinu nebo to odešle včelař sám.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2013, 02:22 PM
Příspěvek: #3
RE: Zákonné povinnosti
Povinnosti vyplývající ze zákona jsou pouze tři:

- registrovat včelstva v Hradišťku (ČMSCH)
mail: uevcely@cmsch.cz
pdf ke stažení: http://www.cmsch.cz/store/formular-vcelstva-1-6-012.pdf
- nahlásit včelstva obecnímu úřadu daného katastru (číslo pozemku)
- zasílat v zimě měl k vyšetření Krajské veterinární správě

Dobré (ale nepovinné) je:

- seznámit se s místními včelaři
- kontaktovat předsedu místní organizace a dát jim o sobě vědět (nechat se zařadit do mailingu)
- mít včelstva zdravá, aby na vás nikdo nemohl

Není povinnost být členem svazu. Svaz pouze zprostředkovává, vaším partnerem je KVS. To samé platí ohledně dotací. I tady je svaz jen zprostředkovatelem. Další povinnosti vyplynou ze zdravotního stavu vašich včelstev (po odběru měli) nebo ze stavu včelstev v okolí (mor). KVS vám tak může nařídit např. nátěr plodu, karanténu, případně likvidaci.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2013, 08:28 AM
Příspěvek: #4
Rainbow RE: Zákonné povinnosti
upřesnění povinností:

1. registrace chovatele v Hradišťsku k 1.9
2. nahlášení stanoviště včelstev na obci k 28.2
3. dodržovat veterinární zákon, který konkretizují Vyhlášky a Mimořádné veterinární opatření pro daný kraj,



MVO pro Zlínský kraj:

1. do 31.7.2013 ošetřit (přeléčit) včelstva ...
2. do 30.9.2013 vložit podložky ...
3. od 10.10 do 31.12.2013 ošetřit (přeléčit) včelstva ...
4. do 15.2.2014 odebrat měl ...
5. bez termínu odevzdat měl ...

- vše je v kontextu nebezpečné nákazy - varroázy a můžeš potkat i druhou - mor včelího plodu
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2013, 08:43 AM
Příspěvek: #5
RE: Zákonné povinnosti
(11.07.2013 08:04 AM)Lucínek napsal(a):  Krásný den,
chtěl jsem se tady zeptat, jaké jsou skutečně zákonné povinnosti při zahájení včelaření.
  • Jednak by to měla být registrace u ČMSCH, ale narážím na tom, že formulář hovoří o "stavu včelstev k 1.9." a "pro nové včelaře slouží první hlášení jako přihláška". Znamená to tedy, že mám tyhle papíry poslat až k 1.9.?
  • Dále ohlášení umístění včelstev na město (obecní úřad). Komu se to má hlásit a také to musí být hned, nebo k nějakému datu?
  • Fumigace a další léčení - co aktuálně je skutečně povinné a musí být vykázáno, že proběhlo?
  • Evidence spadu VD, veterinární vyšetření měli apod. - jsou povinné ve smyslu zákona nebo veterinárních nařízení? To, že je třeba např. sledování spadu provádět kvůli zdrav.stavu včelstev je jasné, ale jde mi o nějaký reporting úřadům apod.

Díky moc za odpovědi, věřím, že stejné otázky si kladou i všichni ostatní začínající včelaři a od členů ČVS se dozvíte věcí "co musíte", až vám z toho jde hlava kolem ... přitom si myslím, že půlka těch věci povinná určitě nebude.

Pravidla pro začínající včelaře jsou velmi dobře popsaná Karlem Crhou v Kapesním průvodci alt. včelaření, které najdeš na stránkách šance pro včely mezi soubory ke stažení.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2013, 11:12 AM
Příspěvek: #6
RE: Zákonné povinnosti
(14.07.2013 08:28 AM)Evžen Babík napsal(a):  1. registrace chovatele v Hradišťsku k 1.9

Registrace chovatele by měla být okamžitá při pořízení včelstev.
Termín 1.9. je pouze termín hlášení aktuálního počtu včelstev.

Taktéž hlášení nového stanoviště obci se děje i v průběhu roku.

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2013, 07:58 PM
Příspěvek: #7
RE: Zákonné povinnosti
Díky všem za odpovědi, z ČMSCH mi obratem odpověděli a přidělili reg.číslo a k 1.9. mám poslat aktualizované počty a umístění včelstev.
Na obci jsem zatím nenahlásil, tak to musím co nejdříve udělat. Angel
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2013, 04:32 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.08.2013 04:49 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #8
RE: Zákonné povinnosti
Existuje logické vysvetlenie na prideľovanie registračného čísla včelárovi ako v koncentráku, na povinnosť včelára pravidelne aktualizovať počty včelstiev ako na nejakom čepobití v kasárňach a hlásiť stanovištia včelstiev ako agent štátnej bezpečnostnej služby? Jediným logickým vysvetlením tejto diktatúry sú finančné prostriedky prideľované z EÚ na každé včelstvo, ale prax dokazuje, že sa tie dotácie nevyužívajú na rozvoj včelárstiev u nás.
http://www.iness.sk/stranka/6744-Za-kazd...oviny.html
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2013, 02:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.08.2013 02:28 PM od Debora.)
Příspěvek: #9
RE: Zákonné povinnosti
zdravé české stádo

Výše dotace určená na včelařská opatření vroce 2013 66 211919 kc

krivoklátský med ČESKÁ VČELA s.r.o. aneb nanotex

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, o.s. výše finační podpory: 3 959 450 Kč


dotace na léčbu CCD
Big Grin
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Martin Nezbeda (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.01.2014, 07:27 PM
Příspěvek: #10
RE: Zákonné povinnosti
Dobrý den,
jsem tady nová a zatím nevčelařím, jen sháním informace. Některá zákoutí včelaření jsou pro mne ještě "španělskou vesnicí", ale co vím jistě je, že bych se chtěla přiblížit co nejvíc přirozenému včelaření, nechat stavět včelkám své vlastní dílo jen v rámcích či přímo jen na horních loučkách, nepoužívat chemii nebo jen v opravdu ojedinělých naléhavých situacích. O úlu uvažuji nástavkovém nebo warré nebo medné krávě...
Co ale řeším jako první a jako základní je - legislativa.
Půjde o to, že budeme s manželem přebírat 5 včelstev letos na jaře po jiném člověku a já bych si chtěla zkusmo o pár metrů dál založit svůj úleček právě takový, jako popisuji výše. Buď již letos anebo spíše až v letech příštích, až něco okoukám u toho původního včelína. Původní úl pojede dál..
Není mi ale jasné:
1) Musím nahlásit KVS a obecnímu úřadu nový úl a včelstvo, i když bude jen o pár metrů dál než ten původní a včely budou pocházet také z toho původního úlu?
2) Co vše KVS přímo kontroluje a provádí - vyžaduje doklady o koupi přípravků nebo kontroluje nebo provádí některé úkony osobně? To vše v případě, že jsme bohužel v zóně výskytu moru i varroázy současně? Lze se v tomto případě vůbec nějak vyhnout Varidolu, Gabonu, natírání plodu?
3) Je výhodné a žádoucí konkrétně u mě být členem ČSV? Z hlediska ne moc velkých znalostí jistě ano, ale jinak nevím nevím...
Děkuji velice za případnou odpověď i nedivení se nad mými naprosto laickými otázkami. Jste tu již vesměs všichni zkušenými přemýšlivými včelaři - klobouk dolů!!!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)