Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
22.02.2014, 12:24 PM
Příspěvek: #1
Vytváření oddělků a rojů
Pár téměř samovysvětlujících filmů, které možná budou inspirovat
Autor: Kai Michael Engfer

oddělek


umělý roj

Hlasování: Petr Jezowicz (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.02.2014, 11:37 PM
Příspěvek: #2
RE: Vytváření oddělků a rojů
(22.02.2014 12:24 PM)Debora napsal(a):  Pár téměř samovysvětlujících filmů, které možná budou inspirovat
Autor: Kai Michael Engfer
Moc hezký filmíky - jen jsem si představil, kdybych se já takhle choval ke své Dunkelbiene - tak vypadám do večera jak mrožBig GrinBig Grin, ikdyž na tom druhém je v obličeji vidět, že taky pár koupilBig Grin
Jinak to stříkání vodu se musí fakt citově - dost jim to vadí, zkraje jsem takhle i pár oddělů odkrágloval, zapaří se.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.02.2014, 12:35 PM
Příspěvek: #3
RE: Vytváření oddělků a rojů
(22.02.2014 11:37 PM)schützmeister napsal(a):  Jinak to stříkání vodu se musí fakt citově - dost jim to vadí, zkraje jsem takhle i pár oddělů odkrágloval, zapaří se.

to je zajímavý postřeh, o tom jsem ještě neslyšela.
Tady se dost filosofuje, co je kdy včelstvu příjemnější. Spousta včelařů zastává názor, že kouř způsobí ve včelstvu nadměrnou paniku. Domnívám se, že to někdo převzal do praxe z manipulace s roji a začal to rozšiřovat, jako šetrnější zásah pro prohlídku včelstev za teplých letních dnů. Za chladného počasí se voda nehodí.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.02.2014, 12:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.02.2014 12:59 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #4
RE: Vytváření oddělků a rojů
Ja keď sklepávam-striasam mladušky nepoužívam vodu, oni sa aj samé stihnu do chumáča , má to aj výhodu vtom že medzi nimi už môžu biť aj lietavky, a ak založíte oplodniačik alebo odloženec z týchto včiel a máte zakŕmené sirupom , môžete si vyvolať rabovku, takto lietavky odletia a mladušky jemne naberačkou rozdelím do oplodniačikov a nemám problém.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2014, 12:11 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.04.2014 12:46 AM od Debora.)
Příspěvek: #5
RE: Vytváření oddělků a rojů
Kolega Thorsten předvedl "rojový bubeníček", nebo-li (Trommelschwarm), odebrání roje z včelí bedny, podle architekta "Bienenkiste" Erhard Maria Klein. Rojový bubeníček se používá při včelaření v košnicích. Tato metodika se dá využít pro odběr včelstva na kterémkoliv nerozebíratelném díle.




Hlasování: Aleš Molčík (+1), Leoš Dvorský (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2014, 01:37 PM
Příspěvek: #6
RE: Vytváření oddělků a rojů
zcela jsem opomněla poukázat na to, že odebrání roje funguje jen tehdy, přešla-li matka do nového úlu. Máme-li v odebraném roji matku, měli by jsme na tmavé podložce pod odebraným včelstvem naleznout vajíčka. Samozřejmě za předpokladu, že matka ještě klade, a včelstvo se doposud nerojilo. Mateřský úl necháme na původním místě a včelstvo si v něm odchová novou matku.

Postup práce při tvorbě rojového bubeníčka u košnic:

1. Do košnice nafoukáme kouř a necháme včelstvu trochu času, aby mělo možnost nahromadit zásoby medu (aspon 15 minut). Mezitím spojíme obě košnice skobami a utěsníme spáru mezi košnicemi.

2. Při bubnování na strany kočnice je nutné dbát na to, aby dlan pružila nejlépe v rezonanci mezi 1-2Hz (1Hz=1s, 2Hz=0,5s). Začne-li včelstvo přecházet do prázdné košnice, musíme na vrchní část prázdné košnice položit ruku. Tak vznikne v prázdné košnici nový elektromagnetický pól, který se při klidné meditativní práci blíží rezonanci okolo 8 Hertzů (rychlost světla x obvod Země−2), která má na včelstvo uklidňující účinek. Na toto místo se včelstvo v košnici rádo stáhne. Práce ve dvou situaci ulehčuje.

3. Bubnování musí být vždy zaměřeno na hrany plástů

4. bubnování se začíná na spodní části na hlavu obrácené košnice. Po půl minutě přecházíme ke středu košnice a po další půlce minuty bubnujem jen krátce v horní části. Nyní následuje minutová přestávka a celý postup se opakuje.

5. Přiložením ucha na košnici si můžeme ověřit, kde se včelstvo momentálně nachází. Máme-li včelstvo v horní košnici, ukončíme bubnování.

7. Nyní odstraníme utěsnění spáry mezi košnicemi a přidáme kouř, aby včelstvo zrušilo stavební řetězy v oblasti spoje obou košnic.

8. Nyní postavíme košnici na nové místo, zůstane-li včelstvo v klidu, má v košnici matku. Pokud ne, je načase celý proces opakovat.


Volně zpracováno podle metodiky Carl Weygandt
Hlasování: tondabh (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2014, 02:02 PM
Příspěvek: #7
RE: Vytváření oddělků a rojů
(16.04.2014 12:11 AM)Debora napsal(a):  Kolega Thorsten předvedl "rojový bubeníček", nebo-li (Trommelschwarm), odebrání roje z včelí bedny, podle architekta "Bienenkiste" Erhard Maria Klein.
Big GrinBig Grin Ty kráso !! Big GrinBig Grin Todle to udělat těm mejm, tak mě už živýho neuviděj Big GrinBig Grin
Asi byc na fotce byl spíš na černo, včetně toho bílýho skafandru Big GrinBig Grin
Ale tak, možnosti jsou různý, ale ta představa, jak jim kejvu s plásty BlushBig GrinBig Grin
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2014, 08:11 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.04.2014 08:14 PM od tondabh.)
Příspěvek: #8
RE: Vytváření oddělků a rojů
(16.04.2014 02:02 PM)schützmeister napsal(a):  Big GrinBig Grin Ty kráso !! Big GrinBig Grin Todle to udělat těm mejm, tak mě už živýho neuviděj Big GrinBig Grin
Asi byc na fotce byl spíš na černo, včetně toho bílýho skafandru Big GrinBig Grin
Ale tak, možnosti jsou různý, ale ta představa, jak jim kejvu s plásty BlushBig GrinBig Grin


Haribol Michale, jsme na tom podobně, ale na své tryskáče nedám dopustit co se týče varoatolerance a medařství...ale když se s nima chce mazlíčkovat...proti gustu, žádný dišputát...
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.04.2014, 08:39 PM
Příspěvek: #9
RE: Vytváření oddělků a rojů
(16.04.2014 01:37 PM)Debora napsal(a):  5. Přiložením ucha na košnici si můžeme ověřit, kde se včelstvo momentálně nachází. Máme-li včelstvo v horní košnici, ukončíme bubnování.
Smile Todle je taky dobrý - já bych teda přikládat ucho nemusel - po ukončení bubnování bych měl v lepším případě většinu včel na kukle, v horším v rukávech a nohavicích. Zbytek viditelně na česně a kolem. Blush
Deboro, cože to tam máte za včely ? Nějak ani nelezou, nebo jsem to špatně pochopil a jsou to už včely vyrojené ? Možná jsou taky přidušený tím smogem ?
Ale nic proti, jen se bavím tou představou.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2014, 01:00 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.04.2014 02:14 AM od Debora.)
Příspěvek: #10
RE: Vytváření oddělků a rojů
to víš, německá kranka ví, že hrst trpělivosti má větší hodnotu než pytel rozumu Big Grin
Hlasování: Martin Nezbeda (+1), schützmeister (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)