Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
22.05.2018, 11:44 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2018 12:01 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #41
RE: Vytváření oddělků a rojů
(22.05.2018 10:55 AM)Centisi napsal(a):  Leosi,mě slo hlavně o to aby se mi vcely nevyrojily...
Přesunul sem plást s těma matečníkama i se vcelama,přidal sem dva ramky s vybíhajícím plodem a sklepnul jeste ramek vcel s otevreným plodem...nechal nahore nad úlem nad MM,otevřel očko a az druhy den sem je sundával a daval těsto a vodu...ze by vcel ubývalo nějak rapidně se mi nezdálo...slo mi jen o to aby matečniky nezavíčkovaly a neuletěly,zkusil sem to takhle,ze se to nepovedlo me nijak nemrzi ale zajímalo mě jen kde byla chyba...neplánival sem mnozit...
Matky si chci zkusit prelarvit příští rok mozná cvičně letos ale to jen tak na ošahání...

A ķřečka sem pochopil tak ze převěsil ty nezakladené misky a ceka ze z nich něco bude...píše ze se boji ze je nebudoz mit kam dostavět..ani je stavět nebudou kdyz je nema zakladeny...to je snad jasny...jedině ze narazi na nejmldsim plodu nouzovy pokud ho tam má...
S matečníku prostě nic nebude kdyz je nema v oddelku kdo zaklást....

Nebo sem ho pochopil uplně blbě...

Tak, že jsi provedl to, čemu se principiálně říká distancování plodu (variant je zase více) a podařilo se, zrušily matečníky nebo se k tomu chystaly a odvrátil jsi zřejmě vyrojení. Nevyužít rojové nálady je fakt velká škoda, nikdy nepřipravíš k chovu včelstvo jako když je v rojové náladě. Proto připomínám ten přeleták uvedený Michalem. Mohl jsi zabít několik much jednou ranou.
Jinak oddělků není nikdy dost, tak že množit, množit a zase množit, když je na to doba a nyní je. Rojení není jen akt množení, ale také aklimatizace, ozdravování. včelařům bylo vždy na obtíž a proto se šlechtí na "nerojivost", ale to umělé množení nahrazuje to rojení právě z těch dalších důvodů. Na to se zapomnělo.
Když nemáš nadbytek, nemůžeš prostě ani vybírat. Včelaření bez množení je vlastně o ničem. Den bez noci není den, ale jen několik hodin. To poznáš časem. O larvení to fakt není, to je jen technika přenesení larvičky, není to nejdůležitější. Není to vůbec nutné. Proto jsem dal odkaz na to VF. Nic důležitého tam není a larvení je fakt to poslední , co je na chovu důležité (tedy když pominu, že tu larvičku můžeš poškodit). Navíc tvorba oddělků, dělení včelstev naplňuje i to ředění populace V.d. Tedy chceš-li včelařit bez chemie, propásl jsi hodně dobrou příležitost, kterou ti nabídly včely samy.. Nic víc, nic míň. Ono vše se vším souvisí. A už zase pádím. Ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2018, 12:15 PM
Příspěvek: #42
RE: Vytváření oddělků a rojů
Mám jedny vcely s kterejch by stalo za to mnozit ale je to lonskej oddelek a teprve prvni rok s nima pracuji a zatim spokojenost.Matka myslim Cermalle nebo jak se to presne jmenuje a pise si nejsem jistej..
Ostatni mam Singer a nejraději bych je uz neměl Big Grin vetsinu zásob proploduji a celkově jdiu tak nejak na maso ale to mnozstvi vcel neodpovida mnozstvi zasob v úle...tam bych nejraději vyměnil matky nebo to zacal rozpoustet na oddeljy a dat nové oplodněné matky...ješte uvidime...zkousim něco domluvit a tak cekam jak to dopadne a pak se podle toho zařidim....zatim mi to nespěcha a kdybych z tohoto mnozil tak stejně to bude zase to stejny co mám tedkom...

39×24 volná stavba v ramečkách,warre
480 m.n.m
Včely přiručky nečtou !!! Hledáni vlastní cesty je ta správná volba ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2018, 12:26 AM
Příspěvek: #43
RE: Vytváření oddělků a rojů
Rád bych zkusil tu metodu z příspěvku č.35. Jenže čekám na ty zavíčkovaný matečníky. Připadám si natvrdlej, za to pardon, ale mám si počkat jestli je dostaví nebo dokud je čas ještě přelarvit?
Je nějak moc metod jak na to a já se v tom začínat ztrácet.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, pole
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2018, 10:53 AM
Příspěvek: #44
RE: Vytváření oddělků a rojů
(23.05.2018 12:26 AM)Křeček napsal(a):  Rád bych zkusil tu metodu z příspěvku č.35. Jenže čekám na ty zavíčkovaný matečníky. Připadám si natvrdlej, za to pardon, ale mám si počkat jestli je dostaví nebo dokud je čas ještě přelarvit?
Je nějak moc metod jak na to a já se v tom začínat ztrácet.

Aby včely přinutily matku zaklást mateří misky, musejí mít svůj důvod - např. rojova nálada, zdravotní důvody, hlad apod. (to, že misky postaví, nic neznamená). Nebo jim ten důvod musíš simulovat (oddělky, smetence, osiření). A k té simulaci jsou různé metody přenesení vajíček či larviček, ze kterých vzniknou matky (podřez, štěp, larveni). Něco si přečti, jedno z toho vyber a zkus.
Ty máš nezakladené misky, nikoli matečníky, tvé čekání na zakladení by mohlo být dlouhé.....
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2018, 12:43 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.05.2018 12:44 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #45
RE: Vytváření oddělků a rojů
Bude to asi tím, že letos to nevypadá na rojový rok.
Taky pořád čekám. Krom dvou opravdu nabušených včelstev, kde už mám v oddělcích vylíhnuto, nic.
Misky staví, když je rojovka, ale může je to přejít.
Oddělky můžeš udělat i bez matečníků, jen s otevřeným plodem a vyjde to stejně jako larvení, s tím, že nic nemusíš dělat ani hlídat, jen měsíc vyčkat, jak to dopadlo.
Já je ani nikam nevozím a nepřimetám včely. Trochu ubudou, to jo, ale v rojové době a se zavíčkovaným plodem to dají. I jen s 3 vysokými rámky a přepážkou.
Musí to být zdatné včely, to ano, žádný podvraťáci.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)