Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
25.04.2018, 06:23 PM
Příspěvek: #31
RE: Vytváření oddělků a rojů
V současným počasí a na třech NN bych si ohlídal, jestli tam zralé matečníky nebudou už koncem týdne i bez včelařovi iniciativy. Big Grin
Hlasování: Antonín Hyžík (+1), Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2018, 07:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.04.2018 07:50 PM od Faneka.)
Příspěvek: #32
RE: Vytváření oddělků a rojů
Já bych jim podstávka 1-2 NN , viz Leosova tvorba medné komory. Já je loni mela na 4 NN pod mrizkou, nad mrizkou série a vyrojily se. Také to byl vyzimovany oddělek.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2018, 07:37 PM
Příspěvek: #33
RE: Vytváření oddělků a rojů
Oddelky na třech nastavcich jsou buď slabé nebo pozdě rozšířené. Kolik tam mas včel a staví bílým voskem? Slušný včelstvo na optimalu by mělo mít 5-6 nastavku a pak se v tom dá chovat. Takhle jak jsi to popisoval by ti žádný matecnik na liště nenarazily. Nech ty vcely poradně rozjela pak možná v červnu udelej klasické oddelky tak jak se dělají. Dva plasty s plodem ( zavickovanym) ...atd.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2018, 12:08 AM
Příspěvek: #34
RE: Vytváření oddělků a rojů
No minulej rok sem málo krmil když sem si včelky přivezl. Takže šli do zimy na 2NN. Letos sem stále váhal nad rozšířením proto je mám nyní na 3NN. Bílej vosk staví jak o závod po neděli předpokládám že bude plně prostavěno. Takže letos se spíš snažit rozjet do zimy pořádné včelstvo a matky nechat na příští rok?

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2018, 12:30 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.04.2018 12:31 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #35
RE: Vytváření oddělků a rojů
Můžeš taky zkusit americkou variantu.
Jeden bych tam ještě fouknul a pak hlídal matečníky. Myslím vlastní. Ve chvíli kdy budou - a to bude hodně brzo - tak je rozdělíš - každý z prvních tří nástavků bude oddělek, jen tam musí být něco plodu a matečníky / libovolně kolik / a na původním necháš nahoře mednkí a dole dva nové prázdné nástavky + ideálně jeden pěkný matečník. Plodu stačí minimum. Původní matku neřešíš.
Tím získáš tři oddělky s bezva matkama + čtvrtý, kam donesou i celkem dost medu.
Pracnost minimální, skvělé matky a v květnu - čímž tři nové můžeš ještě skvěle do zimy rozjet.
Podstatný u toho je oddělky zůžit na včelu, dvě, krmit těstem dle potřeby a měsíc nerušit. Pak to buď dopadne nebo spojíš. S matečníkem to dopadne téměř vždy.
Žádný larvení a podobné komedie. Ryzí příroda.
Hlasování: Quinn (+1), Antonín Hyžík (+1), Leoš Dvorský (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2018, 02:59 PM
Příspěvek: #36
RE: Vytváření oddělků a rojů
Matečníky mám naraženy už 3 týdny, ale nijak se nic neděje.Včelky vesele lítaj, nosej sladinu jak divý a na matečníky jim asi nezbývá čas. Byl tu i pár dní déšť a chladnější počasí tak jsem včera už nevydržel a holky zkontroloval. Nahoře dva plné NN květového medu, do poloviny zavíčkován., Krom pár krajních rámku které mají dostavěné max. přes půl rámku. Nyní nosí medovici a poslední zbytky akátu.

Když jsem je měl otevřené tak jsem do prázdného nástavku převěsil od středu 3 rámky s plodem a naraženými matečníky, a po jednom rámku se zásobami na kraje. V plodových rámcích bylo i dost pylu. Zbytek jen stavební rámky s proužkem, ty jsem dodal i do mateřského včelstva po sražení plodu. Na loučky jsem naplácal něco těsta a do zásobního rámku kde bylo ještě trocha místa jsem nalil vodu. Uzavřel česno na minimum a očko na jednu včelu. Mezi nástavek a dno mi poradil jeden včelař dát folii tak přes 3/4 půdorysu. Nyní jim chci dát měsíc klid a těším se co se stane.

Jediný čeho se obávám jak, nebo spíš kam dostavěj ty matečníky když tam musí překážet přeci ta folie. Myslím že měli na jednom rámku naraženou misku i na horní straně rámku, ale tím si nejsem zase tak jistej. Tak věřím že si poraděj. A další věc, jak s vodou? Nebylo by lepší jim dat do dna (jsou celkem vysoké) misku s vodou? Například keramickou podmisku na květináče do které bych nasypal kamínky aby se neutopily.
Prosím budu rád za každou kritiku. Děkuji s pozdravem K.

PS: Jakej dáváte poměr medu a cukru při výrobě těsta? Popřípadě jak jej skladovat. Já jsem dal nejdříve 1:1 ale to se neuvěřitelně lepilo, tak jsem přidal cukr na 1:2. Chvilku dobrý. Zabalil jsem jej do folie a odnesl v míse ke včelám v domění, že to tak funguje i s vánočním cukrovím. K mému překvapení se těsto nalepilo na folii tak, že nešlo vůbec dolů. Navíc proteklo skulinkou a maximálně se přilepilo i k míse. Práce s ním bylo peklo a po napatlání na loučky část v podstatě prokapalo až na folii.
Výsledek: Zapatláná kuchyň, nádobí, já, věřím že i včely a relativní ztráty "těsta" co z folie za boha nešlo dolů. Hodinové uklízení a to mám v lednici zbytek, který se dnes pokusím ještě zahustit. Tak bych se tomu rád vyvaroval znovu, ale to je už na jiné vlákno. Pěkný den.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2018, 08:46 PM
Příspěvek: #37
RE: Vytváření oddělků a rojů
Dobré řešení máš hned nad tvým příspěvkem, nekomplikuj si život klidně můžeš i ten jeden nástavek vytočit, je-li zavíčkovaný. Nebo vymyslíš další modifikace. Držel bych se ale osvědčeného. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2018, 08:54 PM
Příspěvek: #38
RE: Vytváření oddělků a rojů
3 týdny narazené matečníky ? To v nich asi nebude ani larva ani MK ...zavičkovany asi nemyslis kdyz píses narazeny a pokud ano tak z nich nic nebude....
Zkus dat mladej plod,vajícka a mlady larvicky...
Vodou určitě nic nezkazíš...

Těsto ti neporadim..nemam s vyrobou doma zkušenost.


Já nedavno nasel tři narazeny matecniky s červíkama a pěkně zality Mk a taky sem udelal oddelek ale třeti den misto zavíčkování sem čumel jak tele..Matečniky uplně suchý...nevim proč...jelikož se mi nechtělo rozebírat v tom psim pocasi kmenový vcelstvo abych nasel nejmladsi plod tak sem nastavek s oddelkem vrátil zpátky nahoru nad kmenovy...matka v oddelku nebyla,ani těsto moc nebraly..nevím proč ...kdyby někdo věděl tak to na mě sypte Big Grin díky
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2018, 09:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2018 10:33 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #39
RE: Vytváření oddělků a rojů
Aja ja ja jaj! Tak Centisi , promiň, ale trochu tvůj příspěvek využiju, neber to osobně, hodí se to. Včely sice příručky nečtou, ale ti co chtějí včelařit by trochu měli. To proto, že by se nemuseli ptát na elementární věci z jejichž nepochopení pramení chyby.
Trochu opáčka:

1) Mateční je prostě jen zavíčkovaný (zpravidla) nebo otevřený matečník, tj ten, ve kterém je larvička- to je vžitá včelařská terminologie.
2) "matečník" ve kterém nic není, je ve včelařské terminologii miska. Ta vůbec neznamená, že se včelstvo chystá rojit, ale samozřejmě může (po založení matečníků). Včelstvo se zpravidla rojí až po zavíčkování matečníků.
3) 2-3 denní mladušky již jdou na orientační let, tzn. že když uděláš oddělek (bez matky) a necháš ho na stejném místě s velkou pravděpodobností se jich většina vrátí do původního včelstva. To je asi i důvod proč v tom tvém oddělku byly ty matečníky tzv. suchý. Neměl je kdo krmit a udržet teplotu. Kdo nevěří udělejte si oddělek s matkou a nechte na stanovišti a pak bez matky a uvidíte, kolik včel v něm zůstane. V tom s matkou určitě víc i když také dojde k oslabení o létavky. Za 3 dny ale budou včely nosit pyl.
4) další rada, která zdánlivě s předchozím nesouvisí, ale je velmi důležitá. Včelstvo, oddělek..... roj, smetenec se dostávají do "normálního režimu až když vybíhá 2. generace včel (tedy i nové matky), tedy cca za 2 měsíce. Zde dělají začínající asi největší chyby a včelstvo prostě zničí svou snahou a také tím vyrovnat se těm, co jsou již jinde. Jenže stadium rozvoje včelstva jsou rozdílná. VČELY NEJSOU JEDNOTNÝ MATERIÁL !

Něco k tvorbě oddělku:
Když nyní dělám oddělek, dostanou 1 zásobní plást, 1-2 zavíčkovaný plod se včelami + včely z 2 plástů (nejlépe z otevřeného plodu), zase krycí plást, může být s vodou.
+ zavíčkovaný matečník ( samozřejmě, otevřený mohu dát za týden až vyběhne nová matička, to pro jistou, že by se ta původní ztratila ).
Oddělek musí být v dobře větratelném prostoru (zasíťované dno a pod., ne průvan)). Chci-li jej nechat na místě dám jej do tmavé místnosti , ne chladné (třeba včelín) a nechám 3 dny v klidu. To i proto, aby se neoslabil odletivšími včelami.
Nejraději jej ale převezu na jiné stanoviště tak min 2 km , tam jej mohu otevřít, vrátí se jen "létavky".
Těstem v rámkovém krmítku se nic nezkazí, ale až vím, že je v něm matička a klade, jinak zbytečně láká slídilky (tedy lupičky) nebo i proteče - i proto rámkové krmítko.

Nejlépe je ale dělat oddělek přímo nad hlavním včelstvem:
1) dám nad mřížku zcela nahoru celý nástavek s plodem (bez matky kdo nepozná, může oklepat do úlu). Nap.ř do pozice 6 zcela nahoru a otevřu očko.
2) za týden nebo i 14 dní tam dám matečník (samozřejmě zavíčkovaný), oddělím od hlavního včelstva folií. Doporučuji "zvýšit" nástavek o rám vysoký cca 2-3 cm (může v něm být nové česno).
3) No a pak se rozhodnu co s ním např. mohu takto vyměnit matku, udělat přeléták, jak popsal Michal a pod.Variant něurekom.
4) Kdo neumí nebo nechce chovat matky klasicky, tj přelarvováním,. může do takové to jednotky nad mřížkou po oddělení dát otevřený mladý plod, třeba jen štěp, udělat podřez a nechat odchovat matku, když není snůška, je samozřejmě, že musím trochu krmit ale NE TĚTEM ale medovou vodou 1:1 - důležité, cukr v chovu používá jen barbar!!! Mohu ujistit, že když se to povede, tj takovýto oddělek je pěkně silný, jsou matičky mnohem kvalitnější než ty z larvení. Pro ty, co to zajímá, podívejte se na VF-chov matek. tam skutečně najdete vše nedůležité, ale to důležité, to ani omylem, není tam o tom ani zmínka. Touto metodou se trochu polepošíte.
5) To co popsal Michal s tím přeletákem lze udělat i bez matečníku, ale jen s otevřeným plodem. Výsledek je podobný, jen medu je méně, trvá to dýl......
6) po oplození matičky a vyběhnutí prvního plodu mohu oddělek využít třeba k výměně matky......
7) Michal hodil pro začínající do placu perlu, tak toho využijte.

Dalo by se napsat více, ale musím jít dělat oddělek s dvouletou matkou, tak pádím. Znovu doporučuji studovat biologii, fyziologii včely medonosné určitě se to začátečníkům hodí. Je to mnohem důležitější než okopčit nějakou metodu. Včelaření je o pochopení vztahů ve včelstvu. Jde o to najít soulad mezi PROSTŘEDÍM, VČELOU, VČELAŘEM, ÚLEM A PROVOZNÍ METODOU. To je podstata včelaření blízkému životu včel v přírodě, ale to neznamená, že se nemusím učit, nic znát a posléze umět.
ON -line včelařit se fakt nedá DOBŘE a včelařem se člověk může stát jen tak, že se neustále učí, já to dělám 55 let. Ne nadarmo se říká, že každý včelař umírá hloupý. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Václav Návara (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2018, 10:55 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.05.2018 11:05 AM od Centisi.)
Příspěvek: #40
RE: Vytváření oddělků a rojů
Leosi,mě slo hlavně o to aby se mi vcely nevyrojily...
Přesunul sem plást s těma matečníkama i se vcelama,přidal sem dva ramky s vybíhajícím plodem a sklepnul jeste ramek vcel s otevreným plodem...nechal nahore nad úlem nad MM,otevřel očko a az druhy den sem je sundával a daval těsto a vodu...ze by vcel ubývalo nějak rapidně se mi nezdálo...slo mi jen o to aby matečniky nezavíčkovaly a neuletěly,zkusil sem to takhle,ze se to nepovedlo me nijak nemrzi ale zajímalo mě jen kde byla chyba...neplánival sem mnozit...
Matky si chci zkusit prelarvit příští rok mozná cvičně letos ale to jen tak na ošahání...

A ķřečka sem pochopil tak ze převěsil ty nezakladené misky a ceka ze z nich něco bude...píše ze se boji ze je nebudoz mit kam dostavět..ani je stavět nebudou kdyz je nema zakladeny...to je snad jasny...jedině ze narazi na nejmldsim plodu nouzovy pokud ho tam má...
S matečníku prostě nic nebude kdyz je nema v oddelku kdo zaklást....

Nebo sem ho pochopil uplně blbě...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)