Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vytváření oddělků a rojů
25.04.2014, 01:39 PM
Příspěvek: #21
RE: Vytváření oddělků a rojů
(25.04.2014 01:10 AM)Debora napsal(a):  Ahoj Michale,
přiznávám se, že jsem včelstvo ještě nevyčuzovala. Ale pro přesídlení včelstva z jedné košnice do druhé, nebude mít kouř pozitivní účinek, nebot' začudí prostor obou kočnic a rozrušené včelstvo pak nenajde místečko kam se schoulit.
Jo, to by mohlo být. Škoda, já zase neznám to bubnování / nemám na to odvahu /. Fakt ale je, že na těch různých snímcích z ruska, francie, rumunska to vyšichni vykuřují - tak mne zajímal ten rozdíl.
Pravda je, že při kouři intenzivně větrají a taky to, že na ty největší vlčáky to taky moc nepůsobí, rozlétají se a intenzivně útočí. Na mírné to ale není špatné. Vy tam nezakuřujete vůbec ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2014, 02:55 PM
Příspěvek: #22
RE: Vytváření oddělků a rojů
(24.04.2014 02:18 PM)Debora napsal(a):  Nejdůležitější práce při včelaření v košnici je umění převést (vybubnovat) včelstvo do nové košnice. Tato metodika je meditativní, rychle se stane přirozenou částí včelařského konceptu ...
Metoda to bezesporu meditativní je, tedy pro člověka. Položil bych si otázku, zda to tak vnímají i včely. Vzhledem k tomu, že je to donutí opustit dosavadní prostor a zřejmě i plodové plásty ! (nevím), silně pochybuji, že je jim to milé. Každý úder do úlu je vzruší, natožpak 20minut bubnování. Metoda brutální, ale účinná.Wink
Hlasování: Debora (+1), liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 12:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.04.2014 03:40 AM od Debora.)
Příspěvek: #23
RE: Vytváření oddělků a rojů
Hluboký infrazvuk o frekvenci do 4 Herzů signalizuje včelstvu "přirozenou" pohromu. Zde hraje roli kolektivní vědomí včelstva, které hodnotí situaci. Lokalizuje-li včelstvo v blízkosti úlu prostor, bude se snažit do něj stáhnout a vyčkat konce nebezpečí. Nenajde-li včelstvo narychlo útulek, do kterého by se mohlo schoulit, vyleze na vnější stěnu úlu a vyšle slídivky. Pak už je jen otázka času, než včeli celou tu habaďůru prohlédnou a vyprovodí nás ze včelnice.
A to si pište, že si naše elektrostatický pole dobře zapamatují. Big GrinBig Grin
Jinak meditace je komunikace. Dáme-li včelstvu utěšení, nebude nás podezírat z rošt'ačiny. WinkWink

________________________________________________________________________________​_________________


@Michal: Wink

Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 07:35 AM
Příspěvek: #24
RE: Vytváření oddělků a rojů
(26.04.2014 12:59 AM)Debora napsal(a):  A to si pište, že si naše elektrostatický pole dobře zapamatují. Big GrinBig Grin
To je fakt, paměť i rozdělení rolí. Vyčlení jednu dvě kamikadze, které mají za úkol tě vypráskat, kdykoliv se v budoucnu objevíš i kdybys přicházel v míru Big Grin.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2014, 08:04 AM
Příspěvek: #25
RE: Vytváření oddělků a rojů
Včelstvo skutočne so včelárom komunikuje. Včely poznajú naše vnútro. Na fotografiách dokumentujem situáciu pri manipulácii so včelstvom, ktorého včely si mňa nevšímajú, ale kamarát si musí chrániť svoje telo bezpečným oblečením.

       
Hlasování: Martin Smutný (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.04.2014, 08:47 PM
Příspěvek: #26
RE: Vytváření oddělků a rojů
(26.04.2014 07:35 AM)Crha Karel napsal(a):  
(26.04.2014 12:59 AM)Debora napsal(a):  A to si pište, že si naše elektrostatický pole dobře zapamatují. Big GrinBig Grin
To je fakt, paměť i rozdělení rolí. Vyčlení jednu dvě kamikadze, které mají za úkol tě vypráskat, kdykoliv se v budoucnu objevíš i kdybys přicházel v míru Big Grin.
Je to sice mimo téma, ale pár zajímavých postřehů. Na zahradě mám kousek od ůlů tmavou kůlnu bez dveří. Máme to zmáknutý všichni. Já vím, že když už moc zuří, vlezu do kůlny a bodalky zůstanou před vchodem - zjevně to vnímají, že jsem zalezl do svého ůlu a nebezpečí pominulo. To ale platí, jen pokud zůstávám uvnitř. Zřetelně je vidět, že stále létají kolem vchodu a čekají, až vystrčím nos. Vydrží to velmi dlouho / v řádu hodin /.
Včera mě také vyprávěl kamarád, kterému jsem vyprávěl jak mne a sousedy honí se sekačkou / jako když já seču /. Říkal, že teď pozoroval, jak ho včela honí na druhé straně baráku - tedy za domem, cca 30m od ůlů, hned jak vyjel se sekačkou a taky, že i když ji vypnul ještě po půl hodině včela trpělivě čekala na značce, aby ho mohla bodnout hned, jak to zase zapne. Přesto, že mezi tím odešel.
Takže obranu maj propracovanou velmi důsledně.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2017, 03:57 PM
Příspěvek: #27
RE: Vytváření oddělků a rojů
Mistři včelaři, haló, potřebuju poradit.
Nevím jestli su ve správném vlákně.

V jednom ležanu mám jedno včelstvo asi měsíc bez matky. Nechal jsem v něm narazit matečníky roubem, ale nemají mladušky, matky dochovali velice slaboučké.
V jiném ležanu mám zase dvě včelstva, neboť při překládání nástavkových tyto byly vedle sebe a musel jsem je do ležanu dát obě na přepážku a nástavky.

Mám v úmyslu jedno z těchto včelstev přestěhovat do toho bezmatečného.
Chtěl jsem to napravit Taranovým rojem, ale vzpomněl jsem si, že tady někde byla rada od Jirky Marxe, řešení podobné situace přeletákem, což mě připadá velice elegantní řešení.
Tak jsem se nad tím zamyslel, a on, ten Taranův roj se mi jeví v zásadě taky jako přeleták, řekl bych "navolno", kdy jedna část zůstává v úle a druhá vně úlu. Stále to vnímám funkcí ale jako přeleták.

Tak jsem si řekl, že bych to udělal stejnou formou, kdy jedno celé včelstvo (z toho dvojáku) i s velkou částí díla přeložím do toho bezmatečného přes noviny a co se vrátí na původní místo dám taky přes noviny spojit s tím vedlejším.
Tím budu mít v každém ležanu po jednom celém sloučeném včelstvu a bezmatečné zároveň napravené.

Je to správná myšlenka nebo blbost ?
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2017, 09:14 PM
Příspěvek: #28
RE: Vytváření oddělků a rojů
Přeložit takhle je můžeš jen bych na par dni dal do toho bezmatecneho včelstva ramek se zavickovanym plodem feromon plodu potlači zrosku trubcich a pak se to podaří jistě dobré

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Ali (+1), Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2017, 02:20 PM
Příspěvek: #29
RE: Vytváření oddělků a rojů
Na fotkách jsou pro inspiraci krmítka, která pár let používám - jsou pouze pro krmení těstem, nejsou vodotěsná. Určena jsou pro čerstvé oddělky, pokud už jdou do tahu, je to malé.
Výhodou je, že vlastně nic nestojí (přisponkují se 2 pruhy sololitu k běžnému stavebnímu rámku - viz první foto) a snadno každý pozná, že včelstvo je třeba rozšířit o nástavek (viz druhé foto).
Pokud začnou stavět dílo na samotném krmítku, rozpěrákem se odloupnou sololity a včely o své pracně vybudované srdíčko nepřijdou. A sololity se dají přibodnout na jiný rámek a jede se dál.....
       
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2018, 03:18 PM
Příspěvek: #30
RE: Vytváření oddělků a rojů
Dobrý den všem.
Rád bych si letos vytvořil nějaký ten oddělěk. A také bych si rád vychoval vlastní matičky. Můj plán je nasledující.
Pro vychování matky:
Včelky jsou oddělky z minulýho roku. Nyní jsou na 3NN (3. přidáván před 10dny). Počkám tak týden, a přidám 4.NN z toho třetího přendám střídavě vystavěné rámky tak, abych měl jak v 3 i 4 sřídavě vystavěný rámek a stavební rámek.A také přendám na střed rámek s plodem. Oddělím 3 a 4 mateří mřížkou a do 4 dám rámek se sérií matečníků. Po pár dnech kontrola a před vyběhnutím matek se pustím do samotného oddělku.
Pro oddělěk:
Seberu 2. NN (zkontroluji aby tam nebyla matka), a odnesu ho bokem na nové místo. Počkám hodinku a pak jim přidám zralej matečník. Možná bych oddělku mohl dát i 4. NN z původního včelstva a tomu původnímu přidat novej NN střídavě stavební rámky s mezistěnama (protože nemám žádný volný souše). Vznikne mi tím pádem nové včelstvo s novou matkou na 2NN a původní včelstvo bude pokračovat s 3NN. Další kontrola po vylíhnutí a poté cca po týdnu zda-li matka klade.?
Momentálně tu vše kvete, třešně odkvétají, jabloně a hrušky začínaj, řepka též, akát a kaštan a ořechy ještě přijdou. Myslím že by mohla být ta vhodná doba.
Taková je má nastudovaná teorie a já bych se rád zeptal zda je to tak v pořádku nebo mé představy jsou milné. Budu rád za Vaše postřehy a kritiku.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)