Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
23.05.2021, 09:25 AM
Příspěvek: #321
RE: Rojení
(20.05.2021 09:01 PM)Tomáš Fuit napsal(a):  Já jsem vytvořil dva přelétáky a dva oddělky -...... Připadá mi, že z hlediska přirozeného vedení včelstev je tvorba oddělků i přelétáků s nutným odebíráním jednotlivých plodových plástů dost hrubým zásahem do plodiště připomínajícím zavrhované zebrování.... Takhle se taky chystám na vyřezání prvního zavíčkovaného plodu..

Proč zebrovat, vyhledávat matečníky, vyřezávat plod, otáčet úly nebo přelétáky. Když je jednodušší udělat jedním zásahem z každého včelstva oddělek - vzít celý nástavek a zároveň včelstvo zbavit hromady virů a kleštíků. Leoš to tady psal stokrát. Tak jsem se podle těch rad snažil natočit postup. Snad to koresponduje s praxí hnutí ŠPV a je to úkon na pár minut. A v nízkých nástavcích ještě jednodušší. Má-li k videím někdo nějaké připomínky, budu rád, když je napíše. Chtěl bych v natáčení zásahů do tohoto včelstva pokračovat a přidat ještě nějaké nízkonástavkové a tak se mi každá rada, připomínka či zjednodušení hodí. M.M.

Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.05.2021, 11:53 AM
Příspěvek: #322
RE: Rojení
Dík za návod, tvořil jsem to vlastně podobně, příště to ale udělám s celým nástavkem, ne s jednotlivými plásty..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2021, 11:04 PM
Příspěvek: #323
RE: Rojení
Minulý týždeň sa mi jedna rodinka vyrojila. Chytil so ho u suseda na jabloni asi 1m nad zemou. Počasie je aké je tak som do nich nechcel chodiť no a tak išli von.

Chystalo sa na dážt tak som ich asi o 18:00 vysipal do nového úla do dvoch nádstavkov, je z nich strapec cez 1,5 nádstavku. Rozobral som aj materské včelstvo a našiel asi 15 matečníkov, včiel hromada takže by išli von ešte raz.

Povedal som si že spravim z nich ešte oddelok. Našiel som pekný plást s dvoma matečníkmi, jeden zásobný a jeden so zaviečkovaným plodom a šupol som ich do ďalšieho úla. Zúžil som im priestor na štyri latky.

V hlavnom včelstve som nechal dva matečníky ostatné som vylámal.

Oddelku som dal krmítko a roju na druhý deň.

Dnes po týždni som bol pozrieť ako sa im darí a roj už má postavený skoro celý nádstavok. Samozrejme cez okienko bez rozoberania.

Uvidím ako sa vrátia matky, tak po týždni pozriem či už začali klásť. Je to moj prvý oddelok som na to zvedavý.

U nás je furt kosa krásne kvitla repka a aj gaštany ktorých tu máme hromdu ale zásob maly tak max 5kg. Snáď to Agát spraví, možno trochu Lipa, potom je u nás sucho.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2021, 10:25 PM
Příspěvek: #324
RE: Rojení
Je rozhodně lepší dát včelstvu možnost se normálně rozšiřovat v souladu s jeho tendencemi rozvoje, než-li honit včely zbytečně po stromech.
1) o rojové náladě se rozhoduje v době květu jívy
2) obsedá-li kraňka 2/3 prostotu, cítí se stísněná a omezená v rozvoji.
3) obsedá-li včelstvo na černo alespoň 2 NN, je dobře dát pod něj 2 stavební NN se soušovým jádrem a je klid. Další zákroky nejsou třeba snad krom dalšího rozšíření, tentokrát to může být i nahoru. Opět je to popsáno zde: Odpověď najdeš zde: http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_...vijela.pdf

4) pokud včelstvo staví matečníky na spodní straně horního plodového nástavku, budou pravděpodobně i jinde. Pokud ne, nejsou nikde!
5) Když už jsou ve včelstvu matečníky, nemá smysl je vyřezávat a pod. K nastolení jisté rovnováhy napomůže bez ztráty výnosu jen radikální zásah jakým je například přeléták, distancování plodu, Demareho plán..... princim je vlastně stejný, jen pracnost různá.

Uměle vyvolaná rojová nálada a roje vyplývá v drtivé věšině případů nerespektováním právě výše uvedených bodů.
Samozřejmě existují genotypy, které mají větší sklon k rojení. To ale není katastrofa, jen je přeba tuto strategii poznat a využívat jinak, tedy nebránit jí, ale včas využít třeba rozdělením a využít tak ohromnou aktivitu včelstva.
Roj, včelstvo po tiché výměně matky, nově obsednutý prostor směrem k česnu a určitý stav před plodovám vrcholem, vykazují nejvyšší připravenost pro snůšku.
Vše se dá samozřejmě nasimulovat, tedy využívat přirozené instinkty včel, jak to děláme podle tezí ŠPV.
Včelaření je poezií, tak se toho držte. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2023, 12:03 AM
Příspěvek: #325
RE: Rojení
Manželka v sobotu po poledni jen tak mezi řečí zmínila, že dole pod vsí se to nějak hemží včelami tak jsem tam hned vyrazil a našel krásný roj. Bylo to trochu zapeklité - jabloň zarostlá ve starém trnkoví ve svahu ale nakonec jsem si pro něj dolezl a odřízl i s větví:
   
   

už se stahují za matičkou...

   

o 2 dny později při přendavání do úlu:
   

za tu chvilku krásně postavili velký kus díla...
   
   

I matičku jsem našel, tmavá, neoznačená...
   

Vloni chycený roj byl menší a neměl takovou energii, toto je hukot, poprvé vidím, jakou takové včely disponují chutí do života.

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Hlasování: Jan Urban (+1), Pavel Cirman (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2023, 09:41 AM
Příspěvek: #326
RE: Rojení
    Roj 14 dni po usazení. Zatím nakrmeno je snůška

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)