Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
03.01.2013, 09:15 PM
Příspěvek: #1
Volná stavba v rámečkách
Dovolil jsem si toto téma oddělit, myslím, že opravdu jde o principielně něco jiného, tak aby se to nepletlo.
S rámečky bez mezistěn mám bohatou zkušenost, prvotně vedenou finančním ziskem. Je to jednoduché - není mezistěna, není drátek, není práce.
Rád bych se rozdělil o několik celkem významných postřehů pro bezproblémové zastavění .
1. asi zcela zásadní je kdy - není na co čekat, včely staví, nemají-li plásty, od února maximálně do konce května. Z toho plyne, že pokud necháte včely do začátku května na starých plástech, půl sezony je pryč. Seberte jim staré dílo, jak jen to jde.
2. do malého rámečku / nového, starý to nepotřebuje / stačí 2x2 cm mezistěny, nebo malé srdíčko doprostřed. Žádný drátek , kam by jsme přišli ! Podstata rovného prostavění je, že zebrujete, v případě medníku, nebo dáte ke straně v případě plodu, potom ne víc jak dva, anebo postupně přidávat. Je možné zebrovat i plod , narušuje to ale tepelný komfort hnízda a je to pracné.
3. pokud máte malé rámky jako medník, nejdéle do týdne / mnohdy i 2-3 dni / jsou postavené a je třeba oddělit staré od nových, ať už nový nástavek, nebo k jedné straně. Pokud je necháte zebrované, vytáhnou staré rámky skrz nové a med nikdy nevyndáte. Nedají vám víc jak týden, bacha !
4. používáte-li rámky víc jak 20cm vysoké, je třeba rozlišit, zda budou plodové, nebo medné. Plodové - žádný drátek, přidávate ke kraji hnízda / máme-li jeden nástavek plný, dáme druhý nad něj, rozdělíme staré plásty napůl horní-dolní do středu nástavku a obložíme prázdnými : zase, buď zebrujeme, máme-li čím, nebo postupně přidáváme. / Pokud má být rámek medový a počítáme s vytáčením, drátek je nutný. Pokud bude medový až ve druhém roce / lepší je to ale obráceně - prvý rok med, druhý rok plod / anebo budeme med vyřezávat - drátek nepotřebujeme.
Funguje to naprosto bezvadně a není třeba se bát rychlého dubnového rozšiřování.
Jak se dřív říkalo - kdo chvíli stál, stojí opodál. V červnu je konečná a je dobré nedostavěné rámky vybrat, ruší kompaktnost, zvláště, jsou-li zebrovnané. Ikdyž bude snůška, nepostaví už většinou nic. Nemluvím tady o roji bez plástů, ale pěkném včelstvu.
Sám to praktikuju už několik let na cca 30 včelstvech v malých dadantech - vysoké plodiště, nízký medník a nemá to chybu.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.01.2013, 10:59 PM
Příspěvek: #2
RE: Volná stavba v rámečkách
Jesteli jsem to správně pochopil, když začínám a nemám souše tak např.: mám včelstvo na 3xNN, z jednoho v dubnu vytáhnu 5 plástů, převěsím jej do přidávaného nástavku doprostřed a zbytek doplním prázdnými rámky?
Díky
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2013, 11:10 AM
Příspěvek: #3
RE: Volná stavba v rámečkách
(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  1. asi zcela zásadní je kdy - není na co čekat, včely staví, nemají-li plásty, od února maximálně do konce května. Z toho plyne, že pokud necháte včely do začátku května na starých plástech, půl sezony je pryč. Seberte jim staré dílo, jak jen to jde.....
.... Ikdyž bude snůška, nepostaví už většinou nic. Nemluvím tady o roji bez plástů, ale pěkném včelstvu.
Sám to praktikuju už několik let na cca 30 včelstvech v malých dadantech - vysoké plodiště, nízký medník a nemá to chybu.
Veľmi cenné skúsenosti a informácie. Michal, zaujíma ma nadmorská výška včelnice, klimatické a znáškové podmienky. Zaujíma ma to z toho dôvodu, že včely bez prínosu sladiny nie sú ochotné stavať voskové dielo. Podnecuješ včely medovým alebo cukrovým sirupom v ešte nepriaznivom počasí skorej jari, alebo to necháš na včely a prírodu?
Je to nádherný príklad o tom, ako dať šancu včelám žiť ich prirodzeným spôsobom života na prírodnom diele. Pre vedenie včelstiev na prirodzenej stavbe je dôležitá informácia, že umožniť včelám meniť dielo v máji je už veľmi neskoro.
Hlasování: Faneka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2013, 07:27 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.01.2013 08:00 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #4
RE: Volná stavba v rámečkách
(06.01.2013 11:10 AM)MilanBencúr napsal(a):  
(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  1. asi zcela zásadní je kdy - není na co čekat, včely staví, nemají-li plásty, od února maximálně do konce května. Z toho plyne, že pokud necháte včely do začátku května na starých plástech, půl sezony je pryč. Seberte jim staré dílo, jak jen to jde.....
.... Ikdyž bude snůška, nepostaví už většinou nic. Nemluvím tady o roji bez plástů, ale pěkném včelstvu.
Sám to praktikuju už několik let na cca 30 včelstvech v malých dadantech - vysoké plodiště, nízký medník a nemá to chybu.
Veľmi cenné skúsenosti a informácie. Michal, zaujíma ma nadmorská výška včelnice, klimatické a znáškové podmienky. Zaujíma ma to z toho dôvodu, že včely bez prínosu sladiny nie sú ochotné stavať voskové dielo. Podnecuješ včely medovým alebo cukrovým sirupom v ešte nepriaznivom počasí skorej jari, alebo to necháš na včely a prírodu?
Je to nádherný príklad o tom, ako dať šancu včelám žiť ich prirodzeným spôsobom života na prírodnom diele. Pre vedenie včelstiev na prirodzenej stavbe je dôležitá informácia, že umožniť včelám meniť dielo v máji je už veľmi neskoro.
To, že včely staví v únoru, jsem objevil jako vedlejší produkt boje s morem. Nadmořská výška asi nehraje zásadní roli - mám 4 stanoviště zhruba po100m.n.m.
od 500-800, rozdíl je jen v mírném časovém posunu. Ničím nekrmím a dle pozorování nezáleží na krátkodobém výkyvu počasí. Stavba začíná u nejschopnějších včel cca koncem února po oteplení a masívním proletu, pak už plodují a to je okamžik počátku stavby. Ale zcela zásadní je, a je jedno jak jsou celkově silné, aby jak říkám, začali plodovat a NEMĚLI plásty. Tedy pouze tolik, co zcela obsedají. Žádné prázdné uličky pro rozvoj. Já to považuju za stejný efekt, jako když staví roj. Myslím, že prostě cítí, že přichází doba rozvoje a že nové plásty budou potřebovat. Pokud je v této době i pylová snůška, postaví plást 39x30 v pohodě za dva dny. Jde ještě o to, že první plod zvětší sílu včelstva až za měsíc - do té doby stejně nezvětší objem hnízda / aby byli nutné plásty pro kladení /, přesto staví prázdné, v postatě neobsednuté plásty každou vhodnou chvíli. V březnu a dubnu už pak rostou a to je dobré přidávat i již vystavěné, zrychlí to plodování, no a zebrovat co se dá - nikdy ale ne plod, tím se vše podtrhne. Narušovat hnízdo v této době je barbarství.
Ještě k vybírání plástů. Dělám to po masivním proletu a seberu všechny staré plásty co se mi nelíbí a zásoby nechám jen v minimálním množství, na to je třeba cit, záleží na síle, ale i v tom bych řekl že je klíč, čím mají zásob víc, tím déle a později začínají plodovat. A v březnu už není v případě problému se snůškou přidat plást zásob. To chce ale odpozorovat - já asi mám extrémně dobré podmínky, téměř panenská příroda, takže v březnu si většinou už dokáží sami přinést co potřebují.
Někde kde v té době klíčí obilí to asi bude jiné. Jisté ale je, že všechny zásoby v té době neobsednuté, jsou zbytečné, to bude platit všude. Tyto plásty právě omezují stavbu. Na stranu druhou ale hodně zakrmená včelstva mají hodně medu, ale to už jsme někde jinde.
Ještě o tom, že včely bez přínosu nestaví, podle mne staví vždy, když to potřebují. Roj staví a nemusí být snůška, pokud v létě krmíme, staví, protože cítí potřebu rozvoje. A na jaře prostě je jeich čas. Nestaví, když cítí, že jim hnízdo stačí - tedy není snůška a nebo je dost velké pro plod. Máme-li úl dost velký v červenci nestaví, ani když je velká snůška. V červnu je prostě šlus. Pokud staví, je úl malý.

(03.01.2013 10:59 PM)admin napsal(a):  Jesteli jsem to správně pochopil, když začínám a nemám souše tak např.: mám včelstvo na 3xNN, z jednoho v dubnu vytáhnu 5 plástů, převěsím jej do přidávaného nástavku doprostřed a zbytek doplním prázdnými rámky?
Díky

Ne tak zcela. Stále platí, že při víc jak jednom přidaném prázdném rámku staví všelijak. Přidávat pouze prázdné rámky je možné jen po jednom - jak ho vytáhnou do půli, dáme další, je to tedy vhodné jen pro jeden nebo horní nástavek nebo pro TBH úl či ležan.
Ve Vašem případě by jste alespoň nějaké souše potřeboval - necháte-li staré plásty středem, složení od kraje je prázdný-souš-prázdný-plodiště.
A je tu další věc - necháte-li 3nástavky do dubna, pravděpodobně již budou v té době včely dost silné na to, aby 4 N byl medový, Tzn. tak jako tak a kor když nemáte souše, je v této době lépe 3+4 nástavek nazebrovat - to co bylo původně ve 3N rozdělit a proložit prázdnými rámky.
Já bych ale nečekal na duben, jak se oteplí a včely začnou plodovat, udělejte prohlídku, začátkem března ještě nebudou roztažené na 3N, odeberte vše neobsednuté, hned můžete nějaké prázdné přidat a až budete v dubnu 3N přidávat zpět, už ho zebrujte - budete mít čím.
A ještě rada pro ty kdo potřebují souše. Jednak na nic nečekejte, v květnu už to nedoženete a jednak - nadělejte je do foroty. Horní nástavek leze zebrovat co týden - pokud začnete včas, uděláte za sezonu 3-4nástavky/nízké/ souší. To lze využít, pokud je potřebujete k jejich stavbě tak, že prostě nově vystavěné nenecháte v úlu, ale schováte / zavíječ je nežere /. Jen je třeba je vždy vyndat nejdéle za týden, pak je již začínají zanášet. Je-li ale úl dost velký jsou po týdnu vystavěné, ale suché. Šup s nimi do skladu a nové rámky a snažte se.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), JiriS (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2013, 04:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.01.2013 04:57 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #5
RE: Volná stavba v rámečkách
(06.01.2013 07:27 PM)schützmeister napsal(a):  To, že včely staví v únoru, jsem objevil jako vedlejší produkt......a je jedno jak jsou celkově silné, aby jak říkám, začali plodovat a NEMĚLI plásty. Tedy pouze tolik, co zcela obsedají......

Michal, naozaj podrobne a polopate napísaný príbeh. Patrí Ti poďakovanie, že si nám umožnil zdieľať také cenné skúsenosti. Funguje to skutočne spoľahlivo. Je to podobný postup, ako keď som pred rokmi kočoval za agátom, tak som v horách na severnom Slovensku každoročne okolo Mateja zužoval včelstvá na počet obsadaných rámikov miery B, a potom, po očisťovacom prelete, som ich podnecoval medovým sirupom 1:1, denne 1 dcl, a zároveň som včelstvá rozširoval medzistienkami. Týmto spôsobom sa dajú viesť včelstvá do sily v drsných podmienkach Oravy skutočne efektívne aj s časovým oneskorením vo vývoji vegetácie voči agátovej oblasti asi o tri týždne, a aj včelstvá, ktoré prezimovali na štyroch rámikoch boli na znášku z agáta okolo 20. mája pripravené v dostatočnej sile a hlavne boli znáškovo zrelé. V tých časoch sa ešte včelárilo na vysokých rámikoch spôsobom jedno plodisko a jeden medník. To zároveň svedčí o tom, že pri rokmi osvedčenom postupe vedenia včelstiev je možné nasmerovať aj lokálne plemená včiel neznámeho pôvodu k úspešnému využitiu každej znášky. Pravidlo štyridsiatich dní platí stále. Všetky tie správne gény vo včelstve sú, len včelár musí do včiel štuchnúť tak, aby sa práve tie najlepšie vlastnosti prejavili.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2013, 11:25 AM
Příspěvek: #6
RE: Volná stavba v rámečkách
(07.01.2013 01:20 AM)Miroslav Jaroš napsal(a):  ... Ale , ještě - je dost důležité , aby uměly stavět směrem dolů pod plodovým tělesem . Ta schopnost se vytrácí a je dost podstatná .
Já si z toho prozatím vycucnu tuto vlastnost a optám se Miro jakými postupy je vychovávat právě k stavbě směrem dolu.
Jediný na co jsem zatím přišel, nedat jim možnost stavět nahoru, ale postavily toho loni žalostně málo 3-6 plných plástů 2/3L a spoustu rozestavěného od 10dm2 do 3dm2 a mně zoufale chybí dílo. Díky Karel
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2013, 02:11 PM
Příspěvek: #7
RE: Volná stavba v rámečkách
K tématu popisuje Milan Jaroš krásný příklad o divokém včelstvu se stavbou v březnu. Najdete to v tématu Vedení včelstev..- selekce, hned druhý příspěvek.
Zminňuje tam také důležitost stavby v podstaveném nástavku, o které se já nezmiňuji. Důvod je tento : prapůvodně jsem dával novou stavbu také dolů, přijde mi to logické a také se o tom všude píše. Samozřejmě i tam včely staví o to nic.
Má to ale značné provozní nevýhody : zásadní je asi ta, že je nutné manipulovat s plodištěm nad tímto nástavkem. Další nevýhodou je, že dole včely nestaví kompletní plásty, vždy jsou nějak nedostavěné. Další problém je také v tom, že tyto funglovní plásty hodně zanáší pylem, čímž se pak hůře zužitkovávají. Je jasné, že máme-li metodu volné stavby a med lisujeme, pak nám toto nemusí vadit, pokud tedy pomineme, že med lisujeme ze starých plástů. Mám-li nové nahoře, mám v nich prvotně med.
Milan Jaroš jako hlavní důvod podstavení uvádí snížený rojivý pud. To je pravda jen částečná - tak to je, pokud jsme zaspali a včely mají málo prostoru. Nebo-li tato potřeba není, pokud se nám včely nevyvěsí do podmetu. Je třeba rozšiřovat o krok před rozvojem, pokud se jednou vyvěsí, můžeme dávat nahoru co chceme a už nic nezachráníme. Respektive, můžeme dát nástavek dolů. Je to ale z nouze ctnost.Funguje to, ale jen tím maskujeme naše selhání.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.01.2013, 11:04 AM
Příspěvek: #8
RE: Volná stavba v rámečkách
Jsem jenom začátečník, ale když dolů staví tak špatně, tak by to mělo být pro využití volné stavby v rámečcích lepší, ne? Jinak mě napadlo podstavit plodové těleso nástavkem do kterého dám pouze warre trámky (nebo pouze položené horní loučky s drážkou). Ono ten pyl lze pak využít u oddělků.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.01.2013, 02:50 PM
Příspěvek: #9
RE: Volná stavba v rámečkách
Z mých sledování je pro dobrou stavbu vzít v potaz dvě zákonitosti :
1. stavba probíhá všemy směry ven od hnízda přirozeného tvaru zruba vejce postaveného na špici.
2. daleko lépe staví v teplejší / horní oblasti /.
Z toho plyne několik postřehů : pouze dolů staví jen, pokud je dutina vyplněna a, protože dolů je nechladněji, mají s tím největší problém, staví jen v teplém dnu, jinak se stahují nahor. Protože je to znak vyplněné dutiny, stavba dolů předchází rojení. Protože to dolů nestíhají / zima / a nahoře zanášejí medem, dochází takto ke zmenšování plochy plodu. Že je to přirozené, je pravda jen z poloviny - normálně nejprve vyplní všechen prostor nad hnízdem a vedle hnízda. Prakticky pro nás stavba jen dolů má ten následek, že postaví málo, protože se dříve dostaví rojový pud / plodiště je zaneseno medem /.
Zcela ideální je využít stavbu do boku. To je naprosto přirozené, funguje to / mají dost tepla / a rychle přibívá potřebná plástová plocha. Pěkně zmáknutý to má na svém webu Vašek Smolík, doporučuju shlédnout. Proto pěkně fungují i ležany, kde jde výstavba mnohdy daleko lépe, než v případě podstavení. V nástavkách nás omezuje prostor, to je ale možné vhodnou technikou zmáknout.
Atˇo tom budeme mluvit jakkoli, nejlépe staví nad hnízdem. Je to jak přirozené / vyspravení hnízda / , tak energeticky výhodné. Také velmi rychle přibývá plástová plocha potřebná pro zmírnění rojové nálady. O tom jsem už ale psal dost výše.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.02.2013, 10:21 AM
Příspěvek: #10
RE: Volná stavba v rámečkách
Má někdo zkušenosti s tým, že v úlu, kde používá klasické rámečky dal včelám stavět na loučkách? Přemýšlím udělat oddělky na lang 3/4 po vzoru Vaška Smolíka, tedy jen volná stavba na loučkách a premýšlím, zdali by to šlo i jinak než jen přemetením včelstva do prázdného úlu (resp osazení roje, ale to je pro mně nereálné, jelikož jsem běžně 100 km od stanoviště). Díky.
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)