Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelí linie
26.09.2017, 12:32 AM
Příspěvek: #11
RE: Vlastnosti včelí linie
Tak me by zajimala i ta A4 s info, jak vest takova vcelstva. Je mozne to zverejnit nebo poslat na mail : gunasita@gmail.com?
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 08:36 AM
Příspěvek: #12
RE: Vlastnosti včelí linie
Ahoj Leoši, napadlo mne včera to samé, jako Faneka. Nyní novou matku nepotřebuji, ale informaci, jak postupovat ve vedení včelstev v duchu zásad hnutí ŠPV si vždy rád přečtu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 10:29 AM
Příspěvek: #13
RE: Vlastnosti včelí linie
Stop, stop, stop, prosím!
Nejsem chovatel matek, který matku střelí při prvním položení vajíčka. U mně je to hodně jinak, jsou pro mne. Nejde o provozní matky, ale výsledky něčeho. Musí projít minimálně, markerovu selekcí nebo i testy. Třeba dvouletou by byl ochoten jen málo kdo zaplatit a já i prodat (přesto tam byla k mání). Podle mne nejsou vhodné pro začátečníky (zpravidla nezvládají dobře přidání.....), ale to neznamená, že jsem je odmítl (kdo je vlastně začátečník,že). Dál je to na nich. Šlo ale o velmi omezený počet tak se nezlobte ti, na které se nedostalo, všem napíši. Pokud máte zájem, tak zase za rok (snad i dříve).
Ten "návod" . Jde spíš o zásady, které je dobré dodržovat aby byla "šance". Není to nic neobvyklého (až na pár drobností). Liší se to i trochu linie od linie. Ti, kteří znají mé přednášky, web nebo články je znají i tak. Druhým největším zločinem, kterého se dopouštějí lidé na včelách je ten, že je vidí jako jednotný materiál, nevidí a nechápou rozdíly, prostě jim nerozumí. Včera byl u mne Martin a tak také na to došla řeč. Přirovnal jsem mu to k rozdílům mezi mužem a ženou. Oba dva jsou lidé, ale ty rozdíly nám dělají radost, teda asi většině. Jsou samozřejmě i rozdíly další. U včel je to podobně.
Není problém zveřejnit stránku A4, ale na něčem s Karlem pracujeme (vázne to mojí vinou), tak by asi bylo lepší, aby to vyšlo v komplexu. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 11:34 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.09.2017 11:35 AM od Ali.)
Příspěvek: #14
RE: Vlastnosti včelí linie
Přesně.
"Podle mne nejsou vhodné pro začátečníky (zpravidla nezvládají dobře přidání.....), ale to neznamená, že jsem je odmítl (kdo je vlastně začátečník, že)."
Proto jsem se ani neozval, necítím se na to, nemám na toještě gebíry. Byla by z toho předem zbytečná škoda.
I když v koutku dušičky by zájem byl.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 03:24 PM
Příspěvek: #15
RE: Vlastnosti včelí linie
Ja jsem letos nslarvila a odchovala vlastni matky a vytvorila nekolik oddelku pridanim matecniku. Na matku bych si letos jeste netroufla a na Leosovu uz vubec ne Smile ale pristine rok to bude moje nejvetsi vyzva !
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2017, 04:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.09.2017 11:52 PM od Ali.)
Příspěvek: #16
RE: Vlastnosti včelí linie
Mě by spíše zajímalo už jen porovnávat vlastnosti toho materiálu co tu máme a materiálu nového. Za dva roky jsem do včelařských dovedností co jsem znal z před dvaceti lety a to co je na první pohled vidět, pronikl trochu nazpět, a teď mě začíná lákat spíše to co vidět není. Život včelstva, hierarchie, vlastnosti a jak s nimi dovedou nakládat. Zatím jsem ale na toto ještě nedorostl.
Takže Vám co bylo nebo bude dáno, vydolujte z toho co nejvíc. Třeba si tu od Vás, o vlastnostech a chování těchto včeliček něco zajímavého přečtu.
---
Ještě prosba. Existuje o této oblasti včelaření nějaká literatura?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2017, 12:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.09.2017 05:32 PM od Roman Smejkal.)
Příspěvek: #17
RE: Vlastnosti včelí linie
Chtěl bych se zeptat pana Dvorského, jestli by nebylo účelnější rozšiřovat jeho plemenný materiál v okolí jeho včelnic.
Mohlo by dojít k rozšíření kvalit, pokud by zde tento materiál převládl ??
Nebo se v něčem systémovém mylím ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2017, 01:28 PM
Příspěvek: #18
RE: Vlastnosti včelí linie
Pro začátek je to jistě dobrý krok.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2017, 03:43 PM
Příspěvek: #19
RE: Vlastnosti včelí linie
(27.09.2017 12:31 PM)Roman Smejkal napsal(a):  ... jestli by nebylo účelnější rozšiřovat jeho plemenný materiál v okolí jeho včelnic.
...
Jj, aby se to šířilo jako kruhy na vodě a za nějaký čas došlo až k nám do vyšších poloh a cestou (nikoliv skokem) se přizpůsobovalo.
Mám od Leoše taky oddělek, ale s matkou od Milana Bencúra, který má podobné podmínky mým.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2017, 05:41 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.09.2017 05:45 PM od Roman Smejkal.)
Příspěvek: #20
RE: Vlastnosti včelí linie
Díky za odpověď,byť jsem ve skrytu doufal, že se trochu rozepíšete. Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)