Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelí linie
12.10.2013, 10:20 PM
Příspěvek: #1
Smile Vlastnosti včelí linie
(11.10.2013 09:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... Proto už pár roků straším s plodovým rytmem. Bez téhle znalosti to prostě nejde nebo je to střelba od boku. Nejde si hrát na náhodu nebo na ni spoléhat. ...
Maje včely pár let přemýšlím, jaké z vlastností by bylo dobré, aby měly a hlavně jak ty vlastnosti jinak zjistit, abych je "neuprohlížel k smrti". Což teda u plodového rytmu netuším. Tam se asi do plodového tělesa musí. Ale jak často? A jaké důležité vlastnosti včelstev preferujete (medný výnos nemyslím Smile )?

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 12:02 AM
Příspěvek: #2
RE: Vlastnosti včelí linie
Tak samozřejmě, že plodový rytmus, křivku musíte zjistit prohlídkami. To chce čas. Předpokládám, že si děláte záznamy. Nikdy by tam něměl chybět záznam o množství a druhu plodu v dm2. Já k tomu byl veden již od mládí, tak to vnímám silně. Pokud se podíváte na foto z Brna, je tam zachycen rytmus čtyř plemen A. m.. Jenže ono je to podobné třeba i v rámci kmene. Jsou včelstva, která mají vrchol plodování na konci května, pak měsíc téměř nic a pak znovu druhý vrchol. Víte osud kleštíka je velice silně vázán na plod, když je plodová křivka různá je jiný průběh varroázy i jiné řešení. Každý materiál má svá silná a slabá místa. No a někdy stači ta slabá pomoci včelstvu překlenout nebo se jich vyvarovat, vykompenzovat. Tohle je včelařská praxe-

Ještě z jiného soudku. Když jsem začínal včelařit, včelaři věděli, že vrcholná připravenost včelstva k využití snůšky je cca 14 dní před plodovým vrcholem. Jenže ne každý to uměl využít a načasovat, tak se o tom postupně přestalo mluvit i psát. I proto se třeba u lasického včelaření provádí dělení včelstev, zdaleka to nebylo kvůli rojové náladě. Jiný plodový rytmus má třeba v rámci kraňky, kmen Sklenar (dokonce i linie se liší) Troiseck, Peschtz , Singer a pod. Jinak ty kmeny reagují na poklesy a naopak přírůstek přínosu sladiny a pod. Omlouvám se, ale tohle je ve mně už od malička. Při přednáškách o použití KM toto právě ukazuji a i využívám. I na těch fotkách z Brna je jedna tabulka, jednoho plodového rytmu. To, co se ukazuje normálně je plodová křivka taková univerzáloní a nikdo ani nepíše o jaké plemeno A.m se jedná a to nemluvím již o kmenech a td. Plodové křivky mají prostě různé vrcholy, ale i jiné tvary. Dá se z toho vypozorovat i to, kdy se převážně tvoří dlouhověké skupiny včel. Vidíte jen toto téma na celý seminář. Tak třeba za rok u mně nebo na přednáškách. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 09:36 AM
Příspěvek: #3
RE: Vlastnosti včelí linie
Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 09:57 AM
Příspěvek: #4
RE: Vlastnosti včelí linie
Leoši, máš ověřeno u těch jejichž plodovou křivku znáš jak se na ní projeví radikální posun počasí. např srovnání letošního a předloňského jara, diametrálně odlišných?

Moc přesně ne, předloni byla vegetace u nás posunuta cca o 14 dní. Loni zase o cca 18 dní urychlena no a letos to je podobné jako v r. 2011. Plodové křivky to ovlivňuje podobně, ale hrají tam roli i jiné vlivy. Třeba hlad způsobený včelařem. Tvar těch křivek je ale dost pevně dán geneticky. Karle za 50 let jsem nezažil stejný rok. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 09:18 PM
Příspěvek: #5
RE: Vlastnosti včelí linie
Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.10.2013, 11:40 PM
Příspěvek: #6
RE: Vlastnosti včelí linie
Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá. Věřte není jiné cesty než pochopit, resp. se o to snažit. Je to 100x lepší než se držet zažilých dogmat a dělat stále stejné chyby. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2013, 09:59 PM
Příspěvek: #7
RE: Vlastnosti včelí linie
(13.10.2013 11:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Děkuji za vysvětlení. Tak to je pro mě vyšší dívčí.

Ono to jen tak vypadá.
Je to o pozorování a o záznamech. Když vím, jak se zrovna tenhle úl chová v tu kterou dobu a při tom kterém letu či snůšce, nemusím se v nich hrabat. Je to cit a někdy to překvapí i tak. Taky bych řekl, že v tom dost hrajou mimořádné úkony / jako, že asi líp je nedělat / jako spojování, pozdní krmení a tak. Letos se mě povedlo ze čtyřech chcípáků s těžkou varoázou, v září úplně bez plodu / myslil jsem, že budou bezmatečné, pozdní oddělky, spojením vytvořit silná včelstva, která se razantně rozplodovala, a asi kupodivu vždy obě matky, podle všeho. A všechny mé úvahy o plodových cyklech byly včudu. Měl jsem je nechat, no aktivní blbec.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.09.2017, 02:06 PM
Příspěvek: #8
RE: Vlastnosti včelí linie
Plodovat je také vlastnost a tento graf jsem dnes opět našel v jedné staré Včelařské encyklopedii z padesátých let. Tak kdo se vrhne na chov matek a chtěl by měřit plod tak i tohle může použít jako pomůcku.


Přiložené soubory
.pdf  CCF_000021.pdf (Velikost: 994,92 KB / Stažení: 78)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2017, 07:32 PM
Příspěvek: #9
RE: Vlastnosti včelí linie
Přikládám propočet počtu buněk na dm2 podle jejich velikosti.

Velikost buněk 5,4mm
5,4 x 5,4 x 0,866 (sin.60 st.) =25,36mm2
1 dm2= 10000 mm2
Oboustranně 20000mm2
20000/25,36= 788 buněk na 1 dm2

Velikost buněk 4,9mm
4,9x4,9x0,866=20,79
20000/20,79=962 buněk na 1 dm2

Přiklad: trubčina.
6,8*6,8*0,866=40,04

20000/40,04=499 buněk na 1 dm2

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.09.2017, 01:54 PM
Příspěvek: #10
RE: Vlastnosti včelí linie
Stejně tak jako loni a vlastně i letos, budu z chovu uvolňovat několik letošních, ale i 1-2 letých matek.
Matky jsou z linií, které existují nepřetržitě po dobu 3-5 (tj cca 9-15 let ) generací po sobě bez chemického ošetření. Matky ostatní (tj. např. zkoušený cizí materiál pářený po dobu 1-2 generací v okrsku či večerním pářením) i v oddělcích a plemenivo jsem i letos dával k dispozici pro účastníky ŠPV zadarmo.
Ke každé matce, či oddělku je jednoduchý návod na 1 A4, jak včelstva vést. Zaručit samozřejmě nemohu nikomu nic . Jde o velmi omezené množství, kterého se nerad zbavuji, ale musím. Případní zájemci se ozvěte na můj email. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1), Ali (+1), Miroslav Matucha (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)