Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
30.08.2017, 03:54 PM
Příspěvek: #1
Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Haribol přátelé, pro Vaše příspěvky jsem otevřel nové téma, větrání v úlu, aneb čeho jak využít.

RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ať je česno dole či nahoře jeho zakrývání a chránění nemá smysl, ba naopak je výhodou pro včeličky když je odkryté. Až se jednou Romane dozvíš, že se dají používat ozdravná opatření, při kterých částečně a v přesně určeném místě volně fouká vítr do úlu, tak se svému opatření s překrýváním česna asi zasměješ, ale jak jsem někde nedávno psal, včelaření je umění a tak se učíme tomuto umění celý život, no není to nádhera?

Měj se krásně včeličkově Tonda.


Roman Smejkal
Junior Member




RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak poslouchám Tondo...přiznávám,že toto mě opravdu nenapadlo a rád se přiučím.

Tini
Member



RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Taky poslouchám a rád se dozvím něco nového.

Milan Urík
Member



RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ja jsem same ucho a oko...
-------------------------------------------------------------------------------------------------


Odpovím vám zde krátce z časových důvodů a obecně, neboť téma větrání v úlu je na samostatný seminář, a hlavně chce to velký cit pro každé jednotlivé včelstvo plus dlouhodobé pozorování, neboť co rodina to jiný větrací režim.
Obecně včeličkám vyhovuje svižný přísun vzduchu jak v létě tak i v zimě a na včelařovi je aby toto zajistil a pozoroval každou sezonu, jak která rodina naloží s poskytnutým bydlením. Je krásné vidět tu variabilitu, kde jedno včelstvo tmelí a další nechávají česno naplno, protože si to zregulují dle svého uvnitř úlu, jen jim musíme dát tu volnost a možnost.

Větrání v úlu můžeme využít na jaře k protirojovému opatření (kdo chce), tak na podzim k omezení plodování (bez klíckování matek ap), a vše lze přizpůsobit všem typům úlů (současně testuji pět druhů úlů). Chce to napozorovat u volně žijících včeliček, které zde žijí od Stvoření Světa až dodnes, kde je kolikrát s podivem, že nezatmelí prasklinu či díru v dutině a naopak ji využívají jako součást jejich dokonalého větracího systému.

Doporučuji ovšem tyto věci rozvíjet a praktikovat jen těm „včelařům“ kteří se chtějí učit a vzdělávat, a ne jen teoretizovat a kritizovat to co jiní dají do placu k diskuzi, aby se zde mohli vyjádřiti i ti kteří mají podobné praktické zkušenosti ze kterých se mohou učit ti kteří mají touhu dělat včelařinu jako opravdové umění, mějte se krásně včeličkově Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2017, 08:21 PM
Příspěvek: #2
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Děkujeme za tuto velmi konkrétní odpověď která osvětlil a problém větrání naprosto. To Nilu ty si z nás děláš šoufky chtěl jsem říct prdel.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Milan Urík (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.08.2017, 11:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.08.2017 12:06 AM od Ali.)
Příspěvek: #3
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
No, mám na čtyřech ležanech v koutě dole otevřená česna cca 0,7/20 cm (na pět plástů) a nahoře nad nimi otevřená očka cca 3 cm. Ve dvou létají včely oběma letáky, v jednom převážně spodním česnem a v jednom se neustále cpou očkem.
Tak co s nimi ? A jak toho využít ?

Až z jara se ale kouknu, bude-li poznat nějaká odlišnost na plástech, sezení, či vychozených cestách pracovnic. Možnost větrání mají z mého pohledu všechny čtyři úplně stejné. Na česnech je ale včel chování různé.
Spíše to různé větrání může mít ale vliv na kvalitu medu, jak se zmiňuje Aleš ve druhém příspěvku RE: Jak vytočit fakt dobrý med. A to si budu muset příští rok prověřit taky.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2017, 02:47 AM
Příspěvek: #4
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Haribol Toníku, na kolik plástů je Tvůj ležan? Používáš jeden medníček nebo dva vedle sebe? Jsem rád když se ozve přítel, který má rád včeličky a umí je pozorovat, takže na otázku co s nimi malá rada, kterou možná i praktikuješ. Poté co ustane větší letový provoz na česnech a očkách, překryj tyto pozink nebo nerez síťovinou, kde budeš mít průchod na dvě až čtyři včeličky, tím zůstane nezměněn průchod vzduchu do úlu, ale z pohledu včeliček je to lépe ubránitelné proti vetřelcům. Většina včelařů na zimu česna zužují různými laťkami, ale tím přivádějí včelstva do nepohody, jelikož jim změní průchod a proudění vzduchu uvnitř úlu.

Co se týče tématu jak vytočit fakt dobrý med, tak zde je velice pozitivní pro včelstvo dobré proudění vzduchu v úlu, aby se dobře odvětrala voda odpařená z přineseného nektaru a tudíž má dobré větrání velký vliv na kvalitu medu (jinak s větráním v úlech jdou dělat kouzla, ale o tom až později, zatím obecně). Osobně přecházím z vytáčení medu na tvorbu plástečkového medu, kdy je med až do spotřebování uložen v tom nejlepším a nejzdravějším obalu čímž je strdí.

Své ležany pozoruj dál a občas si udělej nějakou poznámku, ať máš na jaře připomínač co a jak se dělo v úlech v této sezoně, přeji Ti krásné chvíle u včeliček Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2017, 04:57 PM
Příspěvek: #5
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
To mi přijde napsané tak, jako by jsi nikdy neviděl sedět včely na česně a zajišťovat ventilaci. Já jsem se třeba nesčetně krát přesvědčil, že zimní sezení včel není vůbec závislé na proudění vzduchu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2017, 06:49 PM
Příspěvek: #6
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(29.08.2017 08:06 PM)Roman Smejkal napsal(a):  ... Nymsův úl má česno 15cm od vrchního okraje úlu a je dost velké a tak přímý vítr foukající dovnitř, dle mého názoru není žádoucí.
Ovšem nevím, jaké zkušenosti mají ostatní...
Citace: Horní česno, rozměr 15x7cm je umístěno ve středu přední stěny úlu, 4cm od horního okraje. Tento rozměr slouží pouze při mimořádné snůšce a slouží výhradně k usnadnění zpracování přineseného nektaru včelstvem. Běžně se neužívá!
Jenom taková drobná zkušenost z loňského roku. Použil jsem takováto horní česna podobných rozměrů (6x14) u sedmi včelstev - přes snůškové období naplno. V červenci jsem zaregistroval u dvou včelstvev spojování prostředních bočních louček (které jsou v česně vidět) voskopropolisovými můstky. V té chvíli jsem vsunul do česna špalík 6x14 podélně, čili zmenšil na polovinu. Uzavírání česna můstky přestalo a v dalších včelstvech ani nezačalo.
Bohužel jsem pak o všechny přišel, takže nemohu sloužit s dalším pozorováním, ale letos mi to mé jediné včelstvo udělalo taky - teď mají česno už měsíc na protiloupežní velikosti, ale až nebezpečí pomine otevřu opět na 3x14 a budu pozorovat tmelení, myslím však, že si včely větrání upraví k obrazu svému bez našich vymyšleností bez ohledu na to, jaký typ úlu používáme.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2017, 07:46 PM
Příspěvek: #7
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
ale letos mi to mé jediné včelstvo udělalo taky - teď mají česno už měsíc na protiloupežní velikosti, ale až nebezpečí pomine otevřu opět na 3x14 a budu pozorovat tmelení, myslím však, že si včely větrání upraví k obrazu svému bez našich vymyšleností bez ohledu na to, jaký typ úlu používáme.
[/quote]
Mám několk včelstev která u velkého česna 3x15 cm na zimu přistaví v podmetu skoro větrolamy z divočiny, některé zase ne a zimují výš. Myslím že se snažit jednotně česna zvětšovat či zmenšovat je zbytečné ( pokud nejde o loupež ). Stejné je to s očky , nekterá je zalepí jiná včelstva ne. Letos jedny si vykousaly vzadu v kontolních dvířkách díru tak na malík , létají velkým vepředu i tím vzadu, asi vědí proč. V dutém stromě jim nikdo díru po suku taky neupravuje. Je to nádhera jak jsou různorodé, tak jim to přejme.

Jindřich
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2017, 08:59 PM
Příspěvek: #8
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Přes prázdniny jsem měl v Nymsově úle česno 15x7cm, ted´zmenšeno na 15x4 cm.Přestože byl úl zhotoven z vysušených desek ( pouze na sraz, ne pero drážka), tak i tak seschy a jsou zde celkem slušné škvíry.Včely to ale zatím vůbec neřeší a tak jsem zvědavý, jak to bude vypadat dál..
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2017, 09:18 PM
Příspěvek: #9
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
(01.09.2017 07:46 PM)Jindřich napsal(a):  ...Mám několk včelstev která u velkého česna 3x15 cm na zimu přistaví v podmetu skoro větrolamy z divočiny, některé zase ne a zimují výš. ...
V tomto případě (česno dole) se ale, v případě netěsností nahoře, komínový efekt způsobí průvan, což myslím, že je pro včely horší, u horního česna minimalizováno.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2017, 05:01 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.09.2017 05:19 AM od tondabh.)
Příspěvek: #10
RE: Větrání v úlu, aneb čeho jak využít.
Jindřich napsal:

Myslím že se snažit jednotně česna zvětšovat či zmenšovat je zbytečné ( pokud nejde o loupež ). Stejné je to s očky , nekterá je zalepí jiná včelstva ne. Letos jedny si vykousaly vzadu v kontolních dvířkách díru tak na malík , létají velkým vepředu i tím vzadu, asi vědí proč. V dutém stromě jim nikdo díru po suku taky neupravuje. Je to nádhera jak jsou různorodé, tak jim to přejme.
[/quote]

Jindřichu máme podobný názor na věc a podobné praktické zkušenosti, proto doporučuji česna nezmenšovat, pouze ošetřit proti vetřelcům, přeji Ti krásné chvíle u včel, užívej si jich za chvilku už zase budeme ometat sníh z česen, Tonda.

(01.09.2017 04:57 PM)Aleš Molčík napsal(a):  To mi přijde napsané tak, jako by jsi nikdy neviděl sedět včely na česně a zajišťovat ventilaci. Já jsem se třeba nesčetně krát přesvědčil, že zimní sezení včel není vůbec závislé na proudění vzduchu.


Haribol Aleši, pominu-li Tvá invektiva, tak se Ti přiznám, že jsem ještě opravdu nikdy neviděl v zimě sedět včeličky na česně a větrat, ale ber to jen jako vtípek na který jsi mi nahrál, pěkné chvíle u včel Ti přeje, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)