Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely v horách
01.11.2019, 02:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.11.2019 03:10 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #101
RE: Včely v horách
Len upresním. Mám zasieťované dná ale s celoročne zasunutou podložkou.
Mne peľ a sladinu už dávno nenosia hoc tu bolo aj krásne babie leto. Sledujem že už minimálne 6 týždňov sú v takom zimnom móde s miernymi preletmi. To čo sa všade spomína o rabovačkách a o tom čo všetko si včely doniesli domov mi asi nehrozí. Zatiaľ to mám bez strát a ak nejaké budú tak padnú na to čo som mal doma, nie na to čo si odniekiaľ doniesli.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.11.2019, 12:43 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.11.2019 01:04 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #102
RE: Včely v horách
Devastace Krkonoš suchem, kůrovcem, turisty a ochránci hor zdárně pokračuje. Takto to vypadalo v srpnu po dvou měsících po senách. Moc toho nenarostlo.

[Obrázky: 030007a4.jpg]

Po letech kdy bylo trubců mraky jsem letos čuměl, že na chov trubců včely prděly. Cílený chov trubců jsem samozřejmě podcenil. Z mých 40 oddělků ( na jeden plodový rámek ) zůstala v červnu polovina s neoplodněnou nebo špatně oplozenou matkou. Na těchto zranitelných oddělcích se naučily vosy, které při místním suchu neměly potravu jak snadno získat bílkovinu a cukry a po desítkách i stovkách útočily na zbývající úly. Bezpečně objevily zvápenatělý plod i moje chyby. Letos jsem oddělkům ani nemohl dát cukrový roztok. Byl to rozsudek smrti. Přikrmoval jsem pouze těstem a to těsně nad plodiště. Byla to vynikající probírka kvality a v červenci zůstalo již jen 8 ale bojovných. A ty si dokázaly i nanosit zásoby. I já se toho zas hodně naučil. Až bude čas, pár postřehů a fotek přidám.

Takhle agresivní vosy jsem za ta léta ještě nikdy neviděl. Po úspěších na malých oddělcích napadaly i velký včelstva a na dnech úlů byly desítky i stovky mrvých vos i včel. Viděl jsem vosy, které nelezly do úlu ale na plný plyn vlétly česnem, aby se uvnitř nechaly zabít. Byl to pro včely i vosy tvrdý rok. Ale z velkých včelstev odešly během léta a podzimu jen tři.

Sucho pokračuje, ale přesto stále celý rok něco kvete. Pylu z olší, javorů a luk bylo dost. Ale úroda plodů letos žádná, Třešně ani mirabelky žádné, hrušek pár a to okousali sršni už na stromě. Až nyní jsou nějaká zimní jablka. Včely si nanosily nejvíce z javorů. Krmit jsem nemusel. Pouze dvě hladová včelstva dostala v červenci kýbl Apivitalu, ale stejně nakonec padla. Co si samo nenanosí by se asi nemělo udržovat. A invert jim asi taky neprospěl. Zůstaly zpracované zásoby na příští rok. Příště je místo dokrmování raději přemetu a jestli nechytnou dech zruším.

Čtyři včelstva jsem přemetal na SR. Tři z toho zatím pěkné, jedno ztratilo při úkonu matku a nakonec jsou z něj dva oddělky.

Dna používám pod LG nízká zasítovaná a v srpnu pootvírám, nebo úplně odstraňuji. Podle toho, kde úly stojí ( vítr, závětří, přístřešek,...) Mám také staré izolované palubkové úly s pevným dnem, ale u těch se špatně monitoruje a pod podložkou a mezi palubkama hnízdí zavíječ. ( obrázek úl vpravo ) Tyto dna většinou otáčím česnem dozadu a dávám na ně síta s novým česnem a v srpnu otvírám zadní česno pod sítem aby dovnitř mohl chlad. ( jako úl na obr.vlevo) Ale jestli to bude mít budoucnost nevím. Dělám to teprve třetí rok. M.M.

[Obrázky: 20191009-135507.jpg]
P.S.: Zapomněl jsem na kleštíka. Byl a je, ale ne v nějakých závratných číslech. Použil jsem jen KM 60 % v dlouhodobém odpařovači ve dvou úlech.
Hlasování: Ali (+1), Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.11.2019, 05:07 PM
Příspěvek: #103
RE: Včely v horách
Já měl podobný rok vloni. Na nálet mohutného roje vos na úl je sice smutný pohled, ale zážitek.
Zaujaly mě tu dvě myšlenky "Co si samo nenanosí by se asi nemělo udržovat." a "Příště je místo dokrmování raději přemetu a jestli nechytnou dech zruším.", ještě o nich popřemýšlím. U mě je skromnější, hladovější krajina, ale i tak.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.11.2019, 10:00 PM
Příspěvek: #104
RE: Včely v horách
Nejsou to moc myšlenky k přemýšlení. Spíš zjištění, že když se některé projevují "nemasně neslaně", nejsou v pořádku, chtěly by restart. Málokdo z nás malovčelařů je však zruší. Jak bych pak poznal co je dobře a co je špatně, když ne na takových zkušenostech.
V loni jsem v létě nakrmil včelstvo, které nic na jaře nedoneslo. Na podzim se projevilo jako vylupovač a dost si naloupilo. Letos od jara se ale jejich zásoby pouze tenčily i když jiným přibývaly. Pyl sice po celý rok nosily, plodovaly, nic ale nestavěly a přesto zásoby stále mizely. V létě jsem dokrmil na nějakých 20 kg a v srpnu jsem zas zjistil, že začínají loupit. Koncem září jsem na docela nabušené dva VN a jeden NN postavil malý oddělek s mladou matkou, který by sám zimu nepřečkal. Měl jsem představu, že se změní matka a že se tím včelstvo změní na "normální". Nepochopily to a během dvou týdnů nebylo v úlu ani křídlo. Už pár dnů po spojení se začaly objevovat cizí "váhavé" lupičky.
Zásob zůstalo plno. Zbytky zavíčkovaného plodu. Jen je mi záhadou, že jsem si žádných příznaků příprav k odletu či virozy nevšiml. Přitom je mám u domu a ke všemu jsem se na ně chodil denně dívat, jak pokračuje "scelování". Až do objevení těch prvních lupiček. "Váhavou" lupičku bych definoval jako včelu, která poletuje kolem úlu v kruzích občas si sedne na úl či na okolí a pak zamíří k česnu. Vypadá jako domácí na proletu, ale když se některá domácí na ní otočí popoletí a dělá jakoby nic. Jako kdyby věděla, že její čas přijde a do úlu se stejně časem dostane. Ale zmizení tolika včel v pár dnech je fakt zajímavý.

Ale vzpomenu si, jak jsem kdysi jako vojenský zdravotník sledoval průběh epidemie salmonely. Během dne se lidi totálně rozsypali a někteří chtěli fakt umřít. Nikdy bych to nechtěl prožít. Tak proč by se něco podobné nemohlo stát včelstvu.
K tomuto nemuselo asi vůbec dojít, kdybych je asi v červenci místo přikrmování přemetl na SR. Stálo by mě to stejně krmiva a včely by se ozdravily. A když ne a nesnažily se stavět, tak mohly být už zrušené a nemusely tím co je zabilo ohrožovat ostatní. M.M.
Hlasování: Ali (+1), Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.11.2019, 01:24 PM
Příspěvek: #105
RE: Včely v horách
Mirku, to včelstvo bylo na odpis už v červnu a právě tam měl proběhnout pokus o revitalizaci. Určitě ne oddělkem, navíc slabým. To by byl, v danou chvíli, ortel smrti pro oba. Tys to udělal v září. Pokud by mnou doporučovaný zásah (pokusit se je uvést znovu do stadia rozvoje, metod je více) nepomohl, není čeho litovat. Příčiny bys našel ale již rok před tímto stavem. Bylo lepší se věnovat tomu oddělku nebo tvorbě nového včelstvíčka. V přírodě to jinak nechodí. V té době to však rozpoznat určitě bylo. Právě proto, aby se ti kteří jsou ochotni a schopni realitu takto vnímat (chtějí se to učit) , pořádáme ten seminář. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.11.2019, 12:21 AM
Příspěvek: #106
RE: Včely v horách
(10.11.2019 01:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... pořádáme ten seminář. ld

Mohu poprosit o bližší info? Nějak se nemohu dopátrat právě aktuálních seminářů či alespoň přednášky Smile Děkuji.

Tady a teď - jsem...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.11.2019, 06:46 PM
Příspěvek: #107
RE: Včely v horách
(11.11.2019 12:21 AM)Marcel S. napsal(a):  
(10.11.2019 01:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ... pořádáme ten seminář. ld

Mohu poprosit o bližší info? Nějak se nemohu dopátrat právě aktuálních seminářů či alespoň přednášky Smile Děkuji.

https://forum.sanceprovcely.cz/tema-Setk...7#pid15077
Hlasování: Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)