Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
30.09.2014, 05:46 PM
Příspěvek: #11
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
(29.09.2014 09:35 PM)MilanBencúr napsal(a):  Už ju mám doma. Prišla dnes poštou.

Milane díky . přišla mi taky , do setkání v Brně podrobně přečtu.
Jindřich

Jindřich
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.10.2014, 09:13 PM
Příspěvek: #12
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
(29.09.2014 09:07 PM)kurik napsal(a):  ... knihu "Včely jinak – alternativy v chovu včel a přístupu k nim" od p. Hradila je již možno objednávat.

Není nutné si ji nechávat posílat. Poslal jsem odkaz svému knihkupci. a obratem jsem dostal odpověď.

Citace:Ahoj,
knihu jsem objednala, až dorazí, napíši.
M.

Šetřím tak na poštovném, a dávám kámošce vydělat.
Hlasování: Crha Karel (+1), tondabh (+1), Rasťo 71 (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.10.2014, 02:09 PM
Příspěvek: #13
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
Kniha ke knihkupci dorazila v pátek, už ji mám v batohu. Nevím kdy ji vyndám, páč právě čtu Včelařskou encyklopedii z r. 1956 a jsem z ní nadšenej. Při snídani jsem si v přečetl že by se měly vysoké nástavky nahrazovat nízkými, tedy lehčími, aby mohly snadněji včelařit ženy a muži tak byly uvolněni pro těžší práci.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Miroslav Matucha (+1), Aleš Molčík (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.10.2014, 10:14 PM
Příspěvek: #14
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
pardon, nízký nástavky včelstvu neslouží
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 06:35 AM
Příspěvek: #15
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
To vysvětli X. sjezdu KSČ.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (-1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 08:55 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.10.2014 08:59 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #16
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
Každá európska krajina má svoj národný úľový systém postavený na vysokej rámikovej miere, na storočných skúsenostiach včelárov, pretože hlboké plodiskové nadstavky vyhovujú pre včely nie iba v našich klimatických podmienkach, ale všade na svete. A vyhovujú aj včelárovi. Plytké nadstavky vyhovujú iba včelárovi. Hĺbku medníkových nadstavkov určujú znáškové podmienky tej ktorej lokality. V mojej lokalite sú nízke nadstavky o ničom. Najkvalitnejší med je predsa med kvetový. Čiže nektár z tisícov lúčnych a horských kvetov. Nízke nadstavky sú určené na produkciu jednodruhových medov. Repkového, agátového, malinového... A to je dnes aj s nízkymi nadstavkami ťažké dosiahnuť v našich klimatických podmienkach, pretože znášky z repky, ovocných stromov, agáta, lúk a ostatných poľnohospodárskych kultúr sú ovplyvňované výkyvmi v jarnom počasí a navzájom sa prelínajú. Jednodruhový med s presnosťou určenia na hodinu končiacej znášky jednoduchšie odoberiem z hlbokého medníka odobratím len zrelého zaviečkovaného medu na určitom počte vysokých rámikov. Je predsa ľahšie a bez fyzickej námahy rozoberať tridsať kilový medník po častiach, po trojkilovom rámiku s medom, ako sa dvakrát naťahovať s plytkým medníkom s 15. kg medu a prehadzovať ho raz pri zakladaní výklzov pre včely a druhý krát pri odvážaní do medárne.
Pre mnohých včelárov vyhovuje ich overený postup s vysokými desiatimi rámikmi JU alebo D, pre ďalších včelárov vyhovuje kombinovaný postup s deviatimi rámikmi C,B,A a E, a pre NN včelárov zas vyhovuje NN systém s výškou rámika E alebo Optimal. Všetky uvedené rámikové miery (okrem JU a D) majú na Slovensku jednotnú dĺžku rámika, 420 mm, od roku 1935. To je obrovská výhoda pre výrobcov úľových zostáv pri ich kompatibilite a pre včelárov zas možnosť používať ktorúkoľvek metodiku na jednotnom pôdoryse desaťrámikového úľa. Dadant systém je síce kombinácia vysokého rámika s nízkym, avšak podstata ošetrovania (vedenia) včelstiev pre nás všetkých je rovnaká, a to bez ohľadu na výšku rámika.
V Čechách tiež dávno fungujú techniky s rôznymi výškami Adamcovho rámika s dĺžkou 390 mm.
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 11:18 AM
Příspěvek: #17
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
(21.10.2014 08:55 AM)MilanBencúr napsal(a):  Každá európska krajina má svoj národný úľový systém postavený na vysokej rámikovej miere, na storočných skúsenostiach včelárov, pretože...

Haribol Milánku, v předchozím příspěvku jsi nepochopil osobitý humor našeho kamaráda Ládíka a je to tím, že jsi nebyl na sletu ve Vilémově, kde by jste se určitě dobře poznali a jeho narážka na nízké nástavky je spojena s jeho předchozím příspěvkem, kde popisuje včelaření " soudruhů " v 56 roce a jejich názor, že je třeba používati nízké nástavky a to z důvodu toho, aby je uzvedli i ženy.

Myslím že jeho humorný příspěvek si nezaslouží červené ohodnocení ani když není pochopen, měj se krásně tollerantně Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), Martin Smutný (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 11:27 AM
Příspěvek: #18
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
Ani tys to Tondo nepochopil úplně. Nízké nástavky proto, aby muži mohli být uvolněni pro těžší práci.
Hlasování: terez.c (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 12:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.10.2014 12:25 PM od tondabh.)
Příspěvek: #19
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
(21.10.2014 11:27 AM)Ladislav Kohout napsal(a):  Ani tys to Tondo nepochopil úplně. Nízké nástavky proto, aby muži mohli být uvolněni pro těžší práci.

Haribol Ládíku, rád Tě slyším ale já mohl ve své větě pokračovati " a to z důvodu toho, aby je uzvedli i ženy. " a dopsat tam co Ty jsi doplil, ale to bych Tebe ušetřil přemýšlení, no a to bych si hodně dlouho vyčítal, měj se krásně humorně, Tonda.

P.S. Já jsem v komunismu vyrostl, Ty néééééééééééééé? Takže dobře vím co soudruzi chtěli!!! Osobně jsem " zvedal nástavky " několik let v urnových dolech... Smile
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), renttip (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2014, 01:35 PM
Příspěvek: #20
RE: Včely jinak - alternativy v chovu včel a přístupu k nim
(21.10.2014 12:23 PM)tondabh napsal(a):  
(21.10.2014 11:27 AM)Ladislav Kohout napsal(a):  Ani tys to Tondo nepochopil úplně. Nízké nástavky proto, aby muži mohli být uvolněni pro těžší práci.

Haribol Ládíku, rád Tě slyším ale já mohl ve své větě pokračovati " a to z důvodu toho, aby je uzvedli i ženy. " a dopsat tam co Ty jsi doplil, ale to bych Tebe ušetřil přemýšlení, no a to bych si hodně dlouho vyčítal, měj se krásně humorně, Tonda.

P.S. Já jsem v komunismu vyrostl, Ty néééééééééééééé? Takže dobře vím co soudruzi chtěli!!! Osobně jsem " zvedal nástavky " několik let v urnových dolech... Smile

nechcel si napísať uránových ? Smile

Zázrivá , 650m
Hlasování: terez.c (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)