Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely bez zásahu
18.10.2014, 08:12 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.10.2014 08:23 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #41
RE: Včely bez zásahu
Ja som už mravenisko v takom rozsahu v úli videl. Boli to v záhrade zabudnuté úle, ležan aj nadstavkový, ktorých jednu polovicu za priehradkou obývali mravce a druhú polovicu zas včely. Zjavne im takéto spolužitie vyhovovalo.
Máme v Európe roztočov varroa kórejského aj japonského, americkú aj európsku hnilobu včelieho plodu, plytké aj hlboké nadstavky, nozému apis aj cerana, medzistienky z plastu aj prirodzené dielo, syntetické aj zootechnické preventívne ošetrovanie včelstiev, chémiou ošetrované plodiny a emisiami znečistenú prírodu okolo nás, víjačku voštinovú aj malého úľového chrobáka a so všetkými týmito pliagami, a mnohými ďalšími, si musia včely každú sezónu poradiť. Našim včelám rabujeme medníky a kŕmime ich neprirodzenou stravou, zaťažujeme ich veľkým množstvom zásahov a ony tú nami vymyslenú záťaž bez problémov zvládajú. Včelstvo, to je naozaj superorganizmus.
Mladí včelári chcú hneď 100%-né rady a predpokladajú, že budú mať rýchle výsledky. Zdá sa im neefektívne pracovať krok za krokom, odvčeláriť si úspech. Myslia, že je ľahšie udržať straty v šachu pomocou metódy, ktorá susedovi funguje, ako spolupracovať so svojimi včelami v malých krokoch pri dosahovaní úspechov na svojej včelnici. Každý včelár si musí uvedomiť, že kolegovia včelári vymysleli mnoho rôznych konštrukcií úľov a všetky predpokladajú trvalé zasahovanie človeka do včelieho superorganizmu.
Včely bez zásahu? To je oko v tom porekadle, v ktorom sa hovorí, že bez práce nie sú koláče.
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 08:19 AM
Příspěvek: #42
RE: Včely bez zásahu
(17.10.2014 01:53 PM)jirka.marx napsal(a):  Zdalipak tušíte, jak vznikne takové obrovské množství měli ????

Dříve se do úlů používala jako izolace piliny, které s léty ztrouchniví, tak je možné, že se včely dostaly k tomuto materiálu a začaly uklízet?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 08:44 AM
Příspěvek: #43
RE: Včely bez zásahu
(17.10.2014 01:53 PM)jirka.marx napsal(a):  Zdalipak tušíte, jak vznikne takové obrovské množství měli ????

Rozmělněním obrovského množství něčeho.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 01:04 PM
Příspěvek: #44
RE: Včely bez zásahu
na to muselo hodně generací vynášet starý pyl
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 04:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.10.2014 04:57 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #45
RE: Včely bez zásahu
ne ne přátelé podle mne je to vykousané staré dílo, objevil jsem včely, které jsou již asi 10 let bez zásahů včelaře, bez fumigace, bez vytáčení, žijí v úlech a každý rok jsou tam tak troje, čtvery, na jaře mají tak 3 roje a zase dál žijí v těch svých úlech úlů je tam víc ale obydlené jsou poslední tři roky ty samé

posílám snímek co dokážou vykousat za tři dny..

tady to je...dnešní snímek tak za 3 dny


Přiložené soubory Miniatury
   

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 06:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.10.2014 06:37 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #46
RE: Včely bez zásahu
Něco podobného jsem vložil tady. Když jsem tu měl sklepával, všiml jsem si několika pavučinek od zavíječe obalených mělí (vypadalo to jako obalené žížaly). Takže je to buď od zavíječe - nevím ale, jestli je tak rychlý v destrukci, nebo včely zjistily vetřelce, který jim ohrožuje potřebné plásty a v rámci sebeobrany ho vykousáním zrušily.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 07:36 PM
Příspěvek: #47
RE: Včely bez zásahu
Včely také vykousáním starého díla přirozeně obnovují dílo. Je to taková jejich vlastní očista.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1), liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 09:32 PM
Příspěvek: #48
RE: Včely bez zásahu
Tak snes jsem šel na náš hřbitov. Byl už zavřený,ale u brány mně prostě něco jako by šlehlo po duši. Koukám a ona mi porohlíží břicho včela. Chvíli obletovala jako mladuška když se orientuje na česně. No už mi bylo jasno. Stará lípa, ale včely jsem nikde neviděl, jen cítil. Po chvíli jsem ve výšce cca 6-7 m nad zemí viděl na místě zlomené větve menší otvor a chomáč včel, které létaly kamsi . Tak snad vydrží. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2014, 10:29 PM
Příspěvek: #49
RE: Včely bez zásahu
Já jsem letos od května v lese sledoval včely v borovici. Česno bylo po vylomené větvi, ve výšce kolem 10 m. Kvůli letošnímu hladu jsem se obával, jak přežijí zimu. Bohužel, asi tak koncem září už z borovice nic nevylétávalo. Škoda.Sad. Těšil jsem se, jak budou na jaře vypadat...........tak teď jenom čekat, jestli si nějaký roj na jaře zase oblíbí stejnou dutinu, aby bylo co sledovatSmile. Petr
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.10.2014, 03:32 PM
Příspěvek: #50
RE: Včely bez zásahu
Letos jsem přišel o jeden menší roj co neubránil v červenci česno a tohle dílo zůstalo. Nemají to sice dostavené, ale je vidět, že bez předlohy by postavily na šířku langa přirozeně 11 plástů. Tak nějak mám "vedená" i ta včelstva co je chci nechat na volno.


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)