Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely bez zásahu
15.03.2014, 01:26 AM
Příspěvek: #21
RE: Včely bez zásahu
Ahoj Tondo, taky mě napadlo uříznout kus kmenu, ale zdál se mi dost poničený, na plásty bylo v celé délce dost vidět. Kmen má v průměru tak 40 cm. Zítra to půjdu omrknout bez dětí a líp oblečená Big Grin . Navíc nemám doma ještě žádný úl, takže jestli si včelky adoptuju, tak bude muset něco vyrobit manžel, s tím co máme doma, to budem muset být hodně jednoduchý úl Tongue . Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .
Hlasování: Jan Hucko (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 04:02 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.03.2014 04:11 AM od Debora.)
Příspěvek: #22
RE: Včely bez zásahu
Ahoj Terezo,
i když zbušíš dohromady úl, budeš muset plásty nějak upevnit. Než si pořídíš úl, bylo by nejideálnější přemístit celé včelstvo v jejich dosavadním přirozeném příbytku. Pokud to stav kmenu a Tvé možnosti dovolují, doporučovala bych naložit kmen a odvézt si ho domů. Není-li kmen zcela roztříštěný, dají se trhliny a otvory provizorně zakrýt kůrou a zakytovat kravským trusem. Získáš čas na promyšlení, jak dále.
Pokud budeš chtít mit včelstvo v klasickém úlu, tak Ti nezbyde nic jiného, než si opatřit úl, vyřezat plásty z kmene a připevnit je do rámečků ve stejném pořadí, jak byly umístěny v kmenu, podle Rast'ova návrhu. První pravidlo, včelstva se přemistují až na večer, když jsou všechny včeličky doma Wink.

P.S. Je-li možnost, udělej pár fotek.
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 11:21 AM
Příspěvek: #23
RE: Včely bez zásahu
Fotky by byly dobré, protože první věc bude, jestli je možné se k plástům dostat.
Upevňování do rámků bych neřešil. Použil bych roják a připravil bych si k tomu 1cm laťky. Dílo bych vyřezal, aby se vešlo do rojáčku a laťkami bych jednotlivé plásty proložil. Začal bych od stěny rojáčku laťkami, plást, laťky.......Rojáček bych nechal na místě zavěšený provázkem v místě kudy vletovaly do dutiny. A tak za dva dny kdy už budou včely orientovány na roják bych brzy ráno, kdy budou všechny uvnitř zavřel česno rojáčku a odnesl včelky domů.
Doma je možné vyřezané dílo poskládat úplně stejně do nástavku s plným dnem tak jak bylo v rojáku a rozšiřovat přidáváním nástavků nahoru a to už bude volba včelaře jestli přidá nástavek s rámky, laťkami nebo na kříž.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 12:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.03.2014 12:35 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #24
RE: Včely bez zásahu
(15.03.2014 04:02 AM)Debora napsal(a):  ..Pokud to stav kmenu a Tvé možnosti dovolují, doporučovala bych naložit kmen a odvézt si ho domů. Není-li kmen zcela roztříštěný, dají se trhliny a otvory provizorně zakrýt kůrou a zakytovat kravským trusem. Získáš čas na promyšlení, jak dále. ..
To se mi zdá neideálnější. Získáš vysoké plodiště a na něj nasazovat postupně nízké nástavky, rozměrově přizpůsobené kmenu a blížící se rozměrům japonce či warré na kterém je možno pak dále hospodařit. Není nutno přendavat dílo mechanicky, přes zimu se kmen uprázdní, možno jej na jaře odstranit, anebo s ním stejně nadále pokračovat.
Hlasování: liptaka (+1), Leoš Dvorský (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 12:58 PM
Příspěvek: #25
RE: Včely bez zásahu
(15.03.2014 12:33 PM)Crha Karel napsal(a):  vysoké plodiště a na něj nasazovat postupně nízké nástavky, rozměrově přizpůsobené kmenu a blížící se rozměrům japonce či warré na kterém je možno pak dále hospodařit. Není nutno přendavat dílo mechanicky, přes zimu se kmen uprázdní, možno jej na jaře odstranit, anebo s ním stejně nadále pokračovat.

Co píše Karel je úplná klasika alternativního včelaření. Necháš to na včelách. Wink
Hlasování: liptaka (+1), Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2014, 04:11 PM
Příspěvek: #26
RE: Včely bez zásahu
Tak jsem se byla znovu podívat v lese a pořádně dutinu prozkoumala, plásty byly úplně utrhané, sesypané a včely nikde, takže včera nejspíš, když bylo teplo, jen vybíraly zbytek zásob. Škoda Big Grin . Díky všem za rady Heart , určitě se budou do budoucna hodit.
Hlasování: Debora (+1), Jan Hucko (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2014, 01:14 PM
Příspěvek: #27
RE: Včely bez zásahu
(15.03.2014 01:26 AM)terez.c napsal(a):  Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .
Nabízím možnost exkurze na Sušicku - Hrádek, Kadešice.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2014, 02:38 PM
Příspěvek: #28
RE: Včely bez zásahu
(16.03.2014 01:14 PM)schützmeister napsal(a):  
(15.03.2014 01:26 AM)terez.c napsal(a):  Kurz Evžena Babíka zní lákavě, ale mám to z ruky (žiju na Sušicku) a k tomu mám kojící se batole, slet u tebe na farmě je pro mně reálnější, třeba jen na jeden den, máme babičku v Chebu, tak bych mohla odložit děti a přijetBig Grin .
Nabízím možnost exkurze na Sušicku - Hrádek, Kadešice.

Díky za nabídku, moc ráda se přijedu podívat.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2014, 10:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.05.2014 10:33 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #29
RE: Včely bez zásahu
Dostal som info že 1 km od nás v nádhernom starom jaseni sú včely a vraj už asi štyri roky (skúsia mi to zistiť presnejšie). Škoda že som sa to dozvedel až teraz. Po ceste okolo toho okolo toho jaseňa sem tam chodím , je vzdialený asi 10 metrov od cesty, ale nikdy som si včely nevšimol. Asi 200 metrov od neho sa nachádza včelár , takže to je asi ich pôvod. Ak sú tam už 4 roky tak to je bez liečenia celkom pekný výkon. Teraz ich už budem podľa možností môcť sledovať. Dalo by sa nejako zistiť či je to stále jedno a to isté včelstvo , alebo sa ich tam za tie 4 roky vystriedalo viac?


Přiložené soubory Miniatury
                       

Zázrivá , 650m
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.05.2014, 11:16 PM
Příspěvek: #30
RE: Včely bez zásahu
Míro, kam na ty kuriozity chodíš? Herrlich! Kdyby tam bylo už tolik let, tak se určitě pravidelně rojilo. Ty okrajní plásty vypadají dost nové.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)