Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelaření s Lüneburskou košnicí
24.07.2013, 02:34 PM
Příspěvek: #11
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
(24.07.2013 02:26 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Nechce mi ten odkaz zobraziť. Alternatívy sú, viem. Nejaké mám. Ale košnica zo slamy, klasická... ktorý úľ má také čaro, hm?

Jasně rozumím Ti, ale pokud na to nemáš čas? Loni jsem osadil tento typ úlů a je to krása v nich včelařit, podívej na tu nádheru...

https://picasaweb.google.com/11106244232...4328353586

https://picasaweb.google.com/11106244232...9480166002


https://picasaweb.google.com/11106244232...1853862818


https://picasaweb.google.com/11106244232...2310292946
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 08:03 PM
Příspěvek: #12
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
Nevím jak na Slovensku, ale měl jsem zato, že v ČR musí být dílo rozběrné.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 08:07 PM
Příspěvek: #13
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
psst :angel:
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 08:25 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.07.2013 09:05 PM od Debora.)
Příspěvek: #14
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
Kapitola druhá - Lüneburká Lagd

Lüneburská kosnice je relativne velká, vnitrní rozmery se pohybujou okolo 35 az 40 cm v prúmeru a 40 az 48 cm na výsku, o osahu 28260 cbcm. V takovém úlu múzou bydlet i silná vcelstva.

Nez se Lüneburská kosnice osadí vcelstvem, vypaluje se zevnitr slámou, aby se veskeré hrubosti a necistoty vypálila. Pálení má zároven desinkfekcní úcinek, proto se doporucuje i staré, znovu do provozu vzaté kosnice vypalovat. Behem pálení kosnice se musí dbát na rychlé otácení úlu, aby se nezpálil. Vypalováním kosnice usetríme vcelstvu spoustu práce s cistením, vyhlazováním a náterem sten propolisí. Z venku se kosnice potírají kravským trusem, který chrání v zimním období kosnici pred vlhkostí z venku a presto umoznuje propustnost prebytecné vlhkosti z úlu ven.

Lüneburská kosnice má cesno v horní cásti úlu, pod polokruhovém zaoblení stropu, coz se prokázalo vcelstvu velmi príjemné. V dobe mrazu se vcelstvo stáhne do kulatého hroznu k zásobám nad cesnem a je ze vsech stran dobre tepelne chráneno stenou úlu. Nikde se nenachází nevyuzité chladné rohy, které by vcelstvo muselo vytápet. Úhyn vcelstva hladem pres dostatek medu je v Lüneburské kosnici prakticky nemozný. Ale i v horkých letních dnech umoznuje poloha cesna perfektní klimatizaci a odvetrání prebytecné teploty. Nedostatek vzduchu a zízen se v Lüneburské kosnici nevyskytuje.

Ale predevsím pro odchov rojú se Lüneburská kosnice nejlépe osvedcila. Drevené úly sice hodí stejné mnozství rojú, jako slamená kosnice, ale na úkor zásob a vetsinou o neco pozdeji. Práve v breznu, kdyz zacne matka klást vajícka a vcelstvo potrebuje v úlu udrzet vyssí teplotu, se znatelne projeví výhody slamené kosnice, která se nemusí tolik vytápet, jako drevený úl, coz umozní vcelstvu na jare setrit cenné zásoby medu a rychleji se presunout do rojové náldy, pro odchov rojú a casné vyuzítí snúsky.

[Obrázky: Lagd.jpg][Obrázky: 2013_05_27_03.jpg]

Vcelarení s kosnicemi vyzaduje polootevrený vcelín (lágd), který dobre chrání úly pred destem a vetry. Lágd je dvoupatrová stavba, která zaslouzí vcelarskou pozornost. Pro dobrý rozvoj vcelstva, je nutné umístit vcelín na suchém, slunecném a tichém miste, které je chráneno pred vetry. Pri plánování stavby vcelína se hledá místo, které okolo 9 hodiny ranní rozmazluje úly slunecními paprsky a umoznuje vcelstvu volný výlet z cesna. Kdo nemá velkou moznost výberu, staví vcelín ve vetrném zátisí, které i v zimním obdobý okolo 12 hodiny zarucuje dopad slunecných paprskú na úly. V dobe mrazú se nad cesno pripichuje prkýnko, které zabranuje slunecným paprskúm lákat vcely k proletu a chrání je pred ledovou húlkou dedy Mráze.

[Obrázky: DSC_0079.jpg]

Predevsím pri jarní snúsce se nachází pred úlem spousta odpocívajících vcel, které uz únavou spadly pred cesnem na práh lágdu. Ale v ochraném prostoru vcelína je teplota vzduchu o pár stupnú vissí, nez ve volném terénu, coz uz stací, aby si vcelky mohli odpocinout a vrátit se zpet do úlu.

Nouze vsak nezná prikázání, volne zijící vcelstva musí hledat své pribytky ve vysokých stromech a vezích. Vcelari ve meste musí chovat svá vcelstva na balkóne nebo na strechách. Ostatní vcelari múzou svému vcelstvu poskytnout úly umístené nízko nad zemí. Je výse nad zemí vcelstvo musí zít, o to více vcel musí zahynout. Leckterá vcelicka, která na konci svých syl doletí az k úlu, spadne unavená na zem a plazí se k cesnu. Bylo by cesno o 10 metrú výse, musela by zemrít.
Hlasování: Petr Jezowicz (+1), Crha Karel (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 08:45 PM
Příspěvek: #15
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
(24.07.2013 08:03 PM)Jan Hucko napsal(a):  Nevím jak na Slovensku, ale měl jsem zato, že v ČR musí být dílo rozběrné.

Ktorá právna norma to zakazuje? Ak niečo také napíšem, musím to nejakým argumentom podložiť!
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 09:15 PM
Příspěvek: #16
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
(24.07.2013 08:03 PM)Jan Hucko napsal(a):  Nevím jak na Slovensku, ale měl jsem zato, že v ČR musí být dílo rozběrné.

Haribol příteli, jelikož chci v budoucnu včelařit většinou jen v nízkých nástavcích bez rámků nebo louček, zajímal jsem se i o předpisy s tím související. myslím že dobře srozumitelný je tento příspěvek z jiného fóra, kde je popsáno co musí včelař splňovat.


Příspěvek: #29RE: Rozebiratelné dílo
Jelikož jsem neměl chuť se prohledávat předpisy o tomto problému,oslovil jsem raději přímo odborníka a to paní Mgr.J.Machovou,která byla tak ochotná a odpověděla mi.Snad nebude vadit,když její odpověď tu zveřejním: " žádný obecně závazný právní předpis, který by upravoval rozběrné dílo, rámkovou míru apod. neexistuje. Je ale nutné včelařit tak, aby v zájmu zdraví a pohody včel bylo možno plnit povinnosti chovatele podle veterinárního zákona a aby pracovník veterinární správy mohl dílo kontrolovat."
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.03.2013 11:14 od miko.)


Včelaření v tomto systému plně splňuje požadavky veterinárního zákona, jelikož lze lehce a jednoduše nástavky od sebe oddělit a provést požadované zákroky, neboť nástavky mají výšku pouze 15 centimetrů, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 10:51 PM
Příspěvek: #17
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
Číslo vyhlášky z hlavy neřeknu, ale ve vyhlášce se nepíše o rozběrném díle, ale něco ve smyslu .....provede se kontrola rozebráním díla....... Dílo na trámkách projde, protože lze jej vyjmout a vrátit, ale kříž v košnici ??? I když pokud si vybavuji starší nákresy košnic, tak i tam jsou dva typy vnitřního vybavení, kromě kříže jsem viděl i loučky, každá jinak dlouhá, ale byly tam.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.07.2013, 11:55 PM
Příspěvek: #18
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
snad i ti kontroloři, když uvidí, že máte vše ok, tak snad nebudou dělat problém. Tedy to je pouze moje doměnka
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.07.2013, 04:56 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.07.2013 05:23 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #19
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
Včelstvá v košoch (v sezóne osadené roje aj produkčné včelstvá) zimujú vždy na novom diele. Kto pozná technológie včelárenia v koši, tak ten s tým problém nemôže mať. Včelstvo žijúce v koši včelár každý rok po skončení znášky strasie do druhého, prázdneho koša, aby mohol odobrať med. Týmto krokom donúti včelstvo zimovať "fínskym spôsobom". Pri medobraní včelár dielo z koša vyberie, nožíkom oddelí (odreže) zásoby medu od plodu (medová časť plástov ide do lisu a druhá časť odrezaných plástov, s plodom, do voskotopky) a to je čas vhodný na veterinárnu kontrolu zdravia včelieho plodu. Preto sú v prípade nepriaznivého stavu v epizootologickej situácii robené prehhliadky zdravia včelieho plodu počas sezóny v jednom z dvoch termínov, ktoré právna norma uvádza na Slovensku takto: "klinické prehliadky vykonajú úradní veterinárni lekári z príslušnej RVPS alebo poverení súkromní veterinárni lekári v termíne od 1. apríla do 10. mája príslušného kalendárneho roka alebo od 1. júna do 30. augusta príslušného kalendárneho roka". Myslím, že v Čechách je tomu tiež tak.
Technika včelárenia v košoch je zo zdravotného hľadiska na pozícii TOP kvality. Umožňuje včelárovi viesť svoje včelstvá úplne bez chémie, pretože všade na svete sú rovnocenné všetky metódy ošetrovania včelstiev, zootechnicko-chovateľské (ktoré sú vždy na prvom mieste), termické aj chemické, a zootechnicko-chovateľské postupy včelára dávajú najväčšiu šancu organizovať životný štýl včelstiev udržateľným spôsobom..
Hlasování: Debora (+1), Petr Jezowicz (+1), Jaro Stoklasa (+1), renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.07.2013, 07:25 AM
Příspěvek: #20
RE: Včelaření s Lüneburskou košnicí
(24.07.2013 11:55 PM)renttip napsal(a):  snad i ti kontroloři, když uvidí, že máte vše ok, tak snad nebudou dělat problém. Tedy to je pouze moje doměnka

U nás se to týká hlavně moru a kontroly v ochranném pásmu, kdy veterinář chce vidět plod a hledá kliniku. Mít všechno v pořádku a klidně i nové v čistotě včetně 100% nového díla, ještě neznamená, že včely mor nedostanou. Tady to hodně záleží i na okolních včelařích jak ti jsou na tom.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)