Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úl Warré - plány
25.03.2013, 05:05 PM
Příspěvek: #11
RE: Úl Warré - plány
Ještě k tomu zateplení. Při brouzdání zahraničními e-shopy jsem narazil na zajímavou věc a to snímatelné zateplení. Tedy takovou černou deku (nevím přesně co uvnitř bylo), která se na sucháče nasasila kolem úlu a kdykoliv šla zase sejmout. Nemáte s tímto nějaké zkušenosti? Je to vůbec k něčemu, nebo to byl zase nějaký marketingový trik? Na slabší včelstvo např. ve warréčku mi to přišlo ideální.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2013, 08:21 PM
Příspěvek: #12
RE: Úl Warré - plány
Warre, to je štýl prírodného včelárenia, preto sa snažím používať čo najviac prírodných materiálov. Neviem, či moje slamené rohože sú včelstvu nápomocné v zime, ale v letných horučavách sú určite pre včely pomocou v úľoch postavených na voľnom priestranstve a nie v tieni stromov.

   
Hlasování: Debora (+1), Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2013, 05:29 PM
Příspěvek: #13
RE: Úl Warré - plány
Zaujala mě stříška, resp. její odvětrání - měl bych dva dotazy na zkušenější:
1) Když je na včelách ten prodyšný strop (bedýnka s pilinami), jak to funguje, když na ní leží ta stříška, která je dvojitá? Spodní vodorovná plocha střechy ten prodyšný strop uzavře a tím pádem by to odvětrání vlhkosti fungovat nemělo.
2) Ta dvojitá střecha s otvory na odvětrání funguje jako "tropiko" u stanu, tedy chrání před sluncem? Proč se používá pouze u Wareé úlů a ne u ostatních?
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.03.2013, 08:49 PM
Příspěvek: #14
RE: Úl Warré - plány
Martine, myslím, že jde o dvě oddělené věci. Smysl pilin je v tom, že pohlcují vlhkost. Pak je pevný strop (bez folie) a pak šikmá střecha s odvětrávanou mezerou. A ta funguje opravdu jako tropiko, takže když ji slunce rozpálí, horký vzduch může mezerou pod vrchlíkem utíkat. Podobně je to ostatně řešené u moderních dřevostaveb.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.03.2013, 04:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 31.03.2013 04:49 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #15
RE: Úl Warré - plány
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 09:36 PM
Příspěvek: #16
RE: Úl Warré - plány
Poprvé jsem tady v Norsku nepoužil žádnou uteplívku strůpku ani folii na horních loučkách pouze horni víko ze dřeva tlouštky 3cm které je nadzvednuto 1cm nad horními loučkami tak, že se včely mohou procházet po horních loučkách a musím konstatovat,že po letošní zimě a prvním proletu a následné kontrole nebyl zplesnivělý ani jeden rámek délka rámku je 36.5cm další nové víka jsem vyrobil s dvojitým dnem a meziprostorem,který vznikl mám vyplněný hoblinami z materiálu víka.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2013, 12:35 PM
Příspěvek: #17
RE: Úl Warré - plány
(11.04.2013 09:36 PM)Petr jezowicz napsal(a):  Poprvé jsem tady v Norsku nepoužil žádnou uteplívku strůpku ani folii na horních loučkách pouze horni víko ze dřeva tlouštky 3cm

Jo, to může fungovat, dřevo samo osobě je dobrý izolant a dobře vede vodu - ten tvůj nový, dvojitý typ, už tak dobrý nebude.
Mám k tomu ale pár otázek - kdy to tam dáváš / na podzim / aby ti to včely neprostavěli ? Máš něco na tom / střechu, plech / ?
Je to nasazený nafest, nebo to má ještě nějaké otvory pro větrání ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2013, 12:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.04.2013 01:49 PM od Petr Jezowicz.)
Příspěvek: #18
RE: Úl Warré - plány
Právě sázím na ten druhý typ udělal jsem to víko s 3mm mezerama mezi latěmi což bude splnovat funkci odvodu vlhkého vzduchu směrem ven z úlu a hobliny budou stále udržovat optimální teplotu v úlu aniž by navlhly. toto dvojité víko mám na včelách týden a to 3cm celodřevěné víko jsem tam měl celý rok bez prostavění,mám to zastřešené

Zaizolované viko+stříška na úlu


Přiložené soubory Miniatury
           
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2013, 02:43 PM
Příspěvek: #19
RE: Úl Warré - plány
ještě snad otázku, jakým způsobem zabráníš mravencům vynášet roztoče ?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2013, 03:28 PM
Příspěvek: #20
RE: Úl Warré - plány
Mravence v úlu nemám něco je odpuzuje,ale zatím nevím co,sázím na to,že celý úl víko střecha a dno je natřené olejem a dehtem,přitom z nátěru po odvětrání se line příjemná vůně.
Ps: olejodehtový nátěr je třeba nechat vyvětrat cca1 měsíc a poté vložit včelstva,je dobré mít rezervní nádstavky,dna,stříšky, atd.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)