Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Termické ošetrovanie včelstiev
05.11.2013, 10:59 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.11.2013 12:01 AM od Debora.)
Příspěvek: #21
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
v tom má Milan pravdu, a dokáží, ale vlhkost v úlu regulují pomocí plástů. Staré plásty drží okolo 9-10% vlhkosti, zatím co nové plásty jen okolo 2-3%. Nad 75% vlhkosti se roztoč přestává rozmnožovat a při 80% vlhkosti už nemá šanci. Každopádně pro regulaci vlhkosti v úlu potřebuje včelstvo staré dílo a pravděpodobně bude hrát roli i regulace vlhkosti pomocí zásob nektaru/medu. Zde narážíme téma: Obnova včelího díla.

Zajímavý odkaz pro dlouhé zimní večery

Humidity and water relations in honeybee colonies (Apis mellifera) by Michael B. Ellis
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 12:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.11.2013 12:10 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #22
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Včelári sa začínajú vracať k zasieťovaným úľovým dnám s lomeným letáčom, kde sa pod zasieťovanou podlahou nachádza kŕmidlo, ktoré zároveň celoročne slúži ako podložka. Kŕmidlo včelári udržujú celú sezónu naplnené vodou, mokrým lístím, mokrými hoblinami, aby zvyšovali vlhkosť v úli. Včelstvá údajne prežívajú bez liečenia. Treba vyskúšať.
https://archive.org/details/cu31924003100306
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 08:29 AM
Příspěvek: #23
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Nie celkom si to viem predstaviť. Ak by bola dole voda, v podložke, obával by som sa veľmi vysokej vlhkosti v úli. Určitý čas som mal včely na vlhkom stanovišti. Je síce pravda, že klieštiku sa tam veľmi nedarilo, lenže to ani včelám...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 10:53 AM
Příspěvek: #24
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Netreba sa báť kacírskeho uvažovania a netreba čakať, že niekto problém za nás vyrieši. Pýta sa niekto z nás sám seba: pri akej teplote a s akou vlhkosťou sa musia včelstvá vysporiadať v domovine klieštika, na Jáve? Aké sú podmienky pre kondenzáciu v malej bunke a aké vo veľkej? Niekoľko zím po sebe som včelstvám v úľoch Warre podkladal pod plodisko prázdny nadstavok. V nadstavku sa vodné pary zrážali v takom množstve, že na letáči namŕzali ciagle a keď som koncom februára čistil dná, tak z prázdneho nadstavku vypadol po obvode stien namrznutý ľadový útvar, ktorý pripomínaľ fľašu zo skla. No aj napriek takýmto "krutým" podmienkam v zime, boli práve tieto včelstvá v sezóne najvitálnejšie.
Karáčov polystyrénový úľ je finančne náročnou akousi saunou pre včelí superorganizmus. Včelárov však zaujíma jednoduché a lacné riešenie, ktoré by bolo použiteľné pre ktorýkoľvek úľ na svete. Niečo ako terakotová dlaždica položená na povale úľa, Riešenie, ktoré by fungovalo pri teplote včelstva 35,7°C. Skúmal už niekto podmienky pre život včelstva v gréckom úli? Objavili ste niekto takú štúdiu?

               
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 01:52 PM
Příspěvek: #25
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
(06.11.2013 10:53 AM)MilanBencúr napsal(a):  Niekoľko zím po sebe som včelstvám v úľoch Warre podkladal pod plodisko prázdny nadstavok. V nadstavku sa vodné pary zrážali v takom množstve, že na letáči namŕzali ciagle a keď som koncom februára čistil dná, tak z prázdneho nadstavku vypadol po obvode stien namrznutý ľadový útvar, ktorý pripomínaľ fľašu zo skla. No aj napriek takýmto "krutým" podmienkam v zime, boli práve tieto včelstvá v sezóne najvitálnejšie.
Tohle je doporučovaná metoda zimního odvlhčení, fungující na principu klesání vlhkého vzduchu dolů. Stačí i vysoký podmet.
Vysvětlení proč jsou nejzamrzlejší včely nejlepší ale podle mě netkví ve vlhkosti jako takové, ale proto, že nejvíc vlhké jsou ty ktré nejvíc plodují - a ty jsou zase nejlepší.
Tak je to alespoň u mě. Podle ledu nebo vlhka poznáte jaký jsou to dříči.
Ale nesouvisí to s kvalitou vyzimování, ani s roztoči. Loni jsem dal včely na velmi větrné stanoviště / je to jinak na super místě / a ač byla loni velmi krutá zima a jinde mě včely mnoho namrzali / vlhkost / tady nebyla po námraze téměř ani památka. Vyfoukalo se to. Vyzimování super - žádný plísně, jako jinde, což mimochodem odnesou jinak právě staré nebo pylové plásty. A teď roztoč - sypou se jako všude jinde.
Prostě myslím, v zimě vlhkost s roztoči nemá souvislost. Jiné to je ale v létě, studii jsem taky četl a zdá se to být logické. Taky v létě je vlhkost i teplota v úle vyšší.
Vyšší vlhkost svědčí na jaře plodování, to ale zase souvisí s lepším přenosem tepla ve vlhčím vzduchu. Můj starý učitel říkal, že se na jaře musí včely zapařit. O.K.
U roztočů mě to ale moc hlava nebere, moje zkušenost je, že právě největší rozmach mají v době snůšky a to je prokazatelně doba s největší teplotou i vlhkostí v úle. Dokonce, podle projevů dřevěného úlu, bych si dodvolil tvrdit že v době největší snůšky se vlkost v úle velmi blíží 100%, ty procenta jsou míra, kolik vody se do vzducha ještě vejde, a při odpařování medu už se víc nevejde, proto to musí odvěttrat. Roztoči ale v tuto dobu poskočí geometrickou řadou.
Souvislost bych hledal fakt spíše ve zvýšené teplotě a dejme tomu přeneseně vlhkost teplotě pomáhá. Víc bych to hledal v kompaktnosti plodiště. Nevím.
A v zimě je vlhkost určitě na škodu a ikdyž budou nad miskou vody, vzhledem k nízké teplotě bude nízká i vlhkost / v mrazu je nejnižší / takže souvislost mě uniká.
Hlasování: Martin Nezbeda (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 01:57 PM
Příspěvek: #26
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Při časté ventilaci, způsobené otvíráním úlu, nebo z důvodu manipulace s nástavky, zde je rozhodující i konstrukce úlu, nástavky mají pravděpodobně horší klimatizační podmínky, které se včelstvo snaží stavbou mezi jednotlivými nástavky kompenzovat, pravděpodobně stavbou klimatizacních kanálů, které každá manipulace s nástavky a dílem znicí. Casto jsem slyšela a viděla, jak výučné organizace učí začńající včelaře a včelařky právě tuto stavbu ničit a odřezávat. Nikdo pak netuší, že v takovém úlu může vzniknout doslova poušt' a chudoba vody. Pro odchov plodu pak musí včelstvo náročně nosit vodu z venku, což se negativně odrazí na údržbě plodu, především v době snůšky, ale i v čase, nedej Bůh, dokrmování. Mateří bunka potřebuje držet relativní vlhkost okolo 90-95%. O nezbytnou vlhkost v úĺu ochuzené včelstvo se nyní negativně projevuje v reprodukci roztočů. Méně vlhkosti v úlu, méně dětské kašičky včelím larvám v bunce, delší vývoj larvy, vyšší reprodukce roztoče. Prodloužíme-li tak vývoj plodu o více jak jeden den..., ámen
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 02:13 PM
Příspěvek: #27
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
(06.11.2013 01:57 PM)Debora napsal(a):  Při časté ventilaci, způsobené otvíráním úlu, nebo z důvodu manipulace s nástavky, zde je rozhodující i konstrukce úlu, nástavky mají pravděpodobně horší klimatizační podmínky, které se včelstvo snaží stavbou mezi jednotlivými nástavky kompenzovat, pravděpodobně stavbou klimatizacních kanálů, které každá manipulace s nástavky a dílem znicí. Casto jsem slyšela a viděla, jak výučné organizace učí začńající včelaře a včelařky právě tuto stavbu ničit a odřezávat. Nikdo pak netuší, že v takovém úlu může vzniknout doslova poušt' a chudoba vody. Pro odchov plodu pak musí včelstvo náročně nosit vodu z venku, což se negativně odrazí na údržbě plodu, především v době snůšky, ale i v čase, nedej Bůh, dokrmování. Mateří bunka potřebuje držet relativní vlhkost okolo 90-95%. O nezbytnou vlhkost v úĺu ochuzené včelstvo se nyní negativně projevuje v reprodukci roztočů. Méně vlhkosti v úlu, méně dětské kašičky včelím larvám v bunce, delší vývoj larvy, vyšší reprodukce roztoče. Prodloužíme-li tak vývoj plodu o více jak jeden den..., ámen
Proti tomudle se fakt nedá nic říct, je to tak.
Na druhou stranu dobře živené a funkční včelstvo má v době rozvoje roztočů jako nikdy jindy. Ta fáze úbytku roztočů by měla přijít až po snůšce a to už jde dolů i vlhkost. Mimochodem i proto, že med je zavíčkován, takže se vlhkost dál neodpařuje ani nekumuluje.
Nic proti vysoké vlkosti v době rozvoje ale souvislost s roztočem mě stejně uniká.
Fakt bych vsadil spíš na teplotu jako takovou. Nehledě k tomu, že ty mrchy se množí pod víčky, kde taky v době největší vlhkosti jsou a tam je klima stabilní.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 02:58 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.11.2013 04:21 PM od Debora.)
Příspěvek: #28
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
(06.11.2013 02:13 PM)schützmeister napsal(a):  Fakt bych vsadil spíš na teplotu jako takovou. Nehledě k tomu, že ty mrchy se množí pod víčky, kde taky v době největší vlhkosti jsou a tam je klima stabilní.

Možná, a ted' bez záruky, že právě první tři dny krmení dětskou kašičkou rozhodují o času potřebného pro vývoj larvy. Krmení pylným chlebem a štävou relativní vlhkost v bunce dále snižuje. Vlhkost v bunce před zavíčkováním ovlivnuje časový vývoj larvy a je asi pro roztoče časový idikátor, který mu prozradí správnou dobu obsazení bunky a možnost reprodukce. Právě kombinace snůška a nízká relativní vlhkost v úlu může mít nepříznivý vliv na údržbu plodu, především v prvních třech dnech krmení larvy.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 03:53 PM
Příspěvek: #29
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Musíme však myslieť v rovine, že včelstvo+úľ+dielo je jeden superorganizmus, ktorý nesmie byť hladný ani smädný a nesmie byť dlhodobo ohrozovaný zvýšenou teplotou - horúčkou, a zároveň nedostatkom tekutín. Aby zdravo organizmus pracoval musí mať ustálenú prevádzkovú telesnú teplotu. Ak uvažujem správnym smerom, tak včelstvá v rámikových úľoch žijú už vyše 160 rokov podchladené.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.11.2013, 04:24 PM
Příspěvek: #30
RE: Termické ošetrovanie včelstiev
Výhody extrémě zatepleného, nebo uměle vyhřívaného úlu pro včelaře: větší plod, vyšší aktivita létavek a vyšší snůška nektaru, 10% vyšší sklizen medu.
Nevýhody pro včelstvo: vyšší přínost vody, špatná výživa plodu, rychlejší úmrtnost včel, rychlejší reprodukce roztočů
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)