Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Svazenka
22.03.2017, 08:14 PM
Příspěvek: #1
Svazenka
Zdravím
jsem začátečník a tak bych chtěl požádat zkušené o názor.
Mám v plánu vysít svazenku asi na 1000m2-budoucí sad. Původně jsem chtěl setí naplánovat tak aby začala kvést v první půlce července kdy tu u nás pomalu dokvétá lípa a prakticky tím snůška končí. Pozemek je asi dvacet metrů od včelnice a tak mě napadlo jestli si tím v podletí nemůžu zadělat na nějakou loupež. Je mi jasný že se na ní sletí včelky s celého okolí a mohlo by pro slídilky být jednodušší vyloupit úl.
Když jí vyseju ted tak bude kvést někdy v květnu kdy je relativně snůšky ještě všude dost.
Jak to vidíte?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.03.2017, 09:58 AM
Příspěvek: #2
RE: Svazenka
Ahoj Smile , toto není sice odpověď na tvůj dotaz, ale někdy jen stačí nesekat trávu jako ti ostatní šílenci několikrát týdně a nechat ji chvíli na pokoji.
Po nějakém čase tam začnou samy růst i luční květiny , které na danou lokalitu přirozeně patří a místní podmínky jim vyhovují.
Stačí séct dvakrát, třikrát za sezónu a uvidíš sám jak to bude vypadat.Četností sečení si sám selektuješ rostliny, které na daném pozemku budou růst.
Hodně zdaru Roman.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.03.2017, 11:49 AM
Příspěvek: #3
RE: Svazenka
Hmm, neslyšel jsem nikdy, že by snůška mohla mít takový efekt, moc se mi to nezdá. A svazenka jsou (nejen) pro včely opravdu orgie. Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.03.2017, 05:48 PM
Příspěvek: #4
RE: Svazenka
Nevím jak jinde, ale tady na střední Moravě je pozdní výsev na nektar problém, protože na to, aby medovala potřebuje dostatek vláhy a ta v létě není. To už je lepší zasít jetel nebo vojtěšku to jsou hlubokořenící trvalé porosty co navíc obohacují půdu o dusík. Tady platí spíš zasít svazenku v srpnu a přilepšit včelkám v říjnu, kdy se současnou změnou klimatu je ještě dost teplo a vláhy.
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.03.2017, 09:53 PM
Příspěvek: #5
RE: Svazenka
(23.03.2017 05:48 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Nevím jak jinde, ale tady na střední Moravě je pozdní výsev na nektar problém, protože na to, aby medovala potřebuje dostatek vláhy a ta v létě není. To už je lepší zasít jetel nebo vojtěšku to jsou hlubokořenící trvalé porosty co navíc obohacují půdu o dusík. Tady platí spíš zasít svazenku v srpnu a přilepšit včelkám v říjnu, kdy se současnou změnou klimatu je ještě dost teplo a vláhy.

Seju svazenku brzy z jara , vzejde ale stejně až je teplo, zatím pokaždé se mi podařilo ji po odkvětu zasít ( někdy ji jen stačí po zaschnutí pohrabat aby se vysemenila do země a obrazí sama) znovu a ta pak kvete až do mrazů. Svazenkou nejde nic pokazit. Na jednom plácku jsem to na podzim přejel rotavátorem tak jak tam byla uschlá a už mi letos vylezla bez setby.

Jindřich
Hlasování: Debora (+1), Martin Smutný (+1), Rasťo 71 (+1), lyn_x (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2017, 01:42 AM
Příspěvek: #6
RE: Svazenka
(23.03.2017 09:53 PM)Jindřich napsal(a):  
(23.03.2017 05:48 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Nevím jak jinde, ale tady na střední Moravě je pozdní výsev na nektar problém, protože na to, aby medovala potřebuje dostatek vláhy a ta v létě není. To už je lepší zasít jetel nebo vojtěšku to jsou hlubokořenící trvalé porosty co navíc obohacují půdu o dusík. Tady platí spíš zasít svazenku v srpnu a přilepšit včelkám v říjnu, kdy se současnou změnou klimatu je ještě dost teplo a vláhy.

Seju svazenku brzy z jara , vzejde ale stejně až je teplo, zatím pokaždé se mi podařilo ji po odkvětu zasít ( někdy ji jen stačí po zaschnutí pohrabat aby se vysemenila do země a obrazí sama) znovu a ta pak kvete až do mrazů. Svazenkou nejde nic pokazit. Na jednom plácku jsem to na podzim přejel rotavátorem tak jak tam byla uschlá a už mi letos vylezla bez setby.
Mám se Svazenkou na jiném pozemku od lonska naprosto stejnou zkušenost. Když odkvétala tak jsem jí přejel mulčovačem a v pohodě ještě kvetla až do mrazů. Ted je tam zelenej kožíšek a zřejmě letos pojede dál a bez setí. Je to super kytka a ještě navíc hezká.
Včelařím v podhůří Novohradských hor a jsou tu skoro všude pastviny a louky co se sečou na dotace a lesy.
Je to přesně jak píše Roman......všude sterilní trávníky bez života na kterých se jednou týdně sekačkou udělá genocida všeho živého.
Louky se musejí posekat k určitému datu aby pár vyvolených dostalo dotace a nekouká se na výtěžnost sena protože tady o zvířata až tak nejde. Luční kytky nemají šanci ani vykvést protože jak se udělá trochu počasí tak všechno díky výkoným strojům lehne během tří pěti dnů.
Ty časy kdy naše báby a mámy měli zahrady plné kytek jsou taky už minulost. Jediné co tu je kolem říčky jsou vrby jívy a asi tak 500m vzdálený zámecký park plný lip a javorů.
A tak se snažím každý volný pozemek něčím užitečným pro včelky osít. Chci vysázet sad...jablka hrušky švestky a v pásech mezi stromy záhony trvalek...Agastache Třapatka atd. Pod stromy jen louka sekaná kosou. Na přípravu pozemku je ta svazenka úplně ideální . Jen nevím jestli to že mám svoje úly hned vedle je to pravé.......
V každém případě děkuju všem za názor a za pár měsíců budu chytřejší.......
Přeju všem hodně radosti s těma našima "holkama"
Hlasování: Martina (+1), Tomáš Jelínek (+1), Marek Slezák (+1), Debora (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)