Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stavím klát ležan
24.03.2015, 08:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.03.2015 12:42 AM od Jakub.)
Příspěvek: #1
Stavím klát ležan
Dobrý den, Ahoj,
rád bych si tento rok pořídil včelstvo nebo dvě. Popravdě jsem z toho měl nejdříve strach a dlouho se té představě bránil. "Vždyť budu potřebovat tolik nových věcí. Medomet, rámečky, mezistěny atd.." Pak jsem si pořídil knížku Včely jinak a zjistil, že to tak vůbec není.

Nevím jaká je rivalita mezi "konvenčními" a "alternativními" včelaři, ale na první pohled mi došlo, že na tomhle fóru asi spíš najdu skupinu lidí s podobným přístupem ke včelám. Osobně je mi včel trochu líto (alespoň těch v konvenčním systému produkce) a tak si med skoro nekupujeme a sníme ho tak maximálně kilo za rok, když jsme nemocní. Moje motivace tedy není vytáčet nějaká kvanta medu. Jestli něco bude, rozdám to kamarádům, jestli nic, zlobit se nebudu.

A teď proč píši. O víkendu jsem na zahradě našel parádní kus třešňového kmenu, ze kterého bych chtěl udělat úl. Mám už o tom docela jasnou představu, ale přesto si jakožto ÚPLNÝ začátečník rád nechám poradit.

- ležan proto, že nyní má kláda krásnou 15 cm dlouhou přirozenou škvíru, která by mohla sloužit jako česno a protože za pomoci motorové pily mi to přijde nejjednoduší konstrukce

- chtěl bych používat trámky se zaváděcí voskovou stopou

- vnitřní rozměry by měli být 35x35x90 cm s tím, že do pravých 70 cm by se vešlo 20 trámků

- dolu bych rád dal síť a udělal varroá dno

- někde jsem se dočetl, že minimální tloušťka stěny úlu je 2cm, já bych chtěl z izolačních důvodů dodržet všude minimálně 4-6 cm

A teď pár otázek, které řeším:

Mám uvnitř improvizovat nějakou předsíňku za česnem?

Na kterou stranu a zda vůbec umisťovat větrací otvory? Naproti česnu?

Koukal jsem, že některá víka mají různé vystýlky a izolace. Moje by mělo být tak 10 cm tlusté, má cenu tam něco takového vymýšlet?

Četl jsem, že včely rády staví ve sklonu 45° k česnu. Teoreticky by nebyl problém udělat trámky pod tímto sklonem. Má to cenu? A jak to orientovat?

Pak jsem četl o směsi kobilinců a jílu jakožto ideálního stavebního materiálu na úly. Má cenu vymazávat škvíry a bočnice něčím takovým? Nebo se o to postarají včelky propolisem?

Někde jinde jsem zase vyrozuměl, že může být ze začátku roj z velkého prostoru zmatený a že kdybych jim ho nejdřív zmenšil nějakou přepážkou a poté zvětšil, tak my do druhé půlky pravděpodobně udělají více medu? Ale je to asi divná úvaha, jak jsem nakoupil tak prodávám.

Nakonec bych klád rád dal na nějaké kozy nebo jenom příčné klády. Je nějaká optimální výška? Úl bude pod stromem s vysokou, ale řídkou trávou.

Pokud by vás (nejenom) k těmto otázkám napadaly nějaké odpovědi, rady, tipy, budu děsně rád za navedení nějakým směrem. Je mi jasné, že takovýhle úl bude mít spoustu nedostatků, nepůjde rozšiřovat, možná ani pořádně vybírat med, ale je to zatím první kus, hlavně kvůli kládě, která mne uhranula svou příhodností.

Do budoucna bych rád zkusil Warrého úly a nebo rozšiřovat sbírku ležatých klád.

Děkuji vám za vaše podněty a komentáře k mému plánu.
Jakub R.

P.S. Možná je celý nápad klátu ležanu špatně a tak si ho rád nechám rozmluvit.

Ještě přikládám fotky klády, kdyby někoho zajímali.

Budoucí česno - https://www.dropbox.com/s/cva5l6sdnxk42j...6.jpg?dl=0
Řez - https://www.dropbox.com/s/bidw52uplb8huz...8.jpg?dl=0
Celek - https://www.dropbox.com/s/dq5f4j74jld8xy...9.jpg?dl=0


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2015, 11:03 PM
Příspěvek: #2
RE: Stavím klát ležan
Jakube, to je skvělé, že o tom píšeš, chystám se udělat si totéž, zdá se, že to máš skvěle promyšlené. Ona je to vlastně medná kráva bez pozorovacího okénka, ale to co platí pro TBH, bude platit i pro klát ležan.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2015, 01:53 AM
Příspěvek: #3
RE: Stavím klát ležan
Vida vida, medná kráva, ten pojem jsem četl několikrát, ale nikdy se nepodíval jak to vypadá. Koukám na to a to je přesně to, co jsem "vynalezl". Che che, tak to je teda dobrý. Naštěstí jsem se nepředřel.

Zítra nahodím motorovku. Díky!
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2015, 02:18 PM
Příspěvek: #4
RE: Stavím klát ležan
(24.03.2015 08:06 PM)Jakub napsal(a):  Děkuji vám za vaše podněty a komentáře k mému plánu.
Jakub R.
Ještě přikládám fotky klády, kdyby někoho zajímali.
Jakube, máš to vymyšlený naprosto super.
Podle fotek se mě ale zdá, a nechci dělat chytrýho, že jde o čerstvý kmen.
Jestli jo, tak bych trochu spozorněl zvláště u třešně, podle fotky dost chycené. Jde o houby - třešeň tím hodně trpí a v kůře velmi špatně schne a je pak těžký se toho zbavit, zvláště když v tom budeš mít včely.
Úplně ideální by asi bylo, to co možná nejdřív odkornit, vydlabat a na co možná nejdelší dobu dát do sklepa či zasypat suchýma pilinama či slámou a do stodoly do stínu, aby to co možná pomalu vysychlo, jináč tě to ještě ukrutně popraská.
Myslím, že když to teď uděláš, tak do začátku června to nejhorší vyschne a taky už uvidíš, jestli houby neraší - protože do toho včely nejni ono, ty třešně maj fakt hnusný houby .
Když to ale dobře uschne a nechytí to houba, třešeň vcelku je trvanlivá i venku.
Určitě ale kůru dolu, co tě to půjde nejdřív.
Pošli fotky, až to bude v provozu.
Jo, podstavec bych spíš udělal z kamenu, zase ty houby.
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2015, 11:47 AM
Příspěvek: #5
RE: Stavím klát ležan
třešeň miluje Drvodělka fialová (Apis Xylocopa). Dává přednost právě třešňovému dřevu s houbami, na tu ji nesmím šahat. Wink Daří se ji bez léčby velmi dobře Big Grin

[Obrázky: DSC_0704.jpg][Obrázky: DSC_0703.jpg][Obrázky: DSC_0702.jpg]
Hlasování: Jan Brunclík (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2015, 11:56 AM
Příspěvek: #6
RE: Stavím klát ležan
Xylocopa violacea.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2015, 07:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.03.2015 07:56 PM od Debora.)
Příspěvek: #7
RE: Stavím klát ležan
Xylocopa violacea, to je opravdu neuvěřitelně pilná včelka, která musí pro svůj život vykonat neuvěřitelnou práci. Tato včela si hledá dřevo, které už není částí živého stromu, dalo by se říct, dřevo, které je zdánlivě z okruhu života vyřazeno. Drvodělka nejdříve vyvrtá do dřeva šikmou chodbičku, a když ji má hotovou, začne dlabat zcela jiným směrem jakési kruhové komůrky podobné buňkám. Když je má hotové, odlétne a začne snášet do těchto buněk různý materiál, kterým obloží stěny těchto komůrek, podobně jako když doma tapetujeme dětský pokojíček, aby se dětem v pokojíčku líbilo a dařilo. Když je komůrka hotová, uloží do ní vajíčko, trochu mateří kašičky a uzavře ji víčkem, ve kterém nechá malý otvůrek, a začne nad touto komůrkou vrtat novou komůrku. Tak opakuje tuto práci, až má hotovou celou řadu nad sebou uložených komůrek. Nyní se můžeme ptát, jak se dostanou včelky z horních komůrek ven? Nechte si říct, že rozum přírody to uspořádal tak, že jako první se vždy vylíhne včelička v první komůrce a odletí, pak ji následuje včelka z druhé komůrky tak, že propadne otvůrkem ve víčku do první komůrky, a tak se to opakuje tak dlouho, než vylétnou všechny mladušky. I zde můžeme vidět onu živost, ten ohromující živý rozum, který udržuje a řídí všechny procese v přírodě, a který skrze orgány duše "proniká" do každého živého organismu. To není instinkt, jak se to často vypráví ve školních pohádkách, to je zkutečná duševní inteligence, kterou nám tu duch včelstva odhaluje. Rudolf Steiner říká, že tato inteligence je vázána na kyselinu mravenčí. Ale o tom zase někdy jindy, nebo až se setkáme.
Hlasování: tondabh (+1), Ali (+1), Jan Brunclík (+1), Jakub (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2015, 09:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.03.2015 09:58 PM od Jakub.)
Příspěvek: #8
RE: Stavím klát ležan
Dobrý podvečer,
předně děkuji za strhující popis včely Xylocopa violacea. Nikdy jsem ji u nás neviděl, ale rozhodně se na setkání budu těšit a pozorně sledovat, kam zalézá, abych jí její impozantní dílo neponičil. Dobrá zpráva je, že na zahradě zbyl právě pro hmyz ještě pěkný kus třešňového pařezu, tak doufám, že se tam brzy zabydlí.

Dnes jsem do klády zakrojil a tak posílám fotky. Kláda pochází ze stromu, který loni sklátila vychřice a tak je po okrajích ještě trochu mokrá a uvnitř suchá, až trouchnivá. Obzláště poznat to bylo na řezu motorovou pilou. V trouchnivé části žili mravenci a byla mokrá, ale nepřišlo mi, že by byla prohnilá nějkaou houbou. Ale vím, že některé houby jsou i neviditelné. Hned jak bude hezky, plánuji vyvalit špalek na sluníčko a přes den ho tam pěkně pogrilovat, aby pořádně vyschl.

Jediné houby jsem našel ve vrchní části, která byla ten rok vystavená počasí. Tu plánuji ještě odříznout.

Kůra jde dolu hodně ztuha a popravdě se mi děsně líbilo, že to bude nakonec vypadat jak pohozená kláda na hromadě kamení. Ale až to trochu vyschne, zkusím to ještě jednou odkornit a třeba to bude vypadat jako pohozená kláda bez kůry.

Přikládám tedy nové fotky po výřezu a plánuji se ke stavbě vrátit cca za týden, až se to trochu nadechne.
[Obrázky: 2015_03_30_18_48_52.jpg]

[Obrázky: 2015_03_30_18_50_55.jpg]

[Obrázky: 2015_03_30_18_53_03.jpg]
Hlasování: Miroslav Mareš (+1), Debora (+1), terez.c (+1), tondabh (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.03.2015, 12:20 PM
Příspěvek: #9
RE: Stavím klát ležan
Je to hezký, ale ta houba ti na tom asi poroste, napiš v létě, jak jsi dopadl.
S tou kůrou bych si teď už hlavu nelámal, jestli to není čerstvý. Je fakt hezká.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)