Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Snůška - aneb nosí, nosí?
25.05.2019, 01:26 PM
Příspěvek: #171
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Paráda, jen kdyby těch luk měly včelky víc.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2019, 09:14 PM
Příspěvek: #172
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Tady v Sobotce to vypadá že naposledy byl přínos 24.5. Od té doby lehký pokles a zbývá jen doufat v maliny a lípy. Ale to nikdy není jisté. Ale i tak nanosily dost z toho jara. Na ostatních stanovištích nevím. Hory ještě pojedou.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2019, 09:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.05.2019 09:28 PM od Ali.)
Příspěvek: #173
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Takové louky si pamatuju před padesáti, šedesáti roky, tráva vyšší než jsem byl já a těch motýlů. Jen med si nepamatuju.
Tady jen řepka, řepa, obilí, turkyň a občas slunečnice. Žádná louka, žádná mez, žádný pořádný remízek. Vypadá to fakt na přestěhování.
Na jednu stranu až závidím, na stranu druhou su rád, že ještě takového něco tu opravdu je.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.05.2019, 11:19 AM
Příspěvek: #174
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(26.05.2019 09:19 PM)Ali napsal(a):  Takové louky si pamatuju před padesáti, šedesáti roky, na stranu druhou su rád, že ještě takového něco tu opravdu je.
Bývali i v Praze takové. Ještě před 40ti rokama.
Tady to jsou loučky uprostřed lesa na kopci - postupně zanikající už od 30leté války. Hospodáři se tenkrát museli ukrutně nadřít - kde byla jakás-takás rovinka Big Grin - nosili kamení dolů po svahu, kde vznikla kamenná závěj, zeminu pak rozhrnuli částečně i přes tu nanošenou závěj, takže vznikla ještě větší "rovinka". Čili je to vlastně drn rovnou na kamení - i tak jsou v lese haldy zbytného kamení, no a tý trávy na tom roste jen nepatrně a tak max 15 cm vysoké. Jinak samá kytka. Výhoda je, že je to tak svažité a malé, že to žádné Jézetdáky nikdy nepadlo orat a osít kukuřicí - jako nahoře na Srní - téměř v 1.000m.n.m., co jsem viděl před 35lety.
Jen pastviny a jednou sečené louky, když je dobrý rok a něco naroste.
Pro včely ráj - kvete to až do mrazu.
Hlasování: Jan Petřík (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2019, 01:37 PM
Příspěvek: #175
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(27.05.2019 11:19 AM)schützmeister napsal(a):  
(26.05.2019 09:19 PM)Ali napsal(a):  Takové louky si pamatuju před padesáti, šedesáti roky, na stranu druhou su rád, že ještě takového něco tu opravdu je.
Bývali i v Praze takové. Ještě před 40ti rokama.
Tady to jsou loučky uprostřed lesa na kopci - postupně zanikající už od 30leté války. Hospodáři se tenkrát museli ukrutně nadřít - kde byla jakás-takás rovinka Big Grin - nosili kamení dolů po svahu, kde vznikla kamenná závěj, zeminu pak rozhrnuli částečně i přes tu nanošenou závěj, takže vznikla ještě větší "rovinka". Čili je to vlastně drn rovnou na kamení - i tak jsou v lese haldy zbytného kamení, no a tý trávy na tom roste jen nepatrně a tak max 15 cm vysoké. Jinak samá kytka. Výhoda je, že je to tak svažité a malé, že to žádné Jézetdáky nikdy nepadlo orat a osít kukuřicí - jako nahoře na Srní - téměř v 1.000m.n.m., co jsem viděl před 35lety.
Jen pastviny a jednou sečené louky, když je dobrý rok a něco naroste.
Pro včely ráj - kvete to až do mrazu.

V sobotu jsem viděl po dlouhé době na takové loučce, co mám , pár motýlů bělásků , pak si člověk uvědomí, co naše globalizované zemědělství páchá. Za druhé, najezdím asi víc km. něž běžný člověk a nechápu, proč dotovány jsou stále se rozšiřující plochy průmyslové výroby zemědělských plodin končící v pecích elektráren nebo v bioplynkách. Nechápu co je ekologického na drancování půdy pro energetiku a dovážení všeho možného nazývaného potravinami pro naši obživu. Nechápu, proč stále u nás rostou skladové areály, když silniční sít je neváženými a přetíženými kamiony přeplněna a tedy stále něco musíme opravovat a mosty vyztužovat. Vědomě jsme zničili železniční kolejovou dopravu a vše převedly na silnice , drčící kamiony považujeme za úžasně čisté a záchranu planeta řešíme cestou zákazu plastových brček. Jako demokrat uznávám výsledky voleb ale, slogan „ANO bude líp „ je lež , nic víc, bohužel málo si to uvědomujeme.

Jindřich
Hlasování: Jan Petřík (+1), Oldřich Šlegr (+1), TomášJelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.05.2019, 09:16 PM
Příspěvek: #176
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Tak pampeliška 95% odkvetlá, jírovec do týdne odkvete, začíná kvést akát, je hned vedle stanoviště ale jen cca 10 stromů, ale zaplať pán buch za ně,
rostou na jednom fleku co pamatuju cca 50 let a vegetace okolo nich je nepustila ani o metr dál, (jen poznámka k hysterii okolo akátů) lípy mají připraveno tak začnou za týden + něco podle počasí, lípa je nejhojněji zastoupený strom v okolí do 1,5 km , snůšku z lípy tu zažijeme prvně, jsou tu prý vysazené od městských zahradníků i nepůvodní cizokrajné a pro včely jedovaté druhy lip, tak očekáváme i s obavami jak to dopadne.
U nás na Kladně zatím trvalá ale už nižší a méně pestrá snůška. Koukal jsem včelky začaly nosit i tmavě hnědý pyl, vypadá při letmém pohledu, že je černý, to by mě zajímalo z čeho.
Olda a vnuk Papa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2019, 01:05 PM
Příspěvek: #177
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(28.05.2019 09:16 PM)dědvlkú napsal(a):  začaly nosit i tmavě hnědý pyl, vypadá při letmém pohledu, že je černý, to by mě zajímalo z čeho.
Olda a vnuk Papa
jetel - hnědý , vlčí mák - černý ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.05.2019, 10:37 PM
Příspěvek: #178
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Jetel u nás ne, starý ovocný sad předělaný na parkovou úpravu, to neustálé sečení trávy vydržela jen pampeliška, na polích cca 2,5 km za lesem jakékoli vlčí máky jsou už řadu let vzácnost, možná má někdo na zahradě něco.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2019, 12:01 AM
Příspěvek: #179
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Tak um mě cca 4 den začaly kvést lípy, na procházce se psem jsem je obcházel a koukal zda nenarazím na ty jedovaté s otrávenými včelkami pod nimi, zatím dobré nic jsem nenašel, ale jsou tam minimálně ještě 3 další druhy lip, které začnou kvést později.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.06.2019, 01:09 PM
Příspěvek: #180
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Díky včelám sleduji při každé procházce ze psem, o 200 % více přírodu abych mohl vyhodnotit naše stanoviště a při tom rozjímání mi něco stále říká, že by tady u nás letos mohly medovat stromy.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)