Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Snůška - aneb nosí, nosí?
06.07.2013, 01:22 PM
Příspěvek: #21
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Na Zlínsku nosí perfektne, za 14 dní se bude opět vytáčet, a krásně staví, opět se to rozjelo.
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 03:01 PM
Příspěvek: #22
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(05.07.2013 08:05 PM)Crha Karel napsal(a):  Je to všechno nezavíčkované, musí zjistit jaký to má obsah vody, ale rád bych to vytočil co nejdříve a medník tam vrátil pro případnou melicitózu. Letos se klidně může objevit.
Nevíčkovaná medovice nevadí - mám zkušenost, že ji víčkují jen zcela vyjímečně, ač obsah vody je kolem 15% / samozřejmě plásty které nestříkají /. Osobně mám aktuálně s tímto nevíčkováním problém při sklizni plástového medu. A melecitoza u nás už proběhla cca v půlce června, takže pokud jsi ještě netočil - máš ji tam.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 04:16 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.07.2013 04:19 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #23
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(06.07.2013 03:01 PM)schützmeister napsal(a):  
(05.07.2013 08:05 PM)Crha Karel napsal(a):  Je to všechno nezavíčkované, musí zjistit jaký to má obsah vody, ale rád bych to vytočil co nejdříve a medník tam vrátil pro případnou melicitózu. Letos se klidně může objevit.
Nevíčkovaná medovice nevadí - mám zkušenost, že ji víčkují jen zcela vyjímečně, ač obsah vody je kolem 15% / samozřejmě plásty které nestříkají /. Osobně mám aktuálně s tímto nevíčkováním problém při sklizni plástového medu. A melecitoza u nás už proběhla cca v půlce června, takže pokud jsi ještě netočil - máš ji tam.
Nemám na mysli medovici, ale melicitózu. Vizuálně bych se mi to taky zdá, ale obsah vody mám 21,5! Půjčil jsem si kvůli tomu i refraktometr. A když už jsme u toho, tvrdí se, že je nejlépe odebírat med ráno než jej naředí nektarem. moje měření včera večer v 21,5 a dnes ráno opět 21,5!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 04:39 PM
Příspěvek: #24
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(06.07.2013 04:16 PM)Crha Karel napsal(a):  Vizuálně bych se mi to taky zdá, ale obsah vody mám 21,5! Půjčil jsem si kvůli tomu i refraktometr. A když už jsme u toho, tvrdí se, že je nejlépe odebírat med ráno než jej naředí nektarem. moje měření včera večer v 21,5 a dnes ráno opět 21,5!
Moje zkušenost s hranolem - dost zkresluje. Má to vysoké teplotní korekce, podstatná je jak vzdušná teplota tak med a taky vzdušná vlhkost. Je to spíš na citu.
Něco naměříš, ale od oka to poznáš taky. Loni jsem to dával do Dolu, sám jsem doma naměřil 18 a 21 a v testu mám 14,5 a 17. Zatím to beru, že pokud nenaměřím víc jak 22, je to o.k.
Ráno je to asi lepší - ale tak do 5hodin. Tuhle jsem vyšel v 7hod a stříkalo to jako voda. Úplně ideální je po či za deště, ještě lépe zimy. Nebo prostě po snůšce.
Rozdíl ve vlhkosti je i mezi silnými a slabě obsednutými. Když to hezky smícháš a je to plus-mínus, tak je výsledek dobrý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 10:44 PM
Příspěvek: #25
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Nemám s tím zkušenosti, ale refraktometr je nástroj určený k nějakému měření. Usuzuji, že kdyby bylo snadno prokázáno, že vykazuje takovéto výchylky, těžko by se prodával, navíc za takovou cenu. Slabé místo vidím v tom, že Tvůj hranol nemusel být stejně zkalibrován jako ten dolský a ještě slabším místem může být lidský faktor při měření v Dole. Jen úvaha, nic víc.
Zkusím to v časech a okolnostech, které doporučuješ. Díky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.07.2013, 11:14 PM
Příspěvek: #26
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Já nechávám refraktometr, po tom co jej vytáhnu ze šuplíku, několik minut ležet, aby se "srovnala" teplota. Mám tu zkušenost, že když jsem měřil hned, tak výsledek byl vyšší něž o deset minut později.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 11:34 AM
Příspěvek: #27
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(06.07.2013 11:14 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Já nechávám refraktometr, po tom co jej vytáhnu ze šuplíku, několik minut ležet, aby se "srovnala" teplota. Mám tu zkušenost, že když jsem měřil hned, tak výsledek byl vyšší něž o deset minut později.
Srovnat teplotu s čím ? Myslíš venkovní ? Nebo medu ? Já to měřím v jedné místnosti, ale je rozdíl učerstvě vytočeného / a teplého / a druhý den.
Jinak k refraktometru je i tabulka srovnání teplot - je to plus mínus tuším dvě procenta, otázka je právě teplota medu, to už tam neřeší.
Přístroj měří dobře, o to nic, záleží ale moc na způsobu použití. Mimochodem, obdobnou zkušenost mám při měření vlhkosti dřeva - tam to dělá i desítky procent / teplota /, je to jiný princip, o to nic, jen že přístupen, zvláště naučeným, lze velmi ovlivnit výsledek / výkupny /.
Ještě k Dolu - já myslel, že tam mají jinší vychytávky, než plastový hranol ???
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 01:58 PM
Příspěvek: #28
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Ja beriem len zaviečkovaný med. Nikdy som sa pri ňom nezaujímal o obsah vody. Zaviečkovanie považujem za dobrý dôkaz zrelosti medu.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.07.2013, 03:38 PM
Příspěvek: #29
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
Dneska po dlouhé doby masivně nosí pyl. Jasně žluté rousky, obří baga. Co to znamená? Že se matky brutálně rozplodovaly?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.07.2013, 10:52 AM
Příspěvek: #30
RE: Snůška - aneb nosí, nosí?
(07.07.2013 11:34 AM)schützmeister napsal(a):  
(06.07.2013 11:14 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Já nechávám refraktometr, po tom co jej vytáhnu ze šuplíku, několik minut ležet, aby se "srovnala" teplota. ...
... Já to měřím v jedné místnosti, ale je rozdíl učerstvě vytočeného / a teplého / a druhý den. ...
Dnes ráno v 5 hodin odebral nezavíčkované z medníku. Změřil hned na místě, hodnota vody na 21,5. Po dvou hodinách v teplé místnosti, kde byly plásty společně s refraktometrem, provedl opětné měření. Hodnota vody na 19,5. !?!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)