Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skleněný úl
26.06.2016, 03:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.06.2016 11:04 PM od Marek Čadan.)
Příspěvek: #1
Skleněný úl
Zdravím vás přátelé, jsem začínající včelař - své první včelky jsem si dovezl 22.4.2016 - čtyři vyzimované oddělky L2/3 na 3NN. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, že bych chtěl vyzkoušet Mednou krávu, ale nedařilo se mi sehnat rozumný materiál na výrobu při omezeném rozpočtu a taky jsem pořád řešil kde sehnat včelky do něj.

Dne 8.6. 2016 v poledne jsem měl tu čest pozorovat přílet roje do našeho sadu. Postupně se usadili na větvi švestky, cca 3m vysoko, s dobrou dostupností ze žebříku. Měl jsem z toho obrovskou radost, je nádhera pozorovat tento proces přírody. Hned jsem začal přemýšlet, do čeho tu nádheru usadím. "Náhoda" tomu chtěla, že den před tím rozbila manželka dno na starém akváriu, které se používalo už jen jako pařeniště... Takže bylo rozhodnuté - vznikne "Skleněná medná kráva". Roj jsem nechal se v klidu usazovat a rozkoukávat a rychle jsem začal s výrobou.

Akvárium má rozměry 60x40x40 cm. Vylámal jsem rozbité dno, takže z něj zůstaly jen obvodové stěny. Jako dno jsem použil nízké dno pro Langa, které jsem měl připravené pro "strýčka příhodu" Wink Na šířku pasuje krásně, jen na délku jsem ho musel trochu prodloužit kusem desky. Jako horní loučky jsem použil různé odřezky "co dům dal", zúžené na šířku 36 mm. na prvních devět louček jsem udělal podle mokrého pravítka voskovou linku, aby včelky věděly, jak bych si přál, aby stavěly. Vosk jsem narychlo vyškrábal z mých čtyř Langů. Zbylé loučky jsou čisté, bez "šablony". Říkal jsem si, že jim bude chvíli trvat, než se k nim dostanou se stavbou. Jako střechu jsem použil desku ze starého stolu potaženou gumovým ubrusem. Na uvítanou jsem do úlu dal sklenici s cca 3 dcl cukerného roztoku 1:1 a misku s 0,5 litru MMS, jako plováky (aby se včelky netopily) používám nařezané korkové špunty od vína. Úl byl za cca tři hodinky vymyšlený, vyrobený a usazený na novém stanovišti v zahradě za domem. Je umístěný v trojúhelníku tří vzrostlých stromů (dvě třešně a jabloň), takže celé léto ve stínu, jen brzo ráno a těsně před západem slunce na něj dopadají sluneční paprsky.

           

Roj se mezitím ustálil na větvi a ve vzduchu už bylo jen pár pátraček. Na odchyt rojů nemám zatím žádné vybavení, ale vzhledem k tomu, že ze sadu je to do zahrady k novému úlu cca 300 metrů, použil jsem velký igelitový pytel a celou větev i s rojem jsem do něj ustřihl, pytel rukou zaškrtil a opatrně přenesl. Roj jsem přesypal do úlu a opatrně vyndal a otřepal větve. Na stromě se po chvíli znovu sesedl chomáč včel, které uletěly při prvním odřezávání - ty jsem sklepnul do plastového kyblíku s víkem a přesypal na leták před česnem, kde už tou dobo byl čilý ruch. Toto přenášení včelek v kyblíku jsem opakoval ještě několikrát, vždy když se na stromě sesedly do chumáčku další včelky. Před setměním byl tedy roj usazený, myslím, že se mi povedlo přenést většinu včelek. Včelkám jsem popřál dobrou noc a řekl jsem jim, že bych si moc přál, kdyby s námi zůstaly, ale že mají svobodnou volbu a pokud jim tento úl nebude vyhovovat, ať se s námi rozloučí.

               

Druhý den ráno byly včelky v chomáči na loučkách s voskem a podle spadu bílých voskových šupinek začaly vesele stavět, odebírat cukerný roztok a pít MMS. Roj s námi zůstal, čile staví a daří se mu dobře.

           

Mám v plánu nechat úl celou dobu odkrytý - je nádhera včelky pozorovat. Vedle úlu jsem usadil lavičku a s manželkou a dětmi se na ně chodíme dívat místo televize.

Přikládám další fotky z 24.6.2016 po nějakých 16ti dnech mají vystavěno spoustu díla a mají se čile k světu. Celkem dostaly postupně 2 kg cukerného roztoku 1:1.

                           

Moje první video naleznete zde (
) - nahráváno mobilem, omluvte kvalitu záznamu Wink
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2016, 05:55 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.06.2016 06:08 PM od straka.)
Příspěvek: #2
RE: Skleněný úl
1) jako alternativa dobrý pokus, ještě na zimu zabalit do 5 cm PS
2) částečným odkrytím za slunečného počasí je to termální úl proti varoáze a virózám, okolo zasadit tymián, dobromysl- nepřehřát včely přes 45°C
3) Větrání dole max 40cm2, nahoře také max 40cm2, v zimě zůžit tak na 10 cm2 dole, nahoře také (včely neudusit).
4) Na zadní stranu plochý televizor pro manželku na seriály (pozor všechny i ploché televizory se budou vyhazovat kvůli kmitočtu do roku 2018-2020)
Straka Dehtín
Hlasování: Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2016, 08:57 PM
Příspěvek: #3
RE: Skleněný úl
Pěkný. Smile Máš to trvale odkrytý? Jestli jo, neblbnou a nesnažej se chodit skrz sklo?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2016, 10:36 PM
Příspěvek: #4
RE: Skleněný úl
(26.06.2016 05:55 PM)straka napsal(a):  1) ... ještě na zimu zabalit do 5 cm PS

Uteplení v zimě je nanic. Důležité je, aby se vzduch uvnitř nehýbal, když třeba venku fouká. Na to stačí utěsněný úl z papundeklu. Naopak v lednu tak zhruba týden -25 st.C, to je to, co včelstvu jde k duhu.

(26.06.2016 05:55 PM)straka napsal(a):  2) částečným odkrytím za slunečného počasí je to termální úl proti varoáze a virózám, okolo zasadit tymián, dobromysl- nepřehřát včely přes 45°C
Jakmile začne včelstvo tepelně pracovat, tj.vychovávat ve velkém plod, tak jim nedělat skleníkovým efektem v plodišti hokej. Právě tady zabránit slunci zahřívat (zakrýt úl), případně uteplit kvůli tepelné stabilitě plodového hnízda.

(26.06.2016 05:55 PM)straka napsal(a):  3) Větrání dole max 40cm2, nahoře také max 40cm2, v zimě zůžit tak na 10 cm2 dole, nahoře také (včely neudusit).
Smile

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2016, 11:01 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.06.2016 11:08 PM od Marek Čadan.)
Příspěvek: #5
RE: Skleněný úl
Díky za komentáře. Tak, jak to vidíte, je to odkryté celou dobu, od chvíle co se roj "nastěhoval" a předpokládám, že to takto i celou dobu zůstane, i v zimě. Teď v létě jsou celou dobu ve stínu a v zimě, až opadne listí, tak polostín. I teď v těch největších vedrech včelky vypadaly v pohodě a nevětraly. Na sklo si zvykly okamžitě - chodí po něm, ale neviděl jsem ani jednu, co by do něj narazila v letu Smile Myslím, že odkrývání a zakrývání by jim v tom dělalo mnohem větší hokej. Takhle jsou ve stejném režimu, jako by byly např. na trámech pod střechou kostelní věže (tzv. OpenSpace). Větrání je defakto stejné jako v Langu - stejné dno i strop.
Televizi nemáme už cca pět let, takže nebude potřeba ani zde Cool
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2016, 12:13 AM
Příspěvek: #6
RE: Skleněný úl
Tak to jsem zvědav, co to provede až přijdou první chladná rána. Podle mne z toho poteče voda proudem. Totéž v zimě. Ale uvidíte, zateplit polystyrenem, jak radí straka, se to dá vždycky Smile.

Je to parádní! Moc se mi to líbí Heart!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2016, 03:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.06.2016 11:59 AM od Debora.)
Příspěvek: #7
RE: Skleněný úl
Sad je to aura včel, která ve mně vyvolává tento pocit a pláč? Jako ponoření do něčeho bolestivého, ale osvobozujícího. Je bolest jen lpění na minulosti, strach ze ztráty něčeho, co výraz vlastnictví nikdy nemůže skutečně popsat?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2016, 12:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.06.2016 07:36 AM od straka.)
Příspěvek: #8
RE: Skleněný úl
1) Jen připomínám základní tezi : včely nesmí prochladnout (varroáza, viry atd...)
pokusy co všechno jsou schopné vydržet jsou sice možné, ale ne optimální z hlediska jejich přežití přes klimatizaci připravenou včelařem, roli hraje hodně parametrů např. velikost chomáče včel, oddělek,
odvod par,CO2, přívod O2 ve vzduchu, řízení relativní vlhkosti, vítr, umístění vstup/výstupů...atd
některý vstup/výstup se může měnit ze vstupu na výstup a to za různých režimů např. den/noc, zima/leto, vítr, oslunění

2) ( Je to trochu obdoba u auta dříve karburátor a nyní - jiný vstřik a měření parametrů, parametry řízené digitálně, nutnost počítače .....)
měřit parametry a řídit klimatizaci u včel digitálně se chceme vyhnout a proto musíme velmi přemýšlet
a klimatizaci i empiricky testovat přímo na úlové sestavě a včelách právě za výše popsaných situacích a nepřekročit jejich hranice přežití.

3) " Včelař má také hranice přežití, co ho takhle při pozorování proskleného akvária zavřít do jiného akvária(skleníku), aby mu nebylo zima(venku -18°C, ledový vítr a otevřít na něj trochu dvířka, aby dýchal a ještě by na něj mohla shora kapat kondenzovaná voda, aby přišel do Jara na jiné myšlenky, manželka mu sice nosí jídlo, ale jeho klimatizace by se dala vylepšit, alespoň odstranit zřejmé extrémy",
4)
Zatím "klimatizace včelích úlů" ve vývoji.

5)Jinak prosklený úl je alternativní nápad, ale je nutné při dalších úvahách vyhnout se složitosti a tím zdražení úlu a když bychom chtěli úlů například 100 kusů zvážit celkovou ekonomii, každý detail(koruna)
rozhoduje!!!
také ověřovat vliv včel, jak nám zalepí sklo zevnitř, jeho čištění, výměna atd atd nic není jednoduché i když je to pěkné, nestačila by jen jedna prosklená stěna(již to tady bylo u zadováků) atd atd,
6) Parametrů je velmi mnoho.
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2016, 03:46 PM
Příspěvek: #9
RE: Skleněný úl
(27.06.2016 03:04 AM)Debora napsal(a):  Sad je to aura včel, která ve mně vyvolává tento pocit a pláč? Jako ponoření do něčeho bolestivého, ale osvobozujícího. Je bolest jen lpění na minulosti, strach ze ztráty něčeho, co výraz vlastnictví nikdy nemůže skutečně popsat?

Uf, Deboro, tvých příspěvků si velmi vážím a moc rád je čtu, inspirují mě. Ale z tohoto jsem poněkud zmaten... NEROZUMÍM. Díky Heart
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2016, 04:35 PM
Příspěvek: #10
RE: Skleněný úl
někdy je dobré přepnout z kanálu vlastnictví na mimosmyslové vnímání...
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)