Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rámky na volnou stavbu
20.11.2021, 05:19 PM
Příspěvek: #1
Rámky na volnou stavbu
Zima uz se blizi a pro vsechny kdo maji vcelareni spojeny i s tim ,ze si radi zalezou v tuhle dobu do dilny posilam par obrazku jak si upravit obycejne loucky na loucky s britem. spozdravem Honza


Přiložené soubory Miniatury
               
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.11.2021, 07:06 PM
Příspěvek: #2
RE: Rámky na volnou stavbu
Hezká práce tohle včely ocení

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.12.2021, 12:46 PM
Příspěvek: #3
RE: Rámky na volnou stavbu
Má někdo zkušenosti s tím, jestli horní rámek s břitem jak ho popisuje LD, musí mít opravdu ostrý břit ??
Po sondáži nábídek rámků , mě vyšlo jako nejsnazší přepracovat běžně prodávané rámky.
Pomocí smirkového kotouče na úhlové brusce se dá během minuty rámek přepracovat na ideální rozměry, šíře spodní loučky 10mm
šíře horní loučky 18mm, ale tak aby zůstal mějaký materiál se ten horní loučka nedá zbrousit do úplně ostrého břitu.
Vznikne tam jen ploška o šířce 8mm, mohlo by to dostačovat a nebo tam zaději nalepit voskem špejli ??
Děkuji RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.01.2022, 05:08 PM
Příspěvek: #4
RE: Rámky na volnou stavbu
Asi před dvěma lety jsem kupoval rámky s břitem od Mirka Matuchy. Jestli ještě nabízí nevím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.01.2022, 05:35 PM
Příspěvek: #5
RE: Rámky na volnou stavbu
Díky za info, rámky si nakonec zvládnu upravit sám, jen mě zajímala výše popsana věc s břitem.
RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2022, 12:32 AM
Příspěvek: #6
RE: Rámky na volnou stavbu
Krásné to máš, poctivá ručná zábava dlhé zimné večery. S tým porizom je to uplne iná pesnička ako s frézou alebo pilou.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.01.2022, 10:39 PM
Příspěvek: #7
RE: Rámky na volnou stavbu
Priatelia pridávam ešte jeden príspevok. Aký je podla vás “ideálny” tvar hornej latky a v podstate celého rámika? Leoš uvádza že používa šírku hornej latky 20mm a spodok 10mm. Výška britu by mala byť aká? Použiť na bok Hofman pliecka alebo len rovné?

Keďže mám dielňu skusil bych to nejak vymyslet aby sa to dalo rozumne vyŕabať.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.01.2022, 11:13 PM
Příspěvek: #8
RE: Rámky na volnou stavbu
Pri langstrothoch 2/3 a čechoslovákoch 37x14,7 používam hornú latku širokú 20mm a hrubú 9mm, bočné latky obyčajné, nie hofmany, tiež šírka 20mm a hrúbka 9mm (resp. 10mm) a spodnú latku 10x10mm.
Na hornú latku teraz voskom lepím špajdlu, na ktorú potom nanášam štetcom tekutý vosk. Predtým som mal od jedného stolára, ktorý mi vyrábal rámiky do čechoslováka hornú latku širokú 20mm hrubú 9mm s úkosom vysokým 7mm. Ak by sa robila s britom (s perom) stačí 5mm výška a hrubý cca ako špajdla.

Vo warečkách, kde používam len trámiky (horné latky), mám šírku trámika 24mm a hrúbku 9mm. Mal som v strede od spodu trámika vyfrézovanú ryhu, tak som do nej pripevnil brit (pero) s čistou výškou 5mm. Mám aj trámiky so šírkou 20mm, ale niektoré včelstva to tak prestavajú medzi nástavkami, že je to skoro ako japonec. Na škodu to nie je, pre včely. Pre včelára ...

Doma nemám žiadnu vzorku rámika alebo hornej latky, tak aspoň vkladám foto z knihy, aké používam.


   

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.02.2022, 11:27 AM
Příspěvek: #9
RE: Rámky na volnou stavbu
Skúsil som teraz spraviť pár polorámikov do Warre. Parametre: Horná latka 20x10, delta vysoká 15mm, ostrý špic. Bočné latky 20x8 dĺžky 140mm 2/3 Warre. Sľubujem si od toho že včielky budú stavať rovno. Doteraz som používal len latku 24x10, delta cca 5mm. V jednom úly si aj tak spravili po svojom, ako ono to je krásne, ale nájsť tam matku, alebo akýkoľvek zásah kde treba vybrať plást, nemožné.

Čo si o takomto prevedení myslíte?


Přiložené soubory Miniatury
           


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.02.2022, 07:08 PM
Příspěvek: #10
RE: Rámky na volnou stavbu
Tomáši, je to moc pěkný. Dnes ale volím jednodušší řešení. Stačí slabá horní loučka a v ní proříznout pilou jen drážku uprostřed. Pak do ní stačí nalít trochu vosku a ni to nemusí být po celé délce. Právě mi tové vyrábí kamarád. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)