Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
R.Linhart - Myslet jako včela, Včelařit jako včela
20.05.2020, 03:25 PM
Příspěvek: #1
R.Linhart - Myslet jako včela, Včelařit jako včela
Krásný den všem, zaregistroval jsem výše uvedené dva knižní tituly. Neznám pana Linharta, jen mám takové povědomí, že propaguje solární úly.
Četl jste někdo uvedené knihy a jaké jsou vaše názory na jejich obsah? Stojí za investovat peníze do knih a čas do jejich prostudování?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2020, 03:45 PM
Příspěvek: #2
RE: R.Linhart - Myslet jako včela, Včelařit jako včela
Ahoj,
obě knihy jsem četl a ty termosolární úly chci zkusit - dává mi to smysl a když už nic jinýho, tak je to aspoň pokus řešit kleštíka jinak než chemicky. Popisuje tam i mj. protirojový chov trubců, o kterém jsem se zmínil tady https://forum.sanceprovcely.cz/tema-Roje...1#pid15411 a který jsem si původně chtěl vyzkoušet, ale uvidíme jak dopadne diskuze, možná to jde i jinak Wink

Zajímavá je kapitola o šlechtění - pochopil jsem to tak, že šlechtit na něco konkrétního je dost problematická věc, skoro až nemožná Wink Ale do šlechtění nevidím a jako zelenáč si ani netroufám hodnotit, jak se to teda se šlechtěním má Wink

Celkově bych řekl, že to je zajímavé čtení a určitě je p.Linhart jeden z těch, kdo si uvědomuje, že současné metody včelaření-léčení nikam nevedou a hledá jiné cesty.

Nechci být žádným propagátorem jeho myšlenek nebo termosolárů, ale chci to na vlastní kůži resp. na vlastních včelách zkusit Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2020, 04:15 PM
Příspěvek: #3
RE: R.Linhart - Myslet jako včela, Včelařit jako včela
No já měl právě za to, že v podtitulu je něco o "napodobení přirozeného prostředí" a pak jsou citovány termosolární úly. To mi moc dohromady nešlo, v životě jsem v lese v nějaké stromové dutině termosolární článek neviděl ... ? Co je nosnou myšlenkou těch knížek, pokud to jde nějak jednoduše shrnout?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.05.2020, 04:44 PM
Příspěvek: #4
RE: R.Linhart - Myslet jako včela, Včelařit jako včela
jj, k tomu přirozenému prostředí se vrací v té knize velmi často a celá ta metodika vč. toho, jaký je ideální úl vychází z toho, jak fungujou včely volně v přírodě. V knihách se snaží skloubit tyhle poznatky dohromady tak, aby to bylo použitelné i pro "komerční" včelaření.
Jinak máš pravdu, že termosolární "high-tech" úl a přirozené prostředí na první pohled nejdou moc dohromady, ale i to tam vysvětluje, jak k tomu došel a snaží se tím termosolárním úlem vytvořit ideální podmínky. Dutina stromu je typicky silně zateplená, to splňují zateplené úly. Ale v nich zase je pomalejší jarní rozvoj, protože nevyužijí zimní slunce. V tenkostěnných zase více včely protopí, když začnou po zimě plodovat. Takže odpovědí je termosolární úl, který je silně izolovaný a zároveň by měl umět využít jarní sluníčko. Jeho nevýhoda je zase v létě, kdy se může přehřívat a je potřeba skla zaclonit (ale to není asi nic složitého ani pracného). No a hlavní výhoda celého toho aparátu je termosolární léčba - zjednodušeně se zvýší teplota v plodišti natolik, že VD už to nerozdýchá zatímco včelám to ještě nevadí, tedy alespoň podle jeho zkušeností Wink

Mě na těch knihách vyhovuje, že to není podané formou "tak to prostě je a takhle to dělej a tohle nedělej", ale je to zdůvodněné a dává to jako celek podle mě smysl. Ale třeba mi někdo otevře oči a najde v těch myšlenkových konstruktech zásadní chybu. Ať je to jak chce, nejlepší je zeptat se včel (už nevím, kdo to kdy řekl) - prostě nic není pro každého a každý si tu svoji cestu musíme najít sám. Já jsem začínal v tenkostěnných a mě třeba tady na Vysočině, kde furt fučí, moc ochotně stavět nechtěly. Teď když začínám podruhý jsem začal v zateplených a zatím svým chabým pozorovacím talentem jsem nabyl dojmu, že staví o dost lépe. Termosolární úly ještě nevím, jak půjdou, čekám na dodání. Ale všechny ty moje "závěry" jsou zatím směsice nezkušenosti, náhody a vyšší moci Wink Včely co jsem měl před 4 rokama byli z jinýho těsta a prostě jenom nestavili tolik, jak tyhle. Tyhle jsou zase dost mírný, takže možná bude větší problém se zalétáváním-kleštíkem-loupežemi Wink Kdo ví. Snad jen včely Wink

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)