Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propolis
21.08.2013, 09:58 AM
Příspěvek: #11
RE: Propolis
Tak to sa nám blíži skutočne tuhá zima Smile
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 10:26 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.08.2013 10:29 AM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #12
RE: Propolis
Podľa predpovedí klimatológov vraj má byť zima dlhá, so skorým nástupom, ale len mierna... Ktovie, či to tak naozaj bude...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 10:28 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.08.2013 10:30 AM od Crha Karel.)
Příspěvek: #13
RE: Propolis
Potvrzuji, že od mého červnového záznamu zvýšily normo několikanásobně. Už jsem sítě odebral, nechal jeden den v mrazničce a opět vrátil. Třeba vytěžím propolisu víc jak medu Smile
Tuhá zima by nevadila, ale dlouhá ano (zvláště pro ty co zimují na melicitóze).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 10:44 AM
Příspěvek: #14
RE: Propolis
Ak by počas tej dlhej zimy boli krátke oteplenia, kedy by sa včely preleteli, tak by to ani nevadilo. Jeden včelár zámerne umiestňuje včely tak, aby boli v januári celý deň na slnku. Včelári v horách a januárové slnko využíva práve na to, aby sa včely v tenkostenných úľoch pri ojedinelom oteplení, ak nastane, mohli preletieť.
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2013, 09:40 PM
Příspěvek: #15
RE: Propolis
Dnes mě včely pěkně prohnaly - zbaběle jsem prchl a přesto jsem koupil 4 žihadla ...a nebyl jsem jediný, i kamarád říkal, že jsou dnes ostré jak žiletky Smile

Abych dostál tématu - žena mi ta oteklá místa potřela lihovou tinkturou z konopí a propolisu a světe div se, bolest se utlumila a navíc se i poměrně dost zmírnil otok. ...a krásně mi voní ruce Wink
Hlasování: Katka (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2013, 09:20 AM
Příspěvek: #16
RE: Propolis
Propolisem prý včely potahnou celý vnitřní prostor úlu. Naskýtá se otázka, zda jsou potom stěny prodyšné?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2013, 10:29 AM
Příspěvek: #17
RE: Propolis
Je spíš otázka, zda potáhnou skutečně celou plochu stěn. Zda tam nenechají volná místa a tím si sami neregulují prodyšnost.

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2013, 11:47 AM
Příspěvek: #18
RE: Propolis
Včely si jednoznačne v úli regulujú priedyšnosť. Minimálne sa o to vždy snažia.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2014, 05:12 PM
Příspěvek: #19
RE: Propolis
Sklizeň smoluňky

Propolis, dluž, včelí tmel, neboli smoluňka, je směs pryskyřice a vosku. Nejvýznamnějším přínoscem pryskyřičných šťáv je ve středoevropském prostoru topol. Sběr se koná během teplých slunečných dnů, kdy je pro včely lehčí materiál odkusovat.

Propolis je pro včelstvo desinfekční a stavební materiál. Nejdůležitější význam propolisu jsou však jeho antibakteriální účinky. Včelstvo mumifikuje propolisem usmrcené vetřelce, které není schopné vynést z úlu, potírá propolisem vnitřní část úlu a utěsňuje veškeré trhliny a otvory. Propolisem zatmelený úl chrání včelstvo před bakterií paenibacillus larvae, která může zapříčinit mor včelího plodu. Dále využívá včelstvo propolisu pro regulaci větrání úlu a ochranu česna. V podletí zúžuje včelstvo česno pro snadnější ochranu vstupu do úlu. Odtud pochází etymologický význam slova propolis (před městem).

V apiterapie je propolis univerzální antibiotikum. Účinky propolisu proti bakteriím (streptokoky, stafylokoky), virům (herpes, rhino- a onkogenní papylomaviry) a houbám (candida) byly prokázány v mnoha studiích. Dále byli zaznamenány inhibiční účinky na nádorové buňky rakoviny a onkologové doporučují svým pacientům před chemoterapí konzum propolisu.

další oblasti použití propolisu:

- antiseptické účinky proti plísním a podporuje hojení popálenin, modřin, žaludečních vředů a zánětů.
- léčba ekzémů, akny, zánětů, paradentózy, zubního kazu, hemoroidů a vypadávání vlasů, dále krevního tlaku, alergií, kožních onemocnění.

Naše včelnice je naše lékárna, během dlouhých zimních dnů můžeme snadno z propolisu vyrábět účinné léky na bázi cukru (globuli), etanolu (roztoky), nebo laktósy (tabletky).

[Obrázky: Propolis_Ernte_02.jpg][Obrázky: Propolis_Ernte_01.jpg][Obrázky: Propolis_Kugel_1600_01.jpg]
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.07.2014, 05:51 PM
Příspěvek: #20
RE: Propolis
Já horní síto dávám do mrazáku a nebo nechávám na zimu až mrzne, protože zmrzlý propolis jde bez námahy vydrolit.
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)