Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
06.10.2014, 09:14 PM
Příspěvek: #151
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Zdravím musím se také pochlubit jeden už mám vyrobený je to prototyp vyrobený ze zbytků latí 6x4 cm . tak už se těším na jaro.


Přiložené soubory Miniatury
                   
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2014, 02:15 PM
Příspěvek: #152
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Hele, neměl on to v originále polystyrenový ? Tak se mě to tak zdálo.
U nás má dědula obdobně velký ležan na teplou stavbu, izolovaný, s posuvnou přepážkou v 800m.n.m. a super - letos měl 30 kg medu.
Přijde mě to fikanější - a všecky rámky normální.
Hlasování: terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2014, 03:04 PM
Příspěvek: #153
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Neměl ,úly jsou ze dřeva, jen to měl pobitý z boků takovou bílou deskou tak 0,5 cm tlustou jestli to byl polystyren nevím Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2014, 04:25 PM
Příspěvek: #154
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nemáte niekto plány toho úľa v pdf súbore?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2014, 05:37 PM
Příspěvek: #155
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
S mojimi včelárskymi začiatkami mi pomohol istý starý včelár z rodnej obce. Včelári klasicky dvojpriestorovo na B10-tkach. Ku včelám sa dostal ako malý chlapec, teraz má už skoro 80 rokov. Prvé tri roky mal včelnicu doma v záhrade, potom na jednom veternom mieste. Neskôr presťahoval včely na miesto, kde ich má dodnes. Má ich tam niekoľko desiatok rokov, zvyčajne do 15 rodín. To miesto je tak trochu iné, ako ostatné včelnice. Je to za lesom, ale tak, že na úle celý rok ani jednu časť dňa nezasvieti slnko. Úle sú otočené letáčmi na sever. Miesto je vlhké a studené. Kontroly rojenia robí v danej časti sezóny raz do týždňa (inam má i zásadu, že žiadne včelstvo neotvára viackrát ako raz do týždňa bez ohľadu na časť sezóny). Neviem, či tú kontrolu rojenia robí tak dokonale, alebo je to miestom, ale rojov má minimum. A to i v čase, keď iným uletí skoro všetko. To miesto je tak studené a vlhké, že na jar, keď iné úle sa už vyhrievajú na slnku a kvitnú pred nimi kvety, on má pred úľmi hockedy ešte pol metra snehu. Včelstvá nemá nikdy veľmi silné, iba tak akurát do dvoch b10 nadstavkov, z času na čas niektoré včelstvo má na troch, ale to len naozaj výnimočne. Odložence nikdy v živote nerobil. Medu má však vždy najviac v dedine. Dokonca na včelstvo viac, ako profesionálny včelár, ktorý má včelstvá o 100 metrov ďalej na čistine plnej slnka otočenej na juh... Je to zvláštne, ale keď som ja raz mal na podobnom mieste včelstvá, med som z nich nikdy nemal a včelstvá som mal biedne... Možno na tom niečo bude, ohľadom tej orientácie a vlhkosti, len treba vedieť prísť na koreň veci, ako to správne robiť...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.10.2014, 07:40 PM
Příspěvek: #156
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(12.10.2014 05:37 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  To miesto je tak studené a vlhké, že na jar, keď iné úle sa už vyhrievajú na slnku a kvitnú pred nimi kvety, on má pred úľmi hockedy ešte pol metra snehu. Včelstvá nemá nikdy veľmi silné, iba tak akurát do dvoch b10 nadstavkov, Medu má však vždy najviac v dedine.
Hezká zkušenost. Je vidět, že to někdy fakt jde. Otázka, jakou roli v tom hraje snůška - teď jsem četl starší úvahu o mravencích a snůšce a hlavně, o množství doneseného medu max. na 300m - né jak se tvrdí, z pěti kilometrů. Taky myslím, že tak daleko nelítaj. A tam, ve vlhku, na starých stromech, prostě může být žíla medu.
Taky takovou jednu zkouším, ale proti teplímu stanovišti, teda vyjma rojení, žádný výhody.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2014, 10:06 AM
Příspěvek: #157
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak první má i víko, v základu má kolem 250 litrů prostoru. Je to z 8x L 2/3


Přiložené soubory Miniatury
   

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Mareš (+1), Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.10.2014, 10:30 PM
Příspěvek: #158
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
No je to pěkný, ale když si každý udělá rozměry podle sebe, tak těžko ověříme zda ta autorova metodika opravdu funguje. Myslím, že by alespoň rozměr plodiště měl být zachován. M.M.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2014, 08:38 AM
Příspěvek: #159
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Mirku, spíš si myslím, že jde o princip než o rozměry. To plodiště mám věší tak o 4-5 cm ve dvou rozměrech a o 3 na výšku. Taky tam budu mít devět rámků. Nezapomeň , že on je má tak v 650 m já ve 310 m Big Grin. To samý budu mít s medníky, musím mít možnost pro uložení až tak kolem 60kg , což je stav, co byl u včelstev na váze letos v květnu (úly měly 120)
Vezmi si, že i p. Nymsa taky zvětšil druhou generaci N2 úlů.
Methodika z logiky věci zůstává stejná. Jen jsem to přizpůsobil svým truhlářským ne - schopnostem a snůškovým podmínkám Smile

Kdo je v 700 m určitě by měl zachovat N2 originál

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Branislav Božík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.10.2014, 07:13 PM
Příspěvek: #160
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
V jednej zo svojich kapitol, ku ktorej som sa zatiaľ dostal, pán Nymsa píše, že včelí roj sa nenasťahuje do voľne postaveného pripraveného úľa, že to nikdy nevidel. Ja mám skúsenosť inú, tzv. "rojochyty" sa u nás stavajú bežne a včely sa do nich rovnako bežne nasťahujú. Poznám včelárov, ktorí to praktizujú už nejedno desaťročie a každý rok takto prídu minimálne k jednému novému včelstvu... Postavia úľ na vhodné miesto niekedy koncom apríla, dajú rámiky s medzistienkami a čakajú...
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)