Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
07.09.2014, 12:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.09.2014 01:13 PM od tondabh.)
Příspěvek: #111
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(04.09.2014 12:07 AM)MirekMatucha napsal(a):  Tondo ten tvůj krajan tě ale leží v žaludku Huh Podle knihy nejde o rozměry úlu, ale o umístění a rozměr plodiště. Nemohu se dohadovat, diskutovat, hájit, když jsem to sám nevyzkoušel. Ale my tam viděli nádherný včelstva. M.M.

Haribol Mirdo, Tvůj příspěvek opět vyloudil úsměv na mé tváři, ale věz že bych Pepu určitě nechtěl mít v žaludku, protože k čemu by mi byl blábolící metrák navíc?

Pokud by Pepa tyto věci vykládal v hospodě u piva, dal bych mu na závěr večera medaily za pobavení společnosti, ale pokud tyto věci vydá knižně musí počítati s tím, že bude podroben té nejpřísnější kontrole už jen z důvodu aby neinfikoval svými bajkami začínající včelaře, kteří potřebují inspirovat a né mást.

Dám Ti hned příklad u Tvé osoby, kdy Ty jsi mu spolknul, že když dáš včelstvo s velkým rozměrem plodiště do mokrého lesa na severní stráň, budeš mít bezúdržbový superorganismus kam budeš jen chodit vybírati medíček a hotovo. Věz že pokud by to tak opravdu bylo, dávno dávno by to již bylo zavedeno ve včelařské praxi.

Přitom jsi ale samozřejmě zcela pominul jedno moudro, "které říká důvěřuj, ale prověřuj", a proto Ti zde zadám otázku. Ověřil jsi si při Tvé návštěvě na Pepovo stanovišti, zda jsou včelstva opravdu umístěna v mokrém lese a na severní stráni?


Kvíz číslo čtyři: opravdu je na včelím stanovišti pana Nymsy teplota vzduchu o pět až šest stupňů nižší než na jiném místě ve stínu, jak to prezentuje pan Nymsa?

Mějte se krásně hádankově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 10:56 AM
Příspěvek: #112
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tondo, důvěřuj, ale prověřuj je o něčem jiném spíš důvěřuj, ale ptej se jestli pochybuješ.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 12:56 PM
Příspěvek: #113
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.09.2014 10:56 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Tondo, důvěřuj, ale prověřuj je o něčem jiném spíš důvěřuj, ale ptej se jestli pochybuješ.

Haribol Aleši, já se nemusím ptát jestli pochybuji, když vidím že někdo v knize mystifikuje, jdu a prověřím to abych mohl upozornit á pozor pánové zde je něco jinak, následuje ovšem druhá fáze, že o tom musím pány prakticky přesvědčiti, jelikož oni si to neověřili, zatím nechci prozrazovat výsledky, takže trochu trpělivosti, díky Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Aleš Molčík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 02:03 PM
Příspěvek: #114
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.09.2014 12:59 AM)tondabh napsal(a):  Dám Ti hned příklad u Tvé osoby, kdy Ty jsi mu spolknul, že když dáš včelstvo s velkým rozměrem plodiště do mokrého lesa na severní stráň, budeš mít bezúdržbový superorganismus kam budeš jen chodit vybírati medíček a hotovo. Věz že pokud by to tak opravdu bylo, dávno dávno by to již bylo zavedeno ve včelařské praxi.
Mějte se krásně hádankově, Tonda.
Tondo, objektivně musím říct, že včely ve stínu se fakt rojí výrazně míň / sám mám východní svah od jihu zastíněný /, řekl bych tak max. třetina toho na slunci, pravda ale taky je, že med je jen ve výrazné snůšce - tzn. trochu to může fungovat, pokud to má fakt na dobrým, medovicovým fleku, což by podle fotky mohlo být.
To ale neznamená, že je možný, že by se nerojily vůbec, na druhou stranu, určitý objev to je, musím připustit, že když o tom přemýšlím, trochu na tom něco je - ale fakt by to musel mít na výrazně suprovým mikroklimatu, to je u mě taky jediný důvod, proč je tam mám / mám to taky v necelých 700m.n.m. /
A zase objektivně musím říct, že na tomhle stanovišti mě velký úly nefungujou, včely jsou tam max. polovičně velký. A potřebujou jarní zateplení.
Tvůj předpoklad, že kdyby to tak bylo, dávno by se to dělo, sem moc nezapadá, vzhledem k tomu, že většina nás dělá, něco, co funguje, ač to nikde není psané.Wink
Hlasování: goro (+1), Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 03:45 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.09.2014 03:47 PM od tondabh.)
Příspěvek: #115
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.09.2014 02:03 PM)schützmeister napsal(a):  Tondo, objektivně musím říct, že včely ve stínu se fakt rojí výrazně míň / sám mám východní svah od jihu zastíněný /, řekl bych tak max. třetina toho na slunci, pravda ale taky je, že med je jen ve výrazné snůšce - tzn. trochu to může fungovat, pokud to má fakt na dobrým, medovicovým fleku, což by podle fotky mohlo být.
To ale neznamená, že je možný, že by se nerojily vůbec, na druhou stranu, určitý objev to je, musím připustit, že když o tom přemýšlím, trochu na tom něco je - ale fakt by to musel mít na výrazně suprovým mikroklimatu, to je u mě taky jediný důvod, proč je tam mám / mám to taky v necelých 700m.n.m. /
A zase objektivně musím říct, že na tomhle stanovišti mě velký úly nefungujou, včely jsou tam max. polovičně velký. A potřebujou jarní zateplení.
Tvůj předpoklad, že kdyby to tak bylo, dávno by se to dělo, sem moc nezapadá, vzhledem k tomu, že většina nás dělá, něco, co funguje, ač to nikde není psané.Wink

Haribol Michale, tyhle poznatky co píšeš zde my včelaři známe, v okolí Tachova nás včelaří jenom 108 Smile takže opravdu věř, že zkušenosti jsou velice bohaté a nestydíme si je sdělit, máš pravdu v tom, že se ve stínu rojí méně, sám mám ověřeno, ale méně neznamená "vůbec" a doufám že jsi od samého začátku pochopil, že mi jde o to, abych pomohl začátečníkům před mystifikací, kterou jsi mimo jiné i Ty hravě prokoukl.

Na Pepovo stanovišti je medovice jednou za 4-5 let, zdroj sám pan Nymsa, ověřeno u kamaráda, který včelaří zhruba 800 metrů od jeho stanoviště. Jarní zateplení má Pepa na úlech také, celoročně boční stěny polystyren + silné izolační víko.

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 05:07 PM
Příspěvek: #116
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ohledně toho umístění Toníčku nečteš, co píšu . Je to severní stráň , jsou ve stínu a česna jsou směrem k severu. Zkoumal jsem to pomocí kompasu, ale možná nevěříš...tak se podívej na fotky.
Byli jsme tam na začátku července okolo druhé hodiny letního času.....A kde je sever??? To máš takový malý kvíz.

Ty jsi ale velký manipulátor....Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 06:38 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.09.2014 06:52 PM od tondabh.)
Příspěvek: #117
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.09.2014 05:07 PM)jirka.marx napsal(a):  Ohledně toho umístění Toníčku nečteš, co píšu . Je to severní stráň , jsou ve stínu a česna jsou směrem k severu. Zkoumal jsem to pomocí kompasu, ale možná nevěříš...tak se podívej na fotky.
Byli jsme tam na začátku července okolo druhé hodiny letního času.....A kde je sever??? To máš takový malý kvíz.

Ty jsi ale velký manipulátor....Smile

Haribol Jiříku, neměj obavy že nečtu Tvé příspěvky, čtu rád všechny příspěvky, tak nevím proč Tvé by měly být vyjímkou. Pouze jsem na rozdíl od Tebe v domácím prostředí a když jsem byl u Pepy na jeho stanovišti, první co mi cvrnklo do očí byly světové strany a to protože jsem dítě přírody které umí využívati vnitřní radar, který ihned zaznamenal pozor zde není severní stráň.

Pokud se chceš řídit podle slunce, tak zaprvé nesmíš zapomenout, že slunce neběhá podle nařízeného letního času nějakými osli, takže dle slunečních hodin bylo klolem jedné hodiny, což není nevýznamná úprava, ale spíš by mne zajímalo, jakým kompasem jsi polohu včelnice měřil, jelikož po Tvém příspěvku jsem si své podezření na uváděnou severní stráň při jedné návštěvě mého kamaráda včelaře domorodce, ověřil profesionálním kompasem, který jsem si nechal na památku z podzemí a ten neselhal ani při měřění 750 metrů pod zemským povrchem. Výsledek nyní nechci zveřejňovat a to jen z důvodu pokračování kvízu, ale garantuji Ti, že severní stráň to opravdu není.

Nevím co máš na mysli pod pojmem "manipulátor", ale klidně takto můžeš označit člověka, který se snaží opravit chybné údaje v knize i když se to někomu nelíbí, věz ale že mnohem větší většina bude ráda že nenaletěli blábolům. Když jsem se teď nad tím zamyslel, tak nevidím jediný důvod, proč bych se měl manipulátorem stát, jelikož nevidím žádný profit, který bych z toho měl získati.

Nějak mi ale unikla Tvá odpověď na poslední kvízovou otázku, měj se krásně kvízově, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2014, 11:59 PM
Příspěvek: #118
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Co to je za bláznivou diskuzi. Našel jsem to místo, kde jsou umístěné úly na mapě. Hrana lesa označená černou čarou je severovýchod. Na černé čáře stojí úly. Jsou mírně pootočené k severu, takže to bude asi severoseverovýchod
http://s25.postimg.org/vc6jk47gf/Bez_n_zvu.jpg
http://s25.postimg.org/ceqx6v3r3/P8020088.jpg
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 08:55 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.09.2014 09:03 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #119
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
   

Když nám svítí na začátku července okolo jedné hodiny středoevropského času přibližně do zad....tak je jasný, že je na jihu a my koukáme na sever. Samozřejmě přibližně ....ale záleží na tom??
To by mne zajímalo, kterou světovou stranu Ti to ten tvůj přístroj změřil

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.09.2014, 09:59 AM
Příspěvek: #120
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Keď moje včelstvá v Jednotnom úli cez sezónu narastú do troch nadstavkov, tak obsadia priestor 135 litrov. Keď narastú do štyroch nadstavkov, tak obsadajú 180 litrov v dutine s "priemerom" 39 cm a výškou 120 cm. Keby som mal nárazové znášky z agáta a poľnohospodárskych kultúr, tak tie moje včelstvá s matkami miestneho dedinského plemena by narástli aj do piatich nadstavkov JU (150 cm/228 l). Je samozrejmé, že žijú na prírodnom diele s vlastným panenským voskom premostenými rámikmi v štyroch nadstavkoch. Myslím si, a moje včely určite tiež, že im život na prírodnom diele v úli čechoslovák vyhovuje a mne práca s týmto včelím príbytkom vyhovuje tiež.
Oceňujem v tomto vlákne skvelý prístup zanietených fanúšikov metodiky pána Nymsu. Popísali ste tu už 12 strán reakcií na tento originálny postup v prírodnom včelárení, riešite tu však úplne nepodstatné otázky a ja som sa tu nedozvedel nič o nadrozmernom úli N2, o jeho plusoch pre včely aj pre včelára. Na čo je dobrá kniha aj vaša exkurzia, keď tu chýbajú tie najdôležitejšie informácie o prirodzenom živote včelstiev v N2? Najdôležitejšia informácia totiž je o zdraví včiel, je akási tajomná, nikto z vás ju tu nerozoberá a keby ste ju vedeli objasniť, tak môžeme ako medzinárodný tím spoločne pracovať pre zdravie včiel. Niet pochýb o tom, že aj organické metódy a procedúry, ktoré máme v súčasnej dobe k dispozícii, narušujú život a zdravie včiel, čo je ale vždy lepšie ako mŕtvy úľ.
Hlasování: goro (+1), Rasťo 71 (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1), liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)