Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
03.09.2014, 12:37 PM
Příspěvek: #91
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(05.08.2014 11:14 AM)jirka.marx napsal(a):  Pokusím se postupně odpovědět na Tvoje otázky. Co se týká úlů, jde si to představit taky tak, jako kdyby jsi dal dva třeba Langy za sebe a u jednoho odstranil zadní část a u druhého přední . V přední polovině úlu u česna je plodiště, které je na 8 rámcích s roztečí 38 mm délka je momentálně 43cm ( bude prý větší) výška je de facto na celou výšku úlu. ( rámky jsou dole neukončené, staví si přirozené zakončení plástů) tento velký rámek má vloženou tenkou rozpěrnou loučku (10mm) kterou dokáží zastavět do díla. Čili plodiště je tvořeno celistvými plásty, vše volná stavba.
V zadní části úlu jsou nahoře dva medníky (8 rámků 43x17) dolní část je volná a úl má vzadu dole otevírání tak 30x 15 kudy se dávají podložky, léčí a krmí a taky fotí Smile
Přední a zadní rámky jsou upraveny tak aby mezi nimi byla jen minimální mezera asi 1 cm kterou včely prostaví
Vše osazuje jen proužky mezistěn a do úlu dává roj, nebo včelstva která získal.... on sám nijak nemnoží.... na tom velkým plástu ukazuje kam asi dostavěly první rok a další a další.
Nijak do plodiště nezasahuje, obsluhuje jen část úlu s medníky, na zimu krmí mám pocit, že 27 kg cukru.
Léčí pouze na podzim....listopad.... Varidol. Jinak varoazu vůbec neřeší. tohle jedno léčení stačí a říkal že loni neměl žádný spad po léčbě.

Včelstvo je celý rok v přední části úlu, část zásob má v plodišti, část vzadu v mednících. Na jaře přenosí zásoby z medníků do plodiště.

Co se týká obnovy matek, nechává vše na tiché výměny a říká, že v tom je problém, protože TV zvládají jen některá včelstva a to jsou ty které žijí kontinuálně zcela bez problémů. Ostatní mají problém včas poznat, že je matka vykladená a pak se mu stane, že tam na jaře matka není, nebo je neoplozená ....tím to včelstvo končí.

Stavba co je na fotkách není z letošních rojů, každý rok si včely plásty o něco zvětší, říkal, že jsou silnější rok od roku a je zvědavý kdy to skončí.

Pan Nymsa říká, že to těchto úlů se mu roje samy stěhují ( od okolních včelařů) a to již několikrát,

Čtu se zájmem diskusi o práci p. Nymsi, jako opravdový začátečník se v tom topím . Budeme raději dělat megadlouhé Ležany a nahoře medník. Vše nechat na včelách včetně stěhování výměny matek, likvidace Vd. ?
Nebo je pravda, že včely jsou věčné a vlastně se dokáží přizpůsobit jakékoli dutině s požadovaným vnitřním klimatem , a pak jim neublížíme jak včelařením ve VN nebo NN , Dadantech, Japoncích , Klátech a pod?
Zazní z úst přednášejících na toto téma i něco v Brně ?
Jindřich

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 01:31 PM
Příspěvek: #92
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Ne ten úl má v přední části u česna plodiště s rámky o velikosti cca 47 x 67 a v zadní části medníky 43x17. No a spíš zaznívá otázka, jestli ta včelstva co chováme nejsou jen takový děti či dorostenci, jestli dospělý včelí superorganismus nemá třeba víc matek a je v podstatě věčný....protože jak říká pan Nymsa, úhyny má jen v případě, že včely včas nerozpoznají vykladení matky a pak jsou po zimě bezmatečné.....a končí

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 03:24 PM
Příspěvek: #93
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(03.09.2014 01:31 PM)jirka.marx napsal(a):  No a spíš zaznívá otázka, jestli ta včelstva co chováme nejsou jen takový děti či dorostenci, jestli dospělý včelí superorganismus nemá třeba víc matek a je v podstatě věčný....protože jak říká pan Nymsa, úhyny má jen v případě, že včely včas nerozpoznají vykladení matky a pak jsou po zimě bezmatečné.....a končí
Jo, to je zajímavý. Osobně bych ale za úspěchem těchto podlouhých ležanů viděl hlavně snůškové podmínky a přírodní chov, tzv. kvalitní, nenakupované matky.
Včela se přizpůsobí, o to není, když ale uděláte testy v různých podmínkách s různými úly, zjistíte, že všude je lepší něco jinýho. Někde to chce velikost, jinde zateplení. Univerzálnost bych v tom nehledal. Nic není přenosný. Co mě dobře funguje na jednom stanoviště, o dva kiláky dál je nepoužitelný.
K těm úhynům a vykladení - pozoruju to už nějaký pátek / taky neměním a nechovám / a je to trochu jinak. Správné, silné, přírodní včely se rojí každý rok na jaře a je to tak bezproblémový, že pokud do úlu nelezete, si toho nikdo ani nevšimne.
To taky můžou být ty "cizí roje ". Naopak včely slabší, jak se říká nerojivé, jaro ne vždy stihnou. Pak se stane, že na zimu už se nová matka neoplodní, nebo stará dožije brzkého jara a novou je ještě brzo. Příběhy o tichých výměnách slýchám dost často, a většinou od starších včelařů s úly do kterých se moc neleze, malých nebo velkých, to je celkem jedno, prostě kde je rojení v pravý čas snadno přehlédnutelné.
Taže jo, dobré včelstvo je v podstatě věčný, a typoval bych že fakt za určitých okolností má víc matek, párkrát jsem to taky měl, ale není to masový jev, spíš náhoda myslím vzniklá špatným počasím v době rojení. Pak jsou to ale fakt drapáci.
Hlasování: goro (+1), Debora (+1), Aleš Molčík (+1), Martin Nezbeda (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 03:40 PM
Příspěvek: #94
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(03.09.2014 01:31 PM)jirka.marx napsal(a):  Ne ten úl má v přední části u česna plodiště s rámky o velikosti cca 47 x 67 a v zadní části medníky 43x17. No a spíš zaznívá otázka, jestli ta včelstva co chováme nejsou jen takový děti či dorostenci, jestli dospělý včelí superorganismus nemá třeba víc matek a je v podstatě věčný....protože jak říká pan Nymsa, úhyny má jen v případě, že včely včas nerozpoznají vykladení matky a pak jsou po zimě bezmatečné.....a končí
V ideálních podmínkách ( úvaha ) by včelstvo mohlo mít v plném rozvoji 100 tis. jedinců ale : 1) Buďto, je matek trvale více - ale to se mi nezdá , 2) nebo matka dokáže klást jako kulomet = budou vědět chytřejší než já, 3) nebo u volného včelstva , včely žijí déle než v našich bedničkách kde se jim snažíme všemožně obývané prostory zvětšovat -- zmenšovat -- větrat / zatěsňovat-- přehazovat v úlu patra a nutit je stěhovat "nábytek". U lesní zvěře je například životní prostor různě velký a jeho velikost je dána ÚŽIVNOSTÍ a KLIDEM pro odchov mláďat.
Třeba nám to co včelám vadí , jednou samy řeknou?
Jindřich

Jindřich
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 10:14 PM
Příspěvek: #95
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Jeden malý problém, jakekoliv včely dané do jeho úlu se podle pana Nymsy nerojí, roj neměl 25 let Big Grin S přírodními (přirozeně vzniklými) matkami máš pravdu, do měsíce po přeložení včelstva do jeho úlu dochází pravidelně k TV matky, ale to je v sezoně, tam není problém, to jim vyjde

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 11:28 PM
Příspěvek: #96
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Haribol přátelé, docela se při občasném čtení tohoto vlákna bavím, ale nevím co to se mnou udělá, až se jednou dočtu, "že pan Nymsa říkal" "že jeden rok se mu vylíhli dva létající sloni" "kteří chobotama naplnili celý úl medem" a on dodnes neví zda to byl ten modrý nebo ten růžový.

Přátelé chápu všechny začátečníky, že občas nerozeznají zda si z nich někdo utahuje, ale psát zde na fóru že my chováme dorostence a autor má superorganismus ve výše popsaném úlu, to jak by řekla moje dcerka je dost hustý.

Přitom stačí obyčejné kupecké počty abychom zjistili, že autorův "Obří úl" má objem kolem 140 litrů, kdežto nástavkový trpaslík 39x24x11 plástů v počtu pěti nástavků má objem 200 litrů a něco podobného bude určitě možné i v langu, to by mohl myslím dobře popsat Radek nebo Michal.

A jelikož jsem vtipálek, tak zde zadám pro milovníky bajek jednu složitou otázku:

jaký je rozdíl mezi tvrzením pana Nymsy "že má včely umístěny na severní stráni v mokrém lese" a skutečností, kde včely opravdu bydlí?

Mějte se krásně hádankově, Tonda.
Hlasování: Miroslav Matucha (-1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2014, 12:07 AM
Příspěvek: #97
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tondo ten tvůj krajan tě ale leží v žaludku Huh Podle knihy nejde o rozměry úlu, ale o umístění a rozměr plodiště. Nemohu se dohadovat, diskutovat, hájit, když jsem to sám nevyzkoušel. Ale my tam viděli nádherný včelstva. M.M.
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Mareš (+1), Jiří Marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2014, 12:48 AM
Příspěvek: #98
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(03.09.2014 11:28 PM)tondabh napsal(a):  Přitom stačí obyčejné kupecké počty abychom zjistili, že autorův "Obří úl" má objem kolem 140 litrů, kdežto nástavkový trpaslík 39x24x11 plástů v počtu pěti nástavků má objem 200 litrů a něco podobného bude určitě možné i v langu, to by mohl myslím dobře popsat Radek nebo Michal.

Včelárim s NN r.m. 420x170, vnútorný rozmer nástavku je 440x400x180, to jest 31,7 litra. Tento rok som mal plodisko včelstiev od troch do piatich nástavkov, to jest 95,1 až 158,5 litra. Včely však štandardne obsadali 6 nástavkov - 190,2 litra. Maximum som mal na konci repky 9 obsadnutých nástavkov - 285,3 litra, pri jednom včelstve, ktoré malo už na konci března zaplodované štyri nástavky (to mi ani nikto nechce veriť). A to neviem včeláriť, len som sa bál, že sa budú rojiť tak som vkladal a prikladal, prázdne nástavky.

Ešte pre zaujímavosť, včelstva som viedol z 2 až 3NN rozširovaním bez súši a niektoré včelstvá vystavali až 5NN. 60/40 - volná stavba/medzistena. Dole dávam prázdne rámiky, na med medzisteny. Strašili ma kolegovia, že to bude trvať aj tri roky, kým vybudujem súše. Už teraz mám nadbytok. Za jednu sezónu.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2014, 09:24 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2014 10:05 AM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #99
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(03.09.2014 11:28 PM)tondabh napsal(a):  Přitom stačí obyčejné kupecké počty abychom zjistili, že autorův "Obří úl" má objem kolem 140 litrů, kdežto nástavkový trpaslík 39x24x11 plástů v počtu pěti nástavků má objem 200 litrů a něco podobného bude určitě možné i v langu, to by mohl myslím dobře popsat Radek nebo Michal.

A jelikož jsem vtipálek, tak zde zadám pro milovníky bajek jednu složitou otázku:

jaký je rozdíl mezi tvrzením pana Nymsy "že má včely umístěny na severní stráni v mokrém lese" a skutečností, kde včely opravdu bydlí?

Mějte se krásně hádankově, Tonda.

Já nevím jak Vám vyšlo 140 litrů, když úl N2 pana Nymsy prostými kupeckými počty vychází 192,96 zaokrouhleno 193 !!! Big Grin
Lang 2/3... 6 nástavků 174,7 l.... sedm nástavků 203 litrů.
Takže velký je dost, nevím o moc lidech kteří mají včely na 5 ti nástavcích 39x24.

Ale stejně si myslím, že úplně o velikosti to není, ale spíš o velikosti jednotného plástu v plodišti a bezzásahovém včelaření Wink

A co se týká lokality, severní stráň ano česna na sever ano, stín ano ....a vlhko nijak velky..ale byli jsme tam v parném červenci

Zkoušel jsem to podle kompasu!!!

       

Docela těžko se hledá takové stanoviště
a myšlenka obrovského plástu není jen česká záležitost, tohle je z Běloruska

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2014, 12:03 PM
Příspěvek: #100
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(04.09.2014 12:48 AM)Branislav Božík napsal(a):  
(03.09.2014 11:28 PM)tondabh napsal(a):  Přitom stačí obyčejné kupecké počty abychom zjistili, že autorův "Obří úl" má objem kolem 140 litrů, kdežto nástavkový trpaslík 39x24x11 plástů v počtu pěti nástavků má objem 200 litrů a něco podobného bude určitě možné i v langu, to by mohl myslím dobře popsat Radek nebo Michal.

Včelárim s NN r.m. 420x170, vnútorný rozmer nástavku je 440x400x180, to jest 31,7 litra. Tento rok som mal plodisko včelstiev od troch do piatich nástavkov, to jest 95,1 až 158,5 litra. Včely však štandardne obsadali 6 nástavkov - 190,2 litra. Maximum som mal na konci repky 9 obsadnutých nástavkov - 285,3 litra, pri jednom včelstve, ktoré malo už na konci března zaplodované štyri nástavky (to mi ani nikto nechce veriť). A to neviem včeláriť, len som sa bál, že sa budú rojiť tak som vkladal a prikladal, prázdne nástavky.

Ešte pre zaujímavosť, včelstva som viedol z 2 až 3NN rozširovaním bez súši a niektoré včelstvá vystavali až 5NN. 60/40 - volná stavba/medzistena. Dole dávam prázdne rámiky, na med medzisteny. Strašili ma kolegovia, že to bude trvať aj tri roky, kým vybudujem súše. Už teraz mám nadbytok. Za jednu sezónu.

Děkuji Ti Branislave za ukázku co naše včeličky, "podle některých osob, jen takový děti či dorostenci", zmáknou vystavět a nanosit, jen je třeba se jim trochu věnovati. Myslím že i další včelaři mají stejné nebo podobné zkušenosti, ale je dobré když je zde někdo sdělí naším začátečníkům aby pochopili co je superorganismus.

Měj se krásně nástavkově, Tonda.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)