Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
06.08.2014, 01:04 AM
Příspěvek: #81
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak jsem po vzdělávacím výletu v západních Čechách dnes doháněl, co jsem za ty čtyři dny zanedbal. Chtěl jsem vložit také nějaké fotky ze setkání s úlem 2N pana Nymsy. Zatím jsem ale nepochopil, kam je vložím a tak jsem zatím alespoň nahrál jedno z videí. Není však moc k tématu. Ty ostatní "odbornější" se budu snažit nějak zcivilizovat - mám je nějaký rozklepaný
.
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.08.2014, 08:21 PM
Příspěvek: #82
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak již je to pár dní co jsem se vrátil z Tachovska A můj názor na návštěvu u autora knihy p. Nymsy? Příjemná atmosféra, známé tváře, milý hostitel, krásná včelnice v lese, nádherná mohutná včelstva,... Tak bych si přál, aby mě to fungovalo. Nemuset do včel neustále strkat nos, nepřehazovat nástavky, rámky, nespojovat, nerozdělovat. Jen se chodit dívat, jak se jim daří a jak pěkně nosí. Jako to dělám u krav,koní a u ovcí - taky je nepitvám, taky je nelepím dohromady, ale jen pozoruju, zda mají vše co potřebují. Veterináře, nebýt nařízených odběrů a vyšetření, bych ani neznal. A to mám všechny zvířata celoročně venku.
Taky chudák doktor brečí, že jsem prd zákazník. Ale on to dohoní na gaučácích.
Tak bych chtěl chovat i včely. Zatím mně byl nejbližší japonský úl, ale momentálně je jasné, že "dotované" nástavkové úly vyhazuju a nechám jen japonce a 2N, jak nazval p. Nymsa své úly. V japoncích soustavná obnova díla a v 2N trvalé plodiště,medníky. Totální rozdíl. To mě bude bavit. Už se těším na jaro co na to "pan kleštík". M.M.
Hlasování: renttip (+1), Jiří Marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.08.2014, 10:33 AM
Příspěvek: #83
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
zapomněli jsme se zeptat jestli a jak mění dílo v mednících ......nebo to říkal??

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.08.2014, 12:59 AM
Příspěvek: #84
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
No myslím, že dílo nemění. Vytáčí a rámky vrací. O obměně díla a ostatních "nepopulárních" tématech si trochu s panem Nymsou píšeme, ale nemám zatím souhlas se zveřejněním dopisů. Ani by jeho názory nebudily nadšení mezi účastníky ŠPVSmile Ale nemůžou mít na světě všichni stejný názor. Takže zatím jen pár fotek, které stále nedokážu vložit, tak jsem je naaranžoval do videa.
Musí to být ale hezký, když někdo umí s PCHuh
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2014, 11:28 AM
Příspěvek: #85
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Můžu se zeptat kdo z Vás uvažuje o výrobě 1-2 N2 úlů a jejich osazení. Já to budu dělat na bázi L 2/3. Bude to nepatrně větší, ale zase jsem o dost níž než pan Nymsa. Poradil mi jak do N2 úlu přehodit včelstvo s matkou plodem a mladuškami, úl s létavkami nechám na místě a přidám k nim novou matku či matečník . Má na to takový technický fígl jak z nízkých rámku udělat vysoké a ty dát do plodiště...na chvíli

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2014, 12:31 PM
Příspěvek: #86
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(01.09.2014 11:28 AM)jirka.marx napsal(a):  Můžu se zeptat kdo z Vás uvažuje o výrobě 1-2 N2 úlů a jejich osazení.
...
Já si s tou myšlenkou pohrávám. Mám nevyužité L2/3 nástavky a přemýšlím jak je zkombinovat dohromady aby to dalo velkoprostorový úl. Asi nebudu dělat přímo 2N úl, spíše se přidržím myšlenky velkého prostoru. Také bych nechtěl rámečky, spíše trámky/loučky.
Pokud máte již nějakou představu jak to chcete dělat (Langstroth -> 2N), rád se nechám inspirovat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2014, 01:37 PM
Příspěvek: #87
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nakoupil jsem rozebrané nástavky z http://www.nástavky.cz (8 nástavků v balíku) No a sestavím je jedny bez přední části jedny bez zadní scvaknu k sobě a lištou s vruty nebo šrouby s maticemi zpevním spoj. Vnitřek bude ale samo domo v zadních mednících vyjdu z rámků L 2/3 v plodišti individuální mega rámy s výztuhou a budu jich tam dávat jen devět. Protože na jaře tady bývá slušná snůška ovocné stromy a řepka, v případě potřeby lze na tuto sestavu položit dva normálně vystrojené L2/3 a bude to pasovat

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.09.2014, 11:14 PM
Příspěvek: #88
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(01.09.2014 11:28 AM)jirka.marx napsal(a):  Můžu se zeptat kdo z Vás uvažuje o výrobě 1-2 N2 úlů a jejich osazení. Já to budu dělat na bázi L 2/3. Bude to nepatrně větší, ale zase jsem o dost níž než pan Nymsa. Poradil mi jak do N2 úlu přehodit včelstvo s matkou plodem a mladuškami, úl s létavkami nechám na místě a přidám k nim novou matku či matečník . Má na to takový technický fígl jak z nízkých rámku udělat vysoké a ty dát do plodiště...na chvíli

No samozřejmě, že plánuju. Ale nebudu nic vymýšlet a udělám pro začátek rozměry podle originálu. Už mám materiál nařezaný, ale stěhoval jsem provozovnu a tak moje včelaření trochu zamrzlo. Taky jsem přemýšlel na tom, že bych využil nástavky a loučky z LG, ale připadá mně to bylo pracnější než postavit originál.
Ten přesun do úlu 2N bych rád viděl. Plánoval jsem je tam na jaře jen namést, případně plásty převěsit do medníků s tím, že si to dopředu dostaví. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2014, 10:44 PM
Příspěvek: #89
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
L2/3 se nevzdám, ale pokusím se jim udělat v plodišti podmínky pro "výrobu" celistvého plástu bez mezer. Takže mám připravenou frézku a horní a spodní loučky u rámků projdou radikální zeštíhlovací kůrou. Na to jsem tedy zvědavý. Už mám prototypy, uvidím co na to včely.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2014, 12:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2014 11:06 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #90
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Letos jsem tvořil Mednou krávu II. Mám ji 550mm na výšku a loučky jsem použil z rámků langstroth, strůpek tvoří samostatné laťky, a na zpevnění stavby díla jsem do horní loučky vyvrtal 70mm od kraje 8mm dírku do které jsem vylepil 8mm kulatinu co se používá na kolíčky při výrobě nábytku. Kulatinka se prodává v délce 1 metr.
Šlo by tohle použít u úlu N2? Pokud má jít o prostavění, tak tohle by možná prostavěly v jeden skoro metr dlouhý plást.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)