Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní nátěry
11.04.2013, 08:05 PM
Příspěvek: #1
Přírodní nátěry
Myslím si že přírodní včelaření vyžaduje taky přírodní nátěry,osobně používám lněný olej za studena lisovaný(neplést si s fermeží ) a pak dřevní dehet domácí výroby je to pryskyřice obsažená v jehličnatých stromech získává se pomocí pálení dřeva bez přístupu vzduchu,místní horalé ho vyráběji zbusobem podobným jak se pálí kořalka a nebo v tak zvaných milířích,osobně používám lněný olej smíchaný s dřevním dehtem(pryskyřcí) v poměru 3:1 olej pryskyřice.Tento původní Norský nátěr je zde používán s úspěchem od dob Vikingů na nátěry dřevěných lodí a kostelů.
Je mi známo,že tak čistý nátěr bez chemických přísad bude asi těžko sehnat ČR. Je možné si doma vyrobit alternativní nátěr potřebujete k tomu seškrábat pryskyřici z jehličnatých stromů nejlépe vyhledat stromy zasažené bleskem, poškozené zvěří (hojně stéká pryskyřice) pak včelí vosk a lněný olej za studena lisovaný.PostupConfusedeškrábanou pryskyřici roztavíme a následně scedíme přes nerez síto do další nádoby a tím zbavíme nečistot tento produkt se jmenuje kalafuna,kalafunu znovu roztavíme přidáme včelí vosk a dolijeme lněným olejem a necháme spojit,dá se docílit různé hutnosti nátěru přidáváním nebo ubíráním oleje,osobně používám hutnost něco jako krém na boty kterou se dá nanášet pouze vtíráním hadříkem samozřejmě až produkt vychladne a nebo štětcem tam je zapotřebí větší poměr oleje a nebo výsledný produkt naředit terpentýnem(přírodní borovicový výtažek)produkt můžeme použít i při roubovaní a nebo po ořezání větví ovocných a jiných stromů je to něco jako štěpařský vosk a nátěr v jednom,při používání jako štěpařský vosk nepřimichávat terpentýn.Poměr: 5:3:2 kalafuna:vosk:olej, vyhovující hutnost si musí najít každý sám.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1), roman pochop (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 09:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.05.2013 05:59 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #2
RE: Přírodní nátěry
Ja používam na náter úľov slnečnicový olej a vosk v pomere 5 : 1. Na drevo nanášam štetcom horúcu zmes. Tiež to nemá chybu.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 10:01 PM
Příspěvek: #3
RE: Přírodní nátěry
Určitě to bude mít dobrou vsákavost když to nanášíte za horka,ja si namáčím za studena v olejopryskyřicové lázni střešní šindl,ale Norští tesaři ho ještě 3hodiny povaří takže ta impregnace dřeva vroucím nátěrem je hlubší než namáčením za studena.Výhodou olejového nátěru je že se dostane i do mikroporů a zachová si dýchatelnost (neuzavře hermeticky průchod vzduchu dřevem)což některé laky nedokážou a tím laky berou jedinečnou šanci dřevu (úlu, víku,stěně) volně dýchat a tím pádem tvořit jakousi volnou cirkulaci vzduchu přes stěny dřeva.Jediná nevýhoda je,že samotný olej není odolný různým plísním a houbám,proto je ho třeba míchat s jinými přírodními látkami.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 10:54 PM
Příspěvek: #4
RE: Přírodní nátěry
Kalafuna by měla jít koupit v drogerii, tedy aspoň dala, dlouho jsem ji nepotřeboval tak nemám aktuální přehled.
Já jsem zatím zkoušel lněný olej, ale chce to každý rok nátěr v rámci údržby obnovit.
Měl bych s dovolením jeden dotaz na trvanlivost pryskyřičného nátěru, za jak dlouho je nutná obnova. U dehtového nátěru o dobré životnosti nepochybuji ten na originál Snackarech drží dodnes.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.04.2013, 12:27 PM
Příspěvek: #5
RE: Přírodní nátěry
S tou kalafunou z drogerie bych byl trochu opatrný,může se jednat o průmyslovou výrobu napodobeniny kalafuny,jinak pokud bude nátěr prováděn horkou cestou(stejnou jak nátěry dřevěných lodí) dojde k hloubkové impregnaci,která vydrží cca 4 roky,ale velice důležité je (a je taky hojně opomíjeno) že dřevo nesmí obsahovat žádnou vodu volnou ani vázanou,kdy je dřevo pokácené jaké je dřevo:měké polotvrdé tvrdé,jaké má roční přírusty letokruhů od tohodle a dalších jiných faktorů pokud jsou dodrženy se nám prodlužuje odolnost nátěru a také odolnost dřeva.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2013, 04:06 PM
Příspěvek: #6
RE: Přírodní nátěry
Tak jsem na výletech do okolí sesbíral pryskyřici z borovic a smrků. Dvě vrchovaté plechovky od od psích konzerv (1250 g) po přetavení a přecezení daly cca litr pryskyřice, čekal jsem míň. Takže teď ještě vosk a olej, jsem moc zvědav na výsledek.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2013, 09:13 AM
Příspěvek: #7
RE: Přírodní nátěry
Hlavně nezapomen,že dřevo nesmí obsahovat žádnou vodu vázanou a vody volné může být maximálně 13% pokud budeš natírat borovici tak ta má docela velkou vsákavost,větší než jiné měkké dřeviny,jako např.smrk nebo douglaska.Přeji hodně zdaru. Petr.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.05.2013, 01:11 PM
Příspěvek: #8
RE: Přírodní nátěry
Včera jsem k pryskyřici naházel všechen vosk, co jsem našel a dolil necelým půl litrem lněného oleje. No v domě to vonělo jak v kostele když zapálí kadidlo Smile
Celé se to spojilo, ale stejně na dně zůstala nějaká sraženina pryskyřice - přišlo mi, že to byly ty drobné částečky kůry a pod., které prošly cedníkem. Když směs začala chladnout, sraženiny přibývalo. Dnes ráno hmota tuhá asi jako vojenské leštidlo na boty, lehce vonící po pryskyřici, na omak voskovo-olejová a barvou jak čokoláda z Polska (pro pamětníky jako "nugátová pochoutka") Wink
Teď vyčkám na nějaké teplejší dny, aby bylo dřevo pěkně suché a teplé, rozehřeji směs a zkusím nanášet.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.06.2013, 12:59 PM
Příspěvek: #9
RE: Přírodní nátěry
Na těchto stránkách la-ky.sweb.cz je lak/olej který prý hodně dobrý na odolnost proti počasí. Je to přírodní produkt s použitím i v potravinářství. Používají jej i na natírání dřevěných lodí pod čarou ponoru, ale asi nebude úplně zadarmo, tak jen pro přehled.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.07.2013, 12:01 PM
Příspěvek: #10
RE: Přírodní nátěry
Já natírám úly lněným olejem, který kupuji od svého drogisty za 90kč/litr. Na stránkách, které uvádí Aleš sice výrobce píše že vybírá cituji "lněná semena nejvyšší jakosti" ale cena za litr oleje je skoro pětinásobná. Zajímalo by mě tedy zdali se dá lněný olej nějak zkazit či ošidit a na co si dát pozor.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)