Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přírodní chov matek
30.09.2014, 12:48 PM
Příspěvek: #11
RE: Přírodní chov matek
(29.09.2014 11:51 AM)Debora napsal(a):  ochov matek v květináči

Jak je z toho pak vyndávají ?
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.09.2014, 03:19 PM
Příspěvek: #12
RE: Přírodní chov matek
Já bych na místo květináče dal větší úlek a plástečky přilepil do nového. Tak jsem to letos udělal u 2 oplodňáčků a mám z nich 2 včelstvíčka v japončících. Člověk je vidí vyvíjet od píky. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.09.2014, 03:54 PM
Příspěvek: #13
RE: Přírodní chov matek
(30.09.2014 12:48 PM)schützmeister napsal(a):  Jak je z toho pak vyndávají ?

Michale nejspíš to nestačí přilepit k těm šikmým stěnám, no a Leoš píše hned další zužitkování plástečků frkneš je do japončíka dáš další matečník a jupí, je možno tvořit různé pokusy třeba pozorovačku ve skle, příští rok to budu dělat jako ukázku a možná i natáčet na video, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), schützmeister (+1), Debora (+1), MajaSk (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2017, 07:33 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.06.2017 09:03 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #14
RE: Přírodní chov matek
Venujem sa pár rokov "chovu" matiek z rojových materských buniek. Považujem rojové matky (nie rojace sa] za najkvalitnejšie. Keď každú sezónu úmyseľne privediem jedno alebo dve včelstvá k rojeniu, získam obrovský roj, ktorý postaví nové prirodzené dielo a ešte aj využije letnú znášku. Z vyrojeného včelstva získam tri až štyri rámiky s kvalitnými materskými bunkami, z ktorých môžem urobiť, podľa uváženia, dva alebo štyri kvalitné odložence, pretože roj zanechá v úli asi dvanásť plástov s prevažne zaviečkovaným plodom. Na tých plástoch vyrežem ďalších päť alebo sedem rojových materských buniek. Tieto matky dám do oplodniačika. Každý rok tak získam, odchovaním v odložencoch a oplodniačikoch, aj 15 kvalitných matiek.
Matky z oplodniačikov pridávam cez klietku. Nafotil som správanie sa včiel pri pridávaní matky. Včely, ktoré mladú matku prijali sa k nej správajú kľudne a nedržia sa "zubami, nechtami" pletiva na pridávacej klietke. Ale včely, ktoré z nejakého dôvodu matku odmietajú prijať, tie sa ani pierkom nedajú od sieťky na klietke odtrhnúť. Sú do nej priam zakvačené a najradšej by uväznenú matku zobrali do klbka a usmrtili.
       
Hlasování: Aleš Molčík (+1), Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1), Ali (+1), Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.06.2017, 11:14 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.06.2017 11:46 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #15
RE: Přírodní chov matek
Pridávanie matiek Milanom popísaným spôsobom je naozaj bezpečné. Ja som tento týždeň chcel vymeniť matku vo včelstve metódou ktorú popisuje p. Mačička v knihe o chove matiek a nedopadlo to dobre. Zo včelstva ktoré malo zlú matku som ju odobral. Začal som ho výdatne kŕmiť, na druhý deň som zrušil narazené matečníky a do prázdneho priestoru v medníku som vložil celý oplodniačik s otvorom asi na dve včely s označenou kladúcou matkou. O tri dni som chcel vybrať strop oplodniačika s plástikmi a oprieť o vnútounú stenu úľa podľa návodu ale podľa správania včiel sa mi zdalo že niečo nie je v poriadku tak som vybral celý oplodniačik von. Matka v ňom nebola. Prehľadal som všetko, v medníku som našiel možno 20 natiahnutých misiek s larvami tak som vedel že asi nechcú cudziu matku a potom ma napadlo pohľadať pred úľom kde som označenú mŕtvu matku rýchlo našiel. Tak mám ďalšiu skúsenosť. Dnes som na miesto toho oplodniačika vložil na bok k plástom prepážku na spodok noviny a do tohoto priestoru menší odloženec na troch rámikoch so sestrou nebohej?. Tentokrát pre istotu v klietke.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2017, 04:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.06.2017 05:13 PM od Ali.)
Příspěvek: #16
RE: Přírodní chov matek
V téma náplní chov v praxi - jsem tu asi správně.
Zpětně jsem tu pročítal příspěvky (Biologické možnosti ošetrovania včelstiev, Přírodní chov matek, Volná stavba v rámečkách ...). A tam bylo docela důležité upozornění (nás zde mladých Wink) od Leoše v přísp. 23 "Je tedy ten správný čas na biotechnická opatření.". Tak jsem si několikráte pročetl, a jelikož mám pérka z chovu matek (přestože jsem si je před 25 lety běžně přelarvováním choval), rozhodl jsem si šáhnout na bolístku. Protože ale lehce už hůře vidím, rozhodl jsem se pro nelarvování. Tak jsem zvolil polopřírodní chov. Přísně selektovaný chov u Leoše je pro mě už nedosažitelná "vysoká", Michal je lety už taky daleko (už je má překatrované na dobré a špatné viz. první příspěvek) a Milan mě zase inspiroval jeho náhledem na přírodní jednoduchost a zaměřením i na východní stranu zeměkoule viz "Вывод маток в альпийских ульях" na jutubku.
A tak jsem zjistil, že je to sloučené dohromady v Leošovém přísp. 25 a 27 "Tak se nauč hledat matku jednoduše. Na co je třeba m. mřížka????", "odděl cca po týdnu horní část od dolní pevnou přepážkou a dej matečník nebo štěp s plodem", "Vypadá to složitě, ale v zásadě to je na pár minutových operací."
A jak jste poradili, tak jsem udělal. Šoupl jsem v ležanu celé dílo doprostřed, rozpůlil MM, za týden koukl kde je plod a kde prázdno. Z plodu jsem řízl dva proužky 2x 3cm asi devět buněk s vajíčky (červíky už blbě vidím a vajíčka jsou tutáč), pověsil jsem je naležato mezi rámky, na stranu kde nebyl plod, zašoupl přepážku a předevčírem už tam visely čtyři matečníky. Včely si vajíčka přebraly samy, které jo a které ne.
Teď mě čeká snad už jen podzimní sloučení - revitalizace (chápu-li to dobře), tedy posunutí, resp. rozhození roční křivky vývoje VD a roční křivky vývoje včelstva, ručním biotechnickým opatřením, čímž se VD hůře dostává do nadvlády ve včelstvu. Říkám to dobře ? Pokud jo, měl bych tyto matečníky ještě zrušit nechat včelám vystavět nové, aby plodování oddělku bylo cca alespoň o celé jedno pokolení mateřského včelstva - tj. min. tři týdny, aby měl VD jasný předěl v původním vývoji, viz žlutě na obrázku v příloze.
Je to paráda, na matečníky kouknu do uličky zeshora, nemusím nic trhat, rámky rozdělávat, jen pofouknu pusou, včelky se rozběhnou a vidím.
Dík, zase jsem o kousíček dál.

Příloha


Přiložené soubory Miniatury
   
Hlasování: Rasťa (+1), Tomáš Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2017, 08:55 PM
Příspěvek: #17
RE: Přírodní chov matek
Tak to si musíš ozdzkoušet. Nikdo neví lépe než ty, co stačí a co ne. Mohu tě ale ujistit, že pokud bys to udělal 2x po sobě, tedy 2x plást s otevřeným plodem, tak na tom druhém nakoncentruješ min. 80% roztočů. To by chtělo ale začít tak v polovině května. Tedy tady u nás. Jindy stačí jen 1x. Osobně jsem se nesnažil nikdy zbavit V.d. zcela ani když jsem používal KM.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.06.2017, 11:26 PM
Příspěvek: #18
RE: Přírodní chov matek
Leoši, tak to si dám do záznamů na příští rok, takovou zkoušku lehce zapasovat do ročního postupu nějakého včelstva, ani mě taková jednoduchá věc hned nenapadla. Dobrý doplněk na pár minut. Jsem rád, když zvládnu zatím úplně nejjednodušší věci.
A ještě se zeptám, v případě nutnosti, můžu použít KM i k ošetření oddělků ? Dejme tomu jak Klíma k použití KM psal, 2ml na obsednutý rámek nebo cca 10 dkg včel. O ošetření oddělků se tu někde zmiňoval snad jen Milan Bencůr a to i v souvislosti tuším s Varidolem. Dokud ještě mají minimum díla.
Nemluvím o roji. Tam už je síla, případně cizina a pod. Na složitosti, které ani nevidím, ani nemyslím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)