Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Příprava pomůcek a zařízení
29.09.2013, 09:23 PM
Příspěvek: #1
Příprava pomůcek a zařízení
Jedna sezóna skončila a druhá včelám už začala v podletí, ale já se přiznám, že tradičně chystám věci na poslední chvíli až když je potřebuji. Ale letos jsem se rozhodl, že to bude jinak a už jsem začal s přípravou na další sezonu. Zatím jen rozebráním nástavků a rámků jumbo. Z rámků použiji horní loučky na volnou stavbu a nástavky přeříznu na langstroth 1/2. Mám v plánu příští rok vyzkoušet tyto nejmenší langstrothovy nástavky v rámci celého včelstva (plodiště i medník) jen na loučkách.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2013, 08:16 PM
Příspěvek: #2
RE: Příprava pomůcek a zařízení
Teplý vzduch stúpa nahor a pojme pritom väčšinu vlhkosti. Kondenzácia prebieha v úli celoročne. Vlhkosť sa vyzráža na chladnejších miestach úľa, na povale a na stenách každého nadstavku. Aby strop a steny úľa nenasávali vyzrážanú vlhkosť, ale aby táto stekala dolu stenami ku dnu, tak včely tieto plochy poťahujú propolisom a voskom. Tu som sa dostal k bodu, že je predsa len užitočné natrieť vnútorné steny úľa vhodným, vode odolným a prírodným náterom. Už niekoľko rokov používam výborný prírodný náter na vonkajšie steny úľov, ktorý si pripravujem z vosku a jedlého oleja. Náter na úle: 1 diel vosku a 5 dielov rastlinného oleja, ktorý môže byť aj prepálený alebo 20 dielov ľanového oleja a 1 diel vosku. Na náter vnútorných stien úľov je vhodné zmes vosku a rastlinného oleja obohatiť o živicu z ihličnatých stromov. Existuje mnoho receptov na náter úľov prírodnými materiálmi, ale nikdy nie sú presné. Všeobecne možno povedať, že sa vo vriacom jedlom oleji rozpustí živica s voskom, (2 diely živice a 1 diel oleja, v ktorom je zahrievaním rozpustená 1/5 vosku). Vznikne kolofónia. Pridáte rozpúšťadlá, ako terpentín alebo alkohol, denaturák a potom natierate úľ zvonku aj z vnútra. Náter schne a vytvrdne asi za tri mesiace.
Doma sa dá pripraviť aj jemný propolisový náter na vnútorné steny nadstavkov. Na prípravu varením potrebujete 400 g ľanového oleja, 125 g včelieho vosku a 200 g propolisu. Výsledný produkt po prevarení zmäkčíte denaturovaným liehom. Vznikne jasná tmavočervená jemná tekutina, ktorú za tepla nanášate na vnútorné steny úľa.
Hlasování: Ali (+1), Petr Jezowicz (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2013, 03:36 PM
Příspěvek: #3
RE: Příprava pomůcek a zařízení
Podle mého názoru je nejlepší materiál pro regulaci klimatických podmínek včelstvem sláma, kterou si zpravidla včelstvo samo ošetřuje propolisovým nátěrem, i když se v přírodě (dutiny stromů) jako příbytek včelstva prakticky nevyskytuje.
Hlasování: Petr Jezowicz (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2013, 08:34 PM
Příspěvek: #4
RE: Příprava pomůcek a zařízení
Pán Bencúr, čisto teoreticky, dá sa potom takáto náterová hmota použiť ako náhrada za parafín, myslím tak že sa ponorí doň celý nádstavok, otázka:
Akú teplotu a čas treba dodržať
Má to vpliv ako prevencia voči MVP?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.11.2013, 08:35 PM
Příspěvek: #5
RE: Příprava pomůcek a zařízení
No a pomalu spějeme k závěru, že ať včeličkám nastavíme jakoukoliv překážku, tak oni si s ní ty holky šikovný vždycky nějak poradí, proto je třeba před nimi smeknout a 5 měsíců máme na to abychom jim připravili nějaké dutiny, aby to holky mohli rozjet podle svého gusta, kdo je pro ať vyplázne jazyk Tongue.

Kdo si na výrobu dutin netroufá, může se kontaktovat na Honzíka Hucka, ten má kamaráda truhláře, který vám je za dobrý peníz zmákne, Tonda.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2013, 05:11 AM
Příspěvek: #6
RE: Příprava pomůcek a zařízení
Parafín nepovažujem za prírodnú látku. Ošetrovanie nadstavkov parafínom je len ďalší výmyseľ veľkých včelárov ako si uľahčiť prácu a vyhnúť sa kvalitným ručným náterom tradičnými a po domácky vyrobenými, časom overenými surovinami. Ošetrenie použitých nadstavkov plameňom je postačujúce. Spóry moru včelieho plodu poletujú všade okolo nás, sú v každom úli a uvažovať o ich ničení parafínom je neobhájiteľné. O takom riešení ani neuvažujem. Stačí mi, že výrobcovia medzistienok parafínom tieto znehodnocujú. Kto vyvára súše z medzistienok doma, ten vidí, koľko parafínu sa na spodnej časti voskového koláča nachádza. Ale keď výrobcovi medzistienok donesiete vosk, tak ten musí byť zo všetkých strán žltučký ako púpava.
Pridávanie vosku do náteru po domácky vyrobeného je pre včelára lacné a dostupné riešenie. Samozrejme, že náter zložený z vosku a prírodných olejov sa musí nanášať za tepla, aby bol ľahko rozotierateľný a prenikal čo najhlbšie do dreva.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2013, 09:46 PM
Příspěvek: #7
RE: Příprava pomůcek a zařízení
(14.11.2013 08:34 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Pán Bencúr, čisto teoreticky, dá sa potom takáto náterová hmota použiť ako náhrada za parafín, myslím tak že sa ponorí doň celý nádstavok, otázka:
Akú teplotu a čas treba dodržať
Má to vpliv ako prevencia voči MVP?

Kamarat to ma - nerezova vana, zohrieva plynom, lanovy olej + vosk a robi to myslim na 120tich stupnoch..

Inspiroval sa tymto krasnym videom:


Ja mam kotol na parafin, pri 200 stupnoch tam davam 4 - 5 nadstavkov naraz na 10 minut. Je to bomba, uplne to vytlaci vlhkost z dreva a do porov sa dostane parafin. Jasne, ze pre mini-vcelara s piatimi vcelstvami to nie je, ale kto planuje, alebo ma viac, tak vrelo odporucam.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2013, 10:30 PM
Příspěvek: #8
RE: Příprava pomůcek a zařízení
Při používání lněného oleje dávejte pozor, aby jste nenechaly bez dozoru nějaký hadr napuštěný lněným olejem, hrozí samovznícení.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.11.2013, 03:06 PM
Příspěvek: #9
RE: Příprava pomůcek a zařízení
(15.11.2013 09:46 PM)Branislav Božík napsal(a):  Ja mam kotol na parafin, pri 200 stupnoch tam davam 4 - 5 nadstavkov naraz na 10 minut. Je to bomba, uplne to vytlaci vlhkost z dreva a do porov sa dostane parafin.
Moc krásné video, ale ne od nás ? Dělají to z borovice radiaty - to je pane matroš, jestli se nepletu. Asi tam mají taky olej ? Na parafin to nevypadá. Mě dost zajímá, protože bych kotel taky rá pořídil, zda pro parafin a 200st teploty je nutné dvouplášťový kotel, někde jsem četl, že jinak hrozí vznícení, s čímž chlapi uprostřed dílny na filmu problém neměli. Taky by mě zajímalo, čím to pak natírali - na čerstvý olej toho asi moc držet nebude.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.12.2013, 10:08 PM
Příspěvek: #10
RE: Příprava pomůcek a zařízení
(26.11.2013 03:06 PM)schützmeister napsal(a):  
(15.11.2013 09:46 PM)Branislav Božík napsal(a):  Ja mam kotol na parafin, pri 200 stupnoch tam davam 4 - 5 nadstavkov naraz na 10 minut. Je to bomba, uplne to vytlaci vlhkost z dreva a do porov sa dostane parafin.
Moc krásné video, ale ne od nás ? Dělají to z borovice radiaty - to je pane matroš, jestli se nepletu. Asi tam mají taky olej ? Na parafin to nevypadá. Mě dost zajímá, protože bych kotel taky rá pořídil, zda pro parafin a 200st teploty je nutné dvouplášťový kotel, někde jsem četl, že jinak hrozí vznícení, s čímž chlapi uprostřed dílny na filmu problém neměli. Taky by mě zajímalo, čím to pak natírali - na čerstvý olej toho asi moc držet nebude.

Podla tohoto videa si spravil kamarat vanu na ten olej lanovy + trocha vcelieho vosku, robi to na 120C.

Vana na parafin vyzera inak. Ja som si ju dal spravit podla instrukcii od p.Horvatha.
Spravil uz cez 50ks. Sedlacek tiez vyraba podla jeho vykresov.

Jakel konstrukcia, plechovy plast a do toho sa vlozi nerezova vana. Parafin nieje horlavy, iba vypary z neho, cize plamene by nemali siahat nad uroven parafinu.
Vhodny je k tomu nerezovy vrchnak, keby sauz chytilo,len zakryjes.

https://plus.google.com/u/0/photos?pid=5...2027380925
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)