Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přidávání matky do oddělku
26.08.2015, 06:04 PM
Příspěvek: #1
Přidávání matky do oddělku
Dobrý den všem,
ráda bych se zeptala, jestli se při přidávání matky do včelstva v klícce dává medocukrové těsto do celé té přístupové chodbičky, která se pak otevírá nebo se ta chodbička nechává volná a dá se jen kousek těsta do spojovacího otvoru mezi chodbičku a klícku. Dala jsem totiž včera těsto do celé té chodbičky, vlezový otvor zatím zalepila a zbytek jsem dnes ráno dala před jeden úl. Zajímalo mne, za jak dlouho to těsto rozeberou, po pár hodinách pozorování se mi zdá, že byť je na něm chuchvalec včel, což v té chodbičče nebude, moc ho těsta neubylo. Pojala jsem myšlenku možnosti, že se asi dává jen ten kousek a chodbička se nechá volná....
Děkuji za konzultaci Radka
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2015, 08:57 PM
Příspěvek: #2
RE: Přidávání matky do oddělku
Nějak nechápu co sleduješ. To si chceš vyvolat na stanovišti loupež, že dáváš těsto před úly? Když už to chceš zkoušet, dej tu klícku dovnitř úlu. Dávají se obě, tou jednou matka neprojde (tou kratší). Připomínáš mi také jednu začátečnici. Ta ty své včeličky tak milovala, že jim po vytáčení dala před úly víčka z vytáčení a pak se hrozně divila, že jí ty její včeličky některé jiné vyloupily. Měla pravdu, nezbylo jí vůbec nic. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.08.2015, 11:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.08.2015 11:38 PM od Radka Nývltová.)
Příspěvek: #3
RE: Přidávání matky do oddělku
Nevím kolik se dává medocukrového těsta do přidávací klícky s matkou, jestli se jím ucpává celý spodek nebo jen ten prolézací krček mezi prostorem klícky a spodní částí. Paní co mi ji prodávala nevěděla, jak se používá. http://www.vpjested.cz/e-shop/chov-matek...ednoducha/
Přelepila jsem přístup k těstu, umístila mezi plásty s plodem s tím, že se po několika dnech 2-3 podívám, jak se včely k matce chovají a pak teprve ten přístup k těstu otevřu. Jde mi o to, že píšou, že se včely prokousávají 2 dny a když já oddálím tu možnost prokousávání, než se mi bude zdát, že ji přijaly + 2 dny prokousávání plným otvorem těsta, jestli to nebude ve výsledku třeba 5 - 6 - 7 dní a nebude to zbytečně moc dlouho. ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 09:55 AM
Příspěvek: #4
RE: Přidávání matky do oddělku
Aha, tak to je zase jiná klícka než jsem pochopil já. Samozřejmě, že i těch 5 dní není problém, jen si myslím, že to je celé jinak. Prosím tě popiš to jaká je situace.
1) Jak starý je oddělek.
2) proč tam přidáváš matku, měla tam být.
3) pokud tam matka byla a uhynula, měla nějaký plod?

a pod.
To jsou důležité věci.

Já osobně bych nikomu nenechal matku o které bych věděl, že ji bude přidávat třeba do včelstva, kde není matka již 1 měsíc (měsíc není plod) . To ji raději zabiju sám a mám téměř stejnou jistotu.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 10:30 AM
Příspěvek: #5
RE: Přidávání matky do oddělku
typ úlu: DKo Vaška Smolíka
stáří oddělku: 5 rámků v půlce července, psala jsem ti o radu (poslala i fotku), protože se v něm včely nemohly nějak srovnat - byl slabý psal jsi 4 včely v 5 uličkách....Včelař mi pak doposlal ještě 2 odsednuté plásty s plodem, ty přidány na konci července, spojení přes papírovou stěnu proběhlo ok. Jenže já dle pokynu včelaře prodejce krmila nepřetržitě, výsledek byl, že k 21.8. včel hodně, plodu minimálně, překrmeno a matka neměla kam klást, sebrali jsme 2 plásty se zásobami, krmítko a přidali 2 nově vystavěné plásty z jiného úlu s plodem a včelami jen tak na ostro ob dva plásty od matky. Výsledkem byla 24.8. mrtvá matka před úlem... Koupila 24.8. novou a 25.8. přidala v klícce mezi plodové plásty. Když jsem úl otevřela píchlo mě doslova u srdce, protože už měly včely nachystáno celkem 15 nových matečníků, které jsme tedy odstranili (nemohu se zbavit pocitu, že jsme jim to tak měli nechat, ať to dopadne, jak to dopadne a novou matku nepřidávat).
Hlasování: Karel Orság (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 12:12 PM
Příspěvek: #6
RE: Přidávání matky do oddělku
Tak nějak to vždycky dopadne. Pokud se přidání zdaří budeš mít takových 14-21 dní náskok a to je ještě přežití zimy s hodně velkým otazníkem. V předchozím případě bys měla skoro jistotu, že se ani první včely od případně oplozené matičky vůbec zimy nedožijí. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 03:35 PM
Příspěvek: #7
RE: Přidávání matky do oddělku
(27.08.2015 12:12 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tak nějak to vždycky dopadne. Pokud se přidání zdaří budeš mít takových 14-21 dní náskok a to je ještě přežití zimy s hodně velkým otazníkem. V předchozím případě bys měla skoro jistotu, že se ani první včely od případně oplozené matičky vůbec zimy nedožijí. LD

Zdravím, dnes jsou to dva dny od přidání klícky s matkou, prohlížela jsem plásty a našla/zrušila ještě dalších 5 matečníků. Pozorováním se mi zdálo, že se včely chovají k matce v klícce klidně a kontaktují se. Dole už pracují na odlepení pásky. Chci se zeptat mohu přístup k ucpané chodbičce otevřít a nebo ještě počkat den/dva a znovu prohlédnou plásty, jestli ještě nějaké matečníky nenajdu? Četla jsem, že v různých obdobích sezóny včely novou matku různě ochotně přijímají. Matečníky měly na dvou plástech s plodem, víc jich tam není, zdálo se mi, že už v pondělí jsem odstranila všechny, co jsem našla...byli jsme na hledání 2, ale dnes tam byly ty další.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 03:42 PM
Příspěvek: #8
RE: Přidávání matky do oddělku
Hlavně se podívej, jak se včely k matce chovají. Pokud jsou zakouslé do síťky, tak je někde zrada, třeba ty matečníky. Nyní by už tam snad neměl být plod vhodný na založení matečníků. Počkej do soboty a pak dej pásku pryč. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 05:13 PM
Příspěvek: #9
RE: Přidávání matky do oddělku
(27.08.2015 03:42 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Hlavně se podívej, jak se včely k matce chovají. Pokud jsou zakouslé do síťky, tak je někde zrada, třeba ty matečníky. Nyní by už tam snad neměl být plod vhodný na založení matečníků. Počkej do soboty a pak dej pásku pryč. LD

Žádné zakouslé jsem neviděla a ani nějaké rychlé pobíhání, spíš klidný shluk z obou stran. Ještě jsem se chtěla zeptat, když se odstraňuje matečník, který ještě není zavíčkovaný a je larvička v mateří kašičce, jestli stačí ho jenom rozškrábnout nebo se musí vydloubnout celý? Mohou si ho včely zase opravit?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2015, 07:34 PM
Příspěvek: #10
RE: Přidávání matky do oddělku
(27.08.2015 05:13 PM)Radka Nývltová napsal(a):  
(27.08.2015 03:42 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Hlavně se podívej, jak se včely k matce chovají. Pokud jsou zakouslé do síťky, tak je někde zrada, třeba ty matečníky. Nyní by už tam snad neměl být plod vhodný na založení matečníků. Počkej do soboty a pak dej pásku pryč. LD

Žádné zakouslé jsem neviděla a ani nějaké rychlé pobíhání, spíš klidný shluk z obou stran. Ještě jsem se chtěla zeptat, když se odstraňuje matečník, který ještě není zavíčkovaný a je larvička v mateří kašičce, jestli stačí ho jenom rozškrábnout nebo se musí vydloubnout celý? Mohou si ho včely zase opravit?

Musíš odstranit, poškodit larvičku. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)