Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praktický chov včel podle Michaela Bushe
14.08.2013, 12:02 AM
Příspěvek: #1
Praktický chov včel podle Michaela Bushe
.

Prolog

Skládáme ruce v klín a užíráme se: Lepší je, co vidí oči, než za čím se žene duše. Všechny ty věci jsou tak únavné, že se to ani nedá vypovědět; nenasytí se oko viděním, nenaplní se ucho slyšením.

Snášíme radši hrůzy, které známe,
než abychom šli vstříct těm neznámým.
Tak z nás svědomí dělá zbabělce
a přirozená barva rozhodného činu
zbledne marodící myšlenkou,
a záměry velké významem a vahou
se v ohleduplností odvracejí od z vytčeného směru
a už neuzrají v čin.
(Hamlet)


Řekla jsem si v srdci: Nuže, teď zkusím a popřeji včelstvu dobrého. A hle, jaká to pomíjivost! Kam jsme to dala oči, kam?

Kdo může vědět, co je včelstvu k dobru, v časných dnech jeho pomíjivého žití, jež jako stín mu plynou? Pochvalujeme si mrtvé včelstva, která dávno zemřeli, více nežli živé, která ještě žijí. Ale nad oboje líp je na tom jen to, které ještě není a nezná dobro, které mu včelař přeje. Kdo oznámí včelstvu, co pod sluncem nastane po něm? Dobré jméno je nad zdravé včelstvo a den smrti nad den narození, neboť prozradí, jak každý včelař skončí, a živý si to může vzít k srdci.

Shledala jsem, že není nic lepšího, než když se včelař raduje z toho, co koná, neboť to je jeho podíl pod sluncem.

Kdo mu dá nahlédnout, že úděl včelařů a úděl včel je stejný? Kdo ví, zda duch včelaře stoupá vzhůru k slunci a duch včelstva sestupuje dolů k zemi? Jedni jako druzí umírají, jejich duch je stejný, včelař nemá žádnou přednost před včelstvem, neboť všechno pomíjí.

A tak všechno naše pachtění je pro ústa, duše ukojena není. Předsevzaly jsem si, že když poznáme moudrost, poznáme i ztřeštěnost a pomatenost. Poznaly jsme však, že i to je pomíjivost a honička za větrem, neboť kde je mnoho moudrosti, je i mnoho hoře, a čím víc vědění, tím víc bolesti.


Nevýhoda včelaření bez léčby je, že včelstvo může zahynout.

Výhodou včelaření bez léčby je odchov na regionální podmíky přizpúsobených včelstev. Včelstvo má sobe vlastní mikroklima, prospěšné roztoče, hmyz a bakterie.


Kdo oznámí včelaři, že včelstvo postaví před soud veškeré jeho dílo, i vše, co je utajeno, ať dobré či zlé?
(Kohelet)



pokračování následuje


.
Hlasování: Istein (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 03:06 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2013 03:13 AM od Debora.)
Příspěvek: #2
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
.


volné zpracování podle Michaela Bushe - The Practical Beekeeper


Spoustu různých věcí jsem během let změnil, ale pro tuto chvíli, pojďme se soustředit na čtyři kroky ke zdravému včelstu:

- soušně
- genetika
- přírodní potraviny
- bez procedury




Volba cesty


Veškeré dotazy na velikost buňky a zda-li to funguje, nebo jest-li to pomůže vyřešit varroázu jsou trochu únavné, nebot´varoáza již není můj problém. Přešel jsem na přirozenou stvbu a malou buňku v době, kdy nikdo nevěřil, že by bylo možné včely udržet na životě bez léčby. Když jsem tehdy přestal léčit, došel jsem po opakovaných katastrofálních následcích, ke stejnému závěru.

Až když jsem do své metodiky zavedl přirozenou stavbu s přirozenou velikostí buňek, našla má včelstva vlastní cestu, jak mohou prežít bez léčby varoázy. Dnes jsem rád, že jsem se vrátil zpátky k chovu včel, místo rozmnožování roztočů. Tento neoficiální důkaz jistě nikomu z Vás nebude stačít. Tak pojďme zvážit své možnosti:


Velikost včely

Komu se to lépe líbí může dále tvrdit, že velikost buňky nic v chovu včelstva neovlivňuje. Je to ovšem pochybný předpoklad, protože víme, že velikost včel má vliv na jejich činost. Kdo ale nepovažuje zvětšení celého těla včely o 150% za důležitý argument, nemám tušení, co považuje za významné? Známe pozorování Hubera a stohy výzkumu Baudoux, Pinchot Gontarski a jiných, stejně jako nedávný výzkum McMullan a Brown (vliv malých buněk v plodišti na morfometrii včel Apis mellifera - John B. McMullan a Mark Brown JF).


Přirozená velikost buňky

Za přirozenou velikost může každý považovat, co se mu líbí. Ale nakonec je jen jediný způsob, jak ukončit únavnou diskusi a získat přirozenou velikost buněk. Přestat dávat mezistěny a nechat včely stavět co chtějí. Od té doby, co necháme včely stavět co chtějí, máme méně práce a menší výdaje. Navíc je to jediný způsob, jak získat nekontaminované soušně. A i když připustíme předpoklad, že velikost buňky je irelevantní, nikdo neříká, že přirozená velikost buňky a čistý vosk by mohli nasemu včelstvu škodit. Veřím, že nikdo nezpochybňuje, jaký zásadní význam má čistý vosk pro skutečně zdravé včelstvo.


Nechat včely stavět co se jim líbí

Proč by jsme nemohli nechat včelstvo postavit to, co chtějí? Zdá se, že zde je hodně strachu, že včely budou stavět pouze trubčinu. Slyšel jsem to od mnoha včelařů. Je zřejmé, že to není pravda. Kdyby tomu tak bylo, neměli by jsme dnes včely a v přírodě by nežily žádné divoké včelstva. Koho zajímá, kolik trubčiny včelstvo staví a kolik trubců potřebuje, můze si přečíst studie Clarence Collison v oblasti výzkumu na toto téma (Levin, CG a CH Collison. 1991. Výroba a distribuce trubčího díla a plod včelstev Apis mellifera L. v závislosti na jejich svobodné stavbě soušní BeeScience 1:.. 203-211). Důležité je nechat včelstvu jejich vůli a ponechat na včelstvu, kolik trubců potřebují. To zjednoduší nejen jejich život, alei náš.

Když si včelstvo natáhne trubčinu, posuňte trubčí plást na kraj a přidejte jim novou vodící loučku. Pokud jim trubčinu odeberete, zústane jejich vůle nenaplňena a postaví novou. To je důvod, proč do dnes koluje doměňka, ze včelstvo na volné stavbě stále staví trubčinu.


Soušně na loučkách

Další obava je, že včely nejsou schopny stavět volnou stavbu bez předlohy. Včelstvo nestaví přirozené dílo hůře, než na mezistěnách. Zkušenosti ukazují, že nejhůře staví na umělých mezistěnách. Pokud uvidíte, že některé včelstvo stavbu patlá, vyřízněte ji a pokud se jedná o plod, přichytte ho rovně na loučku a dejte ho zpátky na původní místo.

Dokonce jsem od starých včelařů slyšel, že včelstvo bez mezistěn nic stavět nebude. To je tak absurdní, že nevidím žádnou potřebu něco takového komentovat.


Drátování rámečků

Zdá se, že poslední mýtus je touha rámečky drátovat. Drát byl zaveden pro kočovní přesun včelstev a industriální vytáčení medu. Rámečky se dají vytáčet i bez drátu. Ale pokud drátování někomu dopřeje lepší spánek, at si dál drátkuje.


Přechod na volnou stavbu


Přechod na volnou stavbu netrvá déle, než čas, který potřebujeme na lisování a letování mezistěn. Kdo přestante své včelstvo zatěžovat kontaminovanými mezistěnami s velkémi buňkami, tomu snad jen hrozí, že získá zdravé včelstvo a čistý vosk.


Divoký scénář

Pojďme se podívat na nejhorší scénář divokého včelího díla. Předpokládejme, že velikost buňky nehraje pro vývoj včelstva žádnou roli. Pak by bylo stejně zcela nerozumné předpokládat, že včelstvo na přirozeném díle by bylo méně zdravé, než včelstvo na mezistěnách. Rozsáhlé studie potvrzují, že produkční znečištění vosku snižuje dlouhověkost a plodnost nejen matky, ale i trubců. Z toho vyplívá, že včely budou zdravější a matka bude lépe klást vajíčka. To by snad mohlo vyjasnit všechny spekulace o velikosti buňek a přírozené stavbě.


Důsledky vedení včelstva na volné stavbě


V nejhorším případě skončíte s čistým voskem, přírozenou velikostí buňek na přírozeném plodišti, s přírozenou rovnováhou včel a trubců, ušetříte si spoustu práce a spoustu peněz.

V nejlepším případě vyřešíte všechny problémy varroázy.




pokračování příště
Hlasování: Martina (+1), Martin Nezbeda (+1), Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 12:46 PM
Příspěvek: #3
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Deboro, já nejsem z těch, co se řídí druhými a studují přehorlivě, berou to jako dogma. Jen by mne zajímalo, jak dlouho pan Busch včelří bez mezistěn, na medných zásobách a pod......
Je ale velký omyl myslet si, že včely staví, jak se jim zlíbí. Architektura je dost konzervativně dána hlavně ve vzthu k česnu a celovému prostoru.
Za hodně najivní považuji i to, že velikost buněk vyřeší varroázu, to jsem si nemyslel ani před těmi 10*ti roky a potvrzuje se mi to neustále. Je tam několik směrů, kterými se dá jít a všechny mají své logické zdůvodnění. Včela není jednotný materiál. To jen ale mezi námi "Šancaři", každý příspěvek, práce ,který nám něco potvrzuje nebo i vyvrací, oponuje má pro nás nesmírný výzanm. Nenechá nás to sklouznout do sebeuspokojení, a stejných kolejí, jako jedou klasičtí, tedy nekomplexně včelařící nebo nekomplexně se na včely dívající. Doma není nikdo prorokem.
Prosím, mrkni na to do prací pana Busche, evidentně patříš v tomto směru k nejaktivnějším. LD

PS: Prosím potvrď ,zda jsi dostala moje soukromé emaily. Nějak se mi to nevrací.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 03:51 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.08.2013 12:31 AM od Debora.)
Příspěvek: #4
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Ano Leoši,

máš pravdu, čtením knížek se včelarit nenaučíme, tak že nám nezbývá, než to vyzkoušet.
Tak že mezi náma Šancaři, kdo z nás není najivní, nemám tušení, co tu hledá? Wink


___________________________________________________________________

Co se týče Tvé otázky na pana Bushe, zde je jeho odpověd:
Mohl by to prosím někdo preložit? Hrozňe zápasím s včelarskou čestinou.


> Dear Mr Bush,
>
> since last year we are trying to act according to your book.
> Last year we had lots of varroa mites.
>
> Would you please so kind to answer these questions:
> When did you change to natural cell size?


Started regressing in 2001. Finished in 2003.

> And since when did you stop with treatments?

Some hives since 2002. No treatments on any hives since 2004. A complete history of my treatments:

1974 used Terramycin because the books scared me into thinking they would die without and my hives would be burned.
1975-1999 no treatments whatsoever but lost them all in 1998 and 1999 to Varroa
2000-2001 used Apistan for Varroa. In 2001 they all died from Varroa anyway
2002-2003 used Oxalic acid on some of them, FGMO on some, wintergreen oil on some and nothing on some of them also started regressed to small cell.
2004-present no treatments whatsoever So the only 3 years all of my bees were treated for anything were 1974, 2000, 2001. The only 5 years any of my bees were treated for anything would add years 2002, 2003
The 35 years that NONE of my bees were treated for ANYTHING were:
1975,1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013

> How large was the share of the surviving colonies?

Since regressing I have lost none to Varroa. I always search the bottom boards of the dead hives for Varroa and seldom find more than five or six. Back when I was losing them to Varroa there were tens of thousands of dead Varroa on the bottom board. I have lost some in winter and those losses depend on the harshness of the winter. In a bad winter (-33 C) sometimes as high as 40%. In a mild winter (Not more than -17C) sometimes as low as 10%. But this seems more connected to genetics. The higher losses occurred when I had genetics from warmer climates. I got lower winter losses when I got more local survivor bees.

Michael

______________________________________________________________
preklad


> Kdy jsi presel na přirozenou velikosti buněk?


Začal jsem v roce 2001 a prechod jsem dokončil v roce 2003.

> A od kdy jsi přestal s léčbou?

U některých úlú od roku 2002. Žádná lécba u všech včelstev od roku 2004.

kompletní historii mé léčby:
1974 jsem používal Terramycin protože mě vyděsili informace, že by má vcelstva mohla zahynout a musel bych nechat spálit vsechny úly.
1975-1999 žádné ošetření jakékoliv povahy, ale v letech 1998 a 1999 jsem ztratil na Varroa všechna vcelstva
2000-2001 jsem proti Varroa použíl Apistan a v roce 2001 jsem stejne stejně ztratil všechna vcelstva na Varroa
2002-2003 jsem na některá vcelstva použil kyselinu šťavelovou, FGMO, na jiných libavkový olej, některé jsem nelécil a některé jsem preved na malé buňky.
od roku 2004 jsem vcelstva nicím neošetřoval. Takže pouze 3 roky byla všechna včelstva léčena (1974, 2000, 2001), některá z byla léčena 5 roků, tedy jeste v letech 2002, 2003

Behem 35 let nebyli má vcelstva lécena v následovných letech:
1975,1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013

> Jak velký byl podíl přežívajících kolonií?

Vzhledem k tomu, ze jsem se navrátit k prirozenému vcelarení jsem od roku 2004 nic neztratil na Varrou. Vždycky jsem hledat na dne desky z mrtvých úlů pro Varroa a málokdy najdete více než pět nebo šest. Když jsem ztrácel vcelstva na Varroa, byly na spodní desce desítky tisíc mrtvých Varroa. Nekterá vcelstva jsem ztratil v zimě, ale tyto ztráty záviseli na tvrdosti zimy. Ve špatném zimě (-33 C), někdy až 40%. V mírné zimě (ne více než -17C), méne jak 10%. Ale to se zdá být závislý na genetice. Vyšší ztráty byli, když jsem měl vcelstva s geny z teplejších klimatických podmínek. Pre zimu jsem mel menší ztráty, když jsem choval vcelstva prizpúsobená na okolí.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 08:56 PM
Příspěvek: #5
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Ahoj Deboro, díky za iunformace, jsi prostě anděl. Nyní si mne postavila před složitou věc, angličtinu budu dost louskat, ale pokusím se to dát přeložit kamarádovi, co žil a dělal výzkum (i trochu se včelami) 27 let v USA. Doufám, že není na chaloupce na Levkádě.
Pokud jde o tu najivitu, je to myšleno obecně. Najivní tedy je, domnívat se nebo napsat, že zmenšením budněk je vyřešeno (samozřejmě podle mne, nemusí to nikdo akceptovat). Tady nevím jak to na Buschmann- hezkej překlep-Busche myslí). O tom něco rozhodně vím, nevěnuji se tomu od letoška nebo loňska jako mnozí. Jde o to, co , resp. jaký mechanizmuse se uplatňuje proti V.d u malých buněk. Je to zkrácení vývoje (19 dní již realita, ale my potřebujeme 18),oddálení položení prvního vajíčka samičku V.d. nebo prostě jen zmenšení prostoru pro reprodukci?. Totéž je ale možné i u tzv. velkých buněk. Zase o to mněco vím z vlastní praxe i cizí. Všechny tyto cesty jsou velmi dobře možné. Je více cest a na jednoho člověka toho je moc a to jsme jenom u tohoto. V jdenom příspěvku jsem napsal a ty ses mne pak na to ptala, -v přírodě nic není zadarmo a výhoda je vyvážena nevýhodou(ami) jde jen o to jakými. Tak se ta najivita týká i mně, nedělám rozdíly.
V jednom má naprotou pravdu, mezistěny= cesta do nikam.

Tak, že díky ještě jednou. LD

PS: Stále nevím ,zda dostáváš mé soukromé e-maily??? I když i to může být odpověď. I am sorry.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2013, 11:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.08.2013 12:47 AM od Debora.)
Příspěvek: #6
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Ahoj Leoši,
Tvé emaili jsem Bohuzel nedostala, jeden jsem ti napsala, ale ten asi k Tobe taky nedosel. Nahore jsem Ti udelala narychlo preklad.

Klidne mi posli mail zde kliknutím na adresu:
haora@gmx.de

Cau
Debora

P.S. Veterinární osvedcení pana Bushe od roku 2004
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.08.2013, 10:09 PM
Příspěvek: #7
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
M.Busch má pravdu v tom, že volná stavba, přirozené dílo má asi na zdravotní stav větší vliv, než si myslíme. Proto se také jeho architektuře dost věnuji. Mám zkušenost, že včelstvo po přenesení z jeho přirozeného prostředí, z přirozeného díla, kolabuje v úle velmi rychle, pokud je infekční tlak trochu sinější. To mám už skutečně za sebou. Ještě by bylo zajímavé vědět v jak izolovaném prostředí má svá včelstva. Mám zkušenost, že i malá izolace např. 2km od dalších včelstev způsobuje to, že včelstvo nemůže na V.d. téměř zkolabovat nebo jen velmi výjimečně. Zpravidla si za to může včelař sám. Nyní je doba, kdy včelaři záměrně kleštíka množí a jsou v tom i podporování tzv. včelařskými odborníky. Normálně vedená včelstva a včelstva v přírodě totiž už mají cca 1 měsíc hotovo a proto jim téměř nic nehrozí a opačně. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 03:44 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.08.2013 04:58 PM od Debora.)
Příspěvek: #8
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
.


Lokální genetika

Naše včelnice je prvotřídní šlechtitelská stanice pro množení matek z těch nejlepších na lokální podmínky přispůsobených včelstev, které již nejsou tak náchylná na náhlé změny a nemoci, které se v lokalitě naší včelnice oběvují.

Doměnka, že na naší včelnici nemůžeme šlechtit stejně dobré, nebo i lepší matky, než nám komerční šlechtitelské stanice nabýzejí, je zcela nesmyslná propaganda.

Stejně nerozumná je doměnka, že musíme pravidelně na jaře matku vyměnit. Na jaře odchované matky jsou většinou špatně oplozené a nedostalo se jim kvalitní výživy. Lokálně odchované matky jsou z mnoha následujících důvodů pro neporušený vývoj vitálních včelstev nejúspěšnější:



rozšiřují lokálně přizpůsobenou genetiku

jsou odchovány z vitálních včelstev přizpůsobených na lokální genetiku

jsou odchovány v otimálních podmínkách a čase, v době kvalitní výživy a množství vitálních trubců

matky které nikdy nebyli vězněny nebo traumatizovány mají lépe vyvínuté vaječníky a silné feromony, včelstva je lépe přijímají, mají lépe uspořádaný plod a nižsí rojivost

prodloužíme jejich život a odchováme si včelstva, která jsou schopna si zavčas matku vyměnit

ušetříme si spoustu práce a peněz

v každou dobu máme k dispozici dostatek náhradních matek




vyvážená výživa


Kdo ví, že mezi výživou medem a cukrem není žádný rozdíl, proč okrádá vlastní včelstva o jejich med? Kdo ví, že výživa včelstva pylem a medem je zdravá, proč jej krmí nečím jiným?


Strdí:

Cukr je svou zvýšenou pH hodnotou (pH6) alkalický. pH hodnota medu je mnohem nižší (pH2-5) než u cukru, čímž prosperuje dobrému rozvoji užitecných organismů a zabraňuje rozvoji patogenů. Zvýšená pH hodnota cukru narušuje ekologickou rovnováhu úlu, střevního traktu včelstva a rozvoj prospěšných a neškodných organismů, které zabraňují reprodukci patogenů.

Zkuste hledat "pH hodnota", "mor plodu", nebo "nosematóza" a zjistíte, že reprodukční schopnosti souvisejí s pH hodnotou medu a cuku.

Kdo nadále věří, že PH hodnota výživy nemá vliv na nemoci včelstev, žene na včelnici zubatou. Ta už si jen rozpočítá, které včelstvo kdy zkosí.


Pyl:

Včelstva odchována na vlastním pylu jsou zdravějsí a žijí déle. Co nám brání sbírat pravidelně spadlý pyl na podložky nebo dna úlů, skladujme jej v suchém a chladném prostředí a dokrmuje na jaře včelstva vlastním pylem.

Přirozenou výžívou získame lepší genetiku včelstev, vylepšíme jejich imunitu a prodloužíme jejich životnost, omezíme ztrátu včelstev a usnadníme si spoustu práce krmením včelstev.


Nektar:

Kvalita nektaru a pylu je limitována množstvím minerálů v půdě. V důsledku rozsáhlé globalizace a tlakem kapitálu pěstují sedláci a farmáři rozsáhlé monokultury na organicky ochuzené a nekvalitní půdě zbavené minerálů.

Rozmanitá nabýdka rostlin je nenahraditelným zdrojem minerálů nezbytných pro vyváženou výživu a zdravý rozvoj včelstva. Ale jen zdivočelá flóra na organické půdě obsahuje dostatek vitamínů, minerálů, kyselin a jiných stopových látek, které naše včelstva pro potlačení zhůbných patogenů nutně potřebují.

Pokud nemáme v okolí včelnice dostatečnou nabýdku vyvážené výživy, máme štěstí, naše včelstvo potěšit trochou lahodného bylinkového čaje.

Jen prosím, nekupujte bylinkový čaj v supermarketu, ale uvařte ho z ručně nazbyraných bylinek.


.
Hlasování: Milan Bencúr † (-1), Leoš Dvorský (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 05:37 PM
Příspěvek: #9
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
No vidím, že pan Busch by mohl být členem hnutí ŠPV. Jen s těmi jarními matkami mám přesně opačnou zkušenost. Je to ale nejspíš rozdílnými podmínkami. Tak nějak tuším, že má izolované stanoviště víc, než je u nás obvyklé. Jako oplozovačka je to bezva, ale jako stanoviště na testování pro naše podmínky nerelevantní, u nás je 6 včelstev na km2. To ale jen odhaduji, třeba je na tom stejně. Díky za info. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 03:41 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.08.2013 04:41 AM od Debora.)
Příspěvek: #10
RE: Praktický chov včel podle Michaela Bushe
Predpokládám, ze má v Nebrasce lépe izolované stanoviště, nez je tomu u nás.

Jo, matka je nejúspešnejší v druhém roce po narození. Tak že lonská matka na jaře probudí ospalé včelstvo, vezme si polovinu na předroj, které pak dotáhne k úspešnému zimujícímu včelstvu. Ale je výměna nutná?

@MilanBencúr: ...a mohl bys prosím zkonkretizovat, s čím nesouhlasíš?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)