Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznávací videa
23.09.2021, 04:39 PM
Příspěvek: #41
RE: Poznávací videa
Ty mouchy jsou opravdu příznak kolapsu. Jinak co se týká souši z uhynuleho včelstva. Ty co mají hodně plodu vytavim. Ostatní dam po 7-8 do nastavku a osetrim proti zaviječi . Jak souše tak zásoby používám až na jaře po vymrznuti a několika . Souše při rozšiřování letošních oddelku ze dvou nastavků na pět. Zásoby novým oddelkum. Zatím nebyl problém .

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2021, 09:33 PM
Příspěvek: #42
RE: Poznávací videa
Moc pěkná loupež z 9.9.2021.....aneb konec mých zkušebních Sklenarek

Martine, už jsme se o tom bavili, podle mne je zde velice pravděpodobná jedna z 9-ti variant CCD. Její existenci jsem zveřejnil prvně před 9-10 roky na přednášce ve Všenorech, kam mne tehdy pozval R. Stonjek a J. Matl. Bylo to včetně fotodokumentace. Od té doby se ale u nás nic nezměnilo. Vše je zaměřeno na čerpání dotací, tvorbu penězovodů a odpovědi na včelařské otázky akademickou sféru nezajímají.
Pro tuto variantu CCD je charakteristické to, že na začátku podletí (začátek srpna) matka opustí se svým doprovodem včelstvo. Včelstvo dále pokračuje v existenci bez matky. Pro běžného, tedy nevnímavého, včelaře se nic neděje. Ono to na první pohled není tolik vidět, protože včely nějak brání česno a nejsou vylupovány, resp. se nenechají vyloupovat. I proto činnost predátorů není tak patrná jako u jiných variant. Včelstvo žije zpravidla až do konce září, kdy už nabírá na síle pud zachování druhu. To není, jak se mnozí mylně domnívají, bezpodmínečné zachování včelstva. Logika v přírodě je jiná. Samozřejmě než opustí matka včelstvo, má to nějaký náběh, ale o tom nyní nechci mluvit. U této varianty ale rozhodně není charakteristické vidět poškozené včely na česně nebo před ním. Rozpoznat to ale je. Podle mých dřívějších statistik se tato varianta CCD podílela na úhynech cca 15%. To není rozhodně málo, aby si toho už někdo všiml. Já to zveřejnil až tehdy, kdy mi to potvrdili další včelaři v ČR i zahraničí. Vše ostatní jsme si už řekli po telefonu. Takové včelstvo je vhodné i pro revitalizaci, ale ne koncem září, ale právě v tom srpnu. Mám to odzkoušeno. Nelze to samozřejmě vždy.
Trochu mne překvapuje, že v diskuzi pod tvým příspěvkem se vyskytuje jen zájem , jak se vyloupení pozná, ale už ne to, jak vést včelstva, aby se imunizovala. Já vím, to je práce a celoroční zájem o včely, ale bez toho to je jinak běh na velmi dlouhou dobu. Pokud vím, prozatím tou klasickou cestou se ještě nikdo k cíli bez jedů nepřiblížil už jen proto, že stále není brán v úvahu ZÁKON ROVNOVÁHY nebo si je nesprávně vykládán. Opakovat slova je jednoduché, ale pochopit .... je něco jiného. Třeba to tzv. očkování, o kterém se zmiňuje Marek, je jedna z možností, jak včelstva imunizovat (není jediná). Rozhodně je to lepší, než čekat se složenýma rukama a doufat, že mi někdo na fóru předá zkušenosti. Ty jsou nepřenositelné. Je ale jiná doba.... abych opakoval toho číšníka z filmu "Obsluhoval jsem anglického krále". Z vlastní praxe vím, že žádné informace ke mne samy nepřijdou, ale musím si pro ně dojít pěkně sám. Věci se prostě dějí i proto, aby se vyzkoušela naše víra v něco...................... ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.09.2021, 12:24 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 24.09.2021 12:43 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #43
RE: Poznávací videa
Tady mám další rébus k řešení který taky směřuje k loupeži ale matka v tomto případě zůstává až do poslední chvíle:
Mám letos několik oddělků, které směřují k likvidaci. Nevím ale, jak nazvat nemoc a hlavně jakým způsobem ten problém zastavit.

3 červnové oddělky s matečníkem. Normálně se rozjely, odebíraly těsto a pustily se do stavby. V červenci se odběr těsta zastavil a všiml jsem si, že začíná přibývat mezerovitého plodu. Kleštík nebyl nebo jen v jednotkách. Zásob měly v tu dobu dost. Po nějakých 10 dnech mezerovitosti přibylo. Otevřeného plodu a vajíček však byly plné buňky. Nasadil jsem jim sirup s odvarem z pelyňku. To dělám vždy jako první. Ten všechny odebraly, ale nic to s nima neudělalo. Někdy po roztoku s pelyňkem včely začnou stavět, ale tady se ani nestavělo ani neodebíralo těsto. Jen jeden / na videu odd. 1) /začal znovu odebírat těsto. Tento sice už stavbu nezačal, ale alespoň ukládá zásoby a plod má jakš takš, ale hlavně plod víčkuje.

Ostatní dva / odd. 2) a 3) / odebraly sirup s pelyňkem, ale těsta se nedotknou. A nestaví a plod nevíčkují. Otevřeného plodu a vajíček měly dostatek / nyní v září včely už zestárly a tak otevřeného plodu ubylo na nějakých 2 dm2 / ale zavíčkují už jen 2 - 5 %. Vše ostatní nějak zlikvidují.

Měl jsem letos i jedno takové velké včelstvo po červnovém přemetení na SR a ve stejném stádiu ( po přemetení vystavělo jen torzo díla na 4 rámcích, otevřený plod na 6 dm, vajíčka na dalších několika dm , zavíčkovaný plod však jen max 5% ) a po nasazení KM 65% včelstvo okamžítě uhynulo. Proto KM jsem do těchto oddělků ani nedával a dal jsem zkušebně jen Thymol. Zatím žijou ale jestli bude zlepšení nevím. Co je to sakra za nemoc?

Přemýšlel jsem o chronické paralýze ( nikdy jsem ji ale neviděl ) ale chybí mi tam v příznacích ty černé včely. Podle mě jasné onemocnění plodu ale co s tím? Je jasné, že nyní už s nima nic nenadělám, ale nevyzkoušel na stejné příznaky někdo nějaké řešení které by mu účinně či třeba i jen trochu zabralo v tom červenci či srpnu?

Oddělky jsou udělány z nepříbuzných včelstev, jeden měl matečník nouzový, jeden tichá výměna a jeden ze sběrného oddělku. Takže se viry nemohly přenést při výrobě. Oddělky jsou od sebe stovky metrů. A zajímavé je, že oddělek udělaný v červnu ze včelstva nemocného a uhynulého co jsem výš popisoval, je zatím v pohodě bez příznaků.

V okolních katastrech je jak mor , tak i hniloba plodu ( 3 a 6 km daleko ). Obě nemoci jsou onemocnění plodu. Příznaky těchto chorob jsem ale na oddělcích nezjistil. Nemají ty nemoci třeba nějaký předstupeň? M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.09.2021, 03:52 PM
Příspěvek: #44
RE: Poznávací videa
(23.09.2021 09:33 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ........
Pro tuto variantu CCD je charakteristické to, že na začátku podletí (začátek srpna) matka opustí se svým doprovodem včelstvo. Včelstvo dále pokračuje v existenci bez matky. Pro běžného, tedy nevnímavého, včelaře se nic neděje. Ono to na první pohled není tolik vidět, protože včely nějak brání česno a nejsou vylupovány, resp. se nenechají vyloupovat.
...........

Trochu z rodokmenu včelstva:
Pozdnější oddělek přivezen na stanoviště koncem července 2019. Do zimy jakžtakž obsadily 2NN, v září přidán celý NN zásob. Zimu přežily bez problémů (ale bez zpracovaných zásob by to nebylo).
V roce 2020 pěkný začátek snůšky, mraky pylu, přidán 4. NN (souš. jádro, volná stavba). Více v tom roce nedaly. Med ponechán, trochu dokrmeny (5 kg). Do zimy ve 4 NN.
Na jaře 2021 rozšíření na 5 NN. Dostavěly si docela rychle to, co potřebovaly, v květnu jsem jim nabídl i 6. NN, ale to bylo moc, to jsem je možná trochu "podsekl". Koncem června odebráno asi 10 kg medu (přes 25 kg ponecháno), odebrán 6. NN, přerovnáno na zimu. V té době hodně plodu přes 2 NN. To byla poslední kontrola v plodišti. Poté dokrmeno 5 kg (odebíraly ale dost pomalu a neochotně), mraky včel, vše na česně z mého pohledu OK, přínos pylu. Kontrolní spady VD blízké nule, poškozené včely žádné. Ještě 3 dny před loupeží, kdy jsem u nich byl naposled, nepozorovány žádné vosy, mouchy, poškozené včely, mrtvolky a jiné indikátory. V úlu vůně, nic nekalého, pod folií běžný provoz, dno uklizené. Strážení česna dobré. Závěr je na videu (ale i v té době byly k vidění před česnem souboje). Po rozebrání ještě ten večer byl úl prázdný (čekal jsem hrstku včel s matkou). Jen několik zavíčkovaných buněk nedolíhlého plodu, bez larviček, vajíčka žádná. Plástve hodně vykousány i s voskem, žádná tichá loupež, spíš destrukce....

Leošova verze (matka s částí včelstva pryč již delší dobu) je asi nejpravděpodobnější, rozhodně jsem nic zásadního, jsa typickým nevnímavým včelařem, nepozoroval. Včelstvo nějak setrvačností fungovalo, ale nemělo snahu nebo možnost si narazit matečník. Je zajímavé, že se loupeže účastnily jen včely (bez dalších predátorů) a nebyly to včely z vedlejšího úlu.

Kdy došlo k tomu zlomu, fakt nevím.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.09.2021, 12:09 AM
Příspěvek: #45
RE: Poznávací videa
Tak ještě ke včerejšímu videu odcházejících oddělků. Rozpitval jsem plod toho nejslabšího a nic zásadního jsem tam neviděl. Snad jedině v 9 minutě videa jedna larva nějak rozteklejší. V každém případě se od vajíčka do zavíčkování postupně vyztrácejí. Ale důvod jsem neobjevil. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.09.2021, 09:21 AM
Příspěvek: #46
RE: Poznávací videa
Řekl bych, že bys měl okamžitě volat veterinářovi a odebrat vzorky na hnilobu plodu a odeslat na vyšetření.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2021, 12:03 AM
Příspěvek: #47
RE: Poznávací videa
No to je skvělé. Za 9 sezon jsem u svých včel viděl snad všechny včelí nemoci světa. Už chybí jen mor a kašmírský virus. Ale hniloba by se dala předpokládat, když loni kilometr od mých spálili desítky včelstev. Ale u těch oddělků jsem už v srpnu jednou mezerovitý plod pitval a nic jsem neviděl Ani sesunuté larvy, žádné příškvary ani tmavý obsah larev. Ani tady není nic co popisují jako hnilobu. Kromě toho nezavíčkovatelného a pomíchaného plodu.

No v pondělí zavolám na veterinu a uvidíme co oni na to. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.10.2021, 09:56 PM
Příspěvek: #48
RE: Poznávací videa
Tak se mi bohužel nepodaří zjistit, co za nemoc oddělky postihlo. Domluvil jsem se s veterináři, že nebudeme vzhledem k již pokročilé době ( včely jsou na horách již v zimním režimu ), našemu katastru který je stejně v ochranném pásmu a tomu, že na každém stanovišti mám vždy jen jedno včelstvo, dělat vyšetření plodu. Oddělky jsem jen utratil a na jaře budu sledovat ostatní včelstva. Více v interních záležitostech. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2022, 02:15 PM
Příspěvek: #49
RE: Poznávací videa
Váš příspěvek obsahuje příliš mnoho videí. Maximální povolený počet: 5

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Dašek Martin (+1), Jan Urban (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.05.2022, 02:34 PM
Příspěvek: #50
RE: Poznávací videa

Video přesně po dvou měsících od přeložení miniplusu do Langu

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Stránský (+1), Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)