Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznávací videa
30.07.2020, 09:55 PM
Příspěvek: #21
RE: Poznávací videa
Děkuji, s krmením to nějak vymyslím. Matka klade od cca 17.5., 1 generace se bere jako 21 dnů?

Pevná dna nemám, nechám tedy ta vysoká a chápu správně, že česno zavřít úplně, síto určitě zakrýt a nechat pouze očko v 2NN? Provést nejpozději do konce srpna? Na očku žádná zábrana proti myším a rejskům?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2020, 07:12 AM
Příspěvek: #22
RE: Poznávací videa
Na 1 generaci počítej spíš ten měsíc. Tu úpravu jak píšeš, to je možné, ale myslel jsem očko v 1NN. Česno upravit ihned, jinak bych to nechal být.Na otevřená očka žádné zábrany nedávám. Ono to trvá nějakou dobu než si to uspořádají na zimu. Tj. kde bude plod, pyl....... Chce to umět včelstvo správně vnímat. Já se to učím celý život a každý den (to fakt není žádné klišé). Proto také ti, co očka nepoužívají (neumí to) to mají sice daleko jednodušší v tom, že nic moc nemusí umět, ale zase nedokáží spoustu věcí, nevnímají je a zůstávají tak trochu v pozici začátečníků a dělají nevědomky pro včely fatální chyby. Ono se řekne, že v přírodě včelám taky nikdo očka neupravuje, to ale není zdaleka pravda. Jednak tam ta česna bývají velmi různé velikosti, vypadávají suky, lámou se větve, stromy se lámou, padají, nikdo jim nemanipuluje v průběhu roku s prostorem..... a tomu se včely musí umět přizpůsobit. Pokud ne, hynou. Když roj obsedá určitou dutinu, má zcela jasnou vizi, jak ji využije, jaká bude architektura díla. Tohle je zásadní věc, v tom průmyslově apokalyptickém včelaření se tohle vůbec nevnímá (vlastně ani nemůže protože ti lidé to zdánlivě nepotřebuji) a má to fatální dopady na včelstva. Ono to není vidět ihned, ale v kritický moment ( těch je během roku několik) se to vždy projeví. Ne roztoč a nemoci, ale metodika ošetřování, jsou zásadní příčiny úhyn včelstev. Jsou to dva pohledy. Zákon česna je ale základní zákon, kterým se včely řídí, ať chceš nebo ne. Já zastávám ten, že očko mohu vždy uzavřít, otevřít, ale chce to umět vnímat to včelstvo jako celek a v souvislostech. Usnadňuje to mně i včelám spostu věcí. Pokud bys dnes otevřel očko zcela nahoře, bude poslední plod vybítah tam. Tyhle oddělky nejsou plnohodnotná včelstva (a ve skutečnosti nebudou ani za rok), a tak v říjnu nebudou spodní česno ovládat a budou tam moci pronikat vosy (zvláště, když nebudou zdravotně zcela OK), očkem to mají horší. To horní očko určitě neotvírej(nemáš neprodyšné dno), ať mají kam couvnout v zimě, když bude foukat. Včelař musí myslet na spoustu věcí, protože ve včelstvu platí nejen zákon 40-ti dnů, ale také 52 týdnů a pochopitelně i další. To už je ale zase jiná písnička, chceš-li, "pohádka". Včelaření je ale především o vnímání souvislostí a vztahů a ne jen určité technice, vlastně jako v životě. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2020, 10:23 AM
Příspěvek: #23
RE: Poznávací videa
Děkuji za rady a hezké vysvětlení. S učením se celý život se s tebou ztotožňuji, ono to ani nijak jinak nejde, pokud se chce člověk někam posunout. A u tebe je zřejmý vývoj kupředu, sleduji tvé rady již delší dobu.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.07.2020, 04:38 PM
Příspěvek: #24
RE: Poznávací videa
Jakmile se přestaneš učit, začneš umírat.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.08.2020, 11:28 PM
Příspěvek: #25
RE: Poznávací videa
Zatím je většina ze šancařů asi jako já ve fázi kdy činíme pouze základní kroky ke zdravým včelstvům. Ale jako léčitelům, chirurgům a natož šlechtitelům včelstev se nám nedaří . Já konkrétně po letech už splňuji - volná stavba, ctím architekturu plodiště, potrava mých včel zásadně med ( oddělky mají vyjímku - těsto ) a pyl, minimum stresu, zásahy pouze v době, kdy se to děje i v přírodě ( v zimě odběr neobsazeného díla, na jaře odběr přebytečného medu ) Ctím červnový klid a přerušení plodování, začátkem července případně dokrmím na zimu, rezervní souše nad folii nad nakrmené resp. už zazimované včelstvo. V říjnu výměna matek oddělkem. Vlastní matky, co nejmenší počet včelstev na stanovišti, Toto vše se snažím dodržovat ale není to přesto záruka, že vše dobře proběhne. Je tady od počátku ta chybějící zkušenost, kdy včelař nepozná dopředu nemoc, či problém ve včelstvu. Nepozná příznaky, změnu chování,... Toto je to, na čem většina začínajících nadšenců "alternativců" pohoří a po několika neúspěších se zařadí do skupiny těch klasických medovýrobců s chemií, cukrem a mezistěnama nebo to vzdá úplně. Jenže kdo si ty úhyny, sypající se kleštíky, lezoucí včely, posrané rámky, prázdné úly,... neprošel, nemá asi šanci poznat příznaky jinak než vlastní draze zaplacenou zkušeností. A protože každý rok přijde něco jiného, co ještě neviděl, neumí včas a správně reagovat. Může tady stokrát číst Leošovy rady, ale dokud to oko neuvidí a mozek si to nedá dohromady s vývojem za posledních několik měsíců, tak to stejně prošvihne. A začíná znova.

Už delší dobu přemýšlím, kde se může začátečník naučit, aby při změně chování včelstva včas zareagoval. Ty příznaky ten nováček a určitě i zkušený včelař musí vidět. Vidět vývoj, vidět příznaky, vidět průběh, vidět třeba i konec včelstva nebo raději lépe rychlé řešení. Vidět kolaps a třeba i likvidaci mizerného včelstva. Vidět, jak vypadá dobré včelstvo a jak vypadá mizerné včelstvo. Jenže kde to uvidí? Na internetu se s tím nikdo nechlubí, nikdo to nemonitoruje. A když už je tam něco o úhynu, tak už jen následky.

Proto jsem se rozhodl jít krok za krokem jako běžný začínající včelař a zakoupit pět oddělků, od konvenčního včelaře, ve velikosti 5 rámků resp. 4 obsazených uliček, tak jak je prodejce nabízí na internetu. Oddělky postavit na zahradu a každý týden je nechat natočit. Byl jsem překvapený, co se prodává v červenci za 2000 Kč, ale taková je asi realita. Tak to zkrátka netušící začátečník dostane a musí se s tím popasovat. Kdybych si takové dovezl na hory, tak bych je už nestihl zazimovat a musel bych to pospojovat. V září tady občas padal sníh.

Umístil jsem je 250 km daleko u bratra na Plzeňsku, který chce začít včelařit. Tudíž dohromady by jsme mohli asociovat začínajícího ale sečtělého "šancaře". Já to nemohu ohmatat a on zatím neví co má vidět a co natočit. Oddělky také nemá u domu, ale dostane se k nim maximálně 2x týdně. Bratr tedy bude natáčet pravidelná týdenní videa a případně zaznamená co mu bude podezřelé, když půjde náhodou kolem. Videa mi pošle, já je sestřihám, pokusím se okomentovat a umístím na youtube na kanál https://www.youtube.com/channel/UC2sCrjE...P7fZOnjrQg Nemohu po bratrovi chtít aby seděl denně u včel, protože pracuje a má hromadu dětí. Já zas nemám čas každý den sedět u počítače a tak ten záznam jednou týdně jsme vyhodnotili jako dlouhodobě udržitelný. Letos jsme je museli dát na jednu zahradu vedle sebe, ale po rozbourání domu vedle stojícího vznikne zahrada, kde je rozestavíme tak aby se omezilo zalétávání.

Slibuji si od toho, že brzy nějaké problémy přijdou a že se posléze můžeme vrátit k předchozím videům a vyhodnotit, co jsme prošvihli a neučinili včas. Pod videa je možné dávat komentáře a tak třeba někdo ze sledujících upozorní na průšvih dřív, než ho poznám já, nebo než se stane neřešitelným. Už nyní se ukazuje, že zakoupené oddělky nesílí jak bych si představoval a v době, kdy já oddělky na horách už mám zazimované nebo poslední dokrmuji, tak ty v 350 metrech nad mořem si ještě nevystavěly ani jednu bednu. M.M.
Hlasování: Vojěch Jeník (+1), Marek Pomp (+1), Jan Sochor (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2020, 11:52 AM
Příspěvek: #26
RE: Poznávací videa
Chtěl jsem se zeptat, jestli nějak bráníte mravencům ve vynášení kleštíků z podložek - na videu jsem si toho nevšiml. U mně pokud nenamažu podložky olejem, tak mám spad vždy nula..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
31.08.2020, 02:20 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.09.2020 01:30 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #27
RE: Poznávací videa
Doma v úlech na volné stavbě kleštíky poslední roky skoro nemám. Mravencům v přístupu nebráním, podložky kontroluji jednou týdně a když nějakého kleštíka uvidím, tak se tomu úlu začnu věnovat a prohlédnu i rohy v úlu nebo boční drážky na podložku. Když kleštíky nebo jejich krunýřky objevím v těchto koutech, tak většinou do týdne, do dvou udělám kontrolu moučkovým cukrem, kdy sklepnu nějaké včely z kraje plodiště do krabičky a posypu moučkovým cukrem, někdy u podezřelých jednonástavkových oddělků jen nasypu cukr do uliček a za pár hodin jdu zkontrolovat podložku. Když už se vrtám v plodišti tak si vyříznu i nějaký ten trubčí či dělničí plod a později ho pod lupou rozpitvám. Ale jak říkám, moc kleštíků jsem letos neviděl.
Tady v těch oddělcích na videu věřím prodejci, že je chemicky ošetřil, to oni dělají poctivě. A protože ani žádný krunýřek není v bordelu na hranách podložek vidět, tak jestli tam nějaký kleštík je, tak je jich maximálně pár desítek.
Ono když se ten kleštík začne rozmáhat, pak se taky objevují různě "zakrpatělé" mladušky, někdy i vytahaný plod či nymfy. To tady zatím nic takového není vidět, tak to neřeším. Jestli to je tak jak si myslím to se ukáže. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2020, 11:00 PM
Příspěvek: #28
RE: Poznávací videa
Nejedná se o video Smile Ale schválně, co která nese?
Ta spodní nektar? Ta vrchní vodu? Když je včela težká, vytahuje zadní nohy dříve?


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Dašek Martin (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2020, 08:54 AM
Příspěvek: #29
RE: Poznávací videa
(28.09.2020 11:00 PM)Jan Sochor napsal(a):  Nejedná se o video Smile Ale schválně, co která nese?
Ta spodní nektar? Ta vrchní vodu? Když je včela težká, vytahuje zadní nohy dříve?

Tak přesně o tomhle jsem psal. Nelze z jednoho obrázku (výseku) dělat zásadní závěry. Je nutné vnímat daleko víc věcí. Třeba celé okolí, směr letu (nejen té jedné včely a nejen těsně před úlem), způsob letu, zvuk..., celek, děj.... Už jen to, že ty včely nejsou ve stejné vzdálenosti, tak nelze zcela přesně srovnávat třeba podle nohou. Nakonec v běžném životě si včelař nemůže takovýhle obraz vytvořit a zastavit čas. Podle všeho nenesou obě nic. Ta spodní možná, jak se říká, vodu. Jenže je to stále 50 na 50. Tak že jestli jsem se trafil, je pouze náhoda. Tady jde o živého tvora a superorganizmus, ne o tečku na fotce. Život je pohyb. Jak se říká. Když něco chodí jako kachna, hýká, jako kachna, vypadá jako kachna (tvarů, velikostí je taky hafo), je to pravděpodobně kachna. Jenže jako kachna, kolíbavě, chodí i husa, ale i někteří lidé. "Přírodní" pohled je komplexní pohled, s kanntovským pohledem (kdy se z jedné části celku odvozuje celek sám. Možná ale ty " věci o sobě" Kannt vnímal jinak, než byl později interpretován především marxisty) to nemá skoro nic společného nebo jen málo. Můžeš vyfotit tygra v zoo a říkat, že jsi byl od něho na 1m. Druhý si z toho vyvodí, že je to pěkná kočička. Pak ho potká v džungli a tygr ho sežere. Kdyby byla ta fotka ze zoo z jiného úhlu, byly vidět mříže...., závěr by si ten druhý udělal jiný. To by mu nejspíš zachránilo život. Tak o tomhle to je. Nějak se ale začít musí, chápu, je taková doba a mladí se učí jinak, než my starci. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2020, 12:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.09.2020 12:30 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #30
RE: Poznávací videa
Já s tebou souhlasím Leoši, že nejde z jednoho obrázku dělat zásadní závěr. Já tu situaci z obrázku prožil. Bohužel včely létají tak rychle, že ať v reálu nebo i z videa je problém pro mě občas poznat co zrovna dělají . Šup a už je v úlu, ani jsem nestačil mrknout Smile

Pouze mi šlo o ty typické znaky, když nese nektar, zadeček mírně dolů, hlubší zvuk (ten byl). Nohou jsem si všiml až zpětně, tak jsem přemýšlel. Ta vrchní má zadeček rovný, letěla jak střela přímo do očka, nohy stažené podél těla až do očka, nese vodu asi. Ty jsi hezky různé situace popsal, tak mě jenom zajímalo, jestli to vidím správně, ale je mi jasné a v reálu jsem to i videl/zažil, že to nelze slepě aplikovat, bez pochopení celého děje.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)