Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poznávací videa
17.06.2019, 08:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.06.2019 11:05 AM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #1
Poznávací videa
Protože se tady čas od času objevují dotazy, jak co vypadá a slovy to lze popsat těžko, zakládám po dohodě s Leošem toto téma, kde by se měly objevovat jednotlivé případy natočené na video.

Asi nejdůležitější je dostat do oka normální bezproblémový provoz. Jeho podoba má poměrně velkou škálu variant v závislost na ročním období, snůšce ap. Nicméně alespoň jeden se dám.


Včely přilétávají k česnu bez zdržování plynulou vlnovkou, zaběhlé létavky odlétávají z česna přímo, hlavou dopředu, česno bez boje nebo náznaku boje.

Loupež.

Níže máte pohled na česno jednoho včelstva, kde "něco je jinak". Na první pohled moc včel na česně oproti normálnímu stavu.


Některé včely - lupičky - přilétávají s trhavým, cukavým pohybem do stran, jakoby před něčím stále uhýbaly jako boxer v ringu. Některé mizí česnem do úlu, na některé se vrhnou strážkyně. Zúžení česna nepomohlo. Asi za 14 dní jsem se podíval dovnitř. Prakticky na suchu, lupičky zakouslé do zbytků zásob. Na fotce v kroužku. Konečná.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2019, 10:59 AM
Příspěvek: #2
RE: Poznávací videa
Tomáši, skvělý začátek. A výzva pro nás ostatní, až něco zajímavého (ať na česně či na plástu) uvidíme a bez váhání natočíme. Co s takovými úlovky - poslat Tobě k vytřídění, popisu a uložení na web?
ms
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2019, 03:05 PM
Příspěvek: #3
RE: Poznávací videa
Škoda, že včera u mne nebyl nikdo s kamerou. Nafilmoval bych zamilovanou matku. Odebíral jsem nějaký med a matka byla na zásobním plástu, chytil jsem ji a dal do středu nástavku na horní loučku. Ta blbka se otočila a mastila si to po loučce ke mně. Nastavil jsem ji do cestu ruku. Než jsem se nadál pochodovala mi po ruce skoro až do rukávu. Znovu jsem ji sundal a dal na stejné místo. Situace se opakovala, pochodovala jak vojanda. Po třetí jsem ji dal do stejného prostoru, jen do uličky. Protože byla značená, byla hezky vidět. Mastila si to v uličce znovu ke mně. Nebylo zbytí, musel jsem ji zahnat dovnitř kouřem, ač nerad (na štěstí byl zapálený). Nojo neviděla mě skoro rok, tak asi proto. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Petráň (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2019, 09:32 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.06.2019 09:36 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #4
RE: Poznávací videa
Včelaři ze Svitavy VELKÁ VČELÍ LOUPEŽ, z toho videa bohužel není jasné, co za chybu včelař udělal, rozházené nástavky po stanovišti, ale je to masakr, už jste něco takového zažili?

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.06.2019, 10:03 AM
Příspěvek: #5
RE: Poznávací videa
V příspěvcích to je vysvětleno, proč. V době snůšky včely obvykle neslídí. Když vytáčel v podletí tak to chce maximální obezřetnost. Vytáčet brzo ráno, nebo večer, včelstva vytáčet na přeskáčku a v případě slídění okamžitě přestat. Rozložit to do více dnů. Jenže jsme lidi, že. Myslíme na sebe a ne včely, ale pak ty důsledky. Nikde nesmí být ani kapka medu. Dle nástavků usuzují, že jim nechal vytočené plásty vylízat, to tomu dal. Když, tak nad vytočené včelstvo dát mřížku (ejhle k čemu se nedá využít) na ní dát vytočený nástavek a za pár dní po vyčištění včelami, odebrat nebo dát folii vpředu nedoraženou a odebrat klidně až na jaře. Po vytočení by mělo následovat okamžitě doplnění zásob (zásadně večer, to je jistota). Slídivost a loupeže podněcují i nevhodně prováděné prohlídky, bezmatečná včelstva na stanovišti, nevhodně uspořádaná česna nebo často měněné velikosti, polohy. Na začátku srpna to chce uspořádat tak, jak budou včely zimovat.
Těmi loupežemi se přenášejí nejvíce nemoci plodu, N.a, N.c a samozřejmě i virová onemocnění. Klasická ukázka, jak včelaři nebo spíše lidé mající včely, vytvářejí včelám i sobě problémy. Tady u loupeže to každý pochopí. Jenže ono to třeba s tou neustále nezvládnutou "varroázou" je naprosto to samé. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.06.2019, 10:05 PM
Příspěvek: #6
RE: Poznávací videa
Osiřelost.

Může se stát, že včelstvo přijde o matku. Jak to vypadá, když otevřete úl, je v následujícím videu. Včely vylezou na horní loučky a neklidným, vířivým máváním křídel vábí zpět ztracenou matku. Totéž se může dít na česně.


Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.07.2019, 12:17 AM
Příspěvek: #7
RE: Poznávací videa
Strážkyně.

Pokud jsou ve včelstvu všechny "kasty"včel, jsou tam i strážkyně. Na česně je poznáte. Chodí podél česna, kontrolují přilétavající včely. Poznáte je podle částečně rozevřených křídel (ála MiG 23), občas "startující" proti přilétajícím včelám.
.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2019, 10:23 PM
Příspěvek: #8
RE: Poznávací videa
Prolet mladušek.

Takový základ. Asi by tu měl být. Mladušky vylézají z úlu na čelní stěnu a provádějí let hlavou k úlu, kdy si fixují do paměti polohu česna, úlu. Probíhá obvykle hromadně. V době hezkého počasí někdy v časném odpoledni - zhruba mezi 13.-15.hod.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: TomášJelínek (+1), Václav Návara (+1), Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2019, 05:23 PM
Příspěvek: #9
RE: Poznávací videa
Zdravím,

protože nastal čas groomingu, měl bych prosbu, zda někdo nemá fotky zdravého kleštíka, který chcípl přirozenou cestou. Nejlépe pohled shora i ze spodu. Rád bych to porovnal s tím, co nacházím na podložce. Poškozený krunýř je vidím, ale ty nožičky mi dělají problém, nepoznám, jestli je nějaká ukousnutá. Používám lupu se 40x zvětšením. Včelstvo zatím bez chemie, klidné, občas včelky vysedávají v podvečer na česně, nosí trochu pylu.

Děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2019, 08:34 PM
Příspěvek: #10
RE: Poznávací videa
Zdravím přátelé.
Prosím o zhodnocení, jedná se o loupežení? Nebo prolety mladušek? Je to letošní oddělek (2 NN). Asi jako poslední na stanovišti mají navečer nejvyšší aktivitu. První video je natáčeno včera v 15 hodin, druhé video dnes v 17 hodin. Kouknul jsem při tom pod strop, včely se zdály klidné, žádná neuletěla.
Díky.


Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)