Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradíte s očkem ... ano - ne
07.03.2016, 01:25 PM
Příspěvek: #11
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
V NASA nám říkal vyučující, že četl studii, kdy jedné včele dali nektar obohacený tuším nějakým izotopem. Asi do 24 hodin byly téměř všechny včely v úle pozitivní.
Tedy k předávání nektaru a posléze medu bude docházet v každém případě, ať s očkem, tak bez očka.

Když má nástavek očko, lze je zavřít. Nemá-li je, nejde je otevřít...

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2016, 01:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.03.2016 01:31 PM od miro.)
Příspěvek: #12
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
No já mám zapsáno, že létavka "odevzdá" a letí. Někde jsem si dočetl, že právě větší obsah vody v medu je pro "špatnou" klimatizaci, že to včelám nějak očkem nabouráváme. Ale nejsem odborník.

P.S. Že to pracuje přesně jako v tom "Pán Včelka" Smile Smile já vím že je to pro děti, ale opravdu poučné i pro dospěláka. No a mám očko... zavřu, nemám očko ... navrtám. Včelky to budou mít místo datla. Jenže mám očko a "vypadne špunt" nebo "zapomenu zavřít" .... po pravďe? Je lehčí vyrábět nádstavek bez očka jak s očkem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2016, 03:09 PM
Příspěvek: #13
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
(07.03.2016 01:28 PM)miro napsal(a):  No já mám zapsáno, že létavka "odevzdá" a letí. Někde jsem si dočetl, že právě větší obsah vody v medu je pro "špatnou" klimatizaci, že to včelám nějak očkem nabouráváme. Ale nejsem odborník.

No právě, to jsem taky četl a slyšel. Vždycky je v těch přednáškách o konstrukci úlu a proudění vzduchu, ale o co dělají včely, jsou pro mě informace nedostatečné. Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.03.2016, 03:57 PM
Příspěvek: #14
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
Už jen kvůli nošení pylu bych použil očka.Pyl musí včela donést až do plástu sama.
Hlasování: miro (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.03.2016, 02:24 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.03.2016 02:28 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #15
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
Jó, očka ....Tongue
Podle mýho pozorování to funguje tak, že tím otvorem, kterým včela vylítne prvně, lítá furt, když může. Protože očka jsou nešikovně, či se tam pro nával nevejde, letí většinou česnem a tím lítá, ikdyž je pak jinde očko. Nestřídá to. Takže pomoc pro lepší cestu je relativní.
Určitě můžu potvrdit větší obsah vody v medu při očku. Negativnost nočního větrání převyšuje pozitivnost větrání za slunce - holt tu málo svítí.
Přistávání na česnu se děje dvojím způsobem - na letáku či pod česnem a doběhnutí / běží spodem, ikdyž přistane nahoře /. Když je otvor dost široký a vysoký, letí přímo dovnitř. Míry tak 5 x 5 cm, což je na očko moc. Vysokým, ale úzkým stejně převážně přistávají a chodí pěšky.
Střežení objektu dokud není brada je jen pozemní. Tedy je-li otvor vyšší, tak po letících loupitelkách sice chmatají, ale nemá to moc efekt. Proto široké a nízké česno lépe brání, než vysoké.
Plesnivění úlu v zimě daleko víc než na očku, závisí na obsazenosti a venkovním klímatu. Tj. plíseň není, jeli včel na všech plástech / malý úl nebo hodně včel / a taky není, když je větrné, mrazivé či suché klíma - a opačně. Na mém větrném stanovišti nemám očka a nemám ani plíseň, na vlhkém pak je plíseň vždy, když je úl větší jak včely. S použitím přepážky to pak musím vyregulovat a O.K.
Hlasování:
mellifer (+1), miro (+1), Víťa (+1), goro (+1), Radka Nývltová (+1)   Zobrazit vše

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.03.2016, 09:57 PM
Příspěvek: #16
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
(08.03.2016 02:24 PM)schützmeister napsal(a):  Negativnost nočního větrání převyšuje pozitivnost větrání za slunce
Nemá tohle být obráceně Smile?
Jinak naprostý souhlas se vším.
Očka jsou ovšem praktická pro včelaře. Dost často se hodí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.03.2016, 09:03 AM
Příspěvek: #17
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
Očká sú veľmi praktická vec,keď ich nepotrebujem väčšinou sú uzavreté(aspoň smerom hore) ale napr. pri vytváraní oddielkov,chove matiek...... sa dajú vynikajúco využiť.Keď chcete vychovať mladú matku vo včelstve so starou niekedy netreba ani medzidno na oddelenie NN. S očkami sa dá včeláriť aj bez dna atď....
Hlasování: petr.strejcek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.03.2016, 10:04 AM
Příspěvek: #18
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
Včera jsem byl na "nákuku" jednoho včelaře, co má na včelnici dost úlů a jeho kluci na dvou místech také. Krásná procházka a debata na tému očka. Ani u jednoho úlu očko nebylo. Všude dělají oddělky, odchovávají matky a praktizují i dvojmatečný chov a podobné včelařské a chovatelské kousky. A všude používají nizoučká mezidna. Jako "oponenti očka" mě i ukázali proč. Nizoučké mezidno se dobře udržuje "čisté", jehko se vymění, včelky si hlídají česna a plno kladných a kladnějších ... proč to tak mají a dělají. Má to jen jednu jedinou nevýhodu proti očku. Musí se pracovat, včelař nesmí být lenoch. Jak hlava včelařské rodiny povídál ... "U očka stačí cvrknout prstem a je otevřeno - zavřeno ... to je jako hodit no okna kámen nebo nechat vítr okno přibouchnout. Pro včely čok. Během okamžiku se mění situace v úlu. A oni chudinky nemohou letět za včelařem a donutit ho to očko zavřít nebo otevřít". Pochopil jsem hned, že včelař má na něco "názor a pohled" jak se věci mají, ale včely se neptá.
Hlasování: schützmeister (+1), mellifer (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.03.2016, 01:48 PM
Příspěvek: #19
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
(08.03.2016 09:57 PM)Víťa napsal(a):  
(08.03.2016 02:24 PM)schützmeister napsal(a):  Negativnost nočního větrání převyšuje pozitivnost větrání za slunce
Nemá tohle být obráceně Smile?
Nemá. Ještě tedy polopaticky.
Očko přivádí vzduch z venku. Když svítí slunce je teplý a suchý. To je za snůšky pozitivní - odvádí vlhkost ven a nemusí topit. Chvilek kdy je venku větší hic jak uvnitř - tak 38st jsem v čechách moc nezažil. Jako pro větrání na ochlazení. Svítí-li slunce na úl, tak se přehřívá víc, jenže to nezachrání očko , ale stín, či polostín, to je jiná kapitola.
Na druhou stranou za letní noci je vzduch vlhký a studený. Pro udržení vysušující vlhkosti musí včely dost topit, nebo se na to vykašlat. Což dělají půl na půl - stáhnou se ke středu, kde víc topí a medové okraje v noci nasávají vlhkost.
Proto úly s očky mají vyšší vlhkost točeného medu, když nejsou zrovna hice jako loni.
To je moje zkušenost s očky a vyšší vlhkostí medu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.03.2016, 10:32 PM
Příspěvek: #20
RE: Poradíte s očkem ... ano - ne
(09.03.2016 01:48 PM)schützmeister napsal(a):  Nemá. Ještě tedy polopaticky.
Má. Tedy ještě polopaticky Smile.
Očko přivádí vzduch z venku. Když svítí slunce je teplý a vlhký. Je to tím, že slunce zvyšuje odpar z půdy i z rostlin, ve vzduchu je tedy více vody. O tom není sporu. Čím větší hic, tím hůř.
Na druhou stranou za letní noci je vzduch studený a suchý. Odpar z půdy a z rostlin je nižší, za velmi studených nocí dokonce dochází k tvorbě rosy, což je vlhkost vysrážená ze vzduchu. V noci tedy vzduch obsahuje méně vody, o tom opět není sporu. Po ohřátí na úlovou teplotu je i relativní vlhkost tohoto vzduchu podstatně nižší než ve dne. S tím není problém, protože tepelná kapacita vzduchu je minimální a silné včelstvo má v létě spíš přebytek tepla (metabolického) než jeho nedostatek. Med má navíc velkou tepelnou setrvačnost, pokud se přes den vyhřál, v noci chladne jen pomalu.

Průmyslové sušení medu, stejně jako sušení obilí, vysoušení budov atd. funguje úplně stejně, takže není to jen teorie, je dost praktických zkušeností napříč obory.

Že očka jsou špatně, s tím souhlasím, hezké povídání na toto téma měl
.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)