Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podstavce pod úle
21.12.2014, 02:08 AM
Příspěvek: #1
Podstavce pod úle
Šikovná vecička sedí to aj na nerovnom teréne rovno :
alebo
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1), Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2016, 05:23 AM
Příspěvek: #2
RE: Podstavce pod úle
Podstavce pod úly jsem řešil metodou burza nápadů a problém mám vyřešený
Podstavce vyrobené, pozink, dřevo mají nevýhody jsou dražší, výroba není levná a časově náročná,
nutná údržba a dlouhodobě nevydrží...
První přístup k řešení nedělat nic a mít rychle kvalitní podstavec
nový beznástavkový úl DEHTÍN stojí na podstavcích:
dvě duté betonové tvárnice(bednicí dílce) rozměr 50x30x25, dutiny do stran a na bet.plochu 50x50 výška 30cm postavit úl
instalace do 10 minut (trochu srovnat terén, ustavit, podbít seškrábnutým materiálem a do vodováhy)
vzdálenost a orientace úlů dle potřeby
cena dvou tvárnic 70 Kč, nápad kopat něco do nezámrzné hloubky rychle zapomenu
životnost asi 70 let bez údržby
jsem plejtvák 20 cm za úl jsem dal totéž (+70Kč)jako podložku na odkládání pomůcek při obsluze úlu
fotky později s novým úlem DEHTÍN
vedlejší efekt v bočních dutinách možno pod včelím úlem chovat čmeláky(nepřehřejí se tam při vedrech...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.04.2016, 10:00 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.04.2016 03:15 PM od straka.)
Příspěvek: #3
RE: Podstavce pod úle
Nový beznástavkový úl DEHTÍN stojí na podstavci:
dvě duté betonové tvárnice(bednicí dílce) rozměr 50x30x25, dutiny do stran a na bet.plochu 50x50 výška 30cm postavit úl
instalace do 10 minut (trochu srovnat terén, ustavit, podbít seškrábnutým materiálem a do vodováhy
vzdálenost a orientace úlů dle potřeby
cena dvou tvárnic 70 Kč,životnost asi 70 let bez údržby
jsem plejtvák 20 cm za úl jsem dal navíc jednu tvárnici (+36Kč)jako podložku na odkládání pomůcek při obsluze úlu
vedlejší efekt v bočních dutinách možno pod včelím úlem chovat čmeláky(nepřehřejí se tam při vedrech...)
pokud nekamarádíme s mravenci ošetřit nohy tvárnice a nahoru se nedostanou.
Aktualizuji téma-nemělo by zvláště pro začátečníky zapadnout (ověřeno, vyzkoušeno!!!)
Proč podstavec do 108 Kč na 70 let, proč ta šetrnost
pokud někdo uvažuje 100 úlů a více a umí násobit ?
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 12:55 AM
Příspěvek: #4
RE: Podstavce pod úle
(17.04.2016 10:00 AM)straka napsal(a):  pokud nekamarádíme s mravenci ošetřit nohy tvárnice a nahoru se nedostanou.
Mohu se zeptat na způsob ošetření proti mravencům. Nechce se mi živit několik mravenišť navíc jako loni.Undecided
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 01:28 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.04.2016 01:58 AM od straka.)
Příspěvek: #5
RE: Podstavce pod úle
(26.04.2016 12:55 AM)Vašek H. napsal(a):  
(17.04.2016 10:00 AM)straka napsal(a):  pokud nekamarádíme s mravenci ošetřit nohy tvárnice a nahoru se nedostanou.
Mohu se zeptat na způsob ošetření proti mravencům. Nechce se mi živit několik mravenišť navíc jako loni.Undecided
Pochodovali(imigranti) v několika řadách nahoru do úlu, zatím jsem v tomto oboru
nic nezkoumal, někde jsem četl namazat "nohy" tvárnice v pásku vazelinou(zatím jsem to neověřil)
nebo různé preparáty na likvidaci mravenců , zatím právě pomáhá zakoupená bílá krabička
dole pod úly s propíchnutým otvorem obsahující preparát, který právě likviduje mraveniště,
oddělek včel není nijak silný a musel jsem poměrně rychle volit mezi včelami a mravenci.
do té doby než ověřím něco jiného,
SPV bude mít jiné zkušenosti?
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 02:27 AM
Příspěvek: #6
RE: Podstavce pod úle
(26.04.2016 01:28 AM)straka napsal(a):  
(26.04.2016 12:55 AM)Vašek H. napsal(a):  
(17.04.2016 10:00 AM)straka napsal(a):  pokud nekamarádíme s mravenci ošetřit nohy tvárnice a nahoru se nedostanou.
Mohu se zeptat na způsob ošetření proti mravencům. Nechce se mi živit několik mravenišť navíc jako loni.Undecided
Pochodovali(imigranti) v několika řadách nahoru do úlu, zatím jsem v tomto oboru
nic nezkoumal, někde jsem četl namazat "nohy" tvárnice v pásku vazelinou(zatím jsem to neověřil)
nebo různé preparáty na likvidaci mravenců , zatím právě pomáhá zakoupená bílá krabička
dole pod úly s propíchnutým otvorem obsahující preparát, který právě likviduje mraveniště,
oddělek včel není nijak silný a musel jsem poměrně rychle volit mezi včelami a mravenci.
do té doby než ověřím něco jiného,
SPV bude mít jiné zkušenosti?
Straka Dehtín
To u mě zkrátili vzdálenost na minimum a usídlili se přímo pod víkem. Díky za tip s vazelínou, to vyzkouším. Já právě nechci provádět žádnou mravenčí genocidu neb to jsou taky živí tvorové a chtějí se jen najíst. Ale ať si chodí jinam.Exclamation
Vašek Holzbauer
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 07:22 AM
Příspěvek: #7
RE: Podstavce pod úle
Ja občas nájdem mravce na povale, pod strechou úľa. Pokvapkám tie miesta kyselinou mravčou a mravce sa odsťahujú.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 12:55 PM
Příspěvek: #8
RE: Podstavce pod úle
Nic opravdu kloudnýho mě nikdy nenapadlo.
Ale pozorováním mravenci včelám neškodí. Pokud fakt jdou po úle, je nějaký problém se včelama. Minimálně velký prostor. I velkým lesním mravencům se kupodivu včelky hravě ubrání. S malýma pak je problém - dělají hliněné tunýlky. Jenže zase to začíná nějakým problémem s prostorem nebo zadním vchodem.
Za normálních podmínek nemají šanci.
Měl jsem jednou i ty velké pařezové v pařezu na kterém úl stál a nic.
Jenom ty malý luční pod těma víkama mě štvou. Ty jo.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 02:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.04.2016 02:10 PM od straka.)
Příspěvek: #9
RE: Podstavce pod úle
Co s mravenci, abychom je globálně nehubili!
také by stálo za zkoušku: některé rostliny, většinou koření je odpuzují a
šlo by zasadit pod úlem, hledat na internetu a zahájit pokusy, výsledky zveřejnit na SPV.
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.04.2016, 04:38 PM
Příspěvek: #10
RE: Podstavce pod úle
(26.04.2016 12:55 PM)schützmeister napsal(a):  Pokud fakt jdou po úle, je nějaký problém se včelama.
.....
Za normálních podmínek nemají šanci.

Souhlasím, ale zdá se mi, že záleží i na ročním období. Teď na jaře mi mravenci, navzdory každodennímu nátěru podstavce olejem, dorazili silně oslabeného japonce (viz jiné vlákno), zásoby nechali ZCELA na pokoji a šli po včelách (na jaře potřebují bílkovinu?). Roztrhaná či vycuclá tělíčka.... Vedlejší úl sporadicky navštíví mravenec-průzkumník a to je vše.
K podzimu umějí vzít útokem zásoby, mám včely na kraji lesa a nesmím nikde ukápnout med či cukr, hned zorganizují útok. A můžou to být zdravá včelstva, pak je to bitva na život a na smrt.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)