Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plodová přestávka
17.12.2023, 11:15 PM
Příspěvek: #11
RE: Plodová přestávka
(12.12.2023 08:47 AM)Marek Pomp napsal(a):  Ad 3. Snažím se hodnotit zdravotní stav podle počtu poškozených včel. Ale myslím si, že každý signál možných budoucích problémů se hodí, takže doplňkově sleduju stavy kleštíka a hledám vhodný monitoring. Smyv pomocí CO2 nebo cukru jsem zkoušel, ale jako každá metoda potřebuje být zasazený do celkového kontextu, jinak nedává žádnou relevantní informaci. Takže smyv v plodové přestávce určitě bude dobrá metoda. Jenže mi chybí nápověda:
Jak se plodová přestávka v pozdním jaru/začátkem léta dá přibližně poznat z venkovní strany úlu, bez toho abych se hrabal v plodišti?
Jsou nějaké znaky (pokles aktivity, změna v přínosu pylu, teplota na fólii ...?).

Chápu, že to bude složité a definitivní odpověď si bude muset najít každý sám, podle vlastních podmínek, přesto díky za případné nápovědy, kam, proč a jak koukat.
Marek
Abych řekl pravdu, tak já tu plodovou přestávku spíš odhaduju. Některý včely v tu dobu při nějakých příznacích viroz,.. přemetám a mají plodu minimálně, tak jsem si to období definoval jako plodovou přestávku, U nás bývá v červnu 10 - 20 dní před letním slunovratem klid - není snůška, a je to doba, kdy už včely skoro nestaví, na česně se to pozná že se nevrací obtěžkaný nektarem a tak jim odebírám a likviduju rozpracovaný nástavky, nedostavěný rámky nad plodištěm... a částečně je už připravuju na zazimování. A když už to ometám, tak si vždy smetu pár včel na moučkový cukr. Je to takový zvyk i když vlastně moc informací z toho už nemám. Ale čtou to nějací začínající a tak jsem chtěl aby alespoň nějaký kontrolní úkon udělali před tím než včely začnou vychovávat zimní generaci. Je to jednoduché a asi víc vypovídající než brouci na podložce. Poškozených včel si málokdo všimne, nebo jim nepřikládají důležitost.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.12.2023, 12:44 PM
Příspěvek: #12
RE: Plodová přestávka
Mirku, díky.
Monitoring roztoče mi nefunguje. Jeden rok jsem zkoušel porovnávat v jeden okamžik provednený smyv, roztoče na podložce a roztoče na odvíčkované trubčitně. Nic kloudného jsem nevypozoroval. Podle některé z metod roztoč byl, podle některé nebyl, a zdálo se mi, že v podstatě náhodně. Samozřejmě, že v tom budou zákonitosti, ale já je neznám, a nevím o nikom, kdo by je znal.
Jak výše píše LD, sledování roztoče není nejlepší cesta.

Divím se, že včelaři odmítají sledovat poškozené včely, nejčastěji s poznámkou, že na to nemají čas. Přitom je to jednoduché a při mém malém počtu včelstev na čas nenáročné (možná jednodušší a méně náročné je jen počítání roztočů na podložce, ale kdo má poznat, jestli to je/není grooming, jestli to neodnášejí mravenci atd. atd.
otázek je u této metody víc než odpovědí)

Ať vám všem včelky pěkně zimují.
Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2023, 12:09 AM
Příspěvek: #13
RE: Plodová přestávka
Jasně, že je snadné pozorovat poškozené včely, ale kdybys viděl, co jsem často smyl kleštíků před lety, než jsem pochopil ten systém jak si kleštíka nerozmnožovat. A když zajdu k někomu, kdo chová včely běžným způsobem, tak ty kleštíky u něj taky smeju a on se diví, že na podložce žádný nevidí a že na podzim tam neměl určitě ani jednoho. Že vše léčil jak měl.... Proto jsem do těch pěti úkonů v roce napsal ten smyv aby si uvědomili, že musí i na jaře kleštíka hlídat. Kór když včelaří bez těch prvních dvou bodů.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)