Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plánované včelařské akce
15.09.2014, 10:13 AM
Příspěvek: #31
RE: Plánované včelařské akce
(11.09.2014 11:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Milane, udělám vše pro to, abch pořijel už v pátek. Jen bych potřeboval píchnout s ubytováním a parkováním. Myslím, že máme dost co k projednání. Tím myslím tu naší pomyslnou koordinační radu. Je zde hodně, co je třeva udělat. Když vidím to zouvalství v šlechtění a zootechnice vůbec. Nemusíme nic vykřikovat do světa, ale začít šířit to, co má nárok na budoucnost. LD

Přemýšlel jsem o struktuře vzdělávání v duchu ŠPV. Přemýšlel jsem, co mohu udělat já. Včelařím pátým rokem, čili stále začátečník, ale prolet mladušek poznám a trubčinu taky. Uvést do problematiky úplného začátečníka mohu, ale někde hranice mám. Navíc platí, že nejvíc se člověk naučí učením....
Co k tomu potřebuji? Mít někoho konkrétního o level výš, koho mohu zkontaktovat (který i přijede), až budu v úzkých. A tak to jde dál a výš.
A teď ta struktura:
- základem je nabídka ochotných lidí, kteří se ve svém okolí nabídnou začátečníkům ku pomoci, webové stránky máme vč. mapy
- v širším regionu by tito lidé měli "nad sebou" podobně ochotného zkušeného včelaře na konzultace, skvělé by byly jeho občasné "kontrolní" návštěvy
- a ten by také věděl, komu zavolat o radu v případě potřeby

Myslím, že se tak dá lépe čelit hrozbám nemocí i trápení včel neobratnou péčí včelaře (vím o čem je řeč, jsem samouk....).
Přemýšlejte o tom
MS
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), terez.c (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 01:33 PM
Příspěvek: #32
RE: Plánované včelařské akce
(15.09.2014 10:13 AM)Martin Smutný napsal(a):  
(11.09.2014 11:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Milane, udělám vše pro to, abch pořijel už v pátek. Jen bych potřeboval píchnout s ubytováním a parkováním. Myslím, že máme dost co k projednání. Tím myslím tu naší pomyslnou koordinační radu. Je zde hodně, co je třeva udělat. Když vidím to zouvalství v šlechtění a zootechnice vůbec. Nemusíme nic vykřikovat do světa, ale začít šířit to, co má nárok na budoucnost. LD

Přemýšlel jsem o struktuře vzdělávání v duchu ŠPV
Co k tomu potřebuji? Mít někoho konkrétního o level výš, koho mohu zkontaktovat (který i přijede), až budu v úzkých. A tak to jde dál a výš.

Myslím, že se tak dá lépe čelit hrozbám nemocí i trápení včel neobratnou péčí včelaře (vím o čem je řeč, jsem samouk....).
Přemýšlejte o tom
MS

MS má plnou pravdu, jako zajíc studující 5 měsíců kdejakou publikaci vím, že jsem průkopník slepých cest. Poslední ránu mému chápání dal článek ošetřování v Euro Daddantu dáváním plodiště na zimu pod střechu a zásoby dolu . Vím že na včely raději už ani nesáhnu , zásoby mají, KM tam je v odpařovači a pokud přežijí, budou dobré pokud ne, asi to tak příroda chce.
Pilně čtu dotazy a rady Leoše na jeho stránkách ale je to rozsáhlé na přeskáčku a tím složité.
Přátelé co něco víte, pomozte, jinak se tu z nevědomosti bude šířit Vd . a mor.
Jindřich.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 02:32 PM
Příspěvek: #33
RE: Plánované včelařské akce
(15.09.2014 01:33 PM)Jindřich napsal(a):  
(15.09.2014 10:13 AM)Martin Smutný napsal(a):  
(11.09.2014 11:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Milane, udělám vše pro to, abch pořijel už v pátek. Jen bych potřeboval píchnout s ubytováním a parkováním. Myslím, že máme dost co k projednání. Tím myslím tu naší pomyslnou koordinační radu. Je zde hodně, co je třeva udělat. Když vidím to zouvalství v šlechtění a zootechnice vůbec. Nemusíme nic vykřikovat do světa, ale začít šířit to, co má nárok na budoucnost. LD

Přemýšlel jsem o struktuře vzdělávání v duchu ŠPV
Co k tomu potřebuji? Mít někoho konkrétního o level výš, koho mohu zkontaktovat (který i přijede), až budu v úzkých. A tak to jde dál a výš.

Myslím, že se tak dá lépe čelit hrozbám nemocí i trápení včel neobratnou péčí včelaře (vím o čem je řeč, jsem samouk....).
Přemýšlejte o tom
MS

MS má plnou pravdu, jako zajíc studující 5 měsíců kdejakou publikaci vím, že jsem průkopník slepých cest. Poslední ránu mému chápání dal článek ošetřování v Euro Daddantu dáváním plodiště na zimu pod střechu a zásoby dolu . Vím že na včely raději už ani nesáhnu , zásoby mají, KM tam je v odpařovači a pokud přežijí, budou dobré pokud ne, asi to tak příroda chce.
Pilně čtu dotazy a rady Leoše na jeho stránkách ale je to rozsáhlé na přeskáčku a tím složité.
Přátelé co něco víte, pomozte, jinak se tu z nevědomosti bude šířit Vd . a mor.
Jindřich.

Nejlépe se spojit s někým z ŠPV v okolí. Jinak letos jsem měl dva dny otevřených dveří. Za rok budou asi zas i když času moc není.
Jindro, vždy si snaž představit včelstvo v dutině stromu, nahoře zásoby v trochu větších a jinan skloněkých buňkách., pkl pyl. plod, trubčina na okrajích hnízda a pyl u česna. Taková je základní struktura díla. Na nyní si představ, že ty zásoby dáš dolů k česnu, tedy tam kam je včely nedávají normálně. Včely jsou schopny ledascos tolerovat, ale ty dopady.
Když to přehodíš, ony si je přenesou, ale něco proplodují, žádné štěstí v době, kdy má být klid a mají jen baštit pyl a pokud možno nic nedělat. Roztoči se smějí.
Včelařská sezona je duben, květen, červen, zima ! Není to ani moc přehnané a tím se drž i když výjimky existují.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 02:51 PM
Příspěvek: #34
RE: Plánované včelařské akce
Přemýšlel jsem o struktuře vzdělávání v duchu ŠPV. Přemýšlel jsem, co mohu udělat já. Včelařím pátým rokem, čili stále začátečník, ale prolet mladušek poznám a trubčinu taky. Uvést do problematiky úplného začátečníka mohu, ale někde hranice mám. Navíc platí, že nejvíc se člověk naučí učením....
Co k tomu potřebuji? Mít někoho konkrétního o level výš, koho mohu zkontaktovat (který i přijede), až budu v úzkých. A tak to jde dál a výš.
A teď ta struktura:
- základem je nabídka ochotných lidí, kteří se ve svém okolí nabídnou začátečníkům ku pomoci, webové stránky máme vč. mapy
- v širším regionu by tito lidé měli "nad sebou" podobně ochotného zkušeného včelaře na konzultace, skvělé by byly jeho občasné "kontrolní" návštěvy
- a ten by také věděl, komu zavolat o radu v případě potřeby

Myslím, že se tak dá lépe čelit hrozbám nemocí i trápení včel neobratnou péčí včelaře (vím o čem je řeč, jsem samouk....).
Přemýšlejte o tom
MS
[/quote]
Krásně jsi to napsal Martine, síťování je skvělý nápad, já jsem sice v kategorii "poznám trubčinu" Big Grin, ale brzo se jistě posunu do kategorie "poznám prolet mladušek". A pro mně jako pro skutečného začátečníka je někdo kdo včelaří 5 let dost zkušený na to, aby mohl rozdávat rady TongueBig Grin
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 03:40 PM
Příspěvek: #35
RE: Plánované včelařské akce
Pokud někdo něco od někoho chce, musí pro to něco udělat. Tak tedy vy mladí, tak se toho ujměte. Já už třeba ani nevím, co bych měl začátečníkovi nejprve ukazovat, říkat. Je Vilémov, Brno.... Tak přidejte něco jen pro začínající. Dnes je málo času na vše. Pokud to bude vše v předstihu, dá se to zorganizovat. Dejte dohromady představu, osnovy, jak si to představujete a jedeme, skripta, setkání a pod. Musíte to z těch starých prostě vymlátit. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 04:26 PM
Příspěvek: #36
RE: Plánované včelařské akce
Leoši, je jasný, že vy hodně zkušení včelaři ani nemůžete tušit, co potřebuje vědět začátečník. A mně se třeba o úplně základních věcech mluví líp s někým, kdo začal před pár lety a ví, co potřebuju vědět. Ale zase jsem ten případ, co si rád na všechno přijde sám, takže se zase tak moc nikoho neptám Big Grin. Je to dobrý nápad, udělat něco jen pro začátečníky, ale myslím, že pro začátečníky je nejtěžší prakticky začít, ono teorie je tu od vás všech hodně. A možná lepší, než dělat semináře je řešit to bodově, ale třeba u nás to funguje, na "začátečnické problémy" mám Káju Crhu a když budu chtít vědět co Kája neví, budu tahat moudra z Michala Schutzmeistra Big GrinBig GrinBig Grin. Já můžu nabídnout maximálně prohlídku své včelnice Tongue.
Informací je tu v rámci webu spousta, kdo chce si svoje najde, je tu ještě o to, jestli to nováčkům ještě víc ulehčit a v rámci šance pro včely sepsat nějaká skripta nebo e-book pro úlné začátečníky, šlo by jen o to vše taky řečené poskádat dle témat, přidat seznam kontaktů na koho se obrátit a tam už pak udělat nějakou tu hierarchii podle zkušeností....
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Miroslav Mareš (+1), Rasťo 71 (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 05:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.09.2014 05:43 PM od tondabh.)
Příspěvek: #37
RE: Plánované včelařské akce
(15.09.2014 03:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud někdo něco od někoho chce, musí pro to něco udělat. Tak tedy vy mladí, tak se toho ujměte. Já už třeba ani nevím, co bych měl začátečníkovi nejprve ukazovat, říkat. Je Vilémov, Brno.... Tak přidejte něco jen pro začínající. Dnes je málo času na vše. Pokud to bude vše v předstihu, dá se to zorganizovat. Dejte dohromady představu, osnovy, jak si to představujete a jedeme, skripta, setkání a pod. Musíte to z těch starých prostě vymlátit. LD

Myslím že náš přítel Evžen Babík, nabízel, že kdykoliv na sletu udělá rád hoďku dvě pro začátečníky, tak ho polapte... Je třeba využít nabídky... Jinak jablko ráno a jablko večer zlepšuje paměť, mějte se krásně včeličkově, Tonda.

(15.09.2014 04:26 PM)terez.c napsal(a):  Leoši, je jasný, že vy hodně zkušení včelaři ani nemůžete tušit, co potřebuje vědět začátečník....

Haribol Terezko, tak co potřebuje začátečník náhodou víme. Potřebuje totiž vědět, zda opravdu chce včelařit. Pokud je tato podmínka pozitivní že ano, poté už je jednoduché pro toho kdo opravdu chce naslouchat těm zkušenějším (v tomto spatřuji největší zápletku začátečníků, že neumí nebo z nějakého důvodu nechtějí naslouchati) řídit se tím co je zde na fóru nebo webu popsáno.

Kdybych začínal se včelařením a měl tento web jako pomocníka a na drátě zkušené rádce, neměl bych z ničeho obavy a s radostnou náladou bych se do toho pustil, Tonda.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), Rasťo 71 (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 07:27 PM
Příspěvek: #38
RE: Plánované včelařské akce
(15.09.2014 04:26 PM)terez.c napsal(a):  Leoši, je jasný, že vy hodně zkušení včelaři ani nemůžete tušit, co potřebuje vědět začátečník. A mně se třeba o úplně základních věcech mluví líp s někým, kdo začal před pár lety a ví, co potřebuju vědět. Ale zase jsem ten případ, co si rád na všechno přijde sám, takže se zase tak moc nikoho neptám Big Grin. Je to dobrý nápad, udělat něco jen pro začátečníky, ale myslím, že pro začátečníky je nejtěžší prakticky začít, ono teorie je tu od vás všech hodně. A možná lepší, než dělat semináře je řešit to bodově, ale třeba u nás to funguje, na "začátečnické problémy" mám Káju Crhu a když budu chtít vědět co Kája neví, budu tahat moudra z Michala Schutzmeistra Big GrinBig GrinBig Grin. Já můžu nabídnout maximálně prohlídku své včelnice Tongue.
Informací je tu v rámci webu spousta, kdo chce si svoje najde, je tu ještě o to, jestli to nováčkům ještě víc ulehčit a v rámci šance pro včely sepsat nějaká skripta nebo e-book pro úlné začátečníky, šlo by jen o to vše taky řečené poskádat dle témat, přidat seznam kontaktů na koho se obrátit a tam už pak udělat nějakou tu hierarchii podle zkušeností....

Metoda hodná následování. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 08:51 PM
Příspěvek: #39
RE: Plánované včelařské akce
(15.09.2014 03:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud někdo něco od někoho chce, musí pro to něco udělat. Tak tedy vy mladí, tak se toho ujměte. Já už třeba ani nevím, co bych měl začátečníkovi nejprve ukazovat, říkat. Je Vilémov, Brno.... Tak přidejte něco jen pro začínající. Dnes je málo času na vše. Pokud to bude vše v předstihu, dá se to zorganizovat. Dejte dohromady představu, osnovy, jak si to představujete a jedeme, skripta, setkání a pod. Musíte to z těch starých prostě vymlátit. LD

Já myslím, že není třeba rozšiřovat témata na setkáních pro čiré začátečníky, ani skripta nejsou to, co začátečníkovi chybí - je to pobyt u včel, okouknutí grifů, výbavy, atd. Prostě osahání si těch věcí, které má každý perfektně načtené, ale nikdy je neviděl a nesáhl si na ně. Na to je nejlepší stát nejprve někomu za zadkem (klidně jeden k jednomu), koukat a ptát se (bez studu, že dotaz je úplně pitomý...). Prostě mít svého "garanta", který je alespoň o level výš. A pokud už jeho praxe nestačí, ví, kam zavolat/napsat o radu/návštěvu zkušíkovi z okolí.
Pocit začátečníka, že se mu někdo občas mrkne na včely, by mohl být velkou úlevou.

A na tuhle mravenčí práci je samozřejmě škoda času LD a spol.
Tak to bylo myšleno.
MS
Hlasování: Martin Nezbeda (+1), Crha Karel (+1), tondabh (+1), Ladislav Kohout (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.09.2014, 09:49 PM
Příspěvek: #40
RE: Plánované včelařské akce

.xls  program.xls (Velikost: 22,5 KB / Stažení: 11)
(15.09.2014 03:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud někdo něco od někoho chce, musí pro to něco udělat. Tak tedy vy mladí, tak se toho ujměte. Já už třeba ani nevím, co bych měl začátečníkovi nejprve ukazovat, říkat. Je Vilémov, Brno.... Tak přidejte něco jen pro začínající. Dnes je málo času na vše. Pokud to bude vše v předstihu, dá se to zorganizovat. Dejte dohromady představu, osnovy, jak si to představujete a jedeme, skripta, setkání a pod. Musíte to z těch starých prostě vymlátit. LD

příští rok organizuji pro včelaře začátečníky- nevčelaře třídenní kurz. Počet účastníků do 20, zajištěno ubytování, klubovna s dataprojektorem. Hrubý program již mám připraven, ale je pro tradiční včelaření. Po úpravě programu pro přírodní včelaření a domluvě se může udělat další kurs pro šancaře. Jestli mi někdo pomůže s přednáškami tak se jde do toho !
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1), Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)