Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nová matka zjara, poraďte
05.04.2019, 06:14 PM
Příspěvek: #1
Nová matka zjara, poraďte
Prosím o radu, v jednom z loňských oddělků jsem nenašel loňskou matku, ale je tam zřejmě neoplozená matička. Matečník jsem našel. Nevím proč uhynula, nebo jestli jsem ji svou neopatrností nezahubil já. No je tam ještě dost včel, když na ně koukám nosí pyl, ten je i v buňkách, sladinu taky mají již letošní, prostě fungujou. Bohužel jsou bez plodu. Našel jsem tam jen několik buněk zavíčkovaných, ale je to jako trubčina, no spíše o něco vyšší, což asi bude hrboplod. Přemýšlím že bych tu matičku zítra chytil, včelky na dvě hoďky zavřel do sklepa, a pak je přes noviny postavil na vedlejší úl. Prosím o radu jestli to je možné takto provést a pokud ne tak jestli by ty dělnice mohlo jít nějak zachránit, resp. použít. Přeci jen usmrtit, je až to poslední. Děkuji i za ně
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2019, 07:35 PM
Příspěvek: #2
RE: Nová matka zjara, poraďte
Hlavní je tu matičku vychytit. Do sklepa je dávat nemusíš, není to smetenec, tak cca 1 hodinu po odebrání matky je spoj jak píšeš. Noviny můžeš postříkat vodou a trochu propíchat. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.04.2019, 08:07 PM
Příspěvek: #3
RE: Nová matka zjara, poraďte
Leoši děkuji Vám za radu, jsem rád že to jde, pak písnu jak to dopadlo. Děkuji
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.04.2019, 09:58 AM
Příspěvek: #4
RE: Nová matka zjara, poraďte
Tak dopadlo to dobře, je z nich jedno které se dále rozvíjí. Děkuji Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.04.2021, 11:24 PM
Příspěvek: #5
RE: Nová matka zjara, poraďte
Dobrý večer přátelé.
Mám podobný problém. Na včelnici mám tři loňské oddělky s matkami z Dolu. Dva šlapou jak hodinky. Ale v jednom jsem dnes objevil jen trubčí plod, včelí se chovají tak nějak neuspořádaně, oproti ostatním létají méně a vajíčka v buňkách jsou pokládány tak nějak hala bala. Zásob mají pomálu, ale je vidět že sladinu nosí a pyl taktéž. Našel jsem i jeden zavíčkovaný matečník. Jsou na 3 NN. Nevím co se stalo možná si jen chtějí vyměnit matičku. A dost možná plaším zbytečně, ale po srovnání s ostatními se mi nezdají. Začíná kvést třešeň, meruňka odkvetlá a špendlíky pomalu také.
Tak mě napadlo buď.
A) rozhodím je po jednom nástavku, v tom kde je matečník jen přikrmím, a do zbylých dvou přidám otevřený plod a přikrmím.

B) nechám je jak jsou jen přidám otevřený plod a přikrmím.

C) spojím se zbylými odď.

Děkuji předem za radu.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.04.2021, 10:33 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.04.2021 10:44 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #6
RE: Nová matka zjara, poraďte
Třeba se hodí tento způsob:
nebo tento:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2021, 09:50 PM
Příspěvek: #7
RE: Nová matka zjara, poraďte
(24.04.2021 11:24 PM)Ondřej Hercík napsal(a):  Dobrý večer přátelé.
Mám podobný problém. Na včelnici mám tři loňské oddělky s matkami z Dolu. Dva šlapou jak hodinky. Ale v jednom jsem dnes objevil jen trubčí plod, včelí se chovají tak nějak neuspořádaně, oproti ostatním létají méně a vajíčka v buňkách jsou pokládány tak nějak hala bala. Zásob mají pomálu, ale je vidět že sladinu nosí a pyl taktéž. Našel jsem i jeden zavíčkovaný matečník. Jsou na 3 NN. Nevím co se stalo možná si jen chtějí vyměnit matičku. A dost možná plaším zbytečně, ale po srovnání s ostatními se mi nezdají. Začíná kvést třešeň, meruňka odkvetlá a špendlíky pomalu také.
Tak mě napadlo buď.
A) rozhodím je po jednom nástavku, v tom kde je matečník jen přikrmím, a do zbylých dvou přidám otevřený plod a přikrmím.

B) nechám je jak jsou jen přidám otevřený plod a přikrmím.

C) spojím se zbylými odď.

Děkuji předem za radu.

Po delší době jsem se opět sem podíval a.... ??????
Samozřejmě jen c) je správně. Jedině toto je v souladu s tezemi ŠPV a přibližuje se to životu včelstva v přírodě. Tam by takové včelsto bylo vyloupeno a spojilo by se se včelstvem, které by jej vyloupilo, tedy vlastně predátorem.
Z praktického hlediska je to také jednodušší a včelstvo nahradit novým silným oddělekm.
Kdo nemnoží, živoří.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)