Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Norské včelařeni
07.04.2013, 05:08 PM
Příspěvek: #1
Norské včelařeni
Na začátku tohoto tématu vám chci v krátkosti sdělit par slov o sobě.
Pocházím z Beskyd s včelařskou rodinnou tradicí.Já jsem stolař tesař v oboru,který mimochodem uplatnuji v mém životě,vlastně své díla zhotovuji od momentu, kdy vemu motorovou pilu do ruky a pokácím strom... samozřejmě jsem jich vysázel pár tisíc zpět abych nebyl příčinou nerovnováhy v přírodě.Do Norska jsem přijel,protože jsem si to přál a šel jsem za svým snem.Před Norskem jsem vycestoval do Irska a před Irskem do Holandska,podotýkám,že ani v Norsku ani v Irsku jsem neměl předem domluvenou práci
ani ubytování dokonce jsem nehovořil žádnou z řečí,jediné co jsem měl a stále mám je víra v sebe a že to co si přeji toho taky vždy mohu dosáhnout.Tím chci povzbudit všechny začínající včelaře a ne jen ty at se nevzdávají při své první prohře,protože ta je muže pouze posílit budou li chtít. Děkuji Panu Ing.Dvorskému za jeho rady a zkušenosti,nebot díky jemu a dalším včelařum se mužeme dál učit a rozvíjet se.

Norské Včelaření
Norští včelaři žijou ve velké míře v souladu s přírodu čemuž napovídá i fakt,že je v celém Norsku striktně zakázáno používat k ošetření včelstev kromě kyseliny štavelové a mravenčí jakékoliv jiné látky.Dalším unikátem je že severní část Norska nebyla zasažena varoázou,protože zkrátka včelka nedokáže zdolat tak vysoké hory s takovým drsným klimatem,jednoduše umrzne.Norové si proto chrání tento dar tím,že vydali zákon o Zákazu kočování mezi okresy,ale mají výjimku,že severní včelař bez varoázy muže prodat svá včelstva včelaři z jihu ale ne obráceně(jih zasažen).Dalši perlička je ta že všichni používají jednotnou rámkovou míru (celé a poloviční nástavky) dále se dělí v této panenské přírodě na včelaře a eko včelaře s rozdílem 10kč pro eko včelaře.Jediným rozdilem je ta že eko včelař používá prirodní dílo bez mezistěn.
Později napíšu jaké jsou tady snušky, doba trvaní zimy, druhy medu, prirodni a domaci výroba eko nátěru, norská včela která má jarní prolety pří -1°C až 0°C.. atd ...
Hlasování: goro (+1), Debora (+1), roman pochop (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2013, 06:05 PM
Příspěvek: #2
RE: Norské včelařeni
Už se těším na další zprávy, určitě to bude zajímavé, hodně zdaru.
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2013, 06:40 PM
Příspěvek: #3
RE: Norské včelařeni
Kde v Norsku bydlíš a včelaříš ??
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2013, 07:51 PM
Příspěvek: #4
RE: Norské včelařeni
(07.04.2013 06:40 PM)Ing. Lušovský P napsal(a):  Kde v Norsku bydlíš a včelaříš ??

Zdravím
Bydlím v okresu Telemark a obci Sannidal včelařím u moře v obci Sannidal v nadmořské výšce od 10mnm do 30mnm. Pravě jsem byl na obhlídce dalšího vhodného místa pro včelstva,která budou asi 100mnm všechny vybrané a stávající stanoviště mám asi cca 100 až 150m od moře.Tedkom je ideální doba pro hledání budoucích stanovišt,zvláště tady v Norsku,protože jižní svahy jsou skoro bez sněhu a ideálně vyhřívané v zimě.
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.04.2013, 10:24 PM
Příspěvek: #5
RE: Norské včelařeni
Ahoj Petře. Když jsi se usídlil, co jsi musel udělat pro to bys mohl začít včelařit?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2013, 08:18 PM
Příspěvek: #6
RE: Norské včelařeni
Zdravím Karle
Jenom jsem musel ohlásit stanoviště kde mám včely,do svazu včelařského mě přijmou letos vlastně mi to nabídli,že budou velice rádi,ale to hlavní je,že jsem nemohl začít včelařit s jakoukoli včelou,ale druhem stejným se kterým zde včelaří.Včelaři v Sannidal chovaji 3 druhy včel a to kranku pak vcelu tmavou puvodní(je křížená a trochu bodavá) jinak dokonalá na pozdní vřesové snušky a pak jak tomu místní včelaři říkají třetím typem je Sannidal mix.Samozřejmě,že zde stále platí že např já nemohu vzít ul s mou krankou a jít o 10km dál kde je včelař s tmavou včelou.

PsTongueřipravuji článek s puvodní tmavou včelou,která je do tedka na jihu severu východu a západu v městě Stavanger
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.04.2013, 10:20 PM
Příspěvek: #7
RE: Norské včelařeni
Takže musíš nebo měl bys zjistit stanoviště jednotlivých včelařů v místě kam chceš umístit svoje včely. Je tedy k dispozici nějaký přehled jednotlivých stanovišť s tím, kterým druhem abys dodržel to pravidlo? Kdo Ti ty informace dodá a je nějaká kontrola (z čí strany), že to dodržuješ? Existuje nějaká centrální databáze, kde se jednotlivá stanoviště nacházejí a je do ní veřejný přístup? ( Z našich občasných nemilých zkušeností - tipy pro zloděje?)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 12:06 PM
Příspěvek: #8
RE: Norské včelařeni
Každé stanoviště je vyznačeno kružnicí o průměru 3km dále toto stanoviště uvádí druh včely počet včelstev jméno včelaře jeho adresu popř.jeho tel.číslo a místo kde se včelstva nachází,všechno je to zakresleno v mapě pro jednoduchou orientaci mezi včelaři. K těmto informacím nemá veřejnost přístup,pouze jméno a adresa včelaře je veřejně přístupná.Veřejnost má, řekl bych velice kladný přístup ke včelám i ke včelařům, takže jedinou ochranu proti poškození úlu včelaři potřebují před medvědem,sice tady na jihu ne tak často,ale stává se to.Kontroly stanovišť jsou, ale nevím zatím jak často,Samotné stanoviště si vybírá sám včelař které poté ohlásí hlavnímu Lídru včelařství ten zanese do mapy nové stanoviště a odsouhlasí a nebo taky zamítne chovat na stanovišti druh včely mnou zvolený z důvodu nekřížení včelstev,což je velice pozitivní a fér přístup.Včelstva nebo oddělky si můžu pořídit zase jenom od místního včelaře,ale zákaz kočování jsem už tady popsal.
Mám vyhlídnutý jeden z místních ostrovu na kterém budu letos chovat původní tmavou Norskou včelu. Výhodu mám v tom že na tom ostrově nebude docházet k žádnému křížení což je velice důležité. Koukni se Karle na něj jmenuje se Jomfruland (panenský ostrov) je opravdu panenský a překrásný svou bohatou vegetací.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 02:34 PM
Příspěvek: #9
RE: Norské včelařeni
Klobouk dolů před Nory. Už jen toto je důvod k emigraciSmile. Zdá se to ideální, ale protože jsem š´toura, tak i když se to asi nedá předpokládat, jakým způsobem by se řešilo, kdyby Ti nikdo z místních nechtěl prodat oddělky?
Druhá podstatnější otázka - jsou nějak omezovány počty včelstev na stanovištích aby nedocházelo k převčelování?
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2013, 04:28 PM
Příspěvek: #10
RE: Norské včelařeni
K převčelování tady na jihu nedojde,protože Norští včelaři si dobře uvědomují,že by to vedlo k snížení medných výnosů a taky by bylo daleko hůř kontrolovatelné křížení s jinými včelstvy jednoduše řečeno jsou na určité stupnici moudrosti rovnováhy mezi člověkem a přírodou,tak by to mělo být se vším ne pouze ve včelařství(nemám na mysli Norsko...)
co se týče oddělků tak si osobně nemyslím,že by k takovéto situaci došlo právě naopak je třeba zastoupit místa zesnulých včelařů a nebo včelařů jejihž věk jim už nedovoluje pracovat se včelami.Stále je zde mnoho míst volných míst ke včelaření,jediným problémem je,že jsou schůdná pouze po vlastní ose Big Grin
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)