Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
02.09.2019, 12:50 PM
Příspěvek: #1
Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Dobrý den,
používá někdo v praxi metodu včelaření ve warre úlech od Milana Bencůra.Jedná se mi hlavně o reálné předvedení jak léčí včelstva na záčatku sezony,přemístování mimo úl,atd.Příští rok začnu s jedním včelstvem ve warre a jeho metodika se mi velmi líbí ,ale technicky ji neumím provést.Byl by někdo ochoten mi to v příštím roce ukázat.
Velice děkuji za případnou pomoc
stachura
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.09.2019, 09:58 PM
Příspěvek: #2
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Aj keď sa zdá včelárenie vo Warré veľmi jednoduché nie je to tak a úplným začiatočníkom ho zo skúseností neodporúčam. Ja mám už len jeden klát, dva Warré a zvyšok Čechoslováky. Ako začiatočník sa potrebuješ zoznámiť so včelami, spoznať ako vyzerá matka, trúd, vajíčko, trojdňová larva, zaviečkovaný plod alebo med, peľové zásoby,..... Niežeby to vo Warré nešlo ale je to komplikovanejšie. Mal by si začať s úľmi v akých včelária na okolí prípadne od koho si chceš zabezpečiť včely a ak ti veľmi učaroval Warré úľ tak popri rámikových úľoch môžeš skúsiť aj jeden alebo dva takéto "alternatívnejšie" a potom uvidíš. Ale nemusíš dať na moju radu. Môžeš to s Warré skúsiť. Skúsenosti sú na nezaplatenie.

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2019, 10:24 AM
Příspěvek: #3
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Děkuji Ti příteli,podnikám postupně různé kroky a rozvahy v hlavě.Jeden úl warre mám na cestě a seznamování jsem právě chtěl tím,že nepůjdu na začátek do více včelstev a líbí se mi přirozené stavby,u toho chci zůstat s tím,že warre má horní část rámečku a dá se pozorovat vytažením,což u np.japonce není možné a dá se i přez okno.Ale každý názor vítám.Samozřejmně mám v plánu se účastnit i praktických seminářů,včelu od matky a truda už poznám,u nás v Karviné máme krásnou vystavu i s včelami a další dvě jsou v září v Ostravě a odsobně se znám s šéfem včelařského spolku Moravy a Slezka,takže se budu učit u koho půjde.
hezké dny
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2019, 10:21 AM
Příspěvek: #4
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Ono se zdá včelaření ve všech úlech jednoduché, jak píše Míra. Je, ale nesmí se zjednodušovat a přehlížet základní věci, které 99,9999% lidí mající včely ani nevnímá. Je třeba vnímat skutečnu realitu jako celek a nepřekrývat ji různými nánosy dogmat, polopravd a nepravd, které se nahromadily a hromadí z nejrůznějších důvodu.
Každý ví, kdy bolí jeho křečka břicho, kdy je naštvaný, kdy mu nestačí akvárium, kdy má pes hlad, kdy chce kočička ven,jakou vodu potřebují rybičky v akváriu, jaké podmínky, aby se vytřely, kdy upadne koňovi podkova........, ale u včel se o to nikdo nezajímá, ba ani si nepřipouští, že by to mohlo existovat, natož využívat. To je právě ta ztráta zodpovědnosti za včely, resp. naše vlastní arogance a pýcha, se kterou se přistupuje obecně ke včelám . Nakonec je to jen odraz toho, jak se chováme k naší planetě.

Úly jako warré..... mohou umožnit si právě všimnout některých věcí a hledat souvislosti význam. To a další důvody jsou právě ty, pro které ŠPV vzniklo! Nejde tedy jen o to mít volnou stavbu, mednou komoru........, ale znát význam, umět to využít a nebránit v tom včelám to využívat jako v přírodě. To je ten diametrální rozdíl proti klasickému přístupu včelaření, které já nazývám průmyslově apokalyptickým. Jenže málo-kdo chce jít v poznání tak daleko. Je doba, kdy se věci dělají jen JAKO a konkrétně ve včelařině nás to vrhává o 30 let zpět a podle mne se to děje i záměrně. Některé základní věci v tomto směru jsme probírali na lednovém semináři v Turnově letos. Samozřejmě včelaření v jakémkoliv prostoru neznamená, že je člověk se včelami blíže přírodě, pokud se tyto základní vztahy neznají a nevyužívají v praxi. V jakémkoliv úle (tedy i Warré, japonci...) se dá včelařit (a zpravidla i včelaří) průmyslově apokalypticky a jakémkoliv úle se dá včelařit blíže přírodě nebo prakticky "přírodně", o úlech to vážně není. Bez vzdělávání to ale nejde a znalosti a tím spíše ne vědomosti se na různých fórech najít nedají, to je jen iluze i když je taková doba. Ale i to má jistý význam. Jenže když dva dělají totéž, není to zdaleka vždy totéž.
Právě proto se dělají různé akce, jako avizoval Rosťa ve vlákně o akcích. Informace z fóra rozhodně nejsou tím hlavním komunikačním kanálem v ŠPV už jen proto, že mohou být vytrženy z kontextu. Nakonec se v takto krátkých textech nedá zdaleka vždy přiblížit problém a vyjádřit případné řešení. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1), Miroslav Macek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2019, 01:23 PM
Příspěvek: #5
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Děkuji Ti příteli za názor jako np."Nejde tedy jen o to mít volnou stavbu, mednou komoru........, ale znát význam, umět to využít a nebránit v tom včelám to využívat jako v přírodě. To je ten diametrální rozdíl proti klasickému přístupu včelaření, které já nazývám průmyslově apokalyptickým."

To je právě to proč jsem na toto fórum vstoupil.Kdyby M.Bencúr žil,tak už dávno ho prosím o audienci a na fórum bych zatim nešel.Ono někdy se mi daří v životě vycítit právě toho talentovaného člověka,který přemýšlí o životě podobně jako já a v některém oboru je opravdu mistr.A od těch se velmi rád učím.Vím, co za zázraky umí včely vytvořit ,jak pro sebe tak i pro člověka.Já sám se snažím žít s zákony přírody víc než s zákony lidí.Jako np.velmi tvrdý přístup medicíny k nemocem lidí,který mně osobně více zabíjel než léčil.A právě produkty včel mají pro držení dobrého zdraví lidského a potažmo samosžřejmně i svého obrovský potenciál,sám mám vyzkoušené na sobě.A proto si vážím samotné přírody a všeho okolo,někdo to stvořil tak,aby to pracovalo správně a umělo se to o sebe dostatečně postarat,np.imunitní systém člověka-vím co dokáže pokud mu dá člověk podmínky a neleze do toho jak slon do porcelánu.Np.včelí organizmus pracuje na špičkovém genetickém programu,od někad´ si informaci musí včela načítávat co má dělat,že! I lidské tělo se postaví dle něčeho,nějakého přesně daného programu,paměti uloženou někde,kde člověk zatím ještě v poznání nedošel.Náš úkol je naslouchat samotnému jádru-potřebám včel a postupně zjemňovat pnutí mezi člověkem a včelou a to tak,že pozoruji a učím se udržovat zlatý střed.Já sám nechci a nebudu nikdy včelařit pro peníze,tzn.nebudu tlačit.A to,že začínám je jedna věc ,ALE TO PODSTATNÉ JE CHUŤ BÝT PROSPĚŠNÝ V OBORU VČELAŘ A NE NEBEZPEČNÝ OKOLÍ A SAMOTNÝM VČELÁM ,a proto se vyptávám tam ,kde možná někdo pracuje obdobně jako M.Bencúr.Samozřejmně že si budu osahávat a postupně se učit obor ,ale někde se potřebuji nastartovat prakticky a zrovna ten start začnu ve warre.Splním nařízení rozebíratelného díla a budu zkoušet metodu popsanou ing.Bajkem -Warre, můžu mít volnou stavbu aniž bych porušoval předpisy hygieny a byl za snahu být blíž včelám spíš trestán při kontrole-np.úl japonec a v. něm přirozená stavba nerozebiratelná.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.09.2019, 02:29 PM
Příspěvek: #6
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Nechtěl jsem tě nějak odrazovat od úlu Warré a už vůbec ne od M. Bencůra. Byli jsme kamarádi. Chtěl jsem ti jen naťuknout, že to není o úle. Sám mám jedno waréčko asi 10 let. Momentálně není osazeno. Důvod je i ten, že mi úl Langstroth i NN 39x16 umožňuje přinejmenším ty samé možnosti přiblížit se přírodnímu včelaření, spíš ale o dost více. Nevyjádřil jsem tedy jen svůj názor, ale hlavně vlastní zkušenost a pokusil se ti ji předat.
Podívej se. Každá dutina dává včelstvu nějaké možnosti a včelstvo podle toho i vybírá a uskutečňuje v ní vlastní vizi využití.To není u každého včelstva to samé. Dílo, které v ní staví má určitou architekturu ta je dány určitými vztahy a zákonitostmi. Někde je normální dělničina, někde kombinované plásty, někde trubčina a některé pláty či buňky jsou primárně určené pro zásoby (mají také jinou velikost i sklon). Jsou různé vztahy mezi šířkou uličky, délkou plástu, organizací..... a pod. V jiné dutině by to ale bylo jinak. To všechno má své důvody a ty nejsou neznámé. Jsou věci, které včely umí tolerovat bez újmy na jejich zdraví a prosperitě (po člověčím řečeno), něco se ale projeví fatálně třeba za čas. Napsal jsem to už mockrát, pro tebe to zopakuji, je to uvedeno i literatuře USA, Německu, kdybys to chtěl nebo někdo jiný hledat na internetu. Na Dálném východě včelařili včelaři blízko přírodě od doby, kdy byla kolonizována. Využivali různé dutiny (úly)...... Když k nim na začátku 50-tých let dorazil "pokrok" v podobě mezistěn ihned zaznamenali ztráty nepodobné těm jako CCD (tedy kolem 90%). Totéž se opakovalo v Číně o cca 10 let později. Význam tedy právě tohoto nemusím komentovat, já se podle toho zařídil a zařizuji podle toho, jak se vyvíjí mé poznání z vlastní praxe. Přesto se to ve včelařské obci absolutně přehlíží a je to bráno spíš jako móda nebo jen úspora nákladů. Je strašně lehké narušit odpovídající architekturu, ale ty následky. Ono je to jako s kouřením. Když někomu řekneš ve 20ti, že po 40ti pravděpodobně onemocní rakovinou plic, málo kdo uvěří, když ji ale má???? Je pozdě. To je to, co jsem naznačoval. Musím se přiznat, že pana Bajka neznám, ale i Milan včelařil v tom, co mu přišlo pod ruku a právě to oživení RETRO úlů mu dělalo radost i to, že se dá včelařit blízko přírodě ve všem. Určitě je ale dobře, že se začínající chytají nějaké metodiky, jde jen o to uvědomit si, že včelaření není zdaleka jen o technice, úlech a pod. Já sice nevím, zda si včely někde něco načítají, tak daleko jsem ještě nedošel. Vím ale, že se řídí instinkty a zřejmě i určitým intelektem (o tom jsem vlastně přesvědčen) a komunikují nejen mezi sebou v úle, ale i okolím a to velmi intenzivně. Problém je ale spíš v tom, že člověk je z 90% zvíře a jen z 10% intelektuální tvor. Jenže ty své instinkty, které odrážejí celou jeho evoluci (chceš- li transcendentní poznání) jaksi už nevnímá (tedy většina) a neumí využívat. Jenže právě bez instinktivního poznání není možné dobře využívat intelekt. No a vědění v podobě intuice už vůbec ne (přestože je to poznání přesahující logiku a přinesla lidstvu neskutečné objevy). Proto apeluji na nás lidi a připomínám to i začátečníkům, kteří ještě nejsou zkaženi těmi nánosy dezinformací, která nás obklopují. Ono není vše, jak vypadá. Včely si poradí i když je to často stojí život (především díky nám), jen my lidé si to neuvědomujeme, protože nechceme. To jsem chtěl říci, ne někoho odrazovat. To jen na vysvětlenou.
Pokud se tě to nějak dotklo, omlouvám se.
Tak ať se ti daří. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2019, 01:06 PM
Příspěvek: #7
RE: Milan Bencůr-metoda včelaření ve warre
Zdravím Tě,
správný život má být o diskusi,věci se mají řešit na základě určitého poznání každého z nás.Komunikace je základ a pokud je stále co s druhou stranou "rozebírat"tak je to správně.Emoce zde mají jít stranou,vše má být věcné.Každý názor se počítá,ukladá do paměti a pak dál rozpracovává nebo i ne.Už z názvu toho fóra je vidět,že to myslíš úpřimně a je dobré to vyzkoušet i na druhém,zdali ustojí případné doporučení zkušenějšího.Milan se mi velmi líbil,viděl jsem s ním mnoho videi a hodně četl,co jsem našel od něho.Jsem rád,že místo něho mám nyní zkušeného včelaře s podobnou vlnou uvažování.Jsem nakloněn všemu,rád si vyslechnu Tvoje názory,jsou velmi logické.
Ta informační větev ing. Bajko je zde.Umožnil vzniku prvního českého vydání warre:

https://www.hithit.com/cs/project/4313/a...ske-vydani

A jeho stránky a kdo je:

http://prirozenevcelareni.cz/kdo-jsme-a-co-delame

Vlastně ti dva,Milan B. a Bajko mně naklonili na warre.Po pravdě i toto se mi zamlouvalo,ale současná legislativa mně zastavila,viz.níže :

http://opylareni.cz/

Přeji hodně sil a držení se intuice a rozumu,to je to,co si vážím u lidí,ale bohužel je jich nemnoho.U Milana jsem to cítil,už ta logiga míň chemie v úli,používat ji pokud to jde mimo a nechat přirozené prostředí nasáklé samotným propolisem desinfikovat co se dá.Před osazením vydensifikovat plamenem,atd..Jsem velmi háklivý na nekvalitní medy,potraviny(moje tělo to okamžitě pozná) a právě pančování nebo hodně chémie dělá z toho produktu spíš jed než lék.Np. med MANUKA a med z warre jak popisuje kniha u jednoho výzkumu vykazují antibakteriální vlastnosti.
Pak i článek-"nepodceňujte včely " kde včelař s intuicí sledoval teploty uvnitř úlu a zjistil,že včely se umí velmi dobře zbavovat kleštíka-varózy np. zvýšením teploty,ale své teploty na hodnotu,kde se tento parazit neudrží při životě.Už to je kouzelné zjištění co všechno dokážou,jen potřebují být silné-nepřiměřené zásahy,nepřiměřená chemie,včelí paneláky,atd. je jen oslabuje a pak není síla jako i u lidí ,když stále musí z něčím bojovat,co není přirozené tělu.Obranné mechanizmy v tělech fungují na základě zkušeností-imunizace.A pak už pracují samy s chorobou velmi dobře.Jak "šaman" v buši dokáže po určitém čase přežít uštknutí jedovatými hadmi?No musí se nechat postupně otravovat přiměřeně a tak si organizmus vypěstuje obranu,tak pracujeme my a náš imunitní systém-mám ověřeno na sobě.Léčení na antibiotikách u někoho-týden (převážně musí ležet v posteli),neléčení na antibiotikách u mně,ale na přírodních zdrojích-týden(nemusím ležet v posteli,rozumný průběh).Ovšem já už mám pak s dotyčným vírem klid,a mám imunitu vypěstovanou na stejný druh,ale ten na lécích se někdy může vrátit,np.už za týden zpět do nemoci a ještě větší.Tak kde je problém!?Proto si i kladu stále otázku-včelí produkty na spousta výzkumech prokazují zázračné účinky,žeby samy pro sebe včely potřebovaly takové množství chemie a trpěly tolika nemocemi,neduhy?A včely v přírodě bez zásahu člověka žijí np. destet let na jednom místě bez úhony-pozorováno a pozorováno i na opuštěných úlech,prostě bez zásahu člověka je jim někdy líp a v našich panelácích-úlech to umírá tak hodně!A nad tím se zamýšlím,zatím nad zkušenostmi ostatních,co předají dál info,ale jsou to praktické zkušenosti,někdy za ten život jeden lidský to všechno nestihnem osahat osobně,ale do paměti uložit ano a v případě potřeby použít ,a to je na fórech to důležité a prospěšné !
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)