Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maďarský šestiboký úl
03.12.2013, 12:24 AM
Příspěvek: #1
Maďarský šestiboký úl
Tak přesně v duchu tohohle odkazu: http://warre.biobees.com/hexagon.htm už pracujeme s kolegou na prototypu šestiúhelníkového japonce ze střešních latí.
Až bude hmatatelný výsledek, dodám nějakou fotodokumentaci Smile

Petr Mirovský upravil 03.12.2013 04:10 PM tento příspěvek z důvodu:

Vytvořil jsem nové téma.

Hlasování: liptaka (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2013, 01:46 PM
Příspěvek: #2
RE: Maďarský šestiboký úl
(03.12.2013 12:24 AM)Lucínek napsal(a):  pracujeme s kolegou na prototypu šestiúhelníkového japonce ze střešních latí.
Zaveď na to samostatný téma - je to dost zajímavý - sám jsem zvědav, jak to bude držet. Stloukáte to ? Nebo se to lepí ? Normálně z nehoblovaných latí 6x4 ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2013, 01:56 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.12.2013 02:01 PM od Stanislav Rataj.)
Příspěvek: #3
RE: Maďarský šestiboký úl
Tak chceme zkusit oboje, jak hoblované, tak nehoblované latě. Předpokládali jsme jen kolíkování ve spojích jedním kolíkem skrz celou výšku nástavku, pokud se to ukáže jako málo pevné nebo moc děravé, tak zkusit třeba zpevnit kolíkem i středy těch stěn nebo zvážit nějaké lepení. Uvidíme, sám jsem na to velmi zvědavý Smile
Jinak by to měly být latě 6x4, výška nástavku bude 16cm - dvě latě na výšku a jedna na šířku, která bude jako prstenec sloužit zároveň jako "madlo" pro zdvihání (ručně či heverem). Samozřejmě latě neimpregnované, to zelené svinstvo by se včelám asi moc nelíbilo Angel
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1), Petr Jezowicz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2013, 06:14 PM
Příspěvek: #4
RE: Maďarský šestiboký úl
A nemal by sa volať maďarský šesťboký úľ namiesto japonského?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2013, 06:29 PM
Příspěvek: #5
RE: Maďarský šestiboký úl
(03.12.2013 06:14 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  A nemal by sa volať maďarský šesťboký úľ namiesto japonského?

Haribol Jaro, vyprdni se na název, hlavně že klucí mají chuť přes zimu nadělat pro včeličky dutiny, a věř že včelkám bude úplně jedno jak jejich úl bude nazýván, hlavně že si budou moci stavět podle svých představ a potřeb, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Martin Nezbeda (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.12.2013, 08:49 PM
Příspěvek: #6
RE: Maďarský šestiboký úl
Správne má byť ako píše Jaro. Vo svete sa mu hovorí, že podľa počtu trámikv je to maďarská obdoba Warre. To nemožno upierať autorovi toho úľa Csuja László. Všetka česť aktivitám, ale zakladateľ tohoto vlákna si mal najskôr tému naštudovať. Treba si zachovať aj hrdosť a profesionálny prehľad prírodného včelára.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2013, 11:10 AM
Příspěvek: #7
RE: Maďarský šestiboký úl
Big Grin Milane, já rozhodně nikomu nechci nic upírat, do samostatného vlákna to přesunul Petr Mirovský (tímto mu za to děkuji), já jsem to psal původně jako příspěvek k japonskému úlu, protože nechceme tvořit to samé, co je na tom odkazu (prostudoval jsem pozorně včetně plánů a včetně jména pana Lászla), chceme udělat de facto japonce (místo louček kříž, malé a nízké nástavky apod), z tohoto odkazu jsme se inspirovali využitím latí jako stavebního materiálu a tvarem, resp. způsobem skládání těch jednotlivých latěk do toho oku lahodícího hexagonálního tvaru. To je celé. Momentálně přemýšlím nad konstrukcí varroa dna. Ono se to prostě bude v mnoha ohledech lišit, ale klidně se vlákno může přejmenovat na Maďarský šestiboký, nebo třeba Maďarsko japonský a nebo prostě šestiboký Big Grin "Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně."
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2013, 01:31 PM
Příspěvek: #8
RE: Maďarský šestiboký úl
Přejmenováno Wink

Langstroth 2/3 (Vigor) – Praha (227 + 245 + 258 m n.m.) + Kokořínsko (278 m n.m.)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.12.2013, 03:37 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.12.2013 04:28 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #9
RE: Maďarský šestiboký úl
Všetky moje úľové zostavy Warre s malým pôdorysom majú spoločný vnútorný rozmer 30x30 cm. To preto, aby som mohol všetky nadstavky použiť v ktorejkoľvek úľovej zostave. Nadstavky mám vysoké 11 cm, 21 cm, 28,5 cm a sú kompatibilné, čo považujem pri mojom spôsobe včelárenia na prírodnom diele bez rámikov za veľmi dôležité. V japonskom tradičnom včelárení je tiež viac úľových zostáv. Ich spoločným znakom pravdepodobne bude výška nadstavkov, ktorá je vždy 15 cm. Je aj tradičná japonská úľová zostava, ktorá pripomína Warre a má vnútorný rozmer 24 x 24 cm a steny nadstavkov sú hrubé 25 mm.
Podobne fungovalo včelárenie v kruhových slamených úľoch v Krkonošiach. Výška týchto slamených nadstavkov je len 10 cm a vnútorný priemer 30 cm.
Aj na Slovensku, v Nemecku, Rusku ... a iných kútoch Zeme nájdeme podobné úľové zostavy s malým pôdorysom.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2014, 11:51 PM
Příspěvek: #10
RE: Maďarský šestiboký úl
Jsem netušil, že se tady někdo bude také pokoušet o šestiboký úl.
Za dlouhých zimních večerů jsem si slepil 4 nástavky z latí 3x3,5cm. Měl jsem dojem, že stavba bude hračka,ale opak byl pravdou.
Dodržení úhlu řezu nebylo snadné a drobné nepřesnosti pří řezání, vedou při lepení celku k fatálním odchylkám. Kdyby to mělo být ve větším počtu, bez několika přípravků a šablon to nepůjde.Tuhost konstrukce se zdá být dobrá,když jsem frézoval drážky pro loučky, tak to drželo fest. Dno jsem udělal jednoduché nezasíťované. Bude to spíš designový úl.
[Obrázky: watch?v=LHRaRavDzNQ]
Hlasování: Debora (+1), Petr Jezowicz (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)