Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leoš Dvorský - provozní metoda
20.12.2020, 02:38 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.12.2020 02:48 AM od Karol Lamacz.)
Příspěvek: #1
Leoš Dvorský - provozní metoda
Dovolil jsem si v sekci "Chov a ošetřování včelstev" v podkapitole Včelaření přirozeně založit nové téma v souvislosti s nově zveřejněným článkem Leoše Dvorského - Moje metoda včelaření dnes a jak se vyvíjela

K nalezení v aktualitách na sanceprovcely.cz

PS Leoši: PERFEKTNÍ ! Zhltnul jsem to jako jednohubku a zase mi to pomohlo se na věc podívat jinýma očima. Takový stručný a přehledný souhrn chyběl. Opravdu velké díky!

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Hlasování: Jaroslav Jelínek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2020, 11:28 AM
Příspěvek: #2
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Zdravím.
Díky LD za provozní metodu! Jsem nový, začínající. Hlavně nasávám informace, pro mne neocenitelný zdroj dalších informací... Nikde však nemohu najít metodu falešného plodového hnízda. Měl byste někdo info nebo odkaz?
Díky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2020, 01:35 PM
Příspěvek: #3
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Nemohl. Mnohokrát jsem uvedl, že nejsem opisovač opisovačů. Vše co uvádím také dělám, mám ověřeno svojí praxí, pokusy, testy, tedy žádné fabulace a dojmy. Pokud někde najdu nějakou inspiraci, snažím se to uvést ale především ověřit. I když se mi nějaká hypotéza nepotvrdí u mne, neznamená to, že nevěřím tomu, že druhému to v jiném prostředí s jinou filozofií funguje. Každá mince má vždy dvě strany.
Jdu jinou cestou,než je u nás propagována. Tedy v případě kleštíka jsem od samého začátku říkal, že cesta je tzv. varroatoleranní metoda včelaření než jen čistě selekce na toleranci vůči V.d. Podívej se na VF kde dnes "hvězdy" včelařského nebu v ČR jsou. Nepochopili ani to, co jsem prezentoval před 15-ti roky. Přiroda má vždy tendenci dlouhodobě dávat vše do rovnováhy. Jeden ze základních přírodních zákonů je právě zákon rovnováhy. To ale neznamená vůbec nějaký konstatní, neměnný stav. Naopak. Kdysi jsem uváděl příklad jak si to představit. Představ si, že jdeš po provaze. Rovnováhu najdeš tak, že když se vychýlíš částí těla (třeba rukou) na jednu stranu, musíš se zákonitě vychýlit na stranu druhou. On i ten provaz není neustále nehybný. Pokud to dokážeš, jdeš a tu vzdálenost přejdeš. Pokud ne, spadneš. No a pak záleží na tom, jak vysoko je ten provaz nad zemí. Podle toho budeš mít následky. Buď si jen vyvrtneš kotník nebo budeš na placku. Tehdy mi na to zde opověděl Michal (pokud tu odověď za něj nenanpsal někdo jiný) a bylo vidět, že podstatu vůbec nepochopil. Vnímal jen slova, to co si uměl představit.
Na své cestě jsem se prakticky neměl u koho inspirovat a dnes jsem tomu rád. Snažím se komplexní pohled jako se to děje v přírodě. Den se také neoddělitelně skládá ze světla a tmy, 24 hodin, 1440 minut….. Tedy celistvost, to je podstata.
Ony i ty sdílené informace nejsou zdaleka vše a já se jimi vůbec neřídím. Vždy je to naopak, protože obecně platí. Pravdě jsi vždy blíže, když nemáš žádné informace než když máš zkreslené informace. No a to v případě sdílených informací je vždy. Nasbírané zkušenosti druhých mohu být pouze znalostmi, ale nikdy ne vědomostmi. Těmi se stávají teprve, až když si je osvojíš vlastní praxí. Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Přejímání sdílených informací je dnes běžné. Jenže to vede právě k té povrchnosti, kteru se lidé opíjejí a také k tomu, že se lidé čím dál více odklánějí od reality , aniž to třeba i chtějí. Prostě pro každou informaci musí člověk dorůst. Hrát si se slovíčky nemá smysl, pokud nevnímám jejich význam, obsah. Když jdu neprošlapanaou cestou, musím nejprve věci poznat. Pak si je pro sebe definovat no a pak tu definici dát do pojmenování. To nikde nevyčtu. O tom to je. Stejně tak jsem mohl tu metodu nazvat nepravé plodové hnízdo, distancované plodové hnízdo, dočasně izolované, znovu založené….. Vše by to vyjadřovalo stejný princip, ale trochu jiné provedení. Způsobů provedení jsou desítky. Vše má ale svůj algoritmus.
Pldové hnízdo víme, co je. Co je falešné taky. Z toho tedy vyplývá, že vytvořím nebo umožním včelám uvořit to falešné plodové hnízdo v jedné části dutiny, abych jim pak umožnil, utovřit to pravé. Zase to mohu prvést různě. Včelařit podle tezíá ŠPV je především o změně myšlení, to není klišé, ale prostě fakt.
Jen pro představu. Mohu to učinit tak, že dám matku do 3 rámkového izolátoru a nechám vystavět 3 plásty (tím navíc využiji více mechanizmů, kterým včely tlumí kleštíka a i různé patogeny). Zpravidla co nejdále od česna. Tím jsem vytvořil to falešné hnízdo, na které se stahne převážná část kleštíka. V té zbývající jsem tak naředil jeho populaci. No a nyní včelám umožním utvořit to pravé plodové hnízdo. Kde normálně je? No přeci u česna. Tak, že co udělám? Matku pustím a ten vlastně vytvořený oddělek odstraním. Nepíši záměrně jak. To neznamená vůbec nebo jen likvidaci těch plástů a včel. Zase způsobů může být desítky (třeba i oddělek). Nebo mohu pracovat ne s izolátorem, ale celým modulem (nástvkem), podle toho, jaké mám úly, rámky, zda mám či nemám matří mřížku, očka, mezidna……
Včelaření je o pochopení vztahů ve včelstvu a jen málo o technice. Vím, že tohle je pro začátečníka těžké, nevyčítám ti to. To je ale to nejdůležitější při jiném úhlu pohledu, změně myšlení a přejití na včelaření podle tezí ŠANCE PRO VČELY, tedy včelaření co nejblíže přírodě. Bez toho to bude jen předstírání a budeš pořád na něčem, někom závislý. Bez toho se nebudeš přibližovat realitě.
Na svém webu zřizuji část otázek a odpovědí pro příznivce včelařů respektujcí teze hnutí ŠANCE PRO VČELY (ŠPV). Tam uvedu i tvojí otázku. Samozřejmě další , které se budoú týkat včelaření podle tezí ŠPV, budu uvádět tam.
Požehnané Vánoce a vše dobré v následujícím roce a všech dalších . LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1), Miroslav Matucha (+1), Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2020, 03:48 PM
Příspěvek: #4
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Děkuji za odpověď.
Nečekal jsem, že by byla tak brzká a tak vyčerpávající. Neptal bych se, kdybych pokorně nepročet za poslední půl rok všemožné zdroje informací knihami počínaje, na Vašich stánkách, zde na ŠPV, ale i jinde včetně všemožných přednášek (pochopitelně na webu, jak jinakSmile).
V současné době ani jinak činit nemohu. Neméně proto, že kolem jsou sice staří včelaři, bohužel však nikdo o kom bych věděl žě včelaří více méně přirozeně. Vždy s chemií.
Za vše snad hovoří fakt, že jsem se rozhodl přidat do řad včelařů zdůvodu převzetí včelstev po příteli mojí matky, který je již v letech, příš stár a znaven. Nakonec však po víceméně krátkých konzultacích a vyřčených představách o dalším vedení včelstev v duchu volné stavby bez chemie, včelky převezme někdo jiný...
Každopádně, nyní mám svoje tři loňské oddělky které převádím z Adamcovy míry na Langstroth 3/4. Jeden z nich slabý a doufám, že všechny přežijí zimu.
Příklad uvádím pro dokreslení situace v místě mého stanoviště, kde pozice bílé vrány je pro mne již předem rezervována Smile.
Praktické zkušenosti budu teprve vstřebávat a spojovat v celek, avšak základem jsou stále teoretické vědomosti bez kterých bych se nikam nepohnul.
Ta posloupnost je jasná.
Proto kvituji s povděkem a radostí uveřejnění Vaší provozní metody jako praktického zroje od člověka právě s těmito dlouholetými zkušenostmi. Díky.

Ta věc nalezení a stálé živého posouvání praktického života se včelami, by se dala lépe rozvíjet v příslušném okolí s povědomím o stejně smýšlejícím včelaři. Chci tím říci, že by bylo hezké vědět kdo ze ŠPV je v mém okolí, spojit se a konzultovat na stanivišti i u piva. Ale, je to jen návrh.

Ještě jednou díky za odpověď. Rozumím.

Také přeji krásné nadcházející svátky, mnoho zdaru a trpělivosti nejejn s mě podobnými Smile.

Jaroslav Jelínek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.12.2020, 09:34 PM
Příspěvek: #5
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Vpravo nahoř je "seznam uživatelů", někteří tam mají uvedenou lokalitu, u Tebe zkus třeba Františka Kučeru - ten má stejnou lokalizaci jako Ty. Já bych taky rád, kdyby takový seznam existoval, Debora tu myslím v minulosti nějakou mapu uživatelů dělala ale myslím, že to nikdy nebylo dotaženo do konce. Admin má určitě seznam členů i s lokalizací ale předpokládám, že toto je ponecháno na každém uživateli, zda se chce "odkrýt"...
Jinak jak bylo řečeno, Leoš má na svých stránkách otázky a odpovědi, to je úžasná studnice konkrétních informací...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.12.2020, 05:34 PM
Příspěvek: #6
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
(28.12.2020 09:34 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Vpravo nahoř je "seznam uživatelů", někteří tam mají uvedenou lokalitu, u Tebe zkus třeba Františka Kučeru - ten má stejnou lokalizaci jako Ty. Já bych taky rád, kdyby takový seznam existoval, Debora tu myslím v minulosti nějakou mapu uživatelů dělala ale myslím, že to nikdy nebylo dotaženo do konce. Admin má určitě seznam členů i s lokalizací ale předpokládám, že toto je ponecháno na každém uživateli, zda se chce "odkrýt"...
Jinak jak bylo řečeno, Leoš má na svých stránkách otázky a odpovědi, to je úžasná studnice konkrétních informací...

Díky.
Už to lustruji. Po novém roce se někomu ozvu a uvidíme. Leošův web čtu průběžně tak od září a podobné zdroje si uklám. Pravda je, že k pratickým zkušenostem se musím tepřive dobabrat Smile.

Hezký Nový rok.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.01.2021, 05:53 PM
Příspěvek: #7
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Po zkušenosti z roku 2020 budu i letos v r. 2021 pořádat tzv . „Dny otevřené včelnice“.

Jde o mojí běžnou návštěvu včelnice a práce na ní, které se můžete zúčastnit a také si o tom poklábosit. Témata budou odpovídat době a potřebě včel. Nejlepší by bylo, kdyby se zúčastňovali stále stejní lidé, kteří by neměli problém rychle reagovat. Orientačně tak 5-6, aby to mělo smysl. Vše bude samozřejmě záviset na epidemiologické situaci, resp. vládním nařízením.
Předpokládané termíny: konec dubna (matky, oddělky, rozšiřování), začátek června (především diagnostika, včelaření bez chemie ), začátek července (diagnostika, biotechnické postupy). Další podle situace ,zájmu a domluvě. Ono se to vše vzájemně prolíná a dopňuje.

Vše bude termínově samozřejmě zkoordinováno s oficielními akcemi ŠPV, abychom si nekonkurovali.

• Zájem mi dejte na vědomí na můj email: leosdvorsky@tiscali.cz . Nutné vždy uvést reg. č. chovatele a stanoviště včel a telefon. Bližší Info o vašem včelaření je samozřejmě vítáno. Není vhodné pro funkcionáře ZO ČSV a ostatních včelařských spolků, ale jen skutečné zájemce o včelaření blízké přírodě ,bez chemie , stresů a předsudků. Předem se omlouvám, pokud se nedostane na všechny.
• Dny otevřené včelnice nemají nahrazovat oficielní akce ŠPV.
• L.D.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.02.2021, 01:35 AM
Příspěvek: #8
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Ako uplný začiatočník som takýto postup a pohľad potreboval. Je mi jasné že na to aby som to celé dokázal pochopiť skorej by som povedal vnímať takto hlboko a detajlne včeli je potrebne veľa času na včelnici so včelami a otvorenými všetkými zmysľami.

Ďakujem

Dúfam že sa už konečne tie naše vlády začnú zaoberať vecami poriadne a my sa budeme môcť stretnúť v Boleslave na včelnici.

Rád by som vás chlapi spoznal aj sobne, patrim k tym čo sa radšej rozprávajú z tváre do tvare ako online.


Lokalita: Štefanov, Záhorie, cca 200mnm
Úľová zostava: Warre
Som za tykanie, úcta sa dá prejaviť aj inak.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2021, 05:44 PM
Příspěvek: #9
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
Leoši, dakujem za provozni metodu - uceleny suhrn 50-rocnych skusenosti Smile
Po uhynoch tuto zimu idem odznova a tesim sa na tie 5%-tne ako mas na Tvojej vcelnici.
Ostavaj v zdravi.
Dana
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2021, 03:12 PM
Příspěvek: #10
RE: Leoš Dvorský - provozní metoda
(22.05.2021 05:44 PM)Dana Krupová napsal(a):  Leoši, dakujem za provozni metodu - uceleny suhrn 50-rocnych skusenosti Smile
Po uhynoch tuto zimu idem odznova a tesim sa na tie 5%-tne ako mas na Tvojej vcelnici.
Ostavaj v zdravi.
Dana

Drahá Dano a i Leoši,,
málokdo z nás má odvalu Leoše jít cestami které velká včelařská organizace nemá v "manuálu". Stejně tak jít na relativně razantní chovetelské zásahy a již vůbec na to mít možná z počátku malý medný výnos a tím být mezi včelaři v okolí za pitomce. Skvělé je že i Leoš nekeré své výroky z dívějších metod opouští. Geniální je ale myšlenka posunu nástavků a ne přehazování. Jsme již tak " civilizovaní" že nechápeme souvislosti, u roje co se z nouze usadí na větvi stromu a vždy jde stavba dolu , matka s plodištěm uhýbá zásobám!! NIkdy je nenapadne stavět nahoru a nebo plodiště mít mezi zásobami nahoře a dole. To jen lidé zpitomělí vlastí velikostí se je snaží nutít stavět pouze nahoru, úly přepažovat mřížkami, pro vlastní lenost s vytáčením medu. Bohužel věk a nemoc - operace, mne vyřadila z úprku životem a sešroubovaná páteř k přechodu na nízké nástavky.
Snad mi osud dá čas svou nastartovanou metodu přiblížit té Leošově - přirozené.
Ať nám létají ku radosti!

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)